۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۲

قطره قطره خون تو، لحظه لحظه زندگی من

قطره قطره خون تو، لحظه لحظه زندگی من
به گزارش ایرنا خون سالم، ناجی زندگی حداقل سه بیمار است
ضمن آنکه نیاز به خون و فرآورده های آن، همیشگی است و تاریخ انقضاء ندارد.
با وجود پیشرفت های چشمگیر در علم پزشکی، هنوز هیچ جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده و فقط خونی که توسط انسان های نیکوکار اهدا می شود می تواند جان انسان های دیگر را نجات دهد.
اهدای خون هنگامی رخ می دهد که یک فرد سالم به طور داوطلبانه، مقدار مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون هدیه می کند.
خون، یک سیزدهم وزن بدن هر فرد را تشکیل می دهد و بر این اساس شخص بالغ با وزن حدود 70 کیلوگرم به طور متوسط در حدود 5 لیتر خون دارد و در واقع مقدار خون هر شخص با وزن بدنش تناسب دارد.
اهدای خون برای یک انسان سالم هیچ ضرری ندارد اما برای بیمار، امید دوباره به زندگی است.
اهدای زندگی به همنوع نیازمند به خون، نوعی ایثار بی منت است که در قالب حرکتی نوع دوستانه با اهدای قطره، قطره خون شکل می گیرد و به لبخند رضایت سیمای رنگ پریده بیمار و تپیدن دوباره قلب زندگی او منجر می شود .
خون، مایعی سرخ رنگ است که به جسم بیمار نحیف روی تخت های بیمارستان، جانی دوباره می بخشد، یک کلمه ای سه حرفی که مرگ و زندگی یک انسان به آن وابسته است و گاهی یک واحد خون می‌تواند انسانی را از 2 قدمی مرگ نجات دهد و گاهی هم دیر رسیدن و یا نرسیدن برای همیشه به زندگی یک انسان پایان می دهد.
پزشکان، اهدای خون برای افراد واجد شرایط را نه تنها بی ضرر می دانند بلکه معتقدند که اهدای خون موجب سلامتی و شادابی فرد می شود و از بسیاری بیماری ها هم پیشگیری می کند.
به بهانه 9 مردادماه روز ملی اهدا خون به سراغ شماری از متولیان این بخش در استان و چند نفر از اهدا کنندگان خون رفتیم و با آنها به گفت و گو نشستیم.

*** نیاز یک سوم انسانها به خون و فرآورده های آن
مدیر پایگاه انتقال خون یزد روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: اهدای خون علاوه بر اینکه موجب نجات جان یک بیمار می شود شادابی و تندرستی برای فرد اهدا کننده به ارمغان می آورد.
نقی تقوایی افزود: اهدای خون با کاهش غلظت آن به بهبود جریان این مایع حیاتی کمک می کند و به دنبال آن لایه داخلی عروق نیز کمتر دچار آسیب و گرفتگی می شود.
وی اظهار داشت: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر دنیا بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر در دنیا، یک نفر در طول زندگی خود به تزریق خون و فرآورده های خونی نیاز پیدا می کند.

*** چه کسانی می توانند خون اهدا کنند؟
مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد دارا بودن حداقل وزن 50کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر ، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل 18 سال تمام و حداکثر 60سال، برخورداری از سلامت کامل و نداشتن ابتلا به کم خونی را از شرایط اهدای خون بیان کرد.
تقوایی با اشاره به اینکه اهدا کنندگان مستمر تا سن 65 سالگی می توانند خون بدهند افزود: قبل از اهدا، شرایط فرد داوطلب از سوی پزشک مستقر در مراکز بررسی می شود.

*** اهدای 41 هزار واحد خون در یکسال گذشته
مدیر پایگاه انتقال خون یزد گفت: طی یکسال گذشته مردم این خطه 41 هزار و 203 واحد خون اهدا کردند.
تقوایی افزود: در این مدت 53 هزار و 878 نفر برای خونگیری به این مرکز مراجعه کردند که 41 هزار و 203 نفر آنها موفق به اهدای خون شدند.
وی تعداد خون دهندگان مستمر در مدت یاد شده را 69.2 درصد بیان کرد و یادآور شد: اهدا کننده مستمر به کسی اطلاق می شود که سالی حداقل 2 بار خون اهدا کرده باشد.
مدیر پایگاه انتقال خون یزد خاطر نشان کرد: از مجموع اهدا کنندگان خون 25.6 درصد با سابقه و مابقی بار اولی بودند و در مجموع 97.3 درصد اهداکنندگان مرد و 2.7 زن بودند.
تقوایی خاطر نشان کرد: خون اهدایی در اعمال جراحی، تصادفات، زایمان و بسیاری از بیماریها از جمله تالاسمی و هموفیلی مورد استفاده قرار می گیرد.
مدیر پایگاه انتقال خون استان یزد، نوع آزمایش های به عمل آمده از خون های اهدایی را هپاتیت ‎ ،C ،Bایدز و بیماری های مقاربتی ذکر کرد.

*** اهدای خون، تقویت کننده سیستم دفاعی بدن
یک فوق تخصص خون و سرطان (هماتولوژی و انکولوژی) در مورد محسنات اهدای خون گفت: اهدای خون بر سلامت جسمانی فرد تاثیر قابل توجهی دارد.
دکتر محمد فرات یزدی تصریح کرد: در هر بار اهدای خون، سلامت فرد اهدا کننده در زمینه میزان فشار خون، ضربان قلب، میزان گلبول های قرمز و بسیاری از بیماری های دیگر، مورد بررسی قرار می گیرد.
وی افزود: دیده شده افرادی که نسبت به اهدای خون اقدام می کنند سیستم دفاعی بدنی قوی تری دارند و مغز و استخوان بدنشان هم خون های تازه می سازد.

*** اهدای خون موجب کاهش غلظت آن می شود
مسوول جذب، نگهداری و آموزش اهداکنندگان اداره کل انتقال خون یزد هم با اشاره به فواید اهدای خون گفت: با هر بار اهدای خون، سلامتی فرد نیز مورد سنجش قرار می گیرد.
دکتر حسین روئین تن افزود: اهدای خون موجب کاهش غلظت آن شده و تا حد زیادی از سکته های قلبی و مغزی جلوگیری می کند.
وی خاطرنشان کرد: یکی راههای پیشگیری از بیماری هایی چون فشار خون ، دیابت ، چربی خون بالا و سکته مغزی و عروقی، اهدای خون است.
دکتر روئین تن با بیان اینکه اهدای خون هیچ مشکلی را متوجه فرد اهدا کننده نمی کند اظهار داشت: 24 ساعت پس از اهدای خون، قسمت مایع آن جایگزین و در عرض چند هفته هم عناصر سلولی خون از جمله آهن بدن تامین می شود.

*** اهدا خون، موجب کم خونی نمی شود
یک پزشک عمومی هم معتقد است: اهدای خون موجب جایگزین شدن سلولهای تازه در بدن می شود که سلامتی و شادابی را به دنبال دارد.
دکتر علی محمد عطابخش با اشاره به اینکه برخی افراد بر این باور هستند که اهدای خون موجب کم خونی می شود افزود: مجموع متوسط حجم خون یک فرد پنج لیتر است، در هنگام اهدای آن حداکثر 10 درصد معادل 500 سی سی خون از او خارج می شود که این موجب کم خونی نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: فرد، قبل از اهدای خون توسط پزشک در پایگاه انتقال خون مورد معاینه قرار می گیرد و در صورتی که دارای کم خونی یا دیگر مشکلات باشد از وی خونگیری بعمل نمی آید و برای درمان، راهنمایی می شود.
عطابخش اضافه کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده، اهدای خون به طور منظم سبب مصونیت فرد در برابر بیماریهای قلبی و عروقی می شود، بنابر این می توان گفت نه تنها برای افراد سالم زیانی ندارد، بلکه سبب جلوگیری از ابتلا به بیماری خواهد شد.

*** اهدا کنندگان چه می گویند
برخی از افراد به عنوان اهدا کننده مستمر شناخته شده اند و به صورت مداوم در مراکز اهدای خون حاضر می‌شوند؛ یکی از این افراد 'مسعود آیت اللهی' است که تا امروز برای اهدای خون بیشتر از 40 بار روی تخت‌های‌ مراکز اهدای خون دراز کشیده و خون خود را اهدا کرده است.
وی که اکنون 50 ساله است می گوید: در سن 25 سالگی به علت اینکه غلظت خونم بالا بود نسبت به اهدای خون اقدام نمودم.
وی با بیان اینکه اهدای خون نه تنها نمایش فرهنگ ایثار و نوع دوستی است بلکه مزایای متعددی برای سلامت بدن دارد، اظهار داشت: با اهدای خون، نه تنها مشکل من رفع شد بلکه از این که توانستم جان بسیاری از هموطنان را نجات دهم بسیار خوشحال هستم.
وی اضافه کرد:هیچ عملی والاتر از نجات جان یک انسان نیست و بخش مهمی از آن با اهدای خون محقق می شود.
آیت اللهی افزود: گروه خونی من AB منفی و کمیاب است و از این رو اهدای خون افرادی که دارنده این مشخصات خونی هستند بسیار با اهمیت است.
یک بانوی اهدا کننده مستمر خون هم گفت: بیش از 15 بار به اهدای خون خود اقدام نموده ام.
فاطمه دهقانی افزود: اهدای خون بر سلامتی فرد بسیار موثر است و من هم اکنون هیچ بیماری ندارم و تا زمانی که بتوانم نسبت به اهدای خون اقدام می کنم.
وی با بیان اینکه اهدای خون مساوی با اهدای زندگی است اضافه کرد: اهدای خون موجب سلامتی فرد می شود.
خانم دهقانی یادآور شد: بیماران خاص و نیازمند به خون، چشم به راه هموطنان خود هستند و وظیفه هر یک از ما به عنوان انسان سالم این است که آنها را تنها نگذاریم.
بعنوان یک انسان مسوولیت پذیر، باید به فکر کسانی باشیم که زندگی آنها مرهون قطره ای از خون ما است، اشک های اطرافیان یک بیمار نمی تواند آنها را نجات دهد اما ما با اهدای خون که هیچ هزینه ای ندارد می توانیم نجات دهنده بسیاری از بیماران باشیم.
نهم مرداد ماه هر سال بعنوان روز ملی اهدای خون در تقویم نام گذاری شده، روزی که دکتر 'فریدون علا' با هدف تهیه و تامین خون و فرآورده‌های خونی سالم برای رفع نیازهای بیماران نیازمند و به ویژه مبتلایان به تالاسمی و هموفیلی و لوسمی، سازمان انتقال خون ایران را تاسیس کرد.
شعار امسال روز ملی اهدای خون 'من هستم، مرا هزار امید است و هر هزار تویی' اعلام شده است.
استان یزد یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد و متوسط اهداکنندگان خون در این استان 37 به یکهزار است در حالی که این رقم در کشور 27 نفر است.
هم اکنون چهار پایگاه انتقال خون در شهرهای یزد، اردکان و میبد فعال هستند.
2088/ 6197
گزارش از: کبری دانشی
انتهای پیام
کلیدواژه ها :اضافه وزن قطره
منبع : جماران

پربازدیدترین امروز

website tracking