۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۱

رئیس اداره ارشاد نطنز مطرح کرد؛

میدان‌داران گروه‌های تعزیه شئونات اسلامی را رعایت کنند/ خلوص نیت تعزیه‌گردانان مردم را به پای سکوی تعزیه می‌کشاند

میدان‌داران گروه‌های تعزیه شئونات اسلامی را رعایت کنند/ خلوص نیت تعزیه‌گردانان مردم را به پای سکوی تعزیه می‌کشاند
رئیس اداره ارشاد نطنز گفت: میدان داران گروه های تعزیه بایستی شئونات اسلامی را رعایت کرده، صدای بلندگوی مراسم را جهت رعایت حقوق دیگران کم کرده و به کلی یک سری موارد را جهت برگزاری بهتر مراسم و عدم ایجاد شبهه و آسیب رعایت کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صاحب نیوز؛ به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم الحرام ماه عزاداری و سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع)، نشست هم اندیشی مدیران و اعضای گروه های تعزیه شهرستان نطنز پیش از ظهر امروز در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نطنز برگزار شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نطنز در این جلسه با تاکید بر برگزاری مراسم عزاداری در دو ماه محرم و صفر و لزوم خلوص نیت در برپایی مراسم عزاداری حسینی، اظهار کرد: خلوص نیت در بحث عزداری امام حسین(ع) بسیار قابل توجه و حائز اهمیت است و اعضای گروه های تعزیه در طول سال زحمت های زیادی را متحمل می شوند تا بتوانند در طول دهه های مختلف محرم و صفر با خلوص نیت مراسم تعزیه خوانی را برگزار کنند.

علی مشربی با بیان این که یک گروه تعزیه شامل نفرات زیادی از قبیل شبیه خوان، تدارکات و موزیک و غیره است که همگی باید تحت مدیریت صحیح گرد هم آمده و کار کنند، افزود: این مهر و محبت و خلوص نیت در عزاداری امام حسین (ع) است که مردم را به مراسم عزاداری و پای سکوی تعزیه می کشاند وگرنه هیچ نهادی و هیچ مسئولی با انواح حربه های مختلف هم نمی تواند در یک مراسم پنج هزار نفر را گرد هم آورد، این مقوله جز عشق به حضرت امام حسین(ع) و الفت دیرینه مردم نسبت به عزداری و مجلس عزای حضرت سیدالشهدا(ع) چیز دیگری نیست.

وی بیان کرد: با سازش و نرمی می توان بسیاری از مشکلات را در گروه های تعزیه حل کرد، بعضی وقت ها مشکلی که بین جوانان بر سر توزیع نقش ها پیش می آید که با خودگذشتگی و ایثار و با نرمی و مدارا می توان این مشکلات را حل کرد.

رئیس اداره ارشاد نطنز تصریح کرد: نکته مهم این است که دشمن می خواهد در آستانه اربعین حسینی میان شیعیان ایرانی و عراقی اختلاف افکنی کند و برای رسیدن به هدف خود اقدام به انتشار شایعاتی می کند که خرید ملک برادران عراقی در ایران و یا انجام اعمال منافی عفت یکی از آن ها است.

وی تاکید کرد: نقشه بزرگ دشمن این است که اجتماع عظیم اربعین حسینی که اجتماع بزرگ شیعیان جهان است را با فرافکنی و ایجاد اختلاف بین ایرانی ها و عراقی ها دچار چالش بزرگ کند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نطنز با اشاره به گرامیداشت یاد و خاطره ی شهدای هشت سال دفاع مقدس، گفت: سرپرستان گروه های تعزیه در محل برگزاری مراسم، تمثال مبارک شهدا و تمثال مبارک حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب را نصب کنند چرا که این شهدا برای اسلام رفتند و با سرمشق قرار دادن امام حسین (ع) جان خود را در طبق ایثار گذاشته و برای دفاع از دین و آئین جان خود را فدا کردند، پس حق بزرگی بر برگردن ما دارند و می طلبد که در مراسم های عزاداری از این شهدا یاد شود.

وی زمان اجرای تعزیه را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و افزود: مدیران تعزیه و اعضای گروه سعی کنند وقت برگزاری مراسم را به گونه ای تنظیم کنند تا نسبت به اقامه فریضه واجب نماز در زمان های اجرای تعزیه تداخل به وجود نیاید چرا که فلسفه برگزاری مراسمات عزاداری اهمیت به مقوله نماز است.

مشربی اضافه کرد: میدان داران گروه های تعزیه بایستی شئونات اسلامی را رعایت کرده، صدای بلندگوی مراسم را جهت رعایت حقوق دیگران کم کرده و به کلی یک سری موارد را جهت برگزاری بهتر مراسم و عدم ایجاد شبهه و آسیب رعایت کنند.

وی خاطر نشان کرد: گروه های تعزیه بایستی اقدامات لازم را جهت ایمنی برگزاری مراسم انجام دهند، تجهیزات و کمک های اولیه و آتش نشانی و ایمنی را تعبیه کنند و با هماهنگی با آتش نشانی سطل ها و ظرف های پر از شن یا آب را در محل برگزاری تعزیه تعبیه قرار دهند تا در صورت ایجاد حادثه منجر به آسیب جانی نشود.

انتهای پیام

منبع : دانا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking