۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۵

قوامی: اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران بسیار ضروری است

قوامی: اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران بسیار ضروری است
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: نرخ رشد اقتصادی‌ کشورهایی که درجه وابستگی‌شان به منابع طبیعی زیاد بوده، کم شده است. اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران باید انجام گیرد.

به گزارش ایسنا، هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی با ارائه نمودارها و اسلایدهای تحلیل اقتصادی اظهارکرد: ترکیب جمعیت ۱۰ ساله در سن کار در سال ۹۰ تا ۹۵ بیانگر این است که بیش از ۶۰ درصد جمعیت در سن کار کشور، غیر فعال است و حدود ۳۸ درصد فعال است. از این جمعیت ۳۸ درصد فعال، ۱۲.۵ درصد بیکار هستند.

قوامی ادامه داد: اگر سه معیار بازده‌نمایی نیروی کار، ازدحام و غیر تخصصی بودن مشاغل را در نظر بگیریم، از کل جمعیت ۸۸ درصد شاغل، ۷۰ درصد دچار بیکاری پنهان هستند. این آمار بیانگر این است که حتما ما باید تلاش کنیم تا شرایطی ایجاد شود که جمعیت فعال کشور انگیزه و امید برای کوشش را داشته باشد.

وی افزود: جالب است بدانید که از جمعیت غیر فعال کشور -  که عدد بالایی را تشکیل می‌دهد – ۷۴ درصد در نقاط شهری ساکن هستند. این بدین معناست که همگی مصرف کننده هستند. مهم‌ترین مشکلات کسب و کار براساس گزارشی علمی در سال ۲۰۱۸ عبارتند از دسترسی به منابع زیاد، ناکارآمدی بروکراسی اداری، بی ثباتی سیاسی،‌ عرضه ناکافی زیرساخت، تورم، فساد،‌ مقررات سختگیرانه نیروی کار و ضعف اخلاق کاری در نیروی کار.

نماینده اسفراین رشد نقدینگی نسبت به سال گذشته را حدود ۲۳ درصد اعلام کرد و گفت: تا پایان سال میزان نقدینگی از مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد گذشت. به این رقم باید دقت کرد، چون در ماه‌های اخیر این افزایش نقدینگی باعث افزایش نرخ ارز شده است.

قوامی تصریح کرد: ما نباید به تله افزایش نقدینگی و نرخ ارز گرفتار شویم. این نقدینگی باید کانالیزه شده و به سمت تولید برود. امروز متاسفانه تولید در جامعه ما پر زحمت است. پرزحمت بدن تولید در ایران باعث می‌شود که این نقدینگی به بخش‌های بیهوده اقتصاد کانالیزه شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به نمودار مهم‌ترین دلایل تحولات اقتصاد ایران گفت: این نمودار به خوبی نشان می‌دهد که عوامل زمینه‌ای و عاملی مثل خروج از برجام در وضعیت فعلی کشور نقش داشته است. باید حتما تلاش کنیم که این عوامل زمینه‌ساز را کم کنیم تا دچار افزایش نرخ ارز و افزایش تورم نشویم.

قوامی با اشاره به مشکلاتی که نفت برای اقتصاد کشور به وجود آورده،‌ گفت: تصور عمومی از نفت آن بود که درآمد دولت زیاد شود؛ زیرساخت‌های اقتصادی شکل بگیرد؛ صنایع مرتبط گسترش پیدا کند؛ تکنولوژی و اشتغال افزایش پیدا کند تا کاهش فقر و رشد اقتصادی را شاهد باشیم. متاسفانه براساس یک مطالعه که در سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ انجام شده است، کشورهایی که درجه وابستگی‌شان به منابع طبیعی زیاد بوده است، نرخ رشد اقتصادی منفی را تجربه کرده‌اند یعنی این طلای سیاه به بلا تبدیل شده است.

وی اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران را راه حل برون رفت از بحران دانست و گفت: چگونه می‌توانیم این بلای منابع را حل کنیم و ‌نقدینگی را به سمت تولید کانالیزه کنیم؟ پاسخ مشخص است،‌ باید اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران انجام دهیم تا این اصلاحات ساختاری انجام نشود، با دورهای باطل و دورهای تسلسل افزایش نرخ ارز، ره به ناکجا آباد می‌بریم. طبیعتا این اصلاحات اقتصادی هزینه‌هایی دارد که من نماینده و دولت باید آن را بپردازیم.

نماینده اسفراین در پایان خطاب به وزیر نیرو با اشاره به برخی از مشکلات حوزه انتخابیه خود گفت: تنش آبی در خراسان شمالی خیلی زیاد است. ۲۷۳ روستا از ۷۰۰ روستا دچار تنش آبی هستند که سهم اسفراین ۷۷ روستا است. ما در تهیه‌ی حدود ۱۰۰ لیتر آب شرب مشکل داریم. مشکلات آب این روستاها احتیاج به ۲۱ ملیارد اعتبار دارد که درخواست تأمین آن از بودجه ۹۷ را دارم.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking