۲۳ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۷

آموزش عالی در هفته‌ای که گذشت

هفته نقره‌ای برای محققان ایرانی

هفته نقره‌ای برای محققان ایرانی
کسب مدال نقره مسابقات جهانی اختراعات 2018 کانادا توسط محققان ایرانی هفته گذشته را به هفته افتخار برای دانشگاهیان ایران تبدیل کرد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گروهی از پژوهشگران و مخترعان ایرانی بار دیگر توانستند بدرخشند و مدال نقره مسابقات جهانی اختراعات 2018 کانادا را برای ارائه طرح دستگاه بی حسی دندان با امواج رادیوئی را بدست آورند.

اعضای این تیم شامل الهام رموزی، رضا نصرالهی نرگس آباد و مهرداد فوج لعلی هستند که در سال جاری میلادی موفق به کسب مدال طلا و جایزه ویژه برای طرحی دیگر شده بودند.

مسابقات جهانی اختراعات و نوآوری کانادا در ۱ سپتامبر ۲۰۱۸ در تورنتو برگزار شد. در این مسابقات ۳۲۲ اختراع از ۴۲ کشور جهان از جمله آمریکا،آلمان، روسیه،کره،رومانی،ترکیه و کشور میزبان کانادا شرکت داشته اند.

دستگاه بی حسی دندان با استفاده از امواج رادیوئی توانست رتبه دوم جهان و مدال نقره مسابقات جهانی اختراعات و نوآوری کانادا(iCan 2018) شود.

 این دستگاه با استفاده از پروب اتصالی با مکانیسم تخریب دمایی،  بلاک موقت عصبی را ایجاد می کند. از جمله مزیت ها و برتری های این دستگاه می توان به ایجاد بی حسی در فک و نیز سایر اعضای بدن بدون نیاز به تزریق مواد شیمیایی، سرعت عمل بالا و نیز ماندگاری بی حسی در زمان های مختلف اشاره کرد.

شایان ذکر است که در ساخت این دستگاه الهام رموزی (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان)، رضا نصرالهی نرگس آباد ، مهرداد فوج لعلی (چهره ماندگار مدیریت و کارافرینی کشور در سال 96) و لیدا خیری (فارغ التحصیل دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی) نیز مشارکت داشته اند.

این دستگاه نمونه مشابه نداشته و مراحل ثبت خود را داخل کشور ایران طی می‌کند.

* اجلاس رؤسای دانشگاه برگزار شد

در هفته گذشته نشست رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علمی و فناری سراسر کشور در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

در آغاز این مراسم اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری بر سر مزار شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت حضور پیدا کرده و با آرمان‌های شهدا تجدید میثاق کردند.

این نشست با محوریت نقش آموزش عالی در شرایط پیشروی کشور برگزار می‌شود.

* تصویب اساسنامه سازمان ملی پرورش‌های استعدادهای درخشان

جلسه 812 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به کناره گیری حجت الاسلام‌والسملمین محمدیان از ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و تلاش‌های وی در اداره این نهاد مهم گفت: رئیس جمهور و و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از تلاش‌های حجت الاسلام والمسلمین محمدیان تشکر و قدردانی داشته و برای حجت الاسلام والمسلمین رستمی آرزوی موفقیت داشتند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با بیان اینکه تصویب سازمان ملی پرورش‌های استعدادهای درخشان (سمپاد) دستور اصلی جلسه بود گفت: خوشبختانه شرح وظایف این سازمان و ترکیب هیئت امنا به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیدند.
وی افزود: بر اساس مصوبه این جلسه وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم، تحقیات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش، دو نفر از فارغ التحصیلان این مدارس و نماینده مدیرت حوزه های علمیه اعضای هیئت امنای این سازمان خواهند بود.
مخبر دزفولی گفت: شناسایی و کشف استعدادها در سطح کشور، پایش و آموزش ویژه به همراه برنامه ریزی متناسب با توانمندی های آنان از اهم وظایف این سازمان خواهد بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: چند بخش باقیمانده از این اساسنامه در جلسه آینده به تصویب خواهد رسید و با شکل گیری این سازمان مشکلات این حوزه حل خواهد شد و حمایت و پشتیبانی از آن انجام خواهد شد.
* راه اندازی اولین «مجتمع مادران دانشگاه آزاد اسلامی» در شهرری

 محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم افتتاح مجتمع دانشگاهی علوم انسانی ولیعصر(عج) واحد تهران جنوب، با بیان اینکه یکی از الزامات و حرکت های رو به جلو در دانشگاه، ارزش نهادن به مقام مادری زنان است، گفت: برای ارزش مادری زنان بزرگ این مرز و بوم باید به اندازه ارزش حضور آنان در صحنه علم ارج بگذاریم.

وی افزود: به منظور حفظ ارزش مادران مقرر شد مجتمع مادران در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شود. مجتمعی که در آن علاوه بر کلاس های دانشگاهی، مهد کودک، نیازهای مشاوره ای و ... وجود داشته باشد و وظیفه خطیر مادری مانع رشد زنان کشورمان نباشد و این نشان از ارزش دو چندان دانشگاه آزاد اسلامی برای مقام زن دارد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اولین مجتمع مادران در شهرری راه اندازی خواهد شد، خاطرنشان کرد: تأسیس مجتمع مادران و الزامات آن در تمام استان ها پیگیری خواهد شد و از این به بعد در دانشگاه آزاد اسلامی مادر بودن مانع درس خواندن نیست.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری درباره دانشگاه آزاد اسلامی، تاکید کرد: ایشان در نامه انتصاب دکتر ولایتی به ریاست هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کردند که این دانشگاه نقش مؤثری در آموزش عالی دارد و این باور باید در تمام مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشته باشد.

طهرانچی در ادامه اظهار داشت: مقام معظم رهبری در ماه رمضان امسال از جامعه دانشگاهی، خواستار درگیر شدن با مسائل کشور، تربیت فرهنگی، اخلاقی و هویتی دانشجویان و حرکت دائمی شدند که این حرکت دائمی یک کلید بسیار مهم است، چرا که امروز نمی شود دانشگاه را مانند 10 سال پیش اداره کرد.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه باید تحول و تغییر مستمر را در دانشگاه آزاد اسلامی رقم بزنیم، گفت: این تغییر با برگشت به گذشته و حفظ وضع موجود انجام نخواهد شد. روش امروز خلق و آفرینش آینده است. باید تحول در ابعاد مختلف شکل بگیرد.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از ابعاد تحول در دانشگاه آزاد اسلامی این است که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1404 انتخاب اول داوطلبان، محققان و پژوهشگران باشد و با این اراده شروع به حرکت کرده ایم و اعضای خانواده دانشگاه باید با این باور با دانشجویان تعامل کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه یکی از رسالت های مهم واحدهای دانشگاهی نیازسنجی علمی و سرمایه گذاری بر دانش مورد نیاز کشور است، اظهار داشت: فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی مبتنی بر پاسخ به نیاز جامعه خواهد بود. انتظار دارم خانواده دانشگاه آزاد اسلامی با عاطفه و محبت با دانشجویان رفتار کنند. دانشجویان را دوست داشته باشند و مشکلات آنان را در چارچوب قانون حل کنند. نوع برخورد اعضای خانواده دانشگاه آزاد اسلامی با دانشجویان این مرز و بوم بسیار مهم و سازنده است.

طهرانچی در ادامه با اشاره به روند تجمیع و همگرا شدن سه واحد دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در یک سال گذشته، گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی و تلاش های صورت گرفته، سه واحد تهران مرکزی، تهران غرب و تهران جنوب همگرا شدند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: به این ترتیب امروز واحد تهران مرکز در دو مجتمع شامل پردیس علوم انسانی، اجتماعی و هنر در سوهانک و پردیس مهندسی و علوم پایه در مجتمع آیت الله هاشمی رفسنجانی، واحد تهران جنوب در دو مجتمع فنی و مهندسی و علوم پایه در اتوبان شهید محلاتی و علوم انسانی در مجتمع ولیعصر(عج) و واحد تهران غرب در دو مجتمع پیامبر اعظم(ص) و مجتمع فنی و مهندسی در بزر گراه آیت الله اشرفی اصفهانی مستقر شده اند و در حال حاضر مشکل تک ساختمانی در استان تهران حل شده است.

طهرانچی یکسان نگری در رسالت، مأموریت و فرآیند دانشگاه ها را از چالش های آموزش عالی برشمرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد با شناخت جایگاه تک تک واحدهای دانشگاهی و تفاوت آنها با یکدیگر و همچنین تعریف مأموریت های جدید از این چالش عبور کند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد که واحد تهران جنوب همچون گذشته تلاشگر و سازنده در میان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بدرخشد.

منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking