۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۴

کشفیات جرایم سایبری در استان مرکزی رشدی 65 درصدی داشت

کشفیات جرایم سایبری در استان مرکزی رشدی 65 درصدی داشت
فرمانده انتظامی استان مرکزی از رشد 221 درصدی افزایش کشف کالای قاچاق در استان مرکزی خبر داد و گفت: 6 باند قاچاق مواد مخدر در استان مرکزی کشف و منهدم شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سردار کیومرث عزیزی ظهر امروز در نشست با مدیران رسانه‌های استان مرکزی با اشاره به وظایف رسانه‌ها اظهار داشت: رسالت رسانه در حوزه آگاه‌سازی، اطلاع‌رسانی، شفاف‌سازی و مطالبه‌گری تعریف می‌شود و ما به عنوان مسئول وظیفه داریم پاسخگوی مطالبه‌گری‌های اصاحاب رسانه باشیم. اصحاب رسانه به عنوان تریبون مردم می‌توانند مطالبات مردم را به گوش مسئولان رسانده و پاسخ آنان را در جراید و خبرگزاری‌ها نشر دهند.

وی به آخرین وضعیت و جزئیات وقوع جرائم و کشف جرائم در سطح استان مرکزی اشاره کرد و افزود: در 4 ماهه نخست امسال به نسبت مشابه در سال گذشته در وقوع سرقت شاهدافزایش 17 درصدی وقوع سرقت بوده‌ایم که در این راستا هزار و 490 سارق نیز در این حوزه دستگیر شد.

فرمانده انتظامی استان مرکزی ادامه داد: یکی از دلایل این رشد این بوده که استان مرکزی در 4 سال متوالی به طور مستمر شاهد کاهش آمار سرقت‌ها بوده که کنترل چنین روندی قدری مشکل و سخت خواهد بود از سوی دیگر بخش عمده سرقت‌ها بنا به دلایل شرایطی روز، عمدتا سرقت‌های خرد مانند کابل دزدی بوده که عموما هم با توجه به افزایش قیمت مس و اجناس به کار رفته در کابل‌ها از سوی معتادان و افراد از این دست به سرقت می رود.

عزیزی عنوان کرد: از سوی دیگر استان مرکزی از جمله استان‌هایی است که طرح تجمیع مرکز کنترل فرماندهی در آن صورت گرفته و در گذشته ممکن بود برخی از مردم پشت خط انتظار مانده یا موفق به گزارش نشوند اما امروزه با دایر کردن 18 خط تلفن که به صورت مستمر در حال پاسخگویی به مردم هستند تمامی گزارشات دریافت و رسیدگی می‌شوند.

فرمانده انتظامی استان مرکزی بیان کرد: در این مدت حدود 13 هزار دستگیری صورت گرفته که حدود 6 هزار و 400 مورد آن مربوط به معتادان متجاهر، قاچاقچی یا توزیع کننده موادمخدر بوده است.

وی ادامه داد: در حوزه نزاع دسته جمعی شاهد کاهش 34 درصدی بودیم و همچنین در نزاع فردی با ثبت حدود 4 هزار و 526 ورد شاهد کاهش 7 درصدی آماز اینگونه نزاعات در سطح استان مرکزی بوده‌ایم.

رشد 221 درصدی افزایش کشف کالای قاچاق در استان مرکزی

فرمانده انتظامی استان مرکزی با اشاره به اقدامات در راستای برخورد با کالا قاچاق در استان مرکزی گفت: امسال تلاش و اقدامات خوبی در راستای برخورد و مقابله با کالای قاچاق شده است که خوشبختانه شاهد رشد 221 درصدی افزایش کشف کالای قاچاق بوده ایم به طوری که 259 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان مرکزی کشف و ضبط شداین درحالی است که در مدت مشابه سال قبل این رقم معادل 81 میلیارد ریال بوده است.

عزیزی ادامه داد: در این راستا 163 دستگاه خودرو از قاچاقچیان ضبط و همچنین 622 نفر نیز در این زمینه دستگیر و بازداشت شد.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت شاهد کاهش 8 درصدی تخلفات مربوط به اصناف و تخلفات صنفی بوده ایم که نشانگر فرهنگسازی و همراهی اصناف در استان بوده است که جا دارد از این بخش تشکر کنیم.

عزیزی عنوان کرد: در این مدت بیش از 2 هزار و 300 کیلوگرم انواع موادمخدر کشف و ضبط شد که در آمار مقایسه‌ای با سال قبل 27 درصد افزایش کشفیات را داشته‌ایم که البته در این مدت 6 باند قاچاق مواد مخدر در استان شناسایی و منهدم شد که آخرین مورد آن هم همین چند هفته اخیر بوده است.

وی اضافه کرد: در بحث جعل اسناد به نسبت سال قبل 10 درصد کاهش یعنی 233 مورد وقوع داشتیم، همچنین 489 مورد جرم کلاهبرداری در این مدت گزارش شده است.

کشف 312 فقره جرم در حوزه سایبری در استان مرکزی

فرمانده انتظامی استان مرکزی با اشاره به وقوع جرایم سایبری استان مرکزی گفت: در حوزه سایبری شاهد وقوع 312 فقره جرم کشف شده هستیم که براین اساس در حوزه کشفیات جرایم سایبری در سطح استان مرکزی شاهد رشدی 65 درصدی هستیم.

وی عنوان کرد: یکی از آخرین اتفاقات دستگیری باند هکی بود که هفته های اخیر شناسایی و دستگیر شدند که با دسترسی به حساب بی از 3 هزار نفر 540 میلیون تومان برداشت کردند که البته سرقت، نشر اکاذیب و کلاهبردی از جمله مهمترین جرایم فضای مجازی استان به شمار می‌روند.

عزیزی با اشاره به اقدامات پلیس استان مرکزی در حوزه تصادفات و سوانح رانندگی بیان کرد: متاسفانه برخلاف 4 ماهه امسال ماه مرداد ماهی با افزایش تعداد تصادفات بوده به طوری که در این مدت شاهد رشد 70 درصدی تصادفات بوده ایم که اغلب هم به دلیل واژگونی و خواب آلودگی اتفاق افتاده است.

وی اضافه کرد: متوفیان در 4ماهه امسال 32 نفر بوده که در مقایسه با سال که 36 نفر متوفی داشته شاهد 11 درصد کاهش متوفیان سوانح رانندگی در استان مرکزی بوده ایم.

عزیزی خاطرنشان کرد: در بخش تلفات نیز 192 نفر تلفات در مقایسه با 200 نفر سال قبل داشتیم که بیانگر کاهش 4 درصدی بوده است.

فرمانده انتظامی استان مرکزی عنوان کرد: 257 هزار مورد تماس با مرکز فوریت‌های 110 ثبت شده که عمدتا در بخش عملیاتی، راهنمایی و رانندکی و مشاوره بوده است این درحالیست که 82 درصد پرونده های ارجاعی به مراکز مشاوره نیروی انتظامی استان به مصالحه ختم شده است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking