۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۰

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان عنوان کرد:

«کتیبه ای بر آسمان»؛ منشوری درخشان و دقیق برای فرماندهان نظامی و انتظامی

گروه اجتماعی- رنجبر، کتاب «کتیبه ای بر آسمان» را منشوری درخشان و دقیق برای فرماندهان نظامی و انتظامی دانست و متذکر شد: این کتاب روایتی دقیق و سنجیده از 10 سال مقاومت و اراده مردی است که ساده  زیست و ماندگار شد.

«کتیبه ای بر آسمان»؛ منشوری درخشان و دقیق برای فرماندهان نظامی و انتظامی

به گزارش ایکنا از گیلان، «کتیبه ای بر آسمان» مجموعه خاطرات سرتیپ خلبان «اکبر صیاد بورانی» می باشد که در 646 صفحه به نویسندگی میر عمادالدین فیاضی و به همت حوزه هنری گیلان در سال 1396 منتشر شده است.

در این کتاب خاطرات یکی از خلبانان نیروی هوایی ارتش که به مدت 10 سال(طی سال های 59 تا 69) در زندان های عراق به صورت مخفیانه تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار داشت، در اختیار علاقه مندان به آثار حوزه تاریخ شفاهی قرار گرفته است.

شهید سرتیپ خلبان اکبر صیاد بورانی متولد 1325 در انزلی بود. او بعد از دریافت دیپلم وارد دانشکده افسری نیروی هوایی شد و پس از طی مراحل نخستین آموزش و آزمون به مدت سه سال برای ادامه دوره های تخصصی هواپیماهای شکاری به آمریکا رفت.

اکبر پس از موفقیت در دوره های مختلف آموزشی به کشور بازگشت و در پایگاه هوایی شیراز مستقر شد. او مدتی بعد به عنوان خلبان جنگنده شکاری اف.4 و معلم خلبان ماموریت یافت تا در پایگاه شکاری شهید نوژه همدان مشغول به کار شود.

با آغاز جنگ و حمله جنگنده های عراق به مراکز مختلف ایران در 31 شهریور 59، نیروی هوایی ایران تصمیم می گیرد پاسخی کوبنده به دشمن متجاوز بدهد و لذا عملیات کمان 99 طراحی می شود. اکبر صیاد بورانی نیز یکی از خلبانان 200 فروند هواپیمایی بود که در اول مهر 59 پایگاه های هوایی، پالایشگاه ها و مراکز جنگی عراق را بمباران کرد.

به دنبال انجام این ماموریت استراتژیک، اکبر به همراه کمک خلبان «علی بصیرت» برای درهم کوبیدن ستون نیروهای پشتیبانی دشمن در خانقین وارد عملیات شدند و پس از بمباران ستون تانک ها، هواپیمای آنان در منطقه سرپل ذهاب مورد اصابت موشک سام 6 قرار گرفت و در میانه میدان نبرد رزمندگان و دشمن سقوط کرد.

نیروهای بعثی که تا آن زمان در جنوب به 15 کیلومتری اهواز و در جبهه میانی تا نزدیکی کرمانشاه رسیده بودند، این دو خلبان را درون خاک تسخیر شده ایران اسیر می کنند و به بهانه اینکه آنان مردم عراق را بمباران کرده‌اند، به زندان های مخفی استخبارات انتقال می دهند.

خاطرات اکبر صیاد بورانی؛ روایتی اثرگذار از انسانی خودساخته

دکتر محمود رنجبر، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در گفت وگو با ایکنا از گیلان، «کتیبه ای بر آسمان» را روایتی دقیق و سنجیده از 10 سال مقاومت و اراده مردی دانست که ساده  زیست و  ماندگار شد و اظهار کرد: انعکاس شخصیت صیاد بورانی در ساخت و پرداخت کتاب بسیار جلوه گر است.

وی با بیان اینکه ساده گویی و سرراست نویسی این کتاب چنان جذاب است که خواننده را شیفته خود می کند، افزود: تصویرهایی که صیاد بورانی از لحظه های زندگی خود در دوران کودکی، نوجوانی، جوانی و دوره اسارت ارائه می کند، چنان حسی و توام با جزئیات دقیق است که خواننده خود را در صحنه‌ و زمان رویداد احساس می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان ادامه داد: سرتیپ خلبان اکبر صیا بورانی در کتاب خاطرات خود از تحلیل، زیاده گویی و قهرمان سازی خویشتن که وجه غالب مجموعه خاطرات این روزهای جنگ ایران و عراق است، پرهیز می کند و ساده سخن می گوید.

رنجبر، با بیان اینکه صیاد بورانی بدون به کار بردن واژگان تصنعی و برساختی رفتار دشمن را نشان می دهد، گفت: او از اقدامات غیر انسانی نیروهای بعثی در مواجهه با اسیران جنگی با نقل رویداد حرف می زند. در واقع خواننده با خوانش رویدادهای صورت گرفته متوجه می شود که آنان به هیچ یک از کنوانسیون های حقوقی پیرامون اسرا پایبند نیستند. صیاد بورانی در بخشی از روایت خود به چگونگی رفتار دشمن با خلبانان مفقودالاثر و محروم کردن آنان از امکانات اولیه زندگی اشاره می کند.

وی، با اشاره به یادداشت میر عمادالدین فیاضی، نویسنده کتاب «کتیبه ای بر آسمان» درخصوص نخستین دیدار خود با این خلبان آزاده در مرداد 90، یادآور شد: براساس این یادداشت، کتاب مذکور پیش از رونمایی در سال 1369 آماده نشر بوده است، اما متاسفانه در میان کش و قوس های متعدد اداری معطل مانده و اکبر صیاد بورانی که مجروحیت و عوارض ناشی از زندگی دشوار اسارت را به همراه داشته، در خرداد 1393 به شهادت می رسد و موفق به دیدار کتاب مثال زدنی خاطرات خود نمی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، مجموعه خاطرات آزاده شهید «اکبر صیاد بورانی» را صرفا یادآور رنج ها و مصیبت های دوره اسارت او و همراهانش در زندانهای مخفی استخبارات عراق ندانست و تاکید کرد: خاطرات اکبر صیاد بورانی بی تردید سبکی از زندگی و روایتی اثرگذار از انسانی خودساخته است که لحظه به لحظه آن درس ایستادگی، ساختن و صبوری است.

خواننده کتاب احساس یکدستی و روایتی خطی را نخواهد داشت

رنجبر، با اشاره به منش معلمی اکبر، عنوان کرد: او بی هیچ تکبر و فضل فروشی آموخته های خود را از خلال روایت در اختیار خواننده قرار می دهد.

وی روایت تو در توی نویسنده کتاب از خاطرات اکبر صیاد بورانی و روز و نحوه اسارات او را یکی دیگر از نکات ارزشمند «کتیبه ای بر آسمان» دانست و خاطرنشان کرد: خاطرات اکبر از دوران آموزشی در آمریکا و تحصیل در انزلی به صورت رفت و برگشتی(فلش بک) به تناوب در فصل های کتاب بیان می شود. در واقع قلم روان نویسنده کتاب با تداعی های بجا چنان این رفت و برگشت ها را طبیعی جلوه می دهد که خواننده احساس یکدستی و روایتی خطی را نخواهد داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، با بیان اینکه لایه لایه نویسی باعث جان دار شدن روایت کتاب و پویایی آن شده است، اظهار کرد: مجموعه خاطرات سرتیپ خلبان اکبر صیاد بورانی درسی بزرگ برای افرادی است که می خواهند، انسانی خودساخته باشند.

رنجبر، کتاب «کتیبه ای بر آسمان» را منشوری درخشان و دقیق برای فرماندهان نظامی و انتظامی دانست و متذکر شد: معتقدم تمام جوانانی که وارد مجموعه‌های نظامی و انتظامی می شوند باید این کتاب را به سان هدیه ای ارزشمند بخوانند تا درس خودسازی، امید به زندگی، صبوری، همدلی، تواضع و نوع دوستی را دریابند.

به گزارش ایکنا، در بخشی از کتاب «کتیبه ای بر آسمان» آمده است:

موشک اول را که دیدم شاخ به شاخ رفتم به سمتش به سی متری اش که رسیدم ناگهان به سمت چپ مانور کردم، مانورم به قدری شدید بود که در اثر فشار جی؛ بلک اوت شدم(چشمم سیاه شد) و جایی را ندیدم نزدیک زمین بودیم حواسم بود هواپیما را کمی بکشم بالا و ارتفاع بگیرم تا حالم سر جا بیاید و دوباره موقعیتم را پیدا کنم. وقتی رفتم بالا سرعتم کم شد. از موشک اول فرار کردم ندیدم موشک های دوم و سوم در راه اند...

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری قرآن
website tracking