۶ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۵

خواب عمیق مسئولین حوزه عفاف و حجاب

مسئولان آرام نخوابند شهر در امان نیست!/ تعطیلی یکی از دو فروشگاه ملزومات حجاب در ارومیه

مسئولان آرام نخوابند شهر در امان نیست!/ تعطیلی یکی از دو فروشگاه ملزومات حجاب در ارومیه
مسئولان آرام نخوابند، چراکه خواب عمیق مسئولین حوزه عفاف و حجاب باعث شده‌است دیگر شهر در امان نباشد!

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، چندسالی است که نوع پوشش و حجاب بانوان به یکی از بحث برانگیزترین موضوعات جامعه تبدیل شده است و نبود سیاست مناسب ترویجی و تشویقی دولت برای ترغیب و آشنایی نسل جوان به پوشش اسلامی نشان از ضعف و کم‌توجهی مسئولان ذیربط درباره این موضوع مهم دارد.

مقام معظم رهبری نیز بارها از عنوان‌هایی نظیر ناتو فرهنگی، شبیخون فرهنگی، هجمه‌ی فرهنگی و جنگ‌نرم نام برده‌اند که ناظر بر طرح‌ریزی دشمن برای بیگانه ساختن مردم نسبت به پوشش‌های ایرانی و اسلامی و فرهنگ عفاف و حجاب، است.

مسئله موجود انجام اقدامات موثر برای معرفی حجاب و علاقه‌مند کردن نسل جوان به موضوع حجاب است باید باور کنیم که نصب بنر و تشکیل جلسه و کارگروه و تهدید و توهین راه حل ماجرا نیست.

به بیان ساده اقتصادی هر عرضه‌ای یک تقاضا به همراه دارد؛ مردم آن کالایی را تقاضا می‌کنند که به راحتی در دسترس است و به مقدار کافی عرضه می‌شود.

بنابراین سوال اصلی اینجاست، حالا سرمان را به مغازه‌های دور و اطراف بچرخانیم غالبا چه البسه و پوششی عرضه می‌شود؟

البته که لباس‌های مد روز، فشن و ... که البته نباید خرده گرفت و تا اینجای کار کاملا درست و منطقی است اما مسئله‌ای که غیرمنطقی و به دور از انصاف است این است که آیا مردم و خریداران حق انتخاب دیگری نیز دارند؟ یعنی آیا فروشگاه ملزومات حجاب که با تنوع باشد نیز به اندازه‌ سایر فروشگاه‌ها وجود دارد؟

پس گزینه روی میز دیگری نیز وجود ندارد بنابراین راحت‌ترین، در دسترس‌ترین، ارزان‌ترین و متنوع‌ترین لباس انتخاب می‌شود و بسیار طبیعی است که این نوع پوشش‌ها به مرور تبدیل به فرهنگ عمومی جامعه می‌شود.

مسئولان امر نیز همین را موضوع جلسه‌های کلیشه‌ای و تکراری خود قرار می‌دهند و خروجی جلسه نصب بنر حجاب در سطح شهر می‌شود.

ارومیه دهمین شهر بزرگ کشور است در حالی که در این شهر یک میلیونی فقط دو فروشگاه ملزومات حجاب برای ارائه محصولات حجاب در سطح این شهر وجود دارد که در گشت و گذار خبرنگار فارس متوجه بسته شدن یکی از این دو فروشگاه شدیم و برای پیگیری دلیل این موضوع مصاحبه‌ای با مسئول فروشگاه ترتیب داده‌ایم.

اولین فروشگاه ملزومات حجاب در سطح ارومیه تعطیل شد!

فاطمه جعفری، عرضه کننده محصولات حجاب در ارومیه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس عنوان کرد: می‌توان گفت برای اولین بار در سطح شهر ارومیه و استان، اقدام به افتتاح فروشگاهی جهت ارائه اقلام حجاب کردم و استقبال مردم از این فروشگاه بسیار خوب بود.

وی در ادامه بیان کرد: 6سال به عنوان عرضه کننده محصولات حجاب، نمایندگی 4 شرکت را در آذربایجان غربی داشتم که متاسفانه نزدیک 2 سالی است که به دلایل خانوادگی علی‌رغم میل باطنی مجبور به بستن فروشگاه شدم.

این فعال حوزه پوشاک با تأکید به خالی بودن جای فروشگاه‌های ملزومات حجاب در ارومیه، بیان کرد: اصرار و تلاش بنده به ادامه فعالیت در این زمینه نیاز و کمبودی بود که در شهر و استان خود وجود داشت چرا که فقط دو نمایندگی در سطح شهر وجود داشته و با بسته شدن فروشگاه بنده فقط یک فروشگاه دیگر در این زمینه وجود دارد که با توجه به نیاز و استقبالی که از این ملزومات وجود داشت بدون شک جوابگو نیست.

تنوع تولیدات حجاب بسیار زیاد است

جعفری ادامه داد: برخی‌ها صحبت از حجاب و ملزومات حجاب که می‌شود در فکرشان فقط چادر مشکی نقش می‌بندد در حالی که تنوع محصولات و تولیدات حجاب در چند سال گذشته در کشور بسیار زیاد شده است به طوری که یک تولیدکننده فقط در کار تولید ساق دست در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوع، تولیدکننده دیگر فقط در کار تولید چادر سفید نماز و مقنعه‌های متفاوت اداری در رنگ‌های مختلف از جمله این محصولات است که با تنوع‌های زیاد تولید و ارائه می‌شوند.

بنا به تأکیدات مقام معظم رهبری در مقابله با جنگ نرم دشمن ادامه فعالیت در این زمینه را وظیفه خود می‌دانستم

این فعال حوزه حجاب در ادامه از حس مسئولیت خود برای ادامه فعالیت خود اشاره کرد و گفت: بنا به شرایط موجود و تأکیدات مقام معظم رهبری و اشاره ایشان به عنوان جنگ نرمی که دشمن به دلیل ضعف در شکست نظامی به دنبال تضعیف ارزش‌های مردم ما است، علاقه وافری به فعالیت در این زمینه داشتم و زمانی که مجبور به بستن فروشگاه شدم حسب وظیفه‌ای که احساس می‌کردم  6 ماه به دنبال فردی مناسب که دغدغه‌مند در این زمینه باشد برای تحویل فروشگاه بودم تا تلاش 6 ساله بنده بی نتیجه نماند اما موفق نشدم.

هیچ حمایتی از طرف سازمان‌ها و ادارات نشده است

جعفری ادامه داد: سازمان‌ها و ادارات می‌توانند در مناسبت‌های مختلف برای هدایا یا در قالب بن کارت خرید ملزومات حجاب از این فروشگاه‌ها حمایت کنند اما متأسفانه کوچکترین توجهی در این خصوص از سوی ادارات و مسئولان در این شش سال شاهد نبودم.

وی افزود: استقبال بانوان از این فروشگاه‌ها بسیار خوب بود و جالب اینکه برخی از مشتریان ما اصلا چادری نبودند اما جزء مشتریان ثابت ما بودند که با پوشش غیرچادری از ملزومات حجاب استفاده می‌کردند همچنین عمده مشتریان ما بانوان کارمند بودند که به دنبال تنوع در طرح و رنگ مقنعه و ملزومات حجاب هستند، اما در مواردی بسیاری از خانم‌های چادری که جویای چنین ملزوماتی هم هستند از وجود چنین فروشگاه‌هایی اطلاع نداشتند.

نمایندگانی که وقت خود را به حجاب اختصاص نمی‌دهد چگونه حرف از دغدغه‌مندی می‌زنند؟!

جعفری تجربه حضور در نمایشگاه و جشنواره‌ را چنین تشریح می‌کند: در جشنواره انگور چند سال گذشته به عنوان اولین غرفه حجاب با هدف آشنایی هر چه بهتر بانوان با ملزومات حجاب شرکت کردم و با اینکه در حرف و همایش‌ها همه مسئولین از دغدغه‌شان نسبت به حجاب حرف می‌زنند اما در عمل هیچ اهتمامی ندارند و دو نفر از نمایندگان مجلس در بازدید از جشنواره بدون هیچ توجهی به غرفه و توضیحا ت بنده و بدون حتی لحظه‌ای درنگ از جلوی غرفه رد شدند، مسئولی که حتی ثانیه‌ای وقت خود را به گوش دادن به مشکلات و دغدغه‌های یک فعال عرصه حجاب اختصاص نمی‌دهند پس چگونه حرف از حمایت و دغدغه مندی می زنند!

بخش غیردولتی و مشکلات بی‌پایان

در ادامه مصاحبه‌ای با دبیراجرایی نمایشگاه حجاب و عفاف ریحانه بهشتی ترتیب داده‌ایم تا مشکلات و کمبودهای این زمینه بیشتر آشنا شویم.

محسن محمدی پیچ وخم و کش و قوس‌های این زمینه را چنین عنوان کرد: 2 سال پیش با هم‌فکری همکاران دغدغه‌مند خود در یک موسسه قرآنی غیردولتی تصمیم به انجام کاری متفاوت و موثر در زمینه حجاب گرفتیم در نتیجه اقدامات لازم جهت برگزاری نمایشگاه عرضه ملزومات و محصولات حجاب در ارومیه را شروع کردیم، تصور ما حمایت همه جانبه مسئولین بود اما برای این کار ساده، به چندین مانع برخوردیم.

مانع اول: راضی کردن تولیدکننده‌ها برای حضور رایگان در نمایشگاه

وی اشاره کرد: با هر تولیدکننده ملزومات حجاب در سراسرکشور تماس گرفتیم برای حضور رایگان در این نمایشگاه که به در بسته می‌خوردیم و متوجه می‌شدیم در این شهر و استان اصلا نمایندگی ندارند با هزار زحمت و پیگیری موفق به پیدا کردن دو نمایندگی حجاب در سطح شهر ارومیه شدیم که فقط یکی از آن دو برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کرد و دیگری به دلیل مشغله فراوان حاضر به حضور در این نمایشگاه نشد.

مانع دوم: ادارات در مقام و انتقاد و ایرادگیری در رتبه اول و در ارائه عملکرد رتبه آخر

دبیر نمایشگاه حجاب و عفاف ریحانه بهشتی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه پرداخت به موضوع حجاب عزم جمعی می‌طلبید و به عنوان بخش غیردولتی امکانات زیادی در برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه نداشتیم دست به دامان ادارات دولتی ذیربط شدیم که 10 اداره دولتی با اشتیاق و روی گشاده درخواست یک غرفه داشتند تا کارهای انجام شده در زمینه حجاب را ارائه دهند!

اولین کار برگزاری جلسه هماهنگی و دریافت نکته نظرات ادارات بود که نمایندگان ادارات با دلی پر به جلسه آمدند، انگار وظیفه بخش غیردولتی انجام تمام کارهای مربوط به فرهنگ سازی عفاف و حجاب در چند دهه گذشته بود!

در نهایت یک غرفه برای هر یک از ادارات در نظر گرفته شد و مکان لازم برای ارائه عملکرد هر یک از ادارات اختصاص یافت اما افسوس، تمام فعالیت این ادارات به یک بنر سردر خالی و البته غرفه‌هایی که در اکثریت روزهای نمایشگاه بسته و تعطیل بود هیچ فردی برای توضیح و ارتباط با مراجعه کنندگان حضور نداشت و صرفا نمایندگان هر اداره روز تحویل و خالی کردن غرفه در محل رویت شدند.

تنها حمایت مادی که به عهده ادارات بود چاپ و نصب یک بنر نمایشگاه مقابل ادارات مرتبط بود که اکثر ادارات همین یک حمایت را نیز انجام ندادند!

اگر اندک حمایت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه در تامین محل برگزاری نمایشگاه و برگزاری یک نشست خبری پیش از آغاز نمایشگاه نبود، نمایشگاهی هم شکل نمی‌گرفت.

توجهی به نیازهای افراد محجبه صورت نمی‌گیرد!

یک کارشناس مسائل حجاب در پاسخ به خبرنگار فارس گفت: مدل های حجاب و ملزومات موجود در بازار کشور و به خصوص ارومیه پاسخگوی نفس افراد این اجتماع نبوده و هیچ توجهی به نیازهای قشر محجبه، از لحاظ ارائه محصولات مورد نیاز آن‌ها نشده است در حالی که خداوند در قرآن کریم خودنمایی زنان را ممنوع کرده و سخنی از زیبا نبودن به میان نیاورده است پس هیچ منعی ندارد بانوی محجبه ضمن رعایت حجاب کامل به عنوان یک بانوی شیک پوش در اجتماع حضور یابد به شرطی که به راحتی همان محصولاتی که نیاز دارد و مطابق سلیقه و پوشش اصیل ایرانی اسلامی است در دسترس داشته باشد.

قیمت سرسام آور لوازم حجاب در کشور اسلامی جای تعجب دارد

فرید در ادامه به گران بودن قیمت‌های لوازم حجاب نیز اشاره کرد و گفت: معضل دیگر در رابطه با این موضوع، قیمت سرسام آور لوازم حجاب است که در کشوری اسلامی جای تعجب دارد، که با شرایط فعلی اقتصادی و عدم سیاست گذاری تشویقی دولت در این رابطه عرصه بر این قشر از جامعه تنگ‌تر می‌کند.

کلیدواژه ها :خواب کار فرهنگی حجاب
منبع : فارس

اخبار مرتبط

website tracking