۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۶

دونالد ترامپ:

برای غیراتمی شدن کره شمالی شتابی نیست اما تحریم‌ها باقی می‌ماند

برای غیراتمی شدن کره شمالی شتابی نیست اما تحریم‌ها باقی می‌ماند
دونالد ترامپ گفته است برای برچیدن تاسیسات اتمی کره شمالی شتابی ندارد اما تحریم‌های تجاری و اقتصادی علیه تا زمان تحقق غیراتمی شدن آن کشور برجای خواهد ماند.

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، رئیس جمهور آمریکا در جلسه گفتگوی آزاد با خبرنگاران، در مورد چارچوب زمانی برای برچیدن تاسیسات اتمی کره شمالی گفته است که "من به مایک [پومپئو، وزیر خارجه] گفتم وارد بحث چارچوب زمانی نشو چون ما واقعا کاری بسیار مهم را در دست اجرا داریم اما وارد بازی وقت و زمان نمی‌شویم."

 

دونالد ترامپ افزوده است که "اگر این کار دو یا سه سال یا پنج ماه طول بکشد، زمان چندان مهم نیست، مهم این است که آزمایش هسته‌ای صورت نگرفته و آزمایش موشکی هم انجام نشده است."

 

هفته گذشته مایک پومپئو اعلام کرد که ماه آینده برای گفتگو با مقامات کره شمالی پیرامون پیشبرد "روند غیراتمی شدن کامل و قابل راستی‌آزمایی" به آن کشور سفر می‌کند و افزود که انتظار دارد "غیراتمی شدن سریع کره شمالی تا ژانوبه سال ۲۰۲۱ تحقق یافته باشد."

 

وزارت خارجه آمریکا نیز با تایید خبر سفر پومپئو به کره شمالی گفت که هدف از این سفر "مذاکره درباره غیراتمی شدن نهایی و قابل راستی‌آزمایی کره شمالی است."

 

 

کره شمالی به اظهارات پومپئو و بیانیه وزارت خارجه آمریکا واکنشی نشان نداده اما به نوشته بی بی سی، به نظر می‌رسد که اظهارات رئیس جمهور آمریکا به منزله نوعی توبیخ وزیر خارجه به خاطر فشار بر تعامل بین ایالات متحده و کره شمالی است.

 

ترامپ صراحتا توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی و بازگرداندن اجساد کشته‌شدگان آمریکایی جنگ کره را دستاوردهای قابل توجهی دانسته که از زمان دیدار او با کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در ماه ژوئن به دست آمده است. وی همچنین معتقد است که تحریم‌های اقتصادی مقامات کره شمالی را برای غیراتمی شدن تحت فشار لازم قرار می‌دهد.

 

اوایل ماه ژوئن سال جاری، رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور ملاقات و در مورد غیراتمی شدن شبه جزیره کره، توقف برنامه موشکی کره شمالی، بهبود روابط دوجانبه و کمک ایالات متحده به توسعه اقتصادی کره شمالی گفتگو کردند. در پایان این مذاکرات، بیانیه‌ای نیز حاوی اصول توافق صورت گرفته بین دو طرف بدون ذکر جزئیات و نحوه دستیابی به آنها منتشر شد.

 

 

در پایان جلسه سنگاپور، رئیس جمهور آمریکا تلویحا از دستیابی سریع به غیراتمی شدن و توقف برنامه موشکی بالستیک کره شمالی و به جریان افتادن روند شتابان تحولات اقتصادی در آن کشور سخن گفت و برای کمک به این روند ابراز آمادگی کرد. به نظر می‌رسد که وی انتظار داشت رهبر کره شمالی، با برخورداری از نقش محوری و قدرت فراوان خود، بتواند به سرعت تحولات مورد نظر ایالات متحده را در ساختار سیاسی، نظامی و اقتصادی آن کشور تحقق بخشد.

 

در ماه‌های بعد اظهارات برخی مقامات آمریکایی و طرح انتظاراتی از کره شمالی، باعث ابراز ناخرسندی برخی مقامات کره‌ای و انتشار انتقادات آن در رسانه‌های داخلی کره شمالی شد.

 

اخیرا برخی از ناظران از پیشرفت ناکافی در راستای تحقق انتظارات ایجاد شده در نشست سنگاپور سخن گفته و به خصوص منتقدان رئیس جمهور آمریکا، او را به مبالغه‌گویی در مورد دستاوردهای این نشست متهم کرده‌ بودند.

 

اواخر ماه گذشته میلادی، قرار بود مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، برای ملاقات با کیم جونگ-اون به کره شمالی سفر کند اما ترامپ کوتاه مدتی قبل از آغاز این سفر، خواستار لغو آن شد و دلیل این تصمیم را پیشرفت ناکافی در زمینه اجرایی شدن تصمیمات نشست سنگاپور اعلام کرد.

 

106

منبع : جام نیوز

پربازدیدترین امروز

website tracking