۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۰

داورزنی: عملکرد فدراسیون‌ها در بازی‌های آسیایی تحلیل و با مسبب حذف زهرا نعمتی برخورد می‌شود/ تاج جانبازی دارد اما درصدش را نمی‌دانم

داورزنی: عملکرد فدراسیون‌ها در بازی‌های آسیایی تحلیل و با مسبب حذف زهرا نعمتی برخورد می‌شود/ تاج جانبازی دارد اما درصدش را نمی‌دانم
معاون توسعه ورزش قهرمانی وزیر ورزش با اعلام اینکه معدل عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی 2018 قابل قبول بوده است, گفت: عملکرد فدراسیون‌ها تحلیل و با بخش‌هایی که انتظارات را برآورده نکرده‌اند، برخورد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا داورزنی درباره عملکرد کاروان ورزش ایران در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی اظهار داشت: با برگزاری جلسه ستاد بازی‌ها یک گزارش تحلیلی از عملکرد کاروان ارائه خواهد شد تا یک جمع‌بندی از کلیات حضور ایران در این بازی‌ها ارائه کنیم. باید تبریک بگویم به مردم ایران چون معدل عملکردی کاروان خوب بوده است، مخصوصاً در رشته‌های المپیکی که خیلی خوب کار کردیم. منهای برخی از رشته‌ها که باید به دنبال نقاط ضعف آن باشیم، رشته‌هایی مانند پنچاک سیلات، مجموعاً عملکرد کاروان خوب بود. علی‌رغم اینکه در کشتی تکواندو و بوکس دو وزن را کم کرده بودند، اما در قیاس با بازی‌های آسیایی 2010 و 2014 عملکرد بسیار بهتر بود.

وی درباره عملکرد ایران در رشته‌های تیمی نیز گفت: در رشته‌های تیمی عملکردمان بسیار رضایت‌بخش بود، البته در فوتبال ما می‌دانستیم که این تیم قرار است با بازیکنان زیر 21 سال اعزام شود و استارتی برای راهیابی المپیک 2020 داشته باشد و از این رشته انتظار سکو نداشتیم. برای هندبال هم چون بازی‌های آسیایی در تقویم جهانی این رشته وجود ندارد لژیونرهای هندبال حضور نداشتند و برای همین از این رشته هم انتظار چندانی نداشتیم، اما کبدی در بخش زنان و مردان بسیار عالی بود و همچنین والیبال بدون ست باخته قهرمان این بازی‌ها شد. عملکرد تیم ملی بسکتبال نیز بسیار خوب بود و مدال نقره کسب کرد. باید بگویم بچه‌ها در واترپلو هم بسیار خوب ظاهر شدند، چرا که چهار دهه بود در این رشته مدالی کسب نکرده بودیم و در این دوره به مدال برنز رسیدیم.

معاون توسعه ورزش قهرمانی وزیر ورزش اضافه کرد: با توجه به اینکه ما از نظر تعداد ورزشکار اعزامی یازدهمین کشور بودیم، اما در قیاس با سایر کشورها عملکرد قابل قبولی داشتیم. در این بازی‌ها اندونزی بیش از 900 و چین بیش از 800 ورزشکار داشتند.

داورزنی درباره اعتراض کاروان ایران به رشته پنچاک سیلات و اینکه برخی از کشورها این رشته را تحریم کرده بودند، اما کاروان ایران با وجود اعتراض ورزشکارانی را در این رشته اعزام کرده بود، عنوان کرد: یکی از بحث‌هایی که شورای المپیک آسیا دنبال می‌کند بحث میزبانی و چیدمان رشته‌هاست که امتیازاتی را به کشور میزبان ارائه می‌کند. در این مسابقات یکی از این امتیازات پنچاک سیلات است که نام منطقه‌ای در جاکارتاست این ورزش یک نوع ورزش آیینی است و داور خاصی هم داشت و برای همین برای سایر کشورها ناشناخته بود. با این اوصاف اما ستاد بازی‌ها با توجه به اتفاقاتی که در کشور رخ داده بود و برخی‌ها در این رشته کار می‌کردند تصمیم گرفته ورزشکارانی در این رشته اعزام شوند، اما اینکه دیگر از 16 مدال 14 مدال طلا را خود میزبان تصاحب کند این دیگر بحث جداست. به‌هرحال میزبان توانسته بود در این بازی‌ها برای خودش شرایط خوبی را فراهم کند و با توجه به 926 شرکت‌کننده‌ای که داشت مقام خوبی را در پایان داشته باشد.

وی درباره نقدهایی که به اعزام ورزشکاران این رشته به جاکارتا شده بود، گفت: نوع کار در این رشته در جاکارتا به گونه‌ای بود که روح ورزش در آن رعایت نشد. البته باید بگوییم این رشته برای خود میزبان یک رشته پرطرفدار است. بازی‌های آن که در محله پنچاک سیلات برگزار می‌شود چندین بار رئیس جمهور رئیس جمهور اندونزی در آنجا حضور پیدا کرد. البته این رشته یک جورهایی مانند ورزش زورخانه‌ای ما هست که برای خودش در کشورشان طرفدارانی دارد. اینها امتیازاتی است که شورای المپیک آسیا به کشور میزبان می‌دهد اگر فردا هم ایران میزبان بازی‌های آسیایی شود می‌تواند رشته‌هایی را اضافه کند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی وزیر ورزش که در برنامه تهران ورزشی رادیو تهران صحبت می‌کرد، درباره اینکه آیا با فدراسیون‌هایی که نتوانستند در بازیهای آسیایی انتظارات را برآورده کنند آیا برخورد خواهد شد یا خیر، خاطرنشان کرد: قطعاً همین‌طور است. به دور از احساسات تحلیل کاملی از عملکرد فدراسیون‌ها در حال تکمیل شدن است که عملکرد فدراسیون‌ها را از لحاظ انتظارات بررسی خواهد کرد. این مسائل در جلسات آتی برگزار خواهد شد. دوشنبه قرار است جلسه ستاد بازی‌ها و چهارشنبه جلسه مشترک فدراسیون‌ها برگزار شود. که قطعاً این موارد نیز در این جلسات بررسی خواهد شد. طبیعی است که برای المپیک 2020 و بازی‌های آسیایی 2022 باید از همین الان در عملکرد فدراسیون‌ها دقیق باشد. برای این رویدادها باید بهتر کار کند.

داورزنی در واکنش به این سوال که آیا مسبب حذف زهرا نعمتی از مسابقات تیراندازی با کمان مشخص خواهد شد و اینکه آن فرد حتی اگر دبیر فدراسیون هم باشد برخورد می‌شود یا خیر، گفت: قطعاً این اتفاق رخ خواهد داد، چون منافع ملی از هر چیزی مهم‌تر است.

وی درباره وضعیت تیم ملی ایران و اینکه گفته می‌شود این تیم به حمایت مالی وزارتخانه نیاز دارد گفت: شک نکنید رشته‌ای را نداشته‌ایم که به دلیل تنگنای مالی بخواهد مسابقه‌ای را کنسل کند. علی‌رغم تنگناهایی که وجود دارد کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش تلاش کرده‌اند تا برنامه فدراسیون‌ها انجام شود. فوتبال هم همین‌طور است و همیشه از حمایت وزارتخانه بهره‌مند بوده. به آنها کمک خواهیم کرد تا برای کمپ‌ها، اردوها و برنامه‌های تدارکاتی‌شان به مشکل نخورند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی وزیر ورزش در رابطه با وضع قانون جدید بازنشسته‌ها و اینکه با اجرای این قانون با برخی از رؤسای فدراسیون‌ها خداحافظی خواهد شد، عنوان کرد: اگر قانونی ابلاغ شود همه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند که آن را اجرا کنند. وزارت ورزش هم همین‌طور است و در مقابل اجرای قانون اقدام خواهد کرد. تقریباً فدراسیون‌ها و جاهای دیگری که این قانون را شامل می‌شوند، مشخص هستند. البته برخی تبصره‌ها و استثناها در اجرای این قانون وجود دارد که مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما تلاش وزارت ورزش و تاجایی که من می‌دانم همه دستگاه‌های اجرایی این است که این قانون اجرا شود.

وی درباره اینکه گفته می‌شود برخی از فدراسیون‌ها ادعا می‌کنند دولتی نیستند و رؤسای آن حقوقی دریافت نمی‌کنند و در نتیجه شامل قانون بازنشستگی نخواهند شد، بیان داشت: بحث حقوق گرفتن یا نگرفتن نیست. تمامی رؤسای فدراسیون‌ها شامل این قانون می‌شوند مگر اینکه 50 درصد جانبازی یا ایثارگری داشته باشند. شاید 12 یا 11 فدراسیون شامل این قانون خواهد شد. البته این به آن معنا نیست که در صورتی که رؤسای فدراسیون شامل قانون بازنشستگی شدند دیگر از ظرفیت فکری آنها در آن فدراسیون‌ها استفاده نشود قطعاً تا جایی که قانون اجازه دهد از تمامی افراد استفاده خواهد شد، اما به‌هرحال قانون جدید رئیس فدراسیون‌های بازنشسته را از ریاست منع کرده و آن فرد دیگر نمی‌تواند کارهایی مانند امضا کردن چک و امور دیگر را انجام دهد.

وی در واکنش به اینکه بهتر است کارهای اجرایی دست مدیران جوان و شایسته بیفتد گفت: قطعاً همین‌طور است.

معاون توسعه ورزش قهرمانی وزیر ورزش راجع به اینکه گفته می‌شود به دلیل اینکه اساسنامه فدراسیون فوتبال به تأیید نرسیده است، کارهای این فدراسیون غیرقانونی انجام می‌شود، گفت: فدراسیون‌ها اساسنامه‌هایی دارند که تأیید آن در دولت قبل بوده است. این اساسنامه زمانی که به تأیید هیئت دولت می‌رسند، لازم الاجرا هستند. البته فدراسیون فوتبال با توجه به اینکه اساسنامه‌اش تأییدیه فیفا دارد یک بحث دیگر است، اما این موضوعی نیست که دغدغه‌ای را ایجاد کند. برای ما بیشتر از هر چیز این اهمیت دارد که فدراسیون نهایت تلاش را داشته باشد تا در جام ملت‌های آسیا بهترین نتیجه رقم بخورد. البته باید در کنار این تلاش‌ها مسائل قانونی هم ادامه‌دار بوده و پیگیری شود.

داورزنی درباره اینکه آیا رئیس فدراسیون فوتبال هم شامل قانون جدید بازنشستگی خواهد شد و با توجه به اینکه تیم ملی ایران جام ملت‌ها را در پیش دارد، این موضوع نمی‌تواند باعث بروز مشکلاتی در فدراسیون فوتبال شود، گفت: هنوز این قانون ابلاغ نشده است. البته رئیس فدراسیون فوتبال جانبازی دارد، اما اینکه درصد جانبازی‌اش چقدر است، خبر ندارم. وقتی که این قانون ابلاغ شود همه فدراسیون‌ها اجرا خواهد شد و همه ملزم به اجرای آن هستند و شامل همه می‌شود. اگر فدراسیون فوتبال هم شامل شود این قانون اجرا خواهد شد.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking