۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۵

حل مسأله «آسانژ» نباید مشکلی برای ما ایجاد کند

حل مسأله «آسانژ» نباید مشکلی برای ما ایجاد کند
رئیس‌جمهوری اکوادور در مصاحبه با یک روزنامه اسپانیائی اعلام کرد: حل مسأله «آسانژ» نباید مشکلی برای کشور ما ایجاد کند.

خبرگزاری مهر: «لنین مورنو» (Lenin Moreno) رئیس‌جمهوری اکوادور امروز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه اسپانیائی El Pais اعلام کرد: لازم است برای حل مشکل «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس راهی پیدا شود.

رئیس جمهوری اکوادور در این خصوص گفت: این راه حل باید دربرگیرنده حقوق وی باشد؛ اول از همه حق برخورداری از زندگی؛ البته نباید در این مسیر برای این کشور نیز مشکلی پیدا شود.

اکوادور حدود ۶ سال پس از پناهندگی سیاسی «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس و اقامت وی در ساختمان سفارت این کشور در انگلیس بر آن است تا با لغو مصونیت کنونی وی زمینه لازم برای استرداد این فرد به آمریکا را فراهم آورد.

به گزارش رسانه انگلیسی تایمز، این تصمیم پس از آن افشا شد که «جوز والنسیا» (Jose Valencia) وزیر خارجه جدید اکوادور در مصاحبه‌ای اعلام کرد: ما به دنبال حل و فصل این مسأله در حال رایزنی با لندن هستیم.

این در حالیست که حدود ۶ سال پس از پناهندگی «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس و اقامت وی در ساختمان سفارت اکوادور در انگلیس، چندی پیش برخی رسانه‌های از احتمال استرداد وی به آمریکا یا انگلیس خبر داده بودند.

«ماریا فرناندا اسپینوسا» (Maria Fernanda Espinosa) ویز خارجه پیشین اکوادور ۲۸ اردیبهشت ماه نیز در مصاحبه‌ای با اعلام این خبر اعلام کرده بود: ممکن است دولت این کشور پناهندگی اعطائی به وی در سال ۲۰۱۲ میلادی را لغو کرده و او را به آمریکا یا انگلیس تحویل دهد.

وی در این مصاحبه تأکید کرده بود: انگلیس و اکوادور مایل به حل و فصل این ماجرا هستند.

این درحالیست که در ماه‌های اخیر ابتدا امکان استفاده وی از اینترنت و سپس شبکه تلفنی وی قطع شده بود.

لازم به ذکر است، ۲۴ بهمن ماه سال گذشته دادگاه استیناف انگلیس امروز حکم بازداشت «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس را تأیید کرده بود.

گفتنی است، ۱۷ بهمن ماه سال پیش نیز دادگاهی در انگلیس درخواست بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس برای صدور قرار منع تعقیب را رد کرده بود.

بر این اساس، قرار بازداشت آسانژ کماکان به قوّت خود باقی است و لذا در صورتیکه وی از ساختمان سفارتخانه اکوادور در لندن خارج شود بازداشت خواهد شد.

بر اساس اعلام این رسانه، پرونده «آسانژ» در سوئد مختومه اعلام شده، اما انگلیس او را به دلیل نقض قرار وثیقه در مدت بازداشت همچنان تحت تعقیب می‌داند.

منبع : فردا
website tracking