۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۹

مهمترین تحولات آمریکای لاتین در هفته ای که گذشت

مادرید- ایرنا- کشورهای آمریکای لاتین شاهد تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مهمی از جمله امضای توافق نهایی صلح بین دولت کلمبیا و فارک و جمع آوری امضای کافی‌ برای گام بعدی برکناری دولت ونزوئلا در هفته گذشته میلادی بودند.

** برزیل
- افراد مسلح وابسته به باند قاچاقچیان مواد مخدر در برزیل روز یکشنبه به بیمارستانی در ریودوژانیرو با هدف فراری دادن یکی از سرکردگان خود حمله کردند که در تبادل آتش با پلیس یک بیمار کشته شد و دو تن دیگر زخمی شدند .
در این رابطه ، پنج فرد مسلح به بیمارستان «سوزا اگویار» ویژه گردشگران در « ریودوژانیرو » پایتخت برزیل با هدف آزاد کردن یکی از سرکردگان خود که به علت اصابت گلوله در این بیمارستان بستری بود حمله کردند؛ اقدامی که به درگیری با پلیس منجر شد و یک بیمارکشته شد و از جمله یک پرستار و یک افسر پلیس نیز زخمی شدند.
- «دیلما روسف» رئیس جمهوری تعلیق شده برزیل با اشاره به وضعیت سیاسی کنونی کشورش گفت که سیستم سیاسی برزیل در حال اضمحلال است.
روسف در مصاحبه ای با روزنامه اسپانیایی ال پاییس ، در پاسخ به این سوال که آیا مایوس و نگران هستید ؟ ادامه داد :من مایوس و نگران نیستم زیرا در نبرد برای دفاع از حقوق خود هستم .وقتی که کسی قربانی یک بی عدالتی عمدی می شود ، مبارزه در برابر این بی عدالتی ، به زندگی معنا و جهت می بخشد. من می دانم که در سمت خوب تاریخ قرار دارم و آنها («میشل تمر» رئیس جمهوری موقت و دولتش )، در سمت بد تاریخ قرار دارند.
وی افزود :شما نمی توانید وارد یک دولت شوید و انتخاباتی را که 54 میلیون نفر به آن رای دادند، زیر پا بگذارید.
این رهبر چپگرا در پاسخ به این سوال که آیا موفق به متقاعد کردن سناتور ها برای بازگشت به دولت خواهد شد و آیا فکر می کند که باز خواهد گشت؟ تصریح کرد : من برای بازگشت می جنگم .متقاعد کردن سناتور ها، حیاتی است. برای این کار ، باید از بحث داغی که برای به چالش کشیدن آنها وجود دارد، استفاده کنیم و انگل های دموکراسی را از بین ببریم.
رئیس جمهوری برکنار شده تاکید کرد :باید خطرها را نشان دهیم .فقط بحث استیضاح در میان نیست بلکه ما از تاریخ صحبت می کنیم .سیستم سیاسی برزیل در حال اضمحلال است زیرا از یک سو «ادواردو کانیا» رئیس مجلس نمایندگان به اتهام فساد مالی برکنار شده و از سوی دیگر ، دادستان کل کشور درخواست حبس برای «رنان کالیروس» رئیس مجلس سنا با اتهامی مشابه را داده است.
روسف گفت :بازگشت من باید در ارتباط با دوره دولت من و همچنین در ارتباط با بازسازی دموکراسی در برزیل باشد.باید از مردم پرسید که چه چیزی می خواهند .منظور من این نیست که اگر بازگردم یک همه پرسی وجود خواهد داشت بلکه منظورم این است که برای اینکه یک همه پرسی وجود داشته باشد ، لازم است که من به دولت بازگردم زیرا دولت من قانونی است و دولت تمر ، قانونی نیست .
روسف درباره این که اگر به قدرت باز گردد ، چه چیزی را به نحو دیگری انجام خواهد داد؟ ، ابراز داشت : در صورت بازگشت ، دیگر هیچ توافقی با ائتلاف متشکل از 'حزب جنبش دموکراتیکی برزیلی' تمر ، کانیا و سایر احزاب میانه که به نفع استیضاح من رای دادند، نخواهم کرد .دیگر تمام شد . در صورت بازگشت، باید فکر کنم که چگونه می توانم برزیل را به دست رئیس جمهوری جدید منتخب بسپارم .باید در این مورد که آیا می شود با 35 حزب در کشور ، حکمرانی کرد بحث و گفت و گو کنیم.
- «میشل تمر» رئیس جمهوری موقت برزیل روز جمعه گفت که دولتش، گوش به زنگ خواهد بود که چه اثرات اقتصادی از خروج آینده انگلیس از اتحادیه اروپا بر روی برزیل خواهد داشت.
میشل تمر ضمن خودداری از اظهار نظر در مورد نتیجه همه پرسی به این دلیل که یک 'تصمیم سیاسی' است، در عین حال اذعان کرد: رأی مثبت به برگزیت اثراتی را بر روی بازار بورس داشته؛ هرچند که باید دید چه اثراتی را بر روی برزیل خواهد داشت.
وی ابراز نگرانی کرد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر روی مذاکراتی که بلوک اروپایی با بازار مشترک جنوبی موسوم به 'مرکوسور' دارد، تأثیر خواهد داشت.
- «میشل تمر» که تمامی اعضای کابینه خود را از میان مردان انتخاب کرده و مورد انتقاد تمامی اقشار جامعه است، درباره اصلاحات نظام بازنشستگی گفت: زنان باید زودتر از مردان بازنشسته شوند .
تمر که جایگزین نخستین بانوی رئیس جمهوری در برزیل شده است، شنبه شب در جمع خبرنگاران برزیلی افزود: کمی اختلاف در سن بازنشستگی، مناسب است زیرا زنان علاوه بر اینکه در بیرون از منزل کار می کنند در خانه های خود نیز به عنوان مادر و همسر کار می کنند .
تمر 12 مه 2016 (23 اردیبهشت ) پس از اینکه مجلس سنای برزیل پس از 20 ساعت بحث با رای مثبت 55 عضو سنا به استیضاح «دیلما روسف» رئیس جمهوری این کشور رای داد و وی را به اتهام تخطی از قانون بودجه، افزایش هزینه های دولتی و دستکاری در آمار دولتی به مدت 180 روز از ریاست جمهوری معلق کرد، به قدرت رسید. او پیش از این، معاون رئیس جمهوری بود.
انتظار می رود دولت موقت تمر همزمان با متمرکز شدن روی مهار هزینه های عمومی در بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین، در هفته های آینده به عنوان بخشی از یک اصلاح گسترده نظام بازنشستگی، حداقل سن بازنشستگی را پیشنهاد دهد.

** ونزوئلا
- یک مرد مسلح روز دوشنبه با تیراندازی در داخل بانک مرکزی ونزوئلا دو نگهبان بانک را زخمی کرد و خودش هم به ضرب گلوله ماموران امنیتی کشته شد.
این تیراندازی تازه ترین ماجرای خشونتی است که ونزوئلا را فراگرفته است.
به گفته «نلسون مرنتس» رئیس این موسسه مالی، مهاجم ناشناس پس از ورود به مقر بانک در مرکز کاراکاس، شروع به تیراندازی کرد و فریاد زد هیات مدیره بانک کجا هستند.
مرنتس با اشاره به اینکه خوشبختانه دو نگهبان مجروح پس از انتقال به مرکز درمانی در وضعیت تثبیت شده ای قرار دارند، افزود : انگیزه این تیرانداز مشخص نیست و تحقیقات درمورد آن جریان دارد.
یک منبع امنیتی و یک منبع بانک مرکزی که خواستند نام آنها فاش نشود، تایید کردند که فرد مهاجم کشته شده است.
به گفته مرنتس، یک زن نیز مدت کوتاهی توسط شخص مهاجم به گروگان گرفته شده بود.
– وزارت امورخارجه آمریکا روز سه شنبه اعلان کرد که «تام شانون» دیپلمات این کشور روز سه شنبه برای مذاکره با مقام های بلندپایه ونزوئلا به این کشور رفت .
وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای افزود: مذاکرات شانون با مقام های ونزوئلا درباره موضوعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بود.
این درحالیست که تاکنون چند دور مذاکره میان مقام های ونزوئلا و مخالفان دولت با میانجیگری مقام های کشورهای اروپایی و آمریکایی در جمهوری دومینیکن برای پایان دادن به بحران سیاسی ونزوئلا برگزار شده است.
ونزوئلا با تنش های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی روبروست و مخالفان «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری که او را به سوق دادن اقتصاد کشور به ورطه سقوط متهم می کنند، تلاش می کنند تا پایان سال جاری با برگزاری همه پرسی، او را از قدرت برکنار کنند.
- رهبران گروه های مخالف سیاسی ونزوئلا اعلام کردند که تعداد امضاهای تصدیق شده برای همه پرسی برکناری «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور به حد نصاب لازم رسیده است.
«دلسا سولورزانو» از نمایندگان حاضر در پارلمان ونزوئلا اعلام کرد که تاکنون بیش از 326 هزار نفر صحت امضای مرحله قبل خود پای طومار برکناری مادورو را تصدیق کرده اند.
ائتلاف مخالفان تنها به تایید صحت 200 هزار امضا از میان یک میلیون و 300 هزار امضای جمع آوری شده برای برگزاری همه پرسی برکناری مادورو نیاز داشتند.
روز جمعه پنجمین و آخرین روز فرآیند انگشت نگاری برای تصدیق صحت امضاهای جمع آوری شده بود. شهروندان ونزوئلا ساعت ها در صف های طولانی به انتظار ایستادند تا موافقت خود را با برگزاری همه پرسی ماندن یا رفتن مادورو اعلام کنند.
شورای ملی انتخابات این کشور از هم اکنون تا 20 روز فرصت دارد تا صحت این ادعا را تایید کند. در مرحله بعدی به جمع آوری 4 میلیون امضای دیگر برای برگزاری همه پرسی نیاز است.
مخالفان، سیاست های اشتباه دولت ونزوئلا را مقصر بحران اقتصادی این کشور معرفی می کنند.
در هفته های گذشته، پنج نفر در جریان شورش و غارت از فروشگاه های ونزوئلا کشته و بیش از 400 نفر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

**مکزیک
- سه نفر در درگیری یکشنبه پلیس مکزیک با هزاران معلم معترض، کشته و دهها نفر مجروح شدند.
مقام های مسئول در شهر اوآکساکا اعلام کردند که سه نفر بر اثر شلیک گلوله کشته شدند و هویت آنان هنوز ناشناخته است. 45 نفر نیز در این درگیریها مجروح شده اند.
این در حالیست که پلیس اعلام کرده ، برای متفرق کردن معلمانی که راههای این شهر را بسته بودند، گاز اشک آور پرتاب کرد و به سلاح گرم متوسل نشد. در جریان این تظاهرات تعدادی خودرو نیز به آتش کشیده شد.
چندین روز است که یکی از سندیکاهای معلمان مکزیک رهبری اعتراض ها علیه اصلاحات آموزشی دولت و دستگیری دو تن از رهبرانش را بر عهده دارد.
مقام های انتظامی مکزیک اعلام کردند که 21 پلیس فدرال نیز مجروح شده اند که به یکی از آنان سه گلوله شلیک شده است.
این مقام ها افزودند، پلیس در جریان برخورد با معترضان سلاح گرم با خود به همراه نداشته و تصاویر رسانه های مکزیکی در این مورد 'به کلی اشتباه' است.
در جریان این تظاهرات یک بمب آتش زا نیز به سمت شهرداری شهر پرتاب شد و 30 نفر بازداشت شدند.

- مرکز هماهنگی ملی کارگران آموزش و پرورش مکزیک روز چهارشنبه اعلام کرد شمار تلفات اعتراضات خشونت آمیز یکشنبه گذشته در جنوب مکزیک علیه یک اصلاحیه آموزشی به 12 نفر از جمله یک روزنامه نگار افزایش یافت.
مرکز هماهنگی ملی با اعلام این خبر که همچنان 22 نفر از تظاهر کنندگان ناپدید هستند، افزود: این رویداد یکی از بدترین حوادث از این نوع در طول دولت ریاست جمهوری «انریکه پنیا نیئتو» است.
اعتراضات اتحادیه معلمان که در ماه های اخیر به دلیل راه اندازی اصلاحیه آموزشی با خشونت افزایش یافته، در هفته های اخیر در پایتخت و دیگر ایالت های جنوبی چیاپاس، اوآکساکا و گرررو تشدید شده است.
در بین کشته شدگان نام یک روزنامه نگار نیز دیده می شود که این رویدادها را پوشش می داد و به نظر می رسد به خاطر شهادت دادن در مورد غارت تظاهرکنندگان در اعتراضات قبلی ، مورد تهدید قرار گرفته بود.
مقامات مکزیک اعلام کردند دو موتور سوار در حالی که این روزنامه نگار روی نیمکتی نشسته بود و این اعتراضات را مشاهده می کرد به وی نزدیک و به سوی او شلیک کردند.
همچنین مقامات دولتی اعلام کردند 41 پلیس فدرال، 14 پلیس ایالتی و 53 غیر نظامی مجروح شده ا ند که 3 پلیس فدرال و 5 پلیس ایالتی مورد اصابت گلوله قرار گرفته ا ند .
مرکز هماهنگی ملی کارگران آموزش و پرورش مکزیک که اعتراضات خود را پس از دستگیری چند روز پیش رهبرشان افزایش داده اند، پلیس را مسئول شلیک به سوی تظاهرکنندگان می داند در حالی که مقامات می گویند که گروه های چریکی بودند که خشونت ها را آغاز کردند .
«پنیا نیئتو» مشکلات جدی برای اجرای اصلاحیه آموزشی به خصوص در ایالت های اوآکساکا ، چیاپاس و میچوآکان، جایی که مرکز هماهنگی ملی کارگران آموزش و پرورش در آنها بسیار قوی است، دارد.
این اصلاحیه شامل سنجش عملکرد معلمان و اخراج آنها پس از چهار روز اعتصاب است و معلمان می گویند این اصلاحیه، حقوق های کاری آنها را لغو می کند.
- مکزیک روز جمعه ، از یک کاهش 1.68 میلیارد دلاری در بودجه کشور براثر اعلام نتیجه همه پرسی و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خبر داد.
«لوییز ویدگارای» وزیر دارایی مکزیک روز جمعه در یک کنفرانس خبری در مکزیکوسیتی، نتیجه این همه پرسی در انگلیس را برای جهانیان تعجب برانگیر خواند و تاثیر آن بر اقتصاد کشورش را نیز بسیار منفی توصیف کرد.
براساس این گزارش، البته دولت مکزیک در پی کاهش قیمت جهانی نفت در ماه های اخیر، نیز دچار یک کاهش قابل توجه در بودجه سال 2017 مواجه شده بود.
وزیر دارایی مکزیک چندی پیش گفته بود که با توجه به فشار شدیدی که کاهش قیمت نفت از سال 2015 بر کشور وارد کرده است، برای کاهش بودجه در سال 2017 برنامه ریزی لازم را در دستور کار قرار می دهیم.
یک روز بعد از آنکه موسسه 'مودیز' دورنمای رتبه اعتباری مکزیک را پایین تر از وضعیت گذشته پیش بینی نمود، وزیر مالی مکزیک اعلام نمود که قصد دارد 175.1 میلیارد پزو معادل 10.1 میلیارد دلار در سال 2017 از بودجه کشور کسر نماید.
یا این وجود، تصمیم مردم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا نیز موجب شد شاخص های اقتصادی جهانی از جمله نفت دچار تلاطم جدی شده و لذا اقتصاد مکزیک را نیز دچار دردسر کند.

**پرو
- «پدرو پابلو کوزینسکی» رئیس جمهوری منتخب پرو به شوخی به خبرنگاران گفته است که اگر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا شود، روابط با واشنگتن را با اره قطع می کنیم!
رئیس جمهوری منتخب پرو روز سه شنبه در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران محلی به شوخی گفت که اگر نامزد جمهوریخواهان در انتخابات آتی پیروز شود، 'اره ای بر می داریم و روابط را قطع می کنیم.'
وی با اشاره به پیشنهاد ترامپ در مورد ساختن دیوار در مرز مکزیک نیز گفت: 'او می خواهد که بین آمریکا و آمریکای لاتین دیوار بکشد و مکزیک را مجبور به تامین هزینه های آن کند. این زیاده خواهی نیست؟'
کوزینسکی 77 ساله دهها سال در آمریکا شاغل بوده و همسرش نیز آمریکایی است. روز سه شنبه «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی، پیروزی او را در انتخابات ریاست جمهوری پرو تبریک گفت.
به گزارش ایرنا، کوزینسکی در انتخابات پرو 50.12 درصد و رقیبش کیکو فوجی موری 49.88 درصد آرا را به خود اختصاص داده اند.

**کلمبیا
- دو تیم مذاکره کننده دولت کلمبیا و شبه نظامیان انقلابی کلمبیا موسوم به 'فارک' ، روز چهارشنبه در هاوانا به یک توافق در مورد نکته مربوط به پایان نهایی تنش های مسلحانه دست یافتند .
بیانیه توافق نهایی برای آتش بس ، حکایت از آن دارد که پایان جنگ با شورشیان به معنی نبرد علیه سازمان های جنایتکار مسئول کشتار و قتل عام یا که علیه مدافعان حقوق بشر ، جنبش های اجتماعی یا جنبش های سیاسی اقدام می کنند ، می باشد .
دو هیأت با انتشار یک بیانیه مشترک ، علاوه بر آتش بس ، از توافق های مربوط به کنار گذاشتن سلاح ها خبر دادند .
«کارلوس آنتونیو لوزادا» رئیس هیأت مذاکره کننده فارک در این رابطه در صفحه توییتر خود اشاره کرد که “زمان جنگ به پایان رسیده است”.
وی ادامه داد :'برای اینکه شب وحشتناک به پایان برسد و راه صلح و امیدواری باز شود ، روز پنجشنبه 23 ژوئن آخرین روز جنگ را اعلام خواهیم کرد' .
- «خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهوری کلمبیا گفت : توافق آتش بس نهایی دو طرفه که در هاوانا پایتخت کوبا امضا شد، به معنی پایان فارک به عنوان گروه مسلح است.
فارک با نام کامل نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا، (به اسپانیایی: Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia) یک سازمان چریکی است. این گروه در دهه 1960 به عنوان«شاخه مسلح»حزب کمونیست کلمبیا تشکیل شد. در دهه 1980 میلادی، با انتشار شواهدی مبنی بر دست داشتن این گروه در قاچاق مواد مخدر، فارک رسماً از حزب کمونیست کلمبیا جدا شد، اما به حیات چریکی خود ادامه داد.
سانتوس که روز پنجشنبه به وقت محلی در مراسم امضای این توافق در هاوانا صحبت می کرد افزود : نه تنها بر سر پایان درگیری ها توافق شد بلکه همچنین یک تقویم دقیقی نیز مشخص شد تا گروه فارک ، سلاح ها را برای همیشه بر زمین بگذارد.
وی با اهدای یک خودکار به «رودریگو لوندونیو اچه واری» ملقب به «تیموشنکو» رهبر فارک که با یک فشنگ ساخته شده بود ، تصریح کرد :فشنگ ها ، گذشته ما را نوشتند ، آموزش و پرورش آینده ما را خواهد نوشت.
سانتوس خاطرنشان ساخت : امروز ، یک روز تاریخی برای کشورم است زیرا پس از بیش از 50 سال درگیری ، کشتار ، حملات و درد و رنج ، به درگیری های مسلحانه با فارک خاتمه داده شد.
رئیس جمهوری ضمن یادآوری این امر که جوانان و کودکان کلمبیایی حتی یک روز را بدون خشونت درگیری های مسلحانه نشناختند، افزود : دستیابی به این توافق ، ما را پر از ایمان و امیدواری می کند.
وی اشاره کرد که کلمبیا پس از نیم قرن جنگ، به زندگی در تنش عادت کرده و دیگر خاطراتی از زندگی در صلح را به یاد ندارد.
سانتوس گفت :در واقع ، ما به وحشت جنگ عادت کردیم و جنگ به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است اما خوشبختانه امروز ، با آنچه که امضا کردیم ، این صفحه غم انگیز و طولانی تاریخمان را ورق می زنیم.
وی اذعان کرد که هرچند که با خلع سلاح فارک ، هنوز در کلمبیا سلاح های ارتش آزادیبخش کلمبیا و باندهای تبهکار وجود خواهند داشت و توافق حاصل شده با فارک به معنی پایان جنگ با بزرگترین و قدیمی ترین سازمان شورشی است.
رئیس جمهوری تاکید کرد که هنوز مسائل مهم توافقی برای امضای صلح باقی مانده و در این رابطه با شورشیان توافق کرده که هر چه زودتر به بررسی آن بپردازند .
وی در پایان یادآور شد که حریف سرسختی برای فارک بوده اما هنگامی که توافق صلح امضا شد، از این گروه برای دستیابی به حق بیان و نبرد سیاسی از طریق راه های قانونی دفاع خواهد کرد.
بنا بر این گزارش ، «رائول کاسترو» رئیس جمهوری کوبا و «برج برند» (Borge Brende )، وزیر خارجه نروژ به عنوان نمایندگان دو کشور و همچنین « نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا و «میشله باشله» به عنوان کشورهای همراهی کننده، در این مراسم حضور داشتند.
همچنین «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل ، رئیس دوره ای شورای امنیت و رئیس مجمع عمومی و همچنین «برنی آنسون« و «ایمون گیلمور» فرستادگان ویژه آمریکا و اتحادیه اروپا برای روند صلح در این مراسم شرکت کردند .

**بولیوی
- «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی حمایت اکثریت شهروندان انگلیس از همه پرسی ماندن یا خروج این کشور از اتحادیه اروپا موسوم به 'برگزیت' را بیانگر بحران نظام سرمایه داری و بحران نظام یکپارچگی اتحادیه اروپا خواند.
مورالس روز جمعه در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: اروپا در حال جستجوی راه خود است و در وضعیت کنونی، بهترین آینده برای اروپا این است که تقسیم نشود و تحت سلطه آمریکا قرار نگیرد .
وی ادامه داد : راه آزادی اتحادیه اروپا این است که تسلیم سیاست های جنگی ناتو نشود.

**آرژانتین
- «سوسانا مالکوررا» وزیر خارجه آرژانتین روز شنبه از تاثیر منفی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به اقتصاد آرژانتین ابراز نگرانی کرد.
مالکوررا که یکی از کاندیداها برای دبیر کلی سازمان ملل است با این حال در این رابطه یاد آور شد که برگزیت یک 'تصمیم مردمی' بوده و بوئنوس آیرس آن را به چالش نخواهد کشید.
وزیر آرژانتینی ادامه داد: آشکار است که این امر ، تکان بزرگی را در نهادهای جهانی ایجاد نموده است. خروج انگلیس ما را بسیار نگران کرده است. به ویژه به اروپا به طور عمیقی ضربه وارد می کند.
مالکورا با اشاره مستقیم به موضع «دونالد ترامپ» نامزد ریاست جمهوری آمریکا که به دلیل اظهار نظر خود نسبت به اقلیت ها به خصوص مسلمانان و اسپانیایی ها، جنجال به پا کرده است تصریح کرد :خروج انگلیس ، علامت بسیار قوی برای ما و بیانگر آن است که جهان در لحظه دشوار ، هراس ، بسته شدن و برخی تمایلات نژادپرستانه که همچنین در برخی سیگنال ها در آمریکا دیده شده، قرار دارد.
وی تاکید کرد که برگزیت ضربه محکمی خواهد بود و هنوز باید دید که اثرات خروج انگلیس از اتحادیه چگونه خواهد بود زیرا این مورد زمان خواهد برد.
اروپام *1*491**1856

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking