۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۳

نایب‌رئیس کمیسیون شوراها: افزایش اختیارات استانی عامل برطرف شدن مشکلات استان‌ها است+فیلم

نایب‌رئیس کمیسیون شوراها: افزایش اختیارات استانی عامل برطرف شدن مشکلات استان‌ها است+فیلم
نایب‌رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس بابیان اینکه دولتی‌ها خود در حل مشکل تمرکزگرایی عاجز مانده‌اند، گفت: برخی از مقامات پایتخت‌نشین پشت میزهای خود نشسته‌اند و حاضر به تفویض اختیارات نیستند چون می‌خواهند همه‌چیز دست خودشان باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، بیت‌الله عبدالهی نماینده مردم اهر و هریس در مجلس و نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت‌وگوها با خبرگزاری تسنیم دفتر آذربایجان شرقی، این بار به موضوعات و مسائل مردم و شهرستان‌های اهر و هریس می‌پردازد که در ادامه مشروح این گفت‌وگوی تفصیلی را می‌خوانید؛

تسنیم:به نظر شما شهرستان‌های اهر و هریس با چه معضلات روبرو هستند؟

بیت‌الله عبدالهی: یکی از اصلی‌ترین معضلات استان آذربایجان‌شرقی اشتغال است که شهرستان‌های اهر و هریس نیز از این معضل مستثنی نیستند به نظر من‌بعد از انقلاب اسلامی کشور از لحاظ انقلاب صنعتی ضعیف شده است و اهر و هریس در مقایسه با شهرستان‌های استان جزو شهرستان‌های کمتر توسعه‌یافته هستند به‌طوری که اگر به استان‌ها نگاه کنیم می‌بینیم توسعه متوازن نداشته‌ایم این در حالی است که برخی استان‌ها به‌خوبی از نظر اقتصاد و صنعت توسعه‌یافته‌اند و برخی از استان‌ها ضعیف مانده‌اند.

وقتی به استان آذربایجان‌شرقی می‌رسیم اگر توجه کنیم شهرستان‌های اهر و هریس کمتر از دیگر شهرستان‌ها توسعه‌یافته‌اند و از طرفی آغاز به فعالیت شهرک صنعتی اهر از سال 88 بوده است و دیر شروع کرده‌اند که می‌توان گفت یکی از علل عقب‌ماندگی شهرستان اهر از نظر صنعتی همین موضوع است به‌طوری که پیشرفت و توسعه صنعتی شهرستان‌های استان بهتر از اهر و هریس بوده است.

نرخ بیکاری که برای شهرستان اهر و هریس اعلام می‌شود به نظر غیرواقعی است و اگر به‌صورت میدانی بررسی کنیم جوانان تحصیل‌کرده داریم که هنوز بیکار مانده‌اند، در حالی که معضل بیکاری در این شهرستان‌ها به شکلی است که نمی‌توان به‌سادگی این معضل را حل کرد لذا باید برای حل این موضوع برنامه‌ریزی داشته باشیم.

یکی دیگر از معضلات شهرستان‌های اهر و هریس، به سرانجام نرسیدن بزرگراه 90 کیلومتری اهر – هریس – تبریز است که از 13 سال قبل عملیات اجرایی این بزرگراه آغاز شده و هنوز تکمیل‌نشده و اگر این پروژه را با سایر پروژه‌ها مقایسه کنیم می‌بینیم انصافاً دولت‌ها کوتاهی و کم‌لطفی کرده‌اند در حالی که اگر هر سال 10 کیلومتر احداث می‌کردند خیلی قبل‌ها این بزرگراه تکمیل‌شده بود.

از دیگر مشکلات مردم اهر و هریس کمبود آب است و شهرستان هریس از این نظر کم آب‌ترین منطقه در استان آذربایجان‌شرقی است و در اهر علی‌رغم افزایش بارندگی‌ها ولی کمترین روان آب به سد ستارخان رسید با این شرایط باغات شهرستان اهر در حال خشک شدن هستند.

در اهر مطالعات دو سد ایثار و کجری چای انجام‌یافته که امیدوارم بتوانیم این سدها را به سرانجام برسانم و در هریس از بابت آن‌که در حوزه آبریز دریاچه ارومیه قرار گرفته محدودیت ایجاد کرده‌اند البته ما هم راضی به احیای دریاچه ارومیه هستیم اما دلیل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه سدسازی‌ها و خشک‌سالی بوده و شهرستان هریس در این امر بی‌تأثیر بوده و اگر بر پایه این تصمیم‌گیری‌ها قرار است هریسی‌ها از چاه آب محروم شوند تأکید داریم لااقل دولت برای هریسی‌ها امتیاز بدهد تا حداقل محدودیت‌ها جبران شود.

تسنیم:شرایط سرمایه‌گذاری را در شهرستان‌های اهر و هریس چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بیت‌الله عبدالهی: تا به حال چندین سرمایه‌گذار را برای سرمایه‌گذاری دعوت کردم اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم به اعتقاد بنده دستگاه‌های استانی برای جذب و حمایت از سرمایه‌گذاران همت مضاعفی داشته باشند و شرایط فعلی کشور به‌گونه‌ای است می‌طلبد تا بیش از گذشته تلاش کنیم، متأسفانه برخی قوانین و دستورالعمل‌ها دست و پای سرمایه‌گذاران را می‌بندد که اغلبشان را خود ما ایجاد کرده‌ایم.

برخی از مسائلی که دست و پای سرمایه‌گذاران را می‌بندد که قوانین هم نیستند برای سرمایه‌گذاران مانع‌تراشی کردیم و دست همه را بسته‌ایم بعد می‌گوییم بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کند و با ارائه 10 تا 20 فرم جهت پُر کردن به آن‌ها دادیم در حالی که زمان زیادی می‌برد با این روش‌ها و دستورالعمل‌ها موانع را برای سرمایه‌گذاران افزایش داده‌ایم.

قوانین و دستورالعمل‌هایی که جزو مانع‌تراشی برای سرمایه‌گذاران منفعتی نداشته است باعث شده تا فرزندان مردم بیکار بمانند در حالی که در اهر و هریس سرمایه‌گذاران خارجی که نمی‌آیند پس بنابر این باید از هر تلاشی برای حمایت از سرمایه‌گذاران بومی حمایت کنیم و می‌بایست خودمان دلسوز منطقه‌مان باشیم.

عده‌ای می‌گویند نمایندگان مجلس فقط باید قانون‌گذار باشند اما من می‌گویم در کنار قانون‌گذاری، نمایندگان باید پیگیر مسائل و مطالبات هم باشند به‌طوری که اگر نمایندگان مطالبات و مشکلات حوزه انتخابیه را پیگیری نکنند کسی نیست که پیگیری کند.

تسنیم:عملکرد بانک‌ها را در پرداخت تسهیلات به نظر شما چگونه است؟

بیت‌الله عبدالهی: سیستم بانکی ما متناسب با نیاز کشور نیست یعنی با بهره‌ای که برای تسهیلات تعیین و شرایط پرداخت باعث شده‌اند تا اقتصاد کشور لنگ بزند این در حالی است که دریافت‌کنندگان تسهیلات و هم بانک‌ها در این شرایط از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند و اگر می‌گوییم تیم اقتصادی دولت‌ترمیم شود بر پایه این مشکلات است و انتظار می‌رود برای حل مشکلات اقتصادی اگر مشکل قانونی داریم به مجلس بگویند و اگر مشکل در قوانین وجود ندارد چرا هم سرمایه‌گذار و هم بانک‌ها ورشکسته می‌شوند؟

برنامه‌ریزی‌ها تا به حال در حوزه اقتصادی و اشتغال باید قبول کنیم که اشتباه بوده است در حالی که اگر برنامه‌ریزی‌ها درست بود هر جوانی که فارغ‌التحصیل می‌شد اکنون می‌بایست صاحب شغل می‌شد و به آن‌ها آموزش‌های تخصصی در بخش‌های مختلف داده می‌شد اما این‌طور نبود در کشور برنامه‌ها به‌گونه‌ای شده که همه جوانان مدرک تحصیلی گرفتند ولی مهارتی که می‌توانست به نفع کشور و جوانان باشد به آن‌ها نیاموخته‌اند.

متأسفانه علی‌رغم اینکه همه مسئولان در لسان از مشکلات کشور و به‌ویژه جوانان آگاهی دارند ولی مجدداً به برنامه‌های اشتباه را ادامه می‌دهند در حالی که با تسهیل در بهبود فضای کسب و کار، پرداخت تسهیلات، مهارت‌آموزی و عدم مدرک‌گرایی از ظرفیت‌های جوانان استفاده می‌کردیم.

تسنیم:بارها شنیده‌ایم از بروکراسی که در پرداخت تسهیلات حمایت و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری ایجاد شده انتقاد کرده‌اید و در واقعیت متقاضیان عملاً نمی‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند به نظر مشکل از کجا نشأت می‌گیرد؟

بیت‌الله عبدالهی: اخیراً تبلیغات گسترده‌ای که در تسهیلات حمایت و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری آغاز شده است متأسفانه آنچه که به عشایر نمی‌رسد تسهیلات است، عشایر دامداری سنتی دارد ولی در دستورالعمل‌ها دولت به این موضوع توجهی نکرده به‌طوری که تا به حال عشایر نتوانسته‌اند از این تسهیلات استفاده کنند و با آن‌که موانع در پرداخت این تسهیلات وجود دارد ولی به فرمانداران اهر و هریس تأکید کرده‌ام تا به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا در بهره‌مندی از تسهیلات در رتبه‌های نامطلوب قرار نگیرند.

تسهیلات حمایت و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و فراگیر آن‌طور که انتظار می‌رفت نتوانسته به سرمایه‌گذاری در کشور منجر شود البته سرمایه‌گذاری زمانی صورت می‌گیرد که موانع برطرف و سیستم اداری با سرمایه‌گذاری گره‌خورده باشد.

پیشنهاد کرده‌ام که برخی از کارمندان دولت در دستگاه‌های مختلف که با سرمایه‌گذاری در ارتباط هستند حقوق آن‌ها وابسته با سرمایه‌گذاری باشد تا فکر نکنند اگر سرمایه‌گذاری نتوانست تسهیلات دریافت کند یا با مشکل اداری برخورد کرد حقوق او ماهانه ثابت پرداخت می‌شود لذا این امر موجب می‌شود تا همان کارمند برای جذب و حمایت از سرمایه‌گذار تلاش کند.

تسنیم:همان‌طور که مستحضر هستید تمرکزگرایی یکی از عواملی است که می‌تواند در توسعه مناطق، شهرستان‌ها و نواحی کشور مشکل‌ساز باشد به نظر شما عدم تمرکزگرایی و تفویض اختیارات به استان‌ها و شهرستان‌ها در حل مشکلات می‌تواند تأثیرگذار باشد؟

بیت‌الله عبدالهی: مثلاً وقتی در شهرستانی مشکلی وجود دارد چرا باید حتماً پایتخت تصمیم‌گیرنده باشد در حالی که استان‌ها از نظر نیروی انسانی نسبت به دهه‌های گذشته توانمند شده‌اند لذا دولت می‌تواند برای گره‌گشایی از مشکلات استان‌ها و شهرستان‌ها تفویض اختیار کنند در همین ارتباط به معاون اول رئیس‌جمهور گفتم به استان‌ها تفویض اختیار کرده و خود دولت مرکزی بر امور استان‌ها نظاره‌گر باشد.

زمانی که می‌گویند وزارت صنعت، معدن و تجارت عریض و طویل است و وزیر نمی‌تواند بر تمام امور نظارت کند چه ایرادی دارد بخشی از اختیارات خود را به اصناف، استان‌ها و شهرستان‌ها تفویض کند اما متأسفانه تمرکزگرایی مشکلاتی را به وجود آورده که خود دولتی‌ها هم در حل آن‌ها مانده‌اند.

برخی از مقامات پایتخت‌نشین پشت میزهای خود نشسته‌اند و حاضر به تفویض اختیارات نیستند چون می‌خواهند همه‌چیز دست خودشان باشد با این حال نمی‌تواند کشور را اداره کرد لذا این افراد باید کناره‌گیری کنند.

تسنیم:پرداخت بدهی دولت به شهرداری‌های اهر و هریس که از بابت صدور پروانه رایگان ساخت و ساز از زلزله سال 91 منطقه ارسباران باقی‌مانده در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

بیت‌الله عبدالهی: شهرداری‌های اهر و هریس مشکلات متعددی دارند و تنها به مشکل مختص نیستند به‌طور مثال شهر اهر با جمعیت بیش از 100 هزار نفر شهرداری این شهر به جمع شهرداری‌های خودگران پیوسته و دولت کمک چندانی نمی‌کند و از طرفی هم شهرداری اهر که باید بیش از 200 نفر نیروی انسانی می‌داشت اکنون نزدیک به 600 نفر پرسنل دارد و حال به دنبال راهکاری هستیم تا شهرداری‌ها از خدمات دولت بهره‌مند شوند.

در خصوص بدهی دولت به شهرداری‌های اهر و هریس، سال 91 دولت تصویب می‌کند تا شهرداری‌ها پروانه ساخت و ساز را به‌صورت رایگان به مردم صادر کند و شهرداری‌ها مصوبه دولت را اجرایی می‌کنند و با توجه به مصوبه دولت از دریافت 12 میلیارد تومان درآمد پروانه ساخت و ساز امتناع کردند و از سال 91 تا به حال دولت تنها چیزی در حدود 250 میلیون تومان را پرداخت کرده است.

بعد از پیگیری‌های مستمر دولتی‌ها می‌گویند دولت احمدی‌نژاد آن زمان چنین تعهدی نداشته است و راست می‌گویند چون دولت فقط تصویب کرده بود و حال به دنبال این هستیم که حداقل دولت بخشی از این بدهی 12 میلیارد تومان را جبران کند.

تسنیم:اخیراً دولت با تصویب امهال وام‌های زلزله‌زدگان ارسباران موافقت کرده بود آیا اطلاع دارید این مصوبه از چه زمانی اجرایی می‌شود؟

بیت‌الله عبدالهی: ما از سال 96 پیگیر این بودیم تا وام زلزله‌زدگان ارسباران امهال شود و خردادماه امسال بعد از پیگیری‌های مداوم جواب گرفتیم و دولت با امهال دو ساله وام‌های زلزله موافقت کرد ولی مشخص نکرد که از چه سالی این مصوبه اجرایی می‌شود و حال به دنبال آن هستیم تا دولت مصوبه خود را اصلاح کند تا دقیقاً زمان اجرایی این مصوبه مشخص شود.

با توجه به عدم توان پرداخت وام‌های زلزله از سوی مردم اهر، هریس و ورزقان، مردم نمی‌توانند وام جدیدی دریافت کنند و به همین دلیل بانک‌ها یارانه نقدی مردم را قطع می‌کنند و می‌توان گفت وضعیت اقتصادی مردم منطقه خوب نیست که نمی‌توانند اقساط وام زلزله را پرداخت کنند این امر نیز باعث می‌شود تا مردم این شهرستان‌ها مشکلات متعددی را تحمل نمایند.

با وجود این‌که دامداری‌های اهر و هریس عمدتاً سنتی هستند و عدم توان در پرداخت وام‌های زلزله از سایر تسهیلات دولت محروم مانده‌اند و توصیه بنده به مسئولان استانی و نمایندگان مجلس این است که اگر می‌خواهید مشکلات تبریز حل شود ابتدا به مشکلات مردم قره‌داغ توجه کنید چراکه اگر مشکلات مردم قره‌داغ باقی بماند و خدمات مناسبی به آن‌ها ارائه نشود مجبور می‌شوند تا مهاجرت کنند.

یکی از مهم‌ترین اشکالات برنامه ریزان کشور این بود که بر اثر بی‌توجهی به روستائیان زمینه خالی شدن روستاها را فراهم کرده‌اند و امروز باید اعتراف کنیم سازمان برنامه و بودجه کشور در این زمینه نمره قبولی را نگرفته است و مردود شده است.

سؤال من از دولت این است که چرا به روستائیان خدمات متناسب با نیازهای آن‌ها ارائه نداده‌اید تا سکونت در روستاها تثبیت و از مهاجرت جلوگیری شد؟ در حالی که وقتی روستایی به شهر می‌آید و خدمات دولت را می‌بیند یقیناً اشتیاقی به بازگشت به روستا ندارد چون در روستاها به روستائیان کم‌توجهی می‌شود و با مهاجرت به شهرها بر مشکلات شهرها افزوده می‌شود.

مجدداً به مسئولان استان آذربایجان‌شرقی تأکید می‌کنم که اگر می‌خواهید مشکلات تبریز حل شود ابتدا باید به مشکلات مردم قره‌داغ رسیدگی و آن را حل کنید و تا زمانی که مشکل قره‌داغ حل نشود مشکلات تبریز هم حل نمی‌شود.

گفت‌وگو از مهدی کاظم زاده

منبع : تسنیم
website tracking