۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۲

رکن‌آبادی: حرکت مثبتی از سوی دولت در پیگیری فاجعه منا ندیده‌ایم

رکن‌آبادی: حرکت مثبتی از سوی دولت در پیگیری فاجعه منا ندیده‌ایم
سخنگوی جمعی از خانواده‌های شهدای فاجعه منا گفت: متأستفانه تا به امروز به عنوان خانواده‌هایی که درگیر این قضیه هستیم، کوچک‌ترین حرکت مثبتی را از سوی دولت‌مردان و مسئولان در پیگیری حقوق این‌گروه از خانواده‌ها ندیده‌ایم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «مرتضی رکن‌آبادی» برادر شهید غضنفر رکن‌آبادی و سخنگوی جمعی از خانواده‌های شهدا فاجعه منا امروز (شنبه 13 مرداد) در نشست «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» که در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد، گفت: بر اساس حقوق شهروندی هر مشکلی که برای هر ایرانی در هر نقطه‌ای از جهان رخ دهد، یکی از سه قوه کشور مسئول آن هستند چه رسد به اینکه در این فاجعه، ایران دانشمندان بزرگی را در عرصه‌های مختلف از دست داد که متاسفانه به فراموشی سپرده می‌شود و افراد و نهادهایی که باید پیگیری این قضیه باشند، آن را به فراموشی سپردند.

وی با اشاره به برخی مطالبات رهبر معظم انقلاب از کارگزاران حج و سایر مسئولان کشور مبنی بر انجام پیگیری‌های لازم در ارتباط با فاجعه منا اظهار کرد: ایشان تأکید کردند که مسئولیت این فاجعه باید از سوی عربستان سعودی پذیرفته شود که متأستفانه از سوی هیچ یک از دستگاه‌های مسئول این موضوع پیگیری نشده است.

برادر شهید غضنفر رکن‌آبادی، عذرخواهی سعودی‌ها از مسلمانان را دیگر مطالبه رهبر انقلاب خواند و گفت: تشکیل هیئت حقیقت‌یاب و احقاق حقوق خانواده‌های شهدای این فاجعه از دیگر مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه بوده است.

رکن‌آبادی تصریح کرد: متأستفانه تا به امروز به عنوان خانواده‌هایی که درگیر این قضیه هستیم، کوچک‌ترین حرکت مثبتی که باید از سوی دولت‌مردان و مسئولان در این زمینه صورت می‌گرفته، ندیده‌ایم.

وی یادآور شد: حتی درصدد پیگیری این جریان از طریق یک NGO بوده‌ایم که باز هم تا به امروز با مانع تراشی‌هایی اجازه ثبت یک NGO را هم به خانواده‌های شهدا منا ندادند تا خود حداقل پیگیری این موضوع شوند و نگذارند این جنایتی که برای همیشه نه تنها خاطر جهان اسلام را بلکه خاطر یک به یک خانواده‌های این شهدا را خواهد رنجاند، به این صورت به فراموشی سپرده شود.

سخنگوی جمعی از خانواده‌های شهدا فاجعه منا تصریح کرد: اتفاقی که در فرودگاه جدّه رخ داد، فاجعه منا، سقوط جرثقیل و ...، اگر این جنایت‌هایی که به دست سعودی‌ها رقم می‌خورد، در یک جایی متوقف نشود و جلوی آن نایستیم، همچنان باید منتظر جنایت‌های بعدی و بزرگ‌تر آنها در جهان اسلام باشیم و امروز می‌بینیم که در یمن و سایر کشورهای اسلامی جنایت را انجام می‌دهند که سر منشأ همه آنها سعودی‌ها هستند.

در این مراسم پیامی از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت روز حقوق بشر و کرامت اسلامی قرائت شد که متن آن در ذیل آمده است:

مقدم اندیشمندان محترم، دغدغه مندان حقوق بشر اسلامی، اهالی رسانه و دانشمند ارجمند دکتر آصفی را به دانشگاه مذاهب اسلامی گرامی می دارم.
 از انجمن دانشجویی حقوق بشر اسلامی و معاونت بین الملل و پژوهش دانشگاه مذاهب اسلامی جهت برگذاری این نشست علمی تشکر و قدردانی دارم.
حقوق بشر امروز، نه ابزاری برای دفاع از انسان، زنان، کودکان و .... است بلکه ابزاریست به دست مدعیانش تا از افغانستان تا عراق از آسیا تا آفریقا و هر جای دنیا انسان به تمام مصادیقش را از هر مذهب و قومی، قربانی مطامع خود سازند.
اما معارف دینی حقوق انسان را نه محدود به نیاز های بشری _  دنیوی می داند. ونه ژست گیرانه از حقوق بشر بدون ترسیم وظایف و تکلیف او حرف میزند بلکه هم از حق دنیوی بشر میگوید و هم از حقوق بایسته ی فرا دنیویش. و البته  هم از حق او میگوید هم از تکلیفش.
حقوق بشر اگر چه به اصطلاح یک مفهوم مدرن است اما قرآن کریم و معارف دینی قرن ها پیش از آن سخن رانده و با تبیین ارزش های اخلاقی  و تقنین قوانین حقوقی _فقهی به حفظ این حقوق پرداخت است. اصل لقد کرمنا بنی‌آدم به عنوان یک ارزش بنیادی در حقوق بشر مورد تصریح کتاب آسمانی قرآن است.
منبع شریف نهج البلاغه و بویژه رساله الحقوق امام سجاد علیه السلام می‌تواند راهگشای خوبی در تبیین حقوق بشر اسلامی باشد.
البته امروز بر پژوهشگران و اسلام پژوهان است که حقوق بشر را با استناد به منبع سرشار وحی استنباط و استخراج کند.
دانشگاه مذاهب اسلامی در دوره جدید با توسعه رشته ها و میان رشته ها رسالت خود میدانند که به نظریه پردازی در عرصه‌های جدید بپردازد.
از این رو تاسیس رشته حقوق بشر اسلامی را با بهره گری از ظرفیت همه مذاهب اسلامی آن هم با رویکرد مقارن جزوه برنامه های آتی خود قرار داده است.
در پایان بار دیگر از حضور همه عزیزان سپاسگزاری میکنم و از اینکه بخاطر سفر بیرون کشور توفیق حضور در جمع شما عزیزان را ندارم عذر خواهم.

محمدحسین مختاری
13 مردادماه 97 

کلیدواژه ها :فاجعه منا رکن آبادی
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking