۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۹

پرونده ویژه «فاجعه منا نباید فراموش شود» ـ ۸/ پورمحمدی در گفت‌وگو با تسنیم:

پیگیریهای مسئولان در فاجعه منا محسوس نیست/ نقش تاریخی اولتیماتوم رهبر معظم انقلاب به سعودیها

پیگیریهای مسئولان در فاجعه منا محسوس نیست/ نقش تاریخی اولتیماتوم رهبر معظم انقلاب به سعودیها
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه فاجعه منا نباید در اذهان عمومی فراموش شود، گفت:‌ نتیجه پیگیریهایی مسئولان کشورمان درباره فاجعه منا تا به امروز محسوس نبوده است؛ وزارت خارجه باید پیگیریها برای استیفای حقوق زائران ایرانی را انجام دهد.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین محمد‌تقی پورمحمدی در گفت‌وگو با تسنیم درباره لزوم پیگیری ابعاد و دلایل «فاجعه منا» توسط وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مسئول که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، اظهار کرد: فاجعه منا عدم کفایت آل سعود برای میزبانی از مسلمانان را نشان داد و اگر اینها شایستگی داشتند و به خوبی مدیریت می‌کردند، چنین فاجعه‌‌ای به‌وجود نمی‌آمد.

وی یادآور شد: ماموران رژیم آل سعود در آن روز تلخ، مانعی برای جمعیت ایجاد کردند و عدم اجازه تردد ندادن از پشت سر نیز فاجعه را شکل داد که به طور حتم مسلمانان جهان این فاجعه و عملکرد رژیم آل سعود در به وجود آمدن آن را از یاد نمی‌برند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با ابرزا تاسف از رویکرد برخی کشورهای اسلامی نسبت به عربستان و فاجعه منا تصریح کرد: متاسفانه برخی دولتهای اسلامی پیگیری و حساسیت لازم را  نسبت به حجاج خود نشان ندادند اما ایران تمامی حجاج خود و شهدای منا را مورد توجه قرار داد و نگذاشت تا عربستان سعودی آمار واقعی را مخفی نگه دارد.

پور‌محمدی اضافه کرد: نقش فرمایشات تاریخی و اولتیماتوم رهبر معظم انقلاب به سعودیها تاثیر بسزایی در همکاری مسئولان سعودی در بازگرداندن پیکرها داشت چرا که تا قبل از آن با وجود تمامی تلاشهای مسئولان کشورمان، آنها هیچ همکاری انجام نمی‌دادند.

وی به پیگیریهای بعد از فاجعه منا اشاره و خاطرنشان کرد: نتیجه پیگیریهایی که تا به امروز شده، محسوس نیست البته دولت سعودی نیز همکاری لازم را ندارد اما باید پیگیریهای مسئولان ذیربط کشورمان نیز محسوس شود  و عربستانیها برای پرونده‌هایی نظیر پلیسهای خاطی سعودی، حادثه جرثقیل و و منا تعیین تکلیف کنند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: مسئولان عربستان سعودی قولها و وعده‌هایی مبنی بر پرداخت غرامت به خانواده‌ها و حتی اعزام خانواده‌های صدمه دیده به حج را داده بودند ولی به هیچکدام از صحبتهای خود عمل نکردند.

پورمحمدی با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی کشورمان باید از طریق دفتر حافظ منافع عربستان در ایران اقدام کند، متذکر شد: وزارت خارجه باید پیگیریها برای استیفای حقوق زائران ایرانی را انجام دهد و موضوع حج سال گذشته نباید به ورطه فراموشی سپرده شود.

وی ادامه داد: فاجعه منا باید به گونه‌‌ای در اذهان عمومی منعکس شود که از یاد و خاطره هیچ کس پاک نشود و این اهمال‌کاری و بی‌کفایتی رژیم آل سعود برای همگان بیش از پیش روشن شود.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان عملکرد عربستان در ممانعت از ورود زائران ایرانی در حج تمتع 95 را مورد نکوهش قرار داد و گفت: همه کشورهای اسلامی و مردم مسلمان دنیا بدانند که رژیم آل سعود از یک فرضه واجب شرعی جلوگیری کرد و صد عن سبیل‌الله انجام داد.

به گزارش تسنیم، مقام معظم رهبری پس از فاجعه منا در تاریخ هفتم مهر سال گذشته در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری حج، فاجعه بسیار تلخ و حیرت‌انگیز منا را از جمله امتحانات الهی خواندند و با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در قبال این مصیبت بزرگ تأکید کردند: «این حادثه به‌هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به‌صورت قاطع دنبال کنند؛ این مسئله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال‌ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه آماج این حرکت نیز باید دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر باشند.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking