۲۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۸

عده‌ای انتظار دارند یک جوان 19 ساله هم سطح قهرمانان اول دنیا وزنه بزند

رشیدی‌:‌ داودی می‌تواند نابغه وزنه‌برداری جهان شود/ برخی با کم لطفی قهرمانی ما را کم رنگ کردند

رشیدی‌:‌ داودی می‌تواند نابغه وزنه‌برداری جهان شود/ برخی با کم لطفی قهرمانی ما را کم رنگ کردند
سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری جوانان گفت:‌ علی داودی اگر حمایت شود آینده خوبی دارد و می‌تواند جای بزرگانی مانند سلیمی و علی‌حسینی را بگیرد و از نوابغ وزنه‌برداری جهان شود.

حمید رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس،‌ درباره کسب عنوان قهرمانی وزنه‌برداری جوانان جهان و عملکرد شاگردانش گفت: عملکرد بچه‌‌ها رضایتبخش بود، اما تمام و کمال راضی نشدم. انتظاراتم در برخی اوزان بیشتر بود، اما همین که بچه‌ها با تعصب و غیرت وزنه زدند،‌جای تقدیر دارد.

وی ادامه داد: روی مدال طلای اورامه حساب باز کرده بودیم، اما متاسفانه مصدومیت اجازه نداد؛ با این وجود هم، او با غیرت وزنه زد. این قهرمانی حاصل تلاش تمام اعضای تیم بود. به هر حال کسب عنوان قهرمانی برای مرتبه سوم لذت‌بخش است. البته فدراسیون جهانی با رفع محرومیت‌ کشورهای ارمنستان، آذربایجان و ترکیه پیش از مسابقات رقابت را سخت‌تر کرد.

* قهرمانی بدون طلا هیچ ارزشی ندارد

سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری جوانان درباره انتقاداتی که به عملکرد تیم جوانان و این قهرمانی می‌شود، گفت: قبل از مسابقات همه می‌گفتند تیم باید قهرمان شود، اما بعد از این قهرمانی گفتند که فلان تیم‌ها نبودند یا اینکه تعداد حرکت خطای وزنه‌برداران ما زیاد بود و یا از نظر مدالی جایگاه پایین‌تری داشتیم؛ در حالی که تیم ما یک روز پیش از پایان مسابقات تقریبا قهرمانی‌اش مسجل شده بود، اما متاسفانه برخی دوستان با کم لطفی سعی دارند این قهرمانی را کم رنگ جلوه دهند.

رشیدی افزود: کشورهایی که حضور نداشتند به دلیل دوپینگ محروم بودند، اما ما در این سال‌ها نشان دادیم که با ورزش پاک هم می‌توان قهرمان شد. نباید با طرح چنین مسائلی این قهرمانی را زیر سؤال ببریم؛ چون آنها به دلیل تخلف و دوپینگ محروم بودند قهرمانی ما ارزش ندارد؟ 

وی در پاسخ به این سؤال که شاید اگر در فوق سنگین طلا نمی‌گرفتیم این قهرمانی لذتی نداشت، گفت: بدون شک هیچ فدراسیون و مربی جام قهرمانی را بدون طلا دوست ندارد چون ارزشی ندارد. تلاش و تمام هدف ما کسب خوشرنگ‌ترین مدال‌ها در این مسابقات بود. با توجه به اعزام 8 وزنه‌بردار، موفق به کسب 8 مدال شدیم که فکر نکنم نتیجه بدی باشد.

 

* با آگاهی وزنه دوضرب داودی را انتخاب کردیم

سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری جوانان درباره انتقاداتی که به عملکرد او در وزنه گرفتن برای داودی و از دست رفتن طلای دوضرب فوق سنگین در رقابت با حریف پاکستانی می‌شود، در حالی که احساس می‌شد با انتخاب وزنه کمتری می‌شد این طلا را هم به نام ایران ثبت کرد، گفت: دوستانی که در جریان مسابقات وزنه‌برداری باشند و کار انتخاب وزنه را انجام داده باشند می‌دانند که وزنه گرفتن در لحظه مهم است و مراحل مختلفی دارد. من هم در این سال‌ها تجربیات لازم را داشتم و در میادین مختلف این کار را انجام داده‌ام. برخی‌ها تنها اعدادی که در جدول مسابقات ثبت شده را نگاه می‌کنند در حالی که یک مربی به جریان مسابقات نگاه می‌کند و عوامل مختلفی را زیر نظر دارد.

وی ادامه داد: عامل اول این که مربی شرایط روحی وزنه‌بردار خود را نگاه می‌کند و اینکه آیا توان افزایش وزنه را دارد یا نه و قبلا چه وزنه‌هایی زده است و در آن روز عملکردش چطور است. عامل دوم دقیقا همین موارد برای حریفش است و سومین عامل چالشی که بین اعداد به وجود می‌آید. برای انتخاب هر وزنه 30 ثانیه زمان داریم و 3 بار می‌توانیم وزنه تغییر دهیم؛ تمام این عوامل در این مدت کوتاه باید بررسی و تصمیم‌گیری شود.

رشیدی افزود: در حرکت دوضرب بعد از وزنه 227 کیلوگرمی طلای مجموع و تا حدودی دوضرب داودی قطعی شده بود. برای انتخاب وزنه سوم با داودی مشورت کردیم و بعد از ارزیابی‌هایی که از حریف پاکستانی داشتیم تصمیم گرفتیم با توجه به انتخاب وزنه 232 کیلوگرمی توسط حریف وزنه 235 کیلویی را انتخاب کنیم. با توجه به اینکه وزنه‌بردار پاکستانی 228 کیلوگرمی را خیلی راحت زده بود و احساس کردیم وزنه 232 کیلوگرمی که انتخاب کرده است را هم می‌تواند راحت بزند. هر مربی که آن صحنه را می‌دید قانع می‌شد وزنه‌بردار پاکستانی می‌تواند این وزنه را بزند به همین دلیل ما 235 را گرفتیم. از طرفی برای یک وزنه‌بردار در دسته فوق سنگین و در وزنه 200 کیلوگرمی 2-3 کیلوگرم خیلی اهمیت ندارد. داودی در تمرینات این وزنه را زده بود و ما هم با آگاهی وزنه را انتخاب کردیم، اما متاسفانه نشد. وزنه‌بردار پاکستانی هم وقتی دید طلایش قطعی شده برای زدن حرکت سوم روی تخته نیامد. می‌دانستیم او دوضرب زن است و به دنبال تک مدال بود، چون در یک ضرب تنها 171 کیلوگرم زده بود. مطمئن باشید داودی در آینده می‌تواند این طلا را هم به دست آورد.

* داودی می‌تواند رکوردهای تاریخی علی‌حسینی را بشکند

سرمربی تیم ملی با اشاره به آینده داودی گفت: داودی جوان با استعداد و آینده‌داری است که انشاالله با تدابیری که فدراسیون دیده است در آینده حرف‌های زیادی از این وزنه‌بردار خواهیم شنید. او سال قبل هم می‌توانست قهرمان جهان شود، اما یک آسیب‌دیدگی، ذهن او را به هم ریخت. داودی در این مدت پیشرفت خوبی داشت و امیدوارم بتواند رکوردهای تاریخی سعید علی‌حسینی را در مسابقات جهانی جوانان در سال آینده بشکند؛ او تنها نیازمند حمایت است. با توجه به قامت بلندی که دارد باید افزایش وزن مناسبی داشته باشد.

رشیدی در پاسخ به این سؤال که آیا با سرمایه‌گذاری روی داودی می‌توان به باز پس گرفتن عنوان قوی‌ترین مرد جهان و المپیک امیدوار بود،‌گفت: بدون شک بله؛ داودی می‌تواند از نوابغ وزنه‌برداری جهان و المپیک شود و جانشین خوبی برای سلیمی و علی‌حسینی باشد تا بار دیگر عنوان قوی‌ترین مرد جهان را پس بگیریم، اما اگر می‌خواهیم این عنوان را از تالاخادزه پس بگیریم نیازمند حمایت و برنامه‌ریزی مناسبی است.

* برخی انتظار دارند یک جوان 19 ساله هم سطح قهرمانان اول دنیا وزنه بزند

وی در خصوص اینکه چقدر امیدوار است داودی بتواند در المپیک 2020 با توجه به شرایط سنی‌اش بدرخشد گفت:‌داودی اکنون 19 ساله است و 2 سال دیگر در المپیک 21 ساله می‌شود یعنی نهایت اوج و قدرت یک ورزشکار و وزنه‌بردار، اما همانطور که گفتم نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق و حمایت مسئولان بلندپایه کشور است. اگر طلای خوشرنگ المپیک در سنگین‌وزن را می‌خواهیم همه باید کمک کنند. خیلی از دوستان درباره رکوردهای داودی دغدغه دارند و می‌گویند او فاصله زیادی تا رکوردهای جهانی دارد. در حالی‌که این جوان در 19 سالگی مجموع 419 کیلوگرم را ثبت کرده است و در 20 سالگی حتما وزنه‌های بالاتری خواهد زد. برخی انتظار دارند یک جوان 19 ساله هم سطح قهرمانان اول دنیا وزنه بزند که متاسفانه درست نیست و این مسیر باید گام به گام طی شود.

وی در باره انتقاداتی که به خطای زیاد وزنه‌برداران می‌شود، گفت: این موضوع شاخصه‌ای برای سنجش و ارزیابی کادر فنی یا ورزشکار نیست. تمام این موارد باید در شرایط مسابقه سنجیده شود. اگر من وزنه‌هایی می‌گرفتم که وزنه‌برداران هر 6 حرکت خود را صحیح می‌زدند، اما موفق به کسب مدال نمی‌شدند چه تاثیری داشت؟ به هر حال در مسابقات وزنه‌ای انتخاب می‌شود که به مدال نزدیک‌تر باشد و باید ریسک انتخاب وزنه را پذیرفت تا بهترین وزنه را انتخاب کنیم. کیانوش رستمی با 2 حرکت طلا گرفت در حالی‌که 4 حرکت خود را انداخته بود؛ این بهتر است یا 6 حرکت صحیح بی‌مدال؟

* 2 سال طلایی را از دست دادیم و مغفول شدیم

سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری جوانان با اشاره به اینکه متاسفانه 2 سال طلایی را در رده جوانان از دست دادیم، گفت:‌ در سال‌های 2013 و 2014 در مسابقات جهانی حضور نداشتیم و یک نسل را از دست دادیم، اما سال 2015 با 4 نفر شرکت کردیم که متولد سال 74 می‌شدند. در اصل امروز باید آن نسل که متولدین سال‌های 72 تا 75 هستند در عضویت تیم‌های بزرگسالان باشند. هر چند نفراتی مانند موسوی، مکوندی، جان، میری و تیموری را داریم، اما باید نفرات بیشتری داشته باشیم؛ متاسفانه در آن مقطع مغفول شدیم. باید کمیت را افزایش دهیم تا از دل آن به کیفیت بهتری برسیم. از طرفی باید از قهرمانان رده‌های پایه حمایت کنیم تا به خوبی برای تحویل به رده بزرگسالان حفظ شود. افزایش رکوردها به صورت منطقی سومین عاملی است که باید مورد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: دوستان زیادی در این راه به من کمک کردند. اردوهای تدارکاتی خوبی را در مشهد با همکاری قاسمیان و در گرگان با حمایت رضائیان داشتیم. 5 هفته منتهی به اعزام نیز با حمایت‌های زاهدی و حسنی اردوی خوبی را در مریانج همدان برگزار کردیم. علی مرادی رئیس فدراسیون هم که تمام و کمال در خدمت تیم جوانان بود؛ او حساسیت زیادی روی پشتوانه‌سازی دارد. بیرانوند و کاظمی‌نژاد به همراه اعضای کادر فنی گذشته برخواه و خورشیدی نیز در این قهرمانی سهیم بودند. رشید شریفی و علی نصرتی نیز در مقطعی به تیم کمک کردند که ماحصل تمام این تلاش‌ها کسب سومین عنوان قهرمانی متوالی در جهان بود. البته از حمایت‌ باشگاه‌های مناطق نفت خیز جنوب، شرکت ملی حفاری و نور همدان که با به عضویت درآوردن جوانان در تیم‌های خود اعتماد به نفس خوبی به بچه‌ها دادند باید تشکر کرد. سپهری مدیر شرکت ملی حفاری نیز همکاری خوبی برای حضور من در اردوها داشت و خانواده‌ ‌ام که در این مدت سختی‌های زیادی را به خاطر دوری من تحمل کردند.

رشیدی درباره برنامه‌هایش برای حضور در المپیک نوجوانان گفت:‌ از هفته آینده تا 5 تیر ماه با 4 وزنه‌بردار اردوهای خود را در تهران آغاز می‌کنیم. حدود 18 تا 20 روز در تهران هستیم و پس از آن یکی دو شهر را برای برگزاری اردو زیر نظر داریم. زحمت زیادی می‌کشیم و امیدوارم بتوانیم در آرژانتین در هر دو سهمیه‌ای که داریم موفق به کسب مدال و طلا شویم.

انتهای پیام/ر

کلیدواژه ها :المپیک پاکستان نابغه
منبع : فارس
website tracking