۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۲

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

افزودن هیزم بر آتش گرانی در فضای مجازی/ نظارت بر اقتصاد فضای سایبری وجود ندارد؟

افزودن هیزم بر آتش گرانی در فضای مجازی/ نظارت بر اقتصاد فضای سایبری وجود ندارد؟

با نیم نگاهی به برخی از سایت‌های صاحب نام عرضه کالا در فضای مجازی به این واقعیت پی می‌بریم که ساز گرانی در فضا‌ها کوکِ کوک است.

افزودن هیزم بر آتش گرانی در فضای مجازی/ نظارت بر اقتصاد فضای سایبری وجود ندارد؟به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بدون تردید، گرانی و افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها در تمامی اقلام و محصولات، جدی‌ترین معضل و نارسایی فعلی کشور در عرصه اقتصادی به شمار می‌رود، عارضه‌ای که استمرار آن، آثار و تبعات ناخوشایندی را برای صحنه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی جامعه در پی خواهد داشت.

پدیده‌ای که به ملعبه‌ای برای سوءاستفاده جریان‌های معاند در راستای نشان دادن چهره‌ای ناکار آمد از نظام تبدیل شده و گویی بیشتر از هر فرد و گروهی، این دشمنان نظام هستند که از گرانی‌های بازار، قند در دلشان آب می‌شود و خُرسند و خوشحال در اذهان و افکار خویش، به فلسفه بافی و نظریه پردازی در قالب و چارچوب این موضوع که شکاف بین ملت و حاکمیت تشدید شده، مشغول می‌باشند، نظریات و خواب‌های پریشانی که به فضل الهی و با هوشمندی مسئولان نظام و حِفظ وحدت و همدلی جامعه و کشور، هیچگاه تعبیر نخواهند شد.

با همه این اوصاف و با وجود اقتدار داخلی و خارجی نظام، نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که کنترل قیمت‌ها، ثبات بازار و ایجاد توازن نسبی و منطقی میان درآمد‌های عمومی سرپرستان خانوار و هزینه تمام شده زندگی، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

امروز، پدیده گرانی به واقعیتی غیرقابل انکار تبدیل شده که تقریبا تمامی آحاد جامعه به انحای گوناگون و در بخش‌های متعدد آن را لمس می‌کنند.

از دیگر سو، با نفوذ و گسترش فضای مجازی در زندگی مردم، اقبال و گرایش عمومی مردم به خرید و فروش اقلام و کالا‌های مورد نیاز خویش در فضای مجازی تشدید شده، عرصه‌ای که به اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت می‌شود، اما این فضا در طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر متأثر از نوسانات قیمتی، با رشد و افزایش خیره کننده قیمت‌ها همراه شده است.

منصور فاتحی، یکی از فعالان اقتصادی که بخش عمده فعالیت‌های اقتصادی وی در فضای مجازی رقم می‌خورد، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در تشریح مزایای عرضه و فروش کالا در فضای مجازی و برخی سایت‌هایی که بطور خاص به این منظور طراحی شده اند، اظهار کرد:دسترسی سریع و آسان به کالای مورد نیاز، مدیریت بهینه زمان، رقابت تنگاتنگ و تنوع و تکثر کالا‌ها و اقلامی که در چارچوب مذکور عرضه و به فروش می‌رسند، از مزایا و خصوصیات ویژه سایت‌های اینچنینی به شمار می‌روند.

آنچنان که عنوان شد، در ماه‌های اخیر با ظهور و بروز نوسانات قیمتی، افزایش قیمت‌ها، در سایت‌های مذکور نمود پیدا کرده، امری طبیعی و اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد، زیرا قرار نیست در شرایطی که شاهد رشد و بالا رفتن قیمت‌ها در تمامی محصولات می‌باشیم در چنین سایت‌هایی، اجناس و کالا‌های عرضه شده با همان قیمت‌ها و نرخ‌های پیشین عرضه شوند، اما نکته قابل توجه و تأسف آور، معطوف به این عارضه می‌شود که شوربختانه رشد قیمت‌ها در برخی از سایت‌ها و تارنما‌های مذکور، در مقایسه با نبض بازار، با ضرب آهنگ تندتری افزایش یافته، رشدی برخلاف واقعیت‌های جاری و ساری در جامعه، وانتظار می‌رود مردم و مسئولان در مواجهه با برخی از این سایت ها، تجدید نظر و اقداماتی مقتضی را اعمال کنند.

در شرایط موجود، مبنا قرار دادن قیمت‌ها بر اساس نرخ قید شده در برخی از سایت‌ها ناصحیح است

فاتحی فعال اقتصادی در پاسخ به سئوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص دلیل نرخ گذاری‌های نجومی (از سوی برخی افراد و در ارتباط با برخی از اقلام و محصولات در سایت‌های اینچنینی) بیان کرد: در شرایطی که هیچگونه نظارت دقیق و منطقی در ارتباط با اِعمالِ نرخ، و ساز و کار قیمت گذاری‌ها لحاظ نمی‌شود بروز چنین مواردی غیر منتظره نخواهد بود.

وی افزود: با رصد برخی از سایت‌های مربوطه و مشاهده قیمت‌ها به روشنی این واقعیت مسجل می‌شود که هیچ‌گونه منطقی در ارتباط با نرخ‌گذاری‌ها لحاظ نمی‌شود.

فاتحی گفت: اگرچه رشد و افزایش ناگهانیِ قیمت‌ها، در ارتباط با بسیاری از کالاها، تعجب آور و بعضا غیر منطقی به نظر می‌رسد، اما ضریب رشد قیمت‌ها در تعدادی از تارنما‌های عرضه محصول و کالاها، بسیار شدید‌تر از رشد قیمت‌های بازار می‌باشد و گویی کاملا سلیقه‌ای و فراتر از قاعده و منطق بازار این امر انجام می‌پذیرد.

وی افزود: معضل اصلی در این ارتباط (نحوه نرخ گذاری‌ها) معطوف به این واقعیت تلخ می‌شود که برخی از مردم، مبنا و پایه قیمت محصولات را با سرچ کردن در تارنما‌های مذکور لحاظ می‌کنند در صورتی که اساسا بسیاری از افرادِ عرضه کننده کالا، بدون هیچ قاعده‌ای و به‌صورت سلیقه‌ای به قیمت گذاری مبادرت می‌ورزند و گویی در صدد هستند از این آب گل آلود برای خویش ماهی صید کنند و اساسا این رویه و رویکرد باعث مُشَوَش‌تر شدن اذهان و سلب آرامش روانیِ مردم می‌شود.

(البته نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که فارغ از شیوه نرخ گذاری در برخی از این سایت‌ها یا به اصطلاح سمساری‌های مجازی، افزایش قیمت‌ها در هفته‌ها و ماه‌های اخیر آنچنان شتابان و افسار گسیخته بوده که آرامش خاطر بسیاری از افراد جامعه بویژه در گروه‌ها و طبقات متوسط و ضعیف جامعه را سلب کرده، اما این پدیده دلیل نمی‌شود تا برخی بر هیزم گرانی و آتش افزایش قیمت‌ها بیفزایند)

فاتحی می‌گوید: نباید مردم مبنای قیمت‌ها را با نرخ گذاری‌های لحاظ شده در چنین سایت‌هایی محاسبه کنند، زیرا متأسفانه در برخی از تارنماها، عده‌ای از افراد سودجو بدون هیچ قاعده و چارچوبی به قیمت گذاری‌های نجومی مبادرت می‌ورزند و به نوعی باید اذعان کرد، قیمت‌های موجود در سایت‌های مذکور، یا به تعبیر صحیح‌تر برخی از تارنما‌های موجود، مُتقَن و مُوَثَق نیست.

دستگاه‌های ذی‌ربط، نظارت لازم را بر تارنما‌های مذکور لحاظ کنند

با اوصاف موجود، انتظار می‌رود، دستگاه‌های ذی ربط، مدیران سایت‌های اینچنینی را مجاب کنند قواعد، چارچوب‌ها و ساز و کار قیمت گذاری صحیح را با تعریف و طراحی لازم در تارنما‌های رایج و شایع در فضای مجازی اِعمال کنند.

باید به تلخی به این واقعیت اشاره کرد در جامعه‌ای که متأسفانه برخی در تلاطمات بازار به مراتب نقش تخریبی آنها عمیق‌تر و شدید‌تر از تحریم‌ها و دشمنی‌های ایالات متحده و دیگر معاندان این مرز و بوم است، اخذ مبلغی ناچیز و ارائه مجوز برای عرضه کالا به قیمت دلخواه، منطقی و اصولی نیست و انتظار می‌رود از ظهور و بروز عواملی که به متشنج شدن جو بازار و التهابات قیمتی منتهی می‌شود به‌صورتی جدی، قاطع و عملیاتی مقابله شود، امری که قطعا لحاظ کردن آن در تارنما‌های اینچنینی موضوعی فنی و تخصصی است که با نقش آفرینی، حضور و تدبیر متخصصان امر دور از دسترس نخواهد بود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking