۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۵

تربیت دانش‌آموز تراز انقلاب وظیفه خطیر مدارس "سما"؛ تلاش برای افق 1404 در مدارس سما سیستان و بلوچستان+فیلم

تربیت دانش‌آموز تراز انقلاب وظیفه خطیر مدارس "سما"؛ تلاش برای افق 1404 در مدارس سما سیستان و بلوچستان+فیلم
رئیس شورای سیاست‌گذاری مدارس سما استان سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، مدارس سما بنا بر امر تعلیم و تربیت، مبتنی بر آموزه‌های دینی اسلامی و متناسب با آموزشگاه تراز انقلاب ایجاد شده و تربیت متناسب با آنچه که انتظار از یک انقلاب می‌رود در مدارس سما در سطح کشور مد نظر قرار گرفته شده است؛ خوشبختانه این امر به صورت کمی و کیفی در دستور کار دانشگاه‌های آزاد در سیستان و بلوچستان هم قرار گرفته و از این رو با توجه به حساسیت مدارس سما  در استانی مانند سیستان و بلوچستان گفت‌وگویی با سلطانعلی میر رئیس شورای سیاست‌گذاری مدارس سما و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان پرداخته‌ایم که به شرح زیر است:

تسنیم: ضمن معرفی پیشینه سوابق فعالیت مدارس سما با توجه به این که یکی از اهداف این مدارس ایجاد الگویی از مدرسه دانش‌آموز محور و توسعه آموزش‌های تعاملی است، این مدارس در تحقق این هدف چه میزان موفقیت داشته‌اند؟ 

دانشگاه آزاد اسلامی یک نهاد برآمده از انقلاب اسلامی است که رسالت تاریخی امر تعلیم و تربیت را برای خود قائل است که در راستای این امر خوشبختانه همزمان با ایجاد مراکز آموزش عالی، واحدها و مراکز دانشگاهی آموزشگاه ها و آموزشکده‌های سما را هم در دستور کار خود داشته به این یعنی که عمر مراکز آموزشی آموزشکده‌ها و آموزشگاه‌های سما نزدیک به 35 سال است و ما معتقدیم اگر بخواهیم جوانان در تراز انقلاب تربیت کنیم باید تربیت آن‌ها را از مقاطع آمادگی و دبستان شروع کنیم.

مدارس سما امر تعلیم و تربیت متناسب با آنچه که انتظار از یک انقلاب است از جمله تربیت دانش آموز و دانشجو در تراز انقلاب را بر عهده دارد که خوشبختانه این امر به صورت کمی و کیفی در دستور کار دانشگاه آزاد در سطح کشور قرار گرفته است.

 در حال حاضر در سیستان و بلوچستان بیش از 18 مدرسه سما فعال است همچنین چهار مدرسه نیز در سال جاری ایجاد شده که آمار مدارس سما در سیستان و بلوچستان را به بیش از 20 مدرسه رسانده است. در کنار مدارس سما که امر تعلیم و تربیت را مبتنی بر آموزه‌های دینی اسلامی و متناسب با آموزشگاه تراز انقلاب ایجاد کردیم آموزشکده‌های سما را داریم که هفت آموزشکده سما در حال حاضر فعال هستند به کار خود ادامه می‌دهند و چهار آموزشکده  سما هم در آینده ایجاد خواهد شد و اینها نمونه‌هایی از به امر تعلیم، تربیت متناسب با اسناد بالادستی، آموزه‌های قرآنی، معارف دینی و سند چشم اندازی است که برای انقلاب اسلامی در افق 1404 تبیین شده و امیدواریم در سال 1404 شاهد مدارس تراز اول انقلاب در سطح سیستان و بلوچستان باشیم.

تسنیم: میزان موفقیت مدارس سما و علل و عوامل این موفقیت چه به لحاظ آموزشی و چه به لحاظ پرورشی در چه چیزی بوده و نظر اولیاء دانش‌آموزان در این رابطه چیست؟

با توجه به شرایط سخت آموزشی که در استان داریم باید به مردم، مسئولین و آموزش و پرورش در امر تعلیم و تربیت کمک کنیم.  مسلماً این رویکرد تفاوتی جدی با سایر مراکز آموزشی دارد به طوریکه این مدارس از آموزش محور خارج و به سمت الگوی دانش‌محور و ایجاد و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان متناسب با آموزه‌های قرآنی پیش می‌رود این کار از گذشته در دستور کار بوده و با قوت قدرت دامه پیدا خواهد کرد.

40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد اما هنوز در سیستان و بلوچستان دانش‌آموختگان از امکانات لازم برای تحصیل برخوردار نیستند. در سال جاری خوشبختانه موفق شدیم مراکز دانشگاهی و آموزشکده‌های سما را به 8 مورد افزایش دهیم؛ یعنی برای اولین بار بعد از انقلاب علاوه بر مراکز سمایی که در مهرستان، سرباز و زابل داشتیم موفق شدیم که آموزشکده سما یا مرکز آموزش عالی برای اولین بار در میرجاوه، قصرقند، دلگان و کنارک ایجاد کردیم که در سال جدید کار خود را در جذب دانشجو شروع کرده اند.

چهار مرکز آموزش عالی آموزشکده سما دیگر هم در بزمان نوک آباد دشتیاری را نیز مدنظر داریم  که حالا راه بیندازیم و این یکی از افتخارات دانشگاه‌هاست که بعد از چهل سال توانسته اولین دانشگاه را در شهرهای مختلف استان از جمله میرجاوه،  قصرقند، دلگان، بزمان، نوک آباد، دشتیاری و کنارک ایجاد کنیم.

 در زمینه ایجاد مدارس سما مردم همکاری جدی و خیلی خوبی را داشتند همه امکانات از خود مردم و مسئولین بوده به طوریکه هیچ سرمایه‌گذاری سخت افزاری یا مادی را دانشگاه نداشته منتها دانشگاه فقط این ظرفیت و قابلیت را برای مردم فراهم کرده که همه از امر تعلیم و تربیت بهره‌مند باشندو استفاده کنند در کنار این کار مسئله آموزشگاه ها را داریم که در آن بخش از آموزشگاه های ما از گذشته فعال بوده 18 تا آموزشگاه گذشته فعال بوده و چهار تا در حال تاسیس و بنا است  تعلیم و تربیت در مدارس سما که تنها مرجع دانشگاهی است و از مهد کودک فعالیتش را شروع می‌کند و تا مقطع دکتری ادامه می‌دهد در سطح استان افزایش دهیم چرا که معتقدیم مردم محروم و پرتلاش و مرزداران غیور سیستان و بلوچستان  ظرفیت‌ها و استعدادهای بالقوه خیلی خوبی را دارند و اگر شرایط لازم برای آنها فراهم شود ظرفیت ها و استعدادهای نهفته آنها نمایان می‌شود.

 از نظر نیروی انسانی سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های توسعه یافته با شاخصه‌های بالا خواهیم بود به شرط اینکه این زمینه‌ها و ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها برای مردم فراهم شود چون به دلیل نبود امکانات در این استان در مقاطع ابتدایی  و در مقاطع دانشگاهی بسیاری از افراد مجبور به ترک تحصیل شده اند و امر دانش و تعلیم و تربیت را به کنار گذاشتند.

تسنیم: دانشگاه آزاد برای توسعه زیرساخت‌های سیستان و بلوچستان چه اقداماتی انجام داده است؟ 

بنده معتقدم زیرساخت توسعه سیستان و بلوچستان از لحاظ امنیتی و اقتصادی بستگی به توسعه فرهنگی آن دارد. از این رو دانشگاه آزاد باید به کمک مردم و مسئولین بیاید چون در حوزه‌های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری ظرفیت و قابلیت های عظیمی که داریم به زودی پیشرفت چشمگیری خواهیم داشت. خوشبختانه سیستان و بلوچستان بیش از 300 عضو هیئت  علمی، استادیار، دانشیار و مربی داریم همچنین امکانات آموزشی و ساختمانی دانشگاهی استان در وضعیت مطلوبی است و تمام تلاشمان را می‌کنیم تا با قدرت بیشتری در خدمت مردم استان باشیم.

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی یکی از کانال‌های  ارتباطات فکری فرهنگی با کشورهای همسایه است یکی از موفقیت‌های دانشگاه درسال 97 این بوده که ما هر در ماه یک افتتاح در بحث آموزشکده ها و مراکز سما داشته ایم.

تسنیم: تاکنون برای رساندن دانش آموختگان و شرایط تحصیلی آن‌ها به نرم کشوری چه اقداماتی شده است؟

بنده به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان از همه ظرفیت ها و توانمندی دانشگاه برای ایجاد مدارس و آموزشکده‌ها به صورت جدی استفاده می‌کنم چون حق طبیعی مردم سیستان و بلوچستان است که از امکانات رایگان تحصیلی در حوزه آموزشگاه‌ها و آموزشکده ها بهره‌مند باشند به همین دلیل همه به دنبال این هستیم تا این خلاء ایجاد شده و یا نقصان موجود در فضای آموزشی استان را  تا حد زیادی برطرف کنیم که البته برای رسیدن به این امر نیاز به مساعدت و کمک مسئولین در تهران و فراتر از استان هم احساس می‌شود.

عطش مطالعه و اشتیاق به علم و دانش و تعلیم و تربیت در سیستان و بلوچستان وجود دارد چون  آموزشگاه ها و آموزشکده هایی که در سال 97 ایجاد شده همه به کمک مرردم و مسئولان راه اندازی شده است  امیدواریم در 1404 برای بهترین مرکز آموزش عالی و بهترین آموزشگاه ها و بهترین آموزشکده ها را در سطح استان داشته باشیم.

 مردم در سیستان و بلوچستان حق خود را نسبت به انقلاب ادا کردند و امروز انتظار دارند که مسئولین در حوزه‌های مختلف فکری فرهنگی اقتصادی به کمک آنها بشتابند.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

website tracking