۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۴

تشدید کسری تجاری آمریکا با چین و مکزیک

تشدید کسری تجاری آمریکا با چین و مکزیک
وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد میزان کسری بودجه آمریکا با چین و مکزیک به شدت افزایش یافته است.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت بازرگانی آمریکا امروز جمعه اعلام کرد میزان کسری بودجه بار دیگر در پی کاهش صادرات و افزایش واردات در این کشور در ماه اوت افزایش یافت و به 6.4 درصد رسید که نشان دهنده یک کسری تجاری بی سابقه آمریکا با چین و مکزیک است.

بر این اساس، کسری تجارت کالا و خدمات آمریکا در ماه اوت به 53.2 میلیارد دلار رسید. این ناشی از کاهش 0.8 درصدی صادرات است که موجب شد میزان صادرات به 209.4 میلیارد دلار برسد و در مقابل میزان واردات با افزایش 0.6 درصدی به 262.7 میلیارد رسید.

به این ترتیب؛ از ابتدای سال جاری میزان کسری تجاری با افزایش 8.6 درصدی به 391.07 میلیارد رسید. میزان افزایش کسری تجاری در ماه اوت بسیار بالاتر از میزان پیش بینی ها بود.

تحلیلگران میزان کسری تجاری در این ماه را 52.6 میلیارد دلار برآورد می کردند. در حالی که دولت ترامپ بر سطح بی سابقه صدور خدمات در ماه اوت تاکید می کند میزان صادرات در بخش محصولات غذایی و نوشیدنی ها در این ماه کاهش یافته است. علاوه بر این همانند ماه ژوئیه میزان صادرات سویا کاهش یافته است که بدون شک اقدامی تنبیهی از جانب چین در جنگ تجاری است که اصلی ترین وارد کننده سویای آمریکا محسوب می شود.

همزمان؛ واردات کالا به اوج رسیده است. وزارت بازرگانی آمریکا به طور ویژه به جهش واردات در بخش خودرو شامل خودرو و قطعات یدکی اشاره می کند. کسری تجاری آمریکا با چین در ماه اوت به 38.6 میلیارد دلار رسید که یک رکورد محسوب می شود. این داده های جدید نمی توانند موجب آرام شدن تنش میان دونالد ترامپ و شرکای اقتصادی آمریکا به ویژه چین شود. در واقع رئیس جمهور آمریکا درگیر یک زورآزمایی حقیقی با پکن شده است تا کسری تجاری را که به رویکرد تجاری چین نسبت می دهد کاهش دهد.

کلیدواژه ها :مکزیک
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking