۱۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۹

توسعه فضای سیاسی کشور با همدلی احزاب

توسعه فضای سیاسی کشور با همدلی احزاب
خرم آباد - ایرنا - رهبر معظم انقلاب سال 94 را که دو انتخابات مهم در آن شکل گرفت سال دولت و ملت همدلی و همزبانی نامیدند، نامگذاری که تنها محدود به پارسال نشده و همچنان از نکات مورد تاکید ایشان در تمامی زمینه ها از جمله عرصه سیاست است.

به گزارش ایرنا، رهبری شعار دولت و ملت، همدلی و همزبانی را انتخاب کردند که مورد توجه و استقبال آحاد ملت قرار گرفت که مردم و مسئولان یکی از دلایل این شعار را در راستای تحکیم اتحاد طیف‌ها و گروههای سیاسی کشور دانستند تا آنها هم از حالت نظری و هم عملی همکاری و همدلی داشته باشند.
رهبری در این شعار بر دو قید مردم و دولت تاکید کرده‌اند، این در حالی است که دشمن از طریق ماهواره، فضای مجازی و تبلیغات تلاش دارد تا مردم را از دولت جدا کند.
همچنین ایجاد روحیه همدلی و دلسوزی برای نظام در میان احزاب سیاسی از نکات قابل توجه این شعار است، و امروز با توجه به فضای سیاسی که در جامعه وجود دارد و با توجه به علاقه جوانان و دانشجویان به سیاست لازم است که نهادهای مربوطه و رسانه‌ها فضا را برای حضور صحیح علاقه مندان به فضای سالم سیاسی فراهم کنند.
فضایی که برآیند حرکت طیف های مختلف با هر نگرش و سلیقه ای ارتقا نظام جمهوری اسلامی و توسعه سیاسی کشور را رقم می زند و احزاب را بیش از پیش هدفمند می کند.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری نیز امسال در ضیافت افطار با فعالان سیاسی کشور نقد و خیرخواهی را حق و وظیفه همگانی دانست و اظهار کرد: نقد با تضعیف کاملا متفاوت است، همه احزاب و جناح‌ها در کشور باید با وحدت و تلاش مشترک برای کاستن از مشکلات کشور، 40سالگی انقلاب اسلامی را به یک جشن بزرگ ملی در برابر جهانیان تبدیل کنیم.
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت یازدهم یک دولت فراجناحی است، اظهار کرد: از ابتدای فعالیت دولت تلاش داشتم تا نمایندگان جناح ها با افکار مختلف دور میز دولت و برای آبادانی کشور تلاش کنند.
روحانی در این نشست همچنین به جناح ها و تشکل های سیاسی پیشنهاد داد که نمایندگان آنان ماهانه نشستی را برگزارکنند و در آن به بررسی و ارائه راهکار درباره مسایل و معضلات اصلی کشور بپردازند که همگان روی آن اشتراک نظر دارند.
به نظر می رسد برگزاری جلسات مشترک میان دولت و احزاب به انتقال مفاهیم جامعه به رئیس جمهوری کمک می‌کند و اگر این پیشنهاد رئیس جمهوری برای برگزاری نشست مشترک با احزاب عملیاتی شود، بدون شک در صورت پیگیری با برنامه و هدفمند، نتایج مثبتی خواهد داشت.
در این راستا میزگردی با عنوان ' ضرورت برگزاری نشست های ماهانه همدلی احزاب' با حضور فعالان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در خبرگزاری حمهوری اسلامی مرکز لرستان برگزار شد.

***ضرورت ایجاد همفکری به جای تقابل در مناظره ها
دبیر جبهه پایداری استان لرستان در پاسخ به پرسشی مبنی بر بلوغ سیاسی احزاب برای برگزاری نشست های مشترک گفت:در سال های اخیر نشست های هم اندیشی و همفکری میان احزاب سیاسی نبوده و اگر جلسه ای برگزار شده با محوریت مناظره بوده است.
غلامرضا عسکریان برگزاری جلسات هم اندیشی و همدلی را مثبت ارزیابی و اظهار کرد: باید جلسات مذاکره با اصول همدلی مورد توافق دو طرف و بدون محکوم کردن و مچ گیری برگزار شود.
وی همچنین سیاست های قبیله ای و عدم اجرای درست قانون اساسی را از آفت های همدل نبودن احزاب دانست و گفت: اصول بسیاری در قانون اساسی وجود دارد که در این زمینه ناپدیده گرفته شده است.
به گفته وی جرم انگاشتن برای طیف مقابل، آفت انقلاب است و این در حالی است که برخی افراد وابستگی فکری، سیاسی و عقیدتی به احزاب ندارند و تنها از موقعیت سواستفاده می کنند.
دبیر جبهه پایداری استان لرستان با بیان اینکه رقابت ها به مچ گیری تبدیل شده و در راستای ارتقای نظام و انقلاب نیست، اضافه کرد: با تبدیل رقابت های سیاسی به کینه و دشمنی، خطارکاران منتفع می شوند که این آفت باید در آستانه 40 سالگی انقلاب برطرف شود.
عسکریان با تاکید بر اینکه نباید برای پیروزی حزب مورد علاقه به هر خطا و جرمی متوسل شد، افزود: اعضای احزاب در جلسات و روی کاغذ با هم ارتباط خوبی دارند اما در فعالیت های رسمی همچون انتخابات، نه روابط فردی، بلکه روابط سیاسی شکل می گیرد.
دبیر جبهه پایداری لرستان با بیان اینکه در انتخابات دهمین دروه مجلس شورای اسلامی، تخریب ها همانند سال های گذشته نبود و کاهش یافت، اظهار کرد: اقدامات جناح مقابل مادامی که دولتی ها وارد عرصه نشدند، قابل قبول بوده و تنش های پس از انتخابات نیز کاهش یافت.
عسکریان ادامه داد: برپایی نشست های همدلی احزاب علاوه بر آشنایی دو طرف با تفکرات یکدیگر، موجب می شود به دلیل مراودات و ایجاد فضای رفاقت بیشتر، طرفین از توهین به یکدیگر در مجامع عمومی و سخنرانی ها بپرهیزند.

**تعریف مشخصی از همدلی سیاسی وجود ندارد
یک فعال سیاسی اصولگرا در لرستان نیز در خصوص ضرورت برگزاری نشست های همدلی احزاب سیاسی گفت: همدلی باید دوطرفه باشد اما صدور فرمان ' یا با ما، یا بر ما' نشانه همدل نبودن است.
ناصر طرهانی نژاد افزود: همدلی احزاب در سطح کلان و استان مطرح است که هدف آن باید مردم، نظام و اعتلای کشور باشد، اما آیا احزاب رفتارهای خود را تعریف کرده اند که مردم با الگو گرفتن از آنها همدل شوند؟
وی با بیان اینکه همدلی ابزاری دارد و مردم آن را از مسئولان فرا می گیرند، گفت: با کاشتن بذر تفرقه توسط عده ای، همدلی ایجاد نخواهدشد و بسیاری از افراد تنها شعار همدلی سر می دهند و به آن عمل نمی کنند.
این فعال سیاسی اظهار کرد: تعریفی از همدلی سیاسی وجود ندارد و در حالی که نقطه مشترک احزاب، نظام و قانون اساسی است اما در عمل نقطه مشترکی برای همدلی تبیین نشده است.
طرهانی نژاد با بیان اینکه جریانات سیاسی در لایه های اجتماهی تاثیر گذار است، افزود: همدلی شعار امروز دولت است بنابراین باید در مرحله اول مجموعه دولت و استانداران نماد همدلی باشند.
یه گفته وی در حال حاضر تعریف همدلی سیاسی در کشور مشخص نیست و چنانچه دو طرف رفتارهای خود را اصلاح کنند، این مهم محقق می شود.

**بحث همدلی جناح ها و احزاب سیاسی باید ازظرفیت بالقوه به بالفعل تبدیل شود
یکی دیگر از فعالان سیاسی اصولگرا در لرستان در زمینه ضرورت برگزاری نشست های همدلی احزاب سیاسی گفت :در بحث همدلی و نشست جناح ها و احزاب سیاسی فاکتور مشخصی برای همدلی در راستای جلوگیری از انفعال و رکود رقابت های سیاسی وجود ندارد.
حسین گودرزی با بیان اینکه مشکل اصلی در این راستا تعریف همدلی ،فاکتورها و اصول مورد همدلی است ، بیان کرد : در جامعه رو به رشد تمام جوانب سیاسی ، اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی باید هم راستا پیش روند و رشد یکی از موارد باعث ضربه خوردن به جامعه و دور شدن از اهداف عالی خواهد شد.
به گفته وی ایجاد همدلی وظیفه حاکمیت به عنوان متولی امور در جامعه است و سازمان های غیردولتی و تشکل های مردم نهاد ادامه دهنده آن هستند.
گودرزی با تاکید بر اینکه همدلی باید خروجی مثبت داشته باشد و جامعه آن را درک کند افزود : متاسفانه در حال حاضرجناح های سیاسی در حال مچ گیری همدیگر هستند.
این فعال سیاسی اظهار کرد: نقادی باید در جامعه وجود داشته باشد.
گودرزی گفت : در حال حاضر بحث حقوق های نجومی به دولت قبلی نسبت داده می شود و این بیانگر عدم همدلی است.
وی افزود :همدلی تنها در کاغذ و شعار امکان پذیر نیست و دولت باید در این راستا پیشقدم باشد و فصل الخطاب نیز منافع ملی باشد.
به گفته گودرزی در ایران تحزب وجود ندارد اما حزب و گروه و جبهه سیاسی فراوان وجود دارد و دولت با استفاده از اساتید فن برنامه منسجم ومدونی را طراحی و اجرایی کند.

**قانون اساسی معیار حق برای سنجش افراد است
رئیس دوره ای شورای هماهنگی احزاب و تشکل های سیاسی اصلاح طلب لرستان نیز در این باره گفت: رقابت درخلا امکان پذیر نیست و برگزاری این نشست به معنای برداشته شدن گام هایی در مسیر همدلی و تعامل است.
فریبا عابدینی افزود :البته در این راستا در لرستان آسیب هایی به دلیل عدم توسعه یافتگی سیاسی وجود دارد و برخی از مسایل در این زمینه شخصی و غیر قانونمند هستند.
وی اظهار کرد: حق را باید الگو قرار دهیم و انسان ها را در قالب حق گذاشت و افراد درصورت عدم همخوانی با حق در هرمقام و جایگاهی ناحق هستند.
عابدینی گفت :در سطح کشور و استان لرستان گام های موثری در راستای نشست احزاب و جناح ها برداشته شده است ولی تجربه عملی درراستای اقدام مشترک جناح های سیاسی را نداریم.
به گفته عابدینی انتخابات یک اقدام مشترک سیاسی است که مردم را به مشارکت در انتخابات دعوت می کنیم اما باید گفت وگو در راستای اقدام مشترک و نشست های جناح ها داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه توسعه سیاسی به معنای توسعه انسانی است اظهار کرد : به دلیل نبود فضای مدنی سیاسی تجربه اقدام مشترک جناح های سیاسی در سطح کشور کم است.
عابدینی گفت :جناح های مختلف سیاسی باید با همدلی در کنار همدیگر برای رفاه و آسایش مردم تلاش و تبادل نظر کنند.
وی همچنین با بیان اینکه گفت و گو پیام قرآن است،افزود : در راستای آغاز اقدام مشترک و نشست جناح ها و احزاب مختلف سیاسی میز احزاب با متولی گری وزارت کشور باید تشکیل شود.

**همکاری احزاب برای جشن 40 سالگی نظام در گرو اطاعت از فرامین رهبری
دبیر جبهه پایداری استان لرستان همچنین در خصوص همکاری مطلوب تمامی نیروهای انقلاب برای کارنامه 40 سالگی نظام گفت: نظام ما با تمام نظام های دنیا فرق دارد چراکه فقاهت در تمامی ارکان آن حضور دارد.
عسکریان وجود ولی فقیه در کشور را یک نعمت بزرگ دانست و افزود:در هر جای دنیا فصل الخطابی وجود دارد که این فصل الخطاب در ایران ولی فقیه است.
وی ادامه داد: ولی فقیه اشراف معنوی به جامعه دارد و در هر جا که بر خلاف تذکرات رهبری عمل شده، کشور ضرر کرده است.
دبیر جبهه پایداری لرستان تصریح کرد: اگر این مهم رعایت شده و اطاعت از فرامین رهبری خط قرمز همه گروهها باشد، امکان همدلی و همکاری آنان وجود دارد.
عسکریان تاکید کرد: همچنین قانون اساسی نباید تنها در مواردی که به نفع افراد و یا گروهها است اجرا شود بلکه باید در تمامی شرایط مدنظر باشد.

**خلا وجود شخصیت بزرگ و مکان واحد سیاسی در لرستان
طرهانی نژاد فعال سیاسی اصولگرا نیز در این باره گفت: در لرستان شخصیت بزرگ سیاسی که مورد قبول تمامی فعالان این زمینه باشد و یا مکان واحدی برای گردهمایی های سیاسی وجود ندارد.
وی افزود: باید آسیب شناسی میان طیف نیروهای انقلابی صورت گیرد که چرا نمی توانند با یکدیگر صحبت کرده و تصمیم بگیرند.
وی با بیان اینکه همه مردم نیروهای انقلاب هستند، تاکید کرد: بیمه کردن انقلاب برای همیشه در گرو حمایت و پشتیبانی همیشگی و مستمر مردم است.
این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: باید دلسوزان دو جناح در لرستان وضعیت 40 سال گذشته استان را با سایر استان ها مقایسه کنند.

**انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مهمترین و زیباترین اقدام مشترک ملت ایران است
رئیس دوره ای شورای هماهنگی احزاب و تشکل های سیاسی اصلاح طلب لرستان در پاسخ به این سوال گفت: نیروهای انقلاب در طول چهار دهه گذشته همکاری مطلوب داشته اند و اگر در مواردی آسیب هایی وجود داشته است به دلیل عدم همکاری نبوده بلکه در عملکرد نقص هایی وجود داشته است.
فریبا عابدینی افزود : همکاری و همراهی گروه ها در سال های گذشته شاید مدون و طراحی شده نبوده است اما وجود دارد و اکنون زمان پررنگ ،هدفمند شدن و بالاندگی است.
وی اظهار کرد :در انتخابات ریاست جمهوری همکاری وهمدلی احزاب اصلاح طلب با کنار کشیدن آقای عارف بسیار پرنگ شد.
به گفته وی همکاری احزاب و گروه های متعدد انقلابی در ایران اسلامی امکان پذیر است چرا که تجریبات موفقی در این راستا در تاریخ انقلاب اسلامی وجود دارد ولی تاکنون تحلیل و چکش کاری نشده اند.
عابدینی گفت :موفق ترین و زیباترین اقدام مشترک ملت ایران از تمام احزاب انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بوده است.
وی اظهار کرد: اکنون لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده است و دغدغه اول مردم لرستان حتی مرفهین اقتصاد است.
وی بیان کرد : تامین نشدن سبد فرهنگی قشر متوسط به معنای ماندن در سطح ضعیف اقتصادی جامعه است و باید در این راستا زیرساخت های لازم فراهم شود.
رئیس دوره ای شورای هماهنگی احزاب و تشکل های سیاسی اصلاح طلب لرستان گفت:برای توسعه یافتگی وبالغ شدن سیاسی نیازمند زیرساخت ها ،توانمندسازی مردم ،مسئولیت ،گفت و گو هستیم و نشست احزاب و تشکل های سیاسی یک ضرورت است.

***شایسته سالاری، رعایت منش پهلوانی در سیاست
دبیر جبهه پایداری لرستان در خصوص اخلاق رقابت و آیین پهلوانی در سیاست نیز گفت: در مسایل سیاسی، عمل به تکلیف موجب جلوگیری از انحراف می شود.
عسکریان با بیان اینکه بداخلاقی های انتخابات مجلس دهم در درون جناح ها بسیار بیشتر از خارج جناحی بود اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات این است که تحمل همدیگر را نداریم.
وی ادامه داد: وقتی گروهی یا دولتی زمام را در دست می گیرد از تمامی مدیران تا آبدارچی ها را تغییر می دهد که مادامی این رفتار وجود دارد وفاق رخ نمی دهد.
وی شایسته سالاری را از نتایج رعایت اخلاق پهلوانی در سیاست دانست و گفت: برای رعایت روح پهلوانی در عرصه های سیاسی، دولت به عنوان متولی باید از افراد صاحب نظر، نظر سنجی کند.
عسکریان ادامه داد: به عنوان مثال دولت باید در خصوص مباحث اقتصاد مقاومتی از صاحب نظران تمامی طیف های سیاسی برای شناسایی مسایل و مشکلات نظر بگیرد.

***رعایت آیین پهلوانی در سیاست از طرف احزاب صاحب قدرت
طرهانی نژاد فعال سیاسی اصولگرا نیز در این خصوص گفت: مهمترین ویژگی پهلوانی، افتادگی و خشوع است و گذشت باید در اوج قدرت اتفاق افتد.
وی افزود: بزرگنمایی ضعف طرف مقابل در سیاست و وارد کردن ضربه از این طریق، بر عکس آیین پهلوانی است چراکه نباید خود رابا نفی دیگران اثبات کنیم.
وی همچنین گفت: در حال حاضر که جریان اصلاح طلب قدرت اجرایی دارد، نیروهای اصولگرا انتظار دارند دولت اخلاق پهلوانی را رعایت کند چراکه در سیاست از حزبی که دارای قدرت است توقع می رود اخلاق رقابتی را رعایت شود تا این امر در جامعه گسترش یابد.
به گفته طرهانی نژاد، در غیر اینصورت، گرو کشی های سیاسی بر خلاف مردانگی، فتوت و اخلاق پهلوانی است.

***اخلاق پهلوانی امری تاثیر گذار در دنیای سیاست است
رئیس دوره ای شورای هماهنگی احزاب و تشکل های سیاسی اصلاح طلب لرستان در پاسخ به این سوال گفت :اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری با کنار رفتن آقای عارف از شرکت درانتخابات اخلاق پهلوانی و گذشت را اثبات کردند.
وی افزود : داوطلبی شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی یک حق شهروندی است و این در حالی است که در لرستان صلاحیت تمام ظرفیت های موجود اصلاح طلبان برای شرکت در این انتخابات تنها به علت حضور در اردوگاه اصلاح طلبی رد شد.
وی اظهار کرد :احزاب برای به دست آوردن قدرت تلاش می کنند تا افکار و دیدگاه خود را به قانون تبدیل کنند، هرچند تاکنون هیچ حزبی نتوانسته دیدگاه های مختلف خود را بیان کنند.
عابدینی اضافه کرد :اخلاق در جهان امروز ضرورت زندگی است و تنها راه برون رفت از آسیب ها پایبندی به اصول اخلاقی می باشد که در سیاست بسیار تاثیرگذار است.
7274/7269/6060

منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking