۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۸

عربستان در هفته‌ای که گذشت|از رسوایی بزرگ در یمن و کنترل ائمه جماعات تا نقشه بن‌سلمان برای تکیه بر تخت پادشاهی

عربستان در هفته‌ای که گذشت|از رسوایی بزرگ در یمن و کنترل ائمه جماعات تا نقشه بن‌سلمان برای تکیه بر تخت پادشاهی
جنایت هولناک سعودی‌ها در یمن با کشتار ده‌ها دانش‌آموز بیگناه در صعده،بروز بحران در روابط عربستان- کانادا،کشف مقادیر زیادی مواد مخدر و افشای روابط سعودی القاعده در یمن از جمله تحولات عربستان در هفته گذشته بود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مهمترین تحولات عربستان در هفته‌ای که گذشت، به‌شرح زیر است:

دخالت‌های سعودی در برابر تشکیل دولت جدید لبنان

 

شخصیت‌های لبنانی، علت تاخیر در تشکیل دولت جدید لبنان را به دخالت‌های سعودی نسبت دادند. در این زمینه شیخ نبیل قاووق عضو شورای مرکزی حزب الله تاکید کرد نظام سعودی با پول و تهدید و تحمیل قید و بند و شروط بر برخی از طیف‌های لبنانی در موضوع تشکیل دولت جدید لبنان دخالت می‌کند، این در حالی است که این رژیم در دستیابی به اهداف خود در انتخابات پارلمانی لبنان شکست خورد.

ادامه اخراج کارگران پاکستانی از عربستان

حکومت آل سعود در ادامه روند اخراج کارگران پاکستانی، 100 نفر دیگر را بدون ذکر دلیل و با وجود داشتن مجوز اقامت اخراج کرد.

بر اساس گزارش اکسپرس نیوز، حکومت آل سعود پس از بازداشت 100 کارگر پاکستانی و زندانی کردن آنان به مدت 3 ماه سرانجام آنان را اخراج کرد.

این کارگران گفته‌اند هیچ اقدامی خلاف قانون عربستان انجام نداده‌اند ولی دولت آل سعود آنان را بازداشت کرده و علی رغم عدم وجود مورد خاصی در بازجویی‌ها 3ماه آنان را زندانی کرده است.

روند مداوم اخراج کارگران عربستانی از سال قبل آغاز شده و دولت آل سعود بدون ذکر دلیل بارها اقدام به اخراج گروهی کارگران پاکستانی کرده است.

منابع پاکستانی ابراز عقیده می‌کنند که به نظر می‌رسد گرایش عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف که در انتخابات پیروز شده است به سمت ایران، باعث شده تا حکام سعودی تلاش کنند به پاکستان فشار وارد کنند.

اظهارات شیخ سلفی سعودی جنجال‌برانگیز شد

عبدالعزیز الریس از شیوخ وهابی سعودی در ادامه مشروعیت بخشی به اقدامات ضد اسلامی و ضد انسانی آل سعود و درخواست از مردم عربستان برای تبعیت کوروکرانه از حکام سعودی گفته است حتی اگر حاکم کشور(پادشاه سعودی) در مقابل دیدگاه همه در تلویزیون مرتکب زنا شد، هیچ کس حق ندارد به وی اعتراض کرده یا علنا از وی انتقاد کند، وی مدعی شده است هرگونه نصیحت حاکم ممکن است سبب خروج مردم بر ضد وی شود.

اظهارات وی با واکنش تند فعالان در فضای مجازی روبرو شده است به طوری که وی را سلفی که در دین بدعت ایجاد می‌کند و این همان چیزی است که حاکمان عربستان برای مشروعیت بخشی به اقدامات و رفتارهایشان می‌خواهند.

بروز بحران در روابط عربستان- کانادا؛ چرا سفیر آمریکا از ریاض اخراج نشد؟

حکومت سعودی، روز دوشنبه 15 مرداد سفیر کانادا در این کشور را «عنصری نامطلوب» خوانده و از وی خواسته است که عربستان را ترک کند.

عربستان سعودی همچنین سفیر خود در کانادا را فراخوانده و تعاملات تجاری با اتاوا را به دلیل آنچه «مداخله آشکار کانادا در امور داخلی عربستان» توصیف کرده، به حال تعلیق درآورده است. این رژیم پروازها از عربستان به کانادا را هم متوقف کرد و با دستور به دانشجویان و حتی بیماران برای ترک کانادا مشکلات فراوانی برای آنها به وجود آورده است.

این تصمیم خشمگینانه عربستان سعودی پس از آن اتخاذ شد که وزارت خارجه کانادا و سفارت کانادا در ریاض از مقام‌های سعودی خواستند فعالان مدنی، را که بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

سازمان عفو بین الملل هم با صدور بیانیه ای از مواضع دولت کانادا حمایت کرد و خواستار آزادی فوری فعالان مدنی زندانی در عربستان شد.

اقدام حکومت سعودی در تعلیق روابط با کانادا تنها به خاطر انتقاد اوتاوا از وضعیت نابسامان و تکان‌دهنده حقوق بشر در عربستان، افکارعمومی و فعالان در فضای مجازی و طیف‌های مخالف آل سعود را به واکنش واداشته است.

کاربری در فضای مجازی نوشته است: چرا سعودی، همانطور که سفیر کانادا را اخراج کرد، سفیر آمریکا را اخراج نکرد؟ در آوریل 2018 آمریکا گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان صادر و در آن به این نکته اشاره کرده بود که بازداشت مستمر فعالان مدنی و جلوگیری از آزادی بیان از مسائل مهمی در پادشاهی سعودی به شمار می‌رود.

بن سلمان هیچ انتقادی را تحمل نمی‌کند

خبرگزاری بلومبرگ آمریکا نوشته بود تصمیم سعودی مبنی بر قطع روابط دیپلماتیک با کانادا این مسئله را آشکار می‌کند که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هیچ انتقادی را تحمل نمی‌کند.

این رسانه افزود قطع روابط دیپلماتیک سعودی و کانادا پادشاهی جدیدی را که محمد بن سلمان تاسیس خواهد کرد، نشان می‌دهد.

در حالی عربستان از موضع انتقادآمیز کانادا در خصوص وضعیت حقوق بشر در این کشور بر آشفت که این کشور در سوریه، یمن و لیبی برای تغییر نظام‌های این کشورها مداخله می‌کند.

سلطان العبدلی الغامدی فعال سیاسی عربستانی مخالف آل سعود که اخیرا توانسته است از عربستان و چنگ بن سلمان فرار کند، درباره بحران در روابط سعودی-کانادا تاکید کرده است محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، انتقاد و اعتراض از سوی هر دولتی به جز دولت آمریکا و دونالد ترامپ را برنمی‌تابد، چرا که برده هیچ وقت نمی‌تواند به ارباب خود اعتراض کند.

تحلیلگران معتقدند : بازداشت فعالان حقوق و آزادی های مدنی در عربستان نشان داد که اصلاحات محمد بن سلمان سطحی، نمایشی و برای ارائه چهره ای متفاوت از پادشاه آینده عربستان است. اما در بیرون مرزهای عربستان و در کشورهاب غربی برخی نهادها و دولت ها تصور کردند که می توانند به عربستان در بازداشت فعلان حقوق مدنی انتقاد کنند که واکنش خشمگینانه دولت عربستان را به دنبال داشت. دولت عربستان به خوبی از جایگاه خود نزد دولت های غربی آگاه است. دولت های غربی همواره از عربستان به عنوان یک متحد استراتژیک یاد کردند. آخرین آنها تلاش آمریکا برای ایجاد یک ناتوی عربی در خلیج فارس با محوریت عربستان است. بعید به نطر می رسد دولت جاستین تردو واکنش متقابلی به اقدام عربستان در اخراج سفیرش انجام بدهد به احتمال بسیار زیاد کانادا می کوشد سطح مناسباتش را با عربستان تنش آمیز نکرده و و سفرای دو کشور بی سرصدا به محل های ماموریتشان بازخواهند گشت.

کشف مقادیر زیادی مواد مخدر در عربستان

منابع سعودی از کشف مقادیر زیادی قرص‌های کپتاگون و حشیش و هروئین در عربستان خبر دادند. به گفته مسئولان گمرک سعودی، بیش از دو میلیون و 600 هزار قرص کپتاگون، بیش از 138 کیلوگرم حشیش و حدود 200 کیلوگرم هروئین کشف و ضبط شده است.

ادامه بازداشت ده‌‌ها افسر یمنی در عربستان

دستگاه‌های امنیتی حکومت سعودی همچنان به بازداشت 44 افسر از نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری وابسته به خود در زندانی در شهر جیزان برای هشتمین ماه پیاپی ادامه می‌دهند.

یک منبع در نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی فاش کرد این افسران یمنی در یک دوره آموزشی در عربستان بودند که از سوی فرماندهی نیروهای جیزان بازداشت شدند.

رسوایی بزرگ برای آمریکا و رژیم سعودی؛ افشای روابط سعودی القاعده در یمن

یک رسانه غربی هفته گذشته از معامله سری خطرناک در خاک یمن میان متجاوزان سعودی و شبکه تروریستی القاعده پرده برداشت، بر اساس این گزارش، ائتلاف متجاوز سعودی اماراتی توافق‌نامه‌های سری با تروریست‌های القاعده منعقد کرده و به آنها پول داده است تا به ائتلاف پیوسته و در تجاوزگری به ملت یمن که از آوریل 2015 ادامه دارد، مشارکت کنند، این همکاری با اطلاع و تسهیل انجام آن از سوی آمریکایی‌ها روبرو بوده است.

حسن شقیر تحلیلگر عرب گفته است آنچه آسوشیتدپرس گزارش داده است، آنچه را ما همواره می‌کنیم، تایید می‌کند مبنی بر اینکه آمریکا از تروریسم بهره‌برداری می‌کند.وی به تروریسم در تروریسم در افغانستان اشاره کرد که حمایت عربستان سعودی از طریق مدارسی که ایجاد کرده و با اطلاع آمریکا با عنوان ادعایی جهاد جهانی برای بیرون راندن متجاوزان اشغالگر ترویج می‌کند.

شلیک موشک‌های بالستیک به مواضع و تاسیسات نظامی عربستان

هفته گذشته نیز ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در پاسخ به جنایات مستمر ائتلاف سعودی اماراتی، برخی مواضع و تاسیسات حساس عربستان را با موشک‌های بالستیک هدف قرار دادند، شلیک موشک بالستیک بدر 1 به پادگان الواجب در نجران و حملات توپخانه‌ای به مواضع مزدوران سعودی در جبهه‌های مرزی و هلاکت شمار دیگری از آنها از جمله تحولات هفته گذشته بود.

یگان موشکی یمن همچنین مواضع ارتش سعودی در جبهه جیزان را با چندین فروند موشک کاتیوشا هدف قرار داد.

 مالزی مرکز ضدتروریسم تحت حمایت عربستان را تعطیل کرد

 

دولت مالزی تنها کمتر از 13 ماه پس از افتتاح یک مرکز ضدتروریسم که تحت حمایت عربستان بود، بدون ارائه هیچ توضیحی دستور تعطیلی سریع آن را صادر کرد.

محمد سبو، وزیر دفاع مالزی اعلام کرد مرکز صلح بین‌الملل ملک سلمان در کوالالامپور سریعا فعالیت های خود را متوقف کرده و وظایفش به موسسه دفاع و امنیت مالزی محول خواهد شد.

سوء‌ استفاده مجدد آل سعود از حج؛ مانع‌تراشی در برابر فریضه حج مسلمانان

منابع خبری از اقدام رژیم سعودی در محروم کردن مسلمانان کانادایی از فریضه حج امسال و سنگ‌ اندازی و مانع‌ تراشی در برابر سفر آنها خبر دادند.

مخالفان آل سعود در فضای مجازی از مانع‌تراشی این رژیم در برابر مسلمانان کانادایی برای شرکت در موسم حج امسال خبر دادند و گفتند حکومت سعودی مانع ادای فریضه حج مسلمانان کانادایی شد.

از سوی دیگر ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده است که خشم و انزجار مسلمانان از رژیم آل سعود به سبب محروم کردن آنها از شرکت در موسم حج امسال را نشان می‌ دهد.

پادشاه سعودی در راستای سوء‌ استفاده و بهره‌برداری سیاسی از حج هر ساله در قالب برنامه‌ای موسوم به برنامه ضیوف خادم الحرمین(میهمانان خادم الحرمین) سهمیه‌هایی را برای افراد و شخصیت‌های خاص در کشورهای مختلف اختصاص می‌دهد.

اختصاص این سهمیه‌های رایگان به مزدوران سعودی در حالی است که حکومت آل سعود طی سال‌های اخیر مردم داخل سوریه را از فریضه حج محروم کرده و از هنگامی که جنگ دیپلماتیک و اقتصادی علیه قطر را شروع کرده، در برابر مردم این کشور برای ادای فریضه حج مانع‌تراشی کرده است.

جنایت هولناک سعودی‌ها در یمن؛ شهادت ده‌ها دانش‌آموز بیگناه در صعده

جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی اماراتی، روز پنجشنبه 18 مرداد بازار شهر ضحیان و اتوبوس حامل دانش آموزان بیگناه در شهرستان ضحیان استان صعده را بمباران کردند که در این جنایت هولناک،‌ 51 نفر از جمله 40 کودک شهید و 79 نفر از جمله 56 کودک زخمی شدند.

این جنایت با موج گسترده محکومیت در سطح جهانی روبرو شد و کشورهای مختلف به ویژه اروپایی‌ها خواستار انجام تحقیقات در این زمینه شدند، اما آمریکا به عنوان حامی همیشگی رژیم آل سعود و شرکت کننده در جنگ با ملت یمن از جنایتکار یعنی سعودی خواست در این زمینه تحقیق کند.

وزارت خارجه آلمان با محکوم کردن حمله جنگنده‌های سعودی اماراتی به بازار و اتوبوس حامل دانش آموزان یمنی در شهرستان ضحیان در استان صعده اعلام کرد خواهان اجرای تحقیقات مستقل درباره حمله هوایی به این اتوبوس هستیم.

این در حالی است که ‏ائتلاف سعودی از حمله به اتوبوس دانش آموزان یمنی که منجر به کشته و زخمی‌شدن ده‌ها نفر شده، دفاع کرد و آن را یک «اقدام نظامی قانونی» خواند.

همراهی رژیم سعودی با تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران

عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی بر حمایت کامل این رژیم از تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و با هدف منحرف کردن افکارعمومی از حمایت‌های گسترده ریاض از تروریسم،‌تهران را به حمایت از تروریسم و همچنین دخالت در امور داخلی کشورها متهم کرد. این در حالی است که رژیم سعودی به صراحت در امور کشورهای عربی همچون لبنان و عراق دخالت می‌کند و جنگ ویرانگری را بیش از سه سال است علیه یمن به راه انداخته است.

کنترل ائمه جماعات و خطبای مساجد در عربستان

عبد اللطیف آل الشیخ وزیر اوقاف و امور اسلامی سعودی از برنامه این وزارتخانه برای نظارت بر مساجد خبر داد به گونه‌ای که تا جایی که زمان نماز و خطبه حتی دقیقه و ثانیه آن را نیز محاسبه می‌کند.آل الشیخ افزود منبرها جایی برای ترساندن و ادب کردن نیست و دیگر به آسانی مجوز ساخت هیچ مسجدی صادر نخواهد شد.

وی تهدید کرد عملکرد خطیبان را تحت نظارت شدید و نزدیک قرار می دهد و موضوع ارزیابی عملکرد آنان را تشدید می‌کند.

آل الشیخ سوگند خورد در صورتی که بفهمد شخصی از منبر بهره برداری می کند او را ممنوع المنبر می کند تا همه از شرش رهایی یابند.

روزنامه سعودی الوطن به نقل از وزیر اوقاف و امور اسلامی عربستان تصریح کرد این دستورالعمل زمان نماز و خطبه و حتی دقیقه و ثانیه آن را رصد و ثبت می کند. تا جایی که دست اندرکاران و نمازگزاران مساجد عملکرد خطیب را بر اساس معیارهای مشخص مانند کیفیت خطبه و زمان آن از طریق برنامه ای در گوشی های همراه شان ارزیابی می کنند.

 ترفند بن‌سلمان برای برکناری پدر و تکیه بر تخت پادشاهی

 

فعالان سعودی در فضای مجازی به نکات جالبی درباره سفر سلمان بن عبدالعزیز به «نئوم» اشاره کرده‌اند، منطقه‌ای که جایگزین تفرجگاه طنجه در کشور مغرب شده است.

 صفحه العهد الجدید که خود را نزدیک به تصمیم‌سازان سعودی می‌داند، آورده است مهمانی که ملک سلمان در منطقه پروژه نئوم با وی دیدار کرده است، همسرش « فهده آل حثلین» مادر محمد بن سلمان ولیعهد وی است.

بر اساس این گزارش، محمد بن سلمان، مادر و سه نفر از خاله‌هایش را در بازداشت خانگی قرار داده است، و در مقابل پدرش ادعا کرده که مادرش برای مداوا به آمریکا رفته است.

این صفحه آورده است ملک سلمان می‌خواست برای دیدار با همسرش به آمریکا برود، اما محمد پسرش پس از توصیه برخی مشاورانش به پدرش گفت که سفر وی به واشنگتن با توجه به اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، مناسب نیست که ملک سلمان هم در پاسخ به پسرش گفت حرف شما درسته فایده‌ای ندارد.

بر اساس این گزارش،‌ملک سلمان بر سئوال خود درباره همسرش فهده-مادر بن سلمان که نزد وی بازداشت است- اصرار ورزید و پس از پافشاری، بن سلمان مجبور شد وی را از بازداشت‌گاه بیرون بیاورد، اما ابتدا با مادرش توافق کرد و به او گفت به شرطی از بازداشت خارجت می‌کنم که پادشاه را به کناره‌گیری از قدرت متقاعد کنی که وی یعنی مادرش موافقت می‌کند و آنگاه مادرش را به نئوم آورد جایی که به اقامتگاه کنونی ملک سلمان تبدیل شده است.

العهد الجدید پرسیده است آیا مادر بن سلمان به توافقی که با وی مبنی بر متقاعد کردن پادشاه برای کناره‌گیری از قدرت دست یافته، پایبند خواهد بود و آیا پادشاه را به این کار راضی خواهد کرد و وی کناره‌گیری خواهد کرد یا خیر؟ باید به انتظار آینده نشست تا پاسخ این سئوال روشن شود.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking