۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۰

علت نبود تمرکز در افراد چیست؟

علت نبود تمرکز در افراد چیست؟
شناسایی علت نبود تمرکز در کنترل تمرکز و حواس به هنگام انجام بسیاری از کارها به شما کمک خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم چند علت بسیار شایع نبود تمرکز را به شما معرفی کنیم.

نگاهی به علت عدم تمرکز در افرادبه گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نبود تمرکز  در زمان انجام کارها برای شما دردسر ساز خواهد بود. به گونه ای که اگر تمرکز و حواس کافی در اجرای کارهایتان نداشته باشید، ممکن است یک کار چند دقیقه ای را چندین ساعت طول بدهید. یا حتی در برخی مواقع به "علت نبود تمرکز" احتمال دارد یک کار را چند بار متوالی انجام دهید و نتیجه ای نگیرید.  ما در این مقاله بر آن شده ایم تا شما را با شایع ترین علت نبود تمرکز در افراد مختلف آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

رایج ترین و مهم ترین علل نبود تمرکز نداشتن محیط کاری آرام و منظم

از مهم ترین مواردی که در افزایش تمرکز شما بسیار مهم و تاثیرگذار است، می توان به محیطی آرام و منظم اشاره کرد. زمانی که محیط شلوغ و بی نظم باشد، شما به خوبی نمی توانید بر روی کارتان تمرکز کنید.

گوشی موبایل و شبکه های اجتماعی

امروزه علت نبود تمرکز در بسیاری از افراد استفاده بیش از حد موبایل و شبکه های اجتماعی است.  زمانی که کار می کنید خودتان را موظف به انجام آن کار بدانید و از چک کردن پیام های خود در ساعات کار خودداری کنید. برای افزایش تمرکز در خود بهتر است که گوشی تان را در حالت سایلنت یا پرواز قرار دهید و بعد از اتمام وظیفه اصلی تان به سراغ آن بروید.

استرس علت نبود تمرکز

راه های کاهش استرس را یاد بگیرید و این عامل دردسر ساز را از خود دور کنید.  انجام مدیتیشن روزانه می تواند در این راه به شما کمک فراوانی بکند.  هم چنین از انجام هم زمان چندین کار خودداری کنید. تمرکز شما در گروی کنترل استرس هایتان دارد.

حتما بخوانید: حواست را خوب جمع کن!

نگاهی به علت عدم تمرکز در افراد

حتما بخوانید: شناخته شدت عاملی اصلی نبود تمرکز 

احساس خستگی و کسالت

شایع ترین علت نبود تمرکز در افراد مختلفی دیده می شود، احساس خستگی و کسالت داشتن است. برای پیش گیری از این مسئله لازم است که کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید. در صورتی که هدفی برای شما جذاب نباشد، با نبود تمرکز و خستگی مواجه خواهید شد.  برای این که کارهایتان را به خوبی انجام دهید برای خودتان جایزه تعیین کنید. برای نمونه پس از هر یک ساعت استراحت می کنم، آهنگ دلخواهم را گوش می کنم و ... .

افسردگی از علل نبود تمرکز

چنان چه احساس ناامیدی، پوچی، بی تفاوتی و ... دارید و نمی توانید به درستی تمرکز کنید ،احتمال دارد شما دچار افسردگی شده باشید. برای دست یابی به حواسی قوی و متمرکز لازم است افسردگی تان را درمان کنید.

نداشتن خواب کافی

علت نبود تمرکز در خیلی از افراد می تواند به مسئله خواب آن ها بستگی داشته باشد. اگر می خواهید به خوبی تمرکز داشته باشید به اندازه کافی در طول شب بخوابید.  هم چنین شاید در روز دچار خستگی شدید بشوید که در این صورت بهتر است کمی چرت بزنید.

گرسنه ماندن

یکی از علل اصلی نبود تمرکز که در اکثر افراد مشاهده می شود، گرسنگی است . به همین خاطر توصیه می شود برای افزایش و تقویت تمرکز به اندازه کافی غذا و به ویژه صبحانه بخورید.  حافظه کوتاه مدت به هنگام گرسنه ماندن دچار مشکل می شود.  در اواسط کار خود و زمان های استراحت از میان وعده های مقوی غافل نشوید.

حتما بخوانید: افراد باهوش تمرکز ذهنی بالاتری دارند!

نگاهی به علت عدم تمرکز در افراد

حتما بخوانید: تمرکز ذهنی کوتاه بهترین شیوه رسیدن به آرامش 

نداشتن سبک زندگی مناسب

برای این که بتوانید تمرکز حواس داشته باشید بایستی سبک زندگی درست و مناسبی را برای خود مهیا کنید. از جمله کارهایی که در این راستا می توان انجام داد عبارتند از؛ ورزش روزانه،  مصرف غذاهای سالم، نبود مصرف فست فود و ... .

فکر های منفی و غر زدن

برای خلاصی از نبود تمرکز فکر های منفی را از ذهن خود بیرون کرده و غر نزنید. این که به گذشته فکر می کنید و مدام در مغزتان  منفی بافی می کنید فقط موجب تقویت  علت نبود تمرکز در خود می شوید. برای رهایی از این افکار آن ها را بر روی کاغذ آورده و اجازه دهید در زمان مناسب به سراغشان بروید.

در این مقاله سعی شد رایج ترین علت نبود تمرکز برای شما عزیزان نام برده شوند. امید است با آگاهی از این موارد بتوانید بیش از پیش در دست یابی به اهداف خود با ذهنی متمرکز موفق باشید.

کلیدواژه ها :استرس
منبع : باشگاه خبرنگاران

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking