۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۲

در پنجاه و نهمین جلسه ی کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت ؛

بر احداث تصفیه خانه شیرابه مرکز دفن زباله سراوان تاکید شد

بر احداث تصفیه خانه شیرابه مرکز دفن زباله سراوان تاکید شد
در پنجاه و نهمین جلسه ی کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت موضوع تسریع در ایجاد تصفیه خانه شیرابه مرکز دفن زباله سراوان مطرح گردید.

به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ فاطمه شیرزاد رییس کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت در ابتدای جلسه ضمن قدردانی از پرسنل خدوم شهرداری به جهت تلاشهای آنان در بارش های دو روز اخیر گفت :از آبگرفتگی سطح شهر طبق پیش بینی هایی که انجام شده بود با حضور به موقع همکاران پر تلاش شهرداری پیشگیری شد . نیروهای شهرداری در رفع آبگرفتگی ها و مسدودی ها در سطح شهر توانستند شرایط را به گونه ای فراهم کنند که مردم از این نعمت الهی لذت ببرند.

وی افزود : تعداد نقاط آبگیری در سطح شهر وجود دارد که امیدواریم با همکاری حوزه ی معاونت عمرانی این نقاط را شناسایی کنیم و با توجه به اجرای پروژه جمع آوری آبهای سطحی انشاالله این نقاط مرتفع شوند که در بارش های بعدی موجب بروز مشکلات برای شهروندان نگردند.

وی افزود : در بلوار قلی پور به سمت جهاد ، و حد فاصل بیمارستان پارس در این بارش ها با مشکلاتی روبرو شد که به همت تلاشگران شهرداری رفع گردید .

شیرزاد با اعلام دستور جلسه ادامه داد: دستور جلسه بررسی وضعیت سازمان مدیریت پسماند در حوزه های زباله سوز، سراوان و تفکیک زباله از مبداء است .

وی همچنین ضمن قدردانی از آتش نشانان شهر باران به جهت فعالیت های شبانه روزی آنان گفت :  از "عارف علی بنکده"  نفر نخست مسابقات عملیاتی و ورزشی آتش نشانان شهر رشت در شهریور97 که رکورد خوبی را از میان 347 آتش نشان و راننده که در این مسابقات شرکت کرده بودند، کسب کردند که آرزوی موفقیت برای ایشان را داریم .

وی همچنین افزود : از جهت تولید اخبار ، سازمان آتش نشانی در بین سایر سازمانها در رتبه های نخست قرار دارند چون سرعت تولید اخبار مربوط به حوادث و اطلاع رسانی واحد روابط عمومی سازمان آتش نشانی بسیار بالاست.

روابط عمومی سازمان آتش نشانی رشت پیشرو در تولید اخبار حوادث

در ادامه سید حسن راضی مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی رشت اظهار داشت : هدف ما همواره این بوده که در سازمان آتش نشان

ی در کنار همکاران آتش نشان باشیم و حوادثی که در شهر اتفاق می افتد در چشم بهم زدن به اطلاع مردم برسانیم تا از حوادث بیشتر پیشگیری شود .

وی گفت : در طی چند سال گذشته سازمان آتش نشانی یکی از پیشروترین سازمان ها در تولید اخبار در شهر بوده است .

راضی افزود : مردم در بحرانها چشم انتظارند که ببینند که چه اتفاقی می افتد ، خصوصا در باران دیروز که شهروندان در منازل بودند از فضای مجازی این اخبار را دنبال می کردند و در چندین نقطه از شهر ما مشکل آبگرفتگی داشتیم که سعی کردیم با اطلاع رسانی در ستاد بحران نیز این موارد را حل کنیم .

در ادامه از سید حسن راضی مدیر روابط عمومی آتش نشانی رشت و عارف علی بنکده آتش نشان رکوردار مسابقات عملیاتی ورزشی آتش نشانی تجلیل به عمل آمد.

در بخش دیگری از جلسه ، مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت گزارشی از روند راه اندازی و احداث زباله سوز و وضعیت ایجاد تصفیه خانه شیرابه سراوان عنوان کرد .

ایجاد تصفیه خانه شیرآبه سراوان نیازمند به تعامل محیط زیست و منابع طبیعی استان است

علیرضا حاجی پور اظهار داشت : در خصوص نیروگاه زباله سوز قرارداد در سال 92 با شرکت تی تی اس منعقد شده بود و شهرداری ملزم به پرداخت 25 درصد از قرارداد به شرکت سازنده است .

وی خاطر نشان کرد : در سال 93 ، ده میلیارد و 920 میلیون تومان به حساب این شرکت واریز شد و باید مابقی رقم اولیه پرداخت شود تا شرکت بتواند کار خود را آغاز نماید.

حاجی پور با اشاره به شرایط نرخ ارز و تاثیر آن در پرداخت اظهار کرد : مشکلات اقتصادی موجب طولانی شدن پروسه ی پرداخت سهم دولتی برای راه اندازی نیروگاه زباله سوز شده است .

وی با اشاره به جلسه ی اخیر سرپرست شهرداری رشت با دکتر نوبخت گفت : خوشبختانه دکتر نوبخت با پرداخت بخش دیگری از تعهدات دولتی در خصوص ساخت زباله سوز موافقت کرده اند.

پرویز گلریز پیمانکار پروژه ی احداث تصفیه خانه شیرابه سراوان ورئیس هیئت مدیره شرکت لوله سازی گیلان نیز در جلسه امروز با اشاره به اینکه در سال ۹۶ بر اثر رانش زباله زمین و تمامی تاسیساتی که پیرامون  تصفیه خانه شیرآبه سراوان احداث کرده بودیم تخریب شد اظهار کرد: پس از این اتفاق مجددا وارد عمل شده و سازمان بازرسی و دیوان محاسبات گیلان نیز نسبت به اقدامات انجام شده در این باره نظارت و اطلاعات کافی در اختیار دارند.

 گلریز با بیان اینکه حدود دو سال از زمان استارت پروژه احداث تصفیه خانه شیرآبه سراوان سپری   شده است افزود: پس از تخریب زمین  و تاسیسات بر اثر رانش زباله در سراوان بار دیگر نسبت به تعهدات خود عمل کرده و در حال حاضر دستگاه تصفیه شیرآبه با ظرفیت سه لیتر در ثانیه آماده بهره برداری بوده  و انتظار داریم هر چه سریعتر زمین مورد نیاز توسط منابع طبیعی به منظور جانمایی تصفیه خانه معرفی شود.

وی با ابراز گلایه از بی توجهی شهرداری رشت به ظرفیت کارخانجات بومی در زمان اجرای پروژه ها بیان کرد: لوله ای که در شرکت لوله گیلان تولید می شود به لحاظ استحکام و ایمنی بسیار مرغوب بوده اما متاسفانه شهرداری رشت در اجرای پروژه جمع آوری روان آب های سطحی شهر از دیگر استان ها لوله خریداری می کند.

گلریز به زمان بهره برداری از تصفیه خانه شیرآبه سراوان اشاره کرد و گفت: اگر فضای موجود آب و هوایی در رشت با ما همراهی کرده و زمین مورد نیاز توسط منابع طبیعی گیلان اختصاص پیدا کند حداکثر طی ۶ ماه آینده این تصفیه خانه  راه اندازی می شود.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری رشت باید به طور روزانه ۴۴ هزار لیتر شیرآبه تحویل بدهد گفت: در یک مقطع زمانی هزاران هکتار از جنگل را قطع کردند و حالا که احداث تصفیه خانه شیرآبه سراوان نیازمند قطع اشجار به منظور تامین زمین مناسب است تعلل می کنند.

رئیس هیئت مدیره لوله سازی گیلان رانش زباله در سراوان را اتفاقی تاسف برانگیز دانست و بیان کرد: با احداث کارگاه قبلی در آن محدوده از سراوان  مخالف بودیم و معتقدیم زمینی که قرار است منابع طبیعی بابت این اقدام در اختیار شهرداری رشت قرار بدهد باید در ارتفاع بالاتری قرار داشته باشد‌.

کارشناس مشاوره شرکت سازی گیلان نیز در جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت اظهار کرد :برای احداث و بهره برداری از تصفیه خانه باید در زمان های مختلف نسبت به آزمایش تصفیه شیرآبه اقدام شود .

فرزان یوسفی به قرار داد این شرکت با شهرداری رشت پیرامون احداث تصفیه خانه شیرآبه سراوان گفت: سازمان محیط زیست می تواند طی مدت زمانی یک ماه نسبت به نمونه برداری آزمایشی از تصفیه خانه شیرابه سراوان اقدام کرده و نیاز است هر چه سریعتر زمین مناسب توسط منابع طبیعی گیلان در اختیار شرکت احداث کننده قرار بگیرد.

پس از توضیحات مدیر عامل سازمان پسماند و پیمانکار پروژه ی احداث تصفیه خانه شیرابه سراوان ، شیرزاد اظهار داشت:  سلامت مردم سراوان و کارکنان شهرداری و بحث زباله و طبیعت مقوله ی ساده ای نیست.

وی با درخواست از استاندار گیلان برای ورود به معضل سراوان و یافتن راهکاری برای ساماندهی گفت : این موضوع تنها با تعامل و همکاری نهادهای اجرایی مختلف منجمله منابع طبیعی ، محیط زیست و شهرداری رشت قابل حل است و برای به انسجام رسیدن در این امر نیازمند حمایت استاندار محترم هستیم.

وی تاکید کرد : شیرابه های سراوان کل طبیعت آنجا را تحت شعاع قرار داده است .

در ادامه رییس کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت از مدیر عامل کارخانه کود آلی خواست تا گزارشی از روند فعالیت های این کارخانه ارایه دهد.  

بدهی های میلیونی شهردارهای استان گیلان به کارخانه کودآلی                                                                      

مدیر عامل کارخانه کود آلی شهرداری رشت  با اشاره به طرح جدید تصفیه خانه شرکت کود آلی گیلان اظهار کرد: این طرح در داخل محوطه کارخانه جانمایی شده است.

آرش جهانگیری به خرید تجهیزات به منظور ارتقای ظرفیت کارخانه کودآلی اشاره کرد و گفت: کارخانه کود آلی در سال ۹۶ موفق به کسب ۸۶ میلیون تومان درآمد شده  و این در حالی است که در میزان قیمت آن تغییری ایجاد نشده است.

وی با اشاره به تلاش در راستای افزایش ظرفیت کارخانه کودآلی شهرداری رشت افزود: قصد داریم  ظرفیت این کارخانه روزانه به پانصد تن افزایش پیدا کند.

جهانگیری به اعتبار اختصاص یافته از محل اسناد خزانه به کارخانه کود آلی اشاره کرد و گفت؛ تا کنون هشت میلیارد تومان از محل اسناد خزانه بابت خرید تجهیزات خودرویی و ایجاد سوله جدید به شرکت پرداخت شده است.

وی با اشاره به بدهی های میلیونی شهرداری های شهرهای مختلف گیلان به کارخانه کود آلی بیان کرد: برخی از شهرداری های  استان گیلان از جمله شهرداری انزلی بدهی فراوانی به کارخانه ی کود آلی شهرداری رشت دارند.

همچنین در ادامه حاجی پور مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت گزارشی از بحث تفکیک زباله از مبدا در محلات رشت عنوان کرد و گفت :  تفکیک زباله از مبدا در رشت روند رو به رشدی دارد .

وی افزود :برخی از فرهنگ سازی و آموزشها از طریق نرم افزارهای موبایلی ، آموزش در ادارات و مدارس و آموزش درب منازل انجام می شود .

حاجی پور اذعان داشت : نیازمند کمک صدا و سیما در زمینه ی نهادینه کردن فرهنگ تفکیک زباله از مبدا هستیم.

شهرداری رشت برای پروژه های عمرانی خود از مصالح تولیدی داخل استان استفاده کند

محمد حسن عاقل منش عضو کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت نیز در این جلسه با تبریک فرا رسیدن هفته ی نیروی انتظامی به تلاشگران این عرصه و همچنین تبریک فرا رسیدن روز دامپزشک گفت : روز دامپزشک بهانه ی خوبی است تا جلسه ی مشترکی با دامپزشکی گیلان برای یافتن راهکاری به جهت جمع آوری سگ های ولگرد و بلاصاحب برگزار کنیم و از نظرات متخصصین این حوزه بهره گیری کنیم.

وی با تشکر از تلاشهای پرسنل شهرداری در دو روز گذشته و بارندگی شدید شهر رشت گفت : همکاران ما در ستاد بحران شهرداری از دیروز در آماده باش کامل بوده اند و به مدد این عزیزان از آبگرفتگی سطح معابر پیشگیری شد اما برخی از نقاط شهر نیز شاهد آبگرفتگی بودین که  باید با شناسایی نقاط مشکل ساز  برای رفع آنها در پروژه ی جمع آوری آبهای سطحی فعالیتی انجام دهیم.

وی با تاکید بر بهره گیری از مصالح تولید شده شرکت های بومی در پروژه های شهرداری رشت عنوان کرد : در زمینه ی خرید مصالح و اقلامی که مورد نیاز پروژه های شهرداری است باید از شرکت های داخل استان استفاده شود تا تمامی عواید آن به کارخانجات و واحدهای تولیدی گیلان برسد و بدین ترتیب از تولیدات داخل استان حمایت شود .

عاقل منش ادامه داد : در این خصوص تذکر ما به شهرداری این است که در زمینه ی خرید اقلام مورد استفاده نظیر مصالح ساختمانی و لوله های بتنی و تاسیسات از کارخانجات داخل استان خریداری صورت گیرد .

 

 

منبع : برنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking