۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۷

مشعرالحرام و محل بیتوته زائران ایرانی در حج 97+ فیلم

مشعرالحرام و محل بیتوته زائران ایرانی در حج 97+ فیلم
زائران حج 97 در غروب عرفه با اتوبوس‌های سریع وارد منطقه مشعرالحرام می‌شوند و تا طلوع آفتاب باید در این منطقه وقوف داشته باشند تا صبح روز عید قربان به سمت مشعر و منا حرکت کنند.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، امسال 85 هزار و 200 نفر از زائران کشورمان به حج تمتع مشرف می‌شوند و در ایام حج به انجام اعمال خواهند پرداخت.

زائران خانه خدا پس از مُحرم شدن، به قصد حضور در مزدلفه به سمت صحرای عرفات حرکت می‌کنند و نهم ذی الحجه از ظهر تا غروب در صحرای عرفات خواهند ماند. روز دهم ذی‌الحجه (روز عید قربان) زائران مشعر الحرام تا طلوع آفتاب در آن جا باقی می‌مانند.

اعمال حج تمتع با وقوف در مشعر الحرام تا طلوع آفتاب، حرکت به منا، و انجام رمی جمرات، قربانی و تراشیدن سر در منا ادامه خواهد یافت و اعمال زائران پس از ورود به مکه شامل طواف، نماز، زیارت و طواف نساء به پایان می‌رسد.

مزدلفه همان مکانی است که زائران بعد از عرفات در آن وقوف دارند. امسال سازمان حج و زیارت با برنامه‌ریزی قبلی مکانی مشخص را برای بیتوته زائران خانه خدا و انجام اعمال حج تمتع در مشعرالحرام پیش‌بینی کرده است که این مکان توسط متولیان حج و زیارت در حال تجهیز است.

نصرالله فرهمند سرپرست معاونت امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت درباره سرزمین مشعرالحرام و محل بیتوته زائران ایرانی در حج 97، می‌گوید: زائران در غروب عرفه با اتوبوس‌های سریع وارد منطقه مشعرالحرام می‌شوند. بعد از نماز مغرب بانوان برای وقوف اضطراری وارد شده و آقایان نیز از ساعت 22.30 وارد این مکان می‌شوند و تا طلوع آفتاب باید وقوف داشته باشند تا به سمت مشعر و منا حرکت کنند.

وی با بیان اینکه امور اجرایی برای پذیرش زائران به خوبی پیش می‌رود و مقدمات به مشاعر مقدسه نیز با برنامه‌ریزی‌های سال گذشته صورت پذیرفته است، می‌افزاید: عملیات حضور زائران در مشعر منا و عرفات و مسجدالحرام بهتر از گذشته پیش رود. توصیه می‌کنیم زائران با راهنمایی همکاران حج و زیارت با آرامش در محل محدودی که وجود دارد استقرار یابند و به عبادت تا صبح بپردازند و عجله‌ای برای رفتن به منا نداشته باشند چرا که برنامه ما از ساعت 10.30 به به بعد خواهد بود.

در ادامه فیلمی از محل استقرار زائران ایرانی در مشعرالحرام را مشاهده می‌کنید؛

محل وقوف زائران حج در مشعرالحرام

 

کلیدواژه ها :اتوبوس عید منا عرفه
منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking