۲۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۷

با حضور دانشجویان بسیجی صورت گرفت

برگزاری افتتاحیه چهارمین دوره اردوی معرفتی تشکیلاتی «اسلام ناب»

برگزاری افتتاحیه چهارمین دوره اردوی معرفتی تشکیلاتی «اسلام ناب»
مراسم افتتاحیه چهارمین دوره اردوی معرفتی تشکیلاتی «اسلام ناب» در اردوگاه سید الشهدای سازمان بسیج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مراسم افتتاحیه چهارمین دوره اردوی معرفتی تشکیلاتی «اسلام ناب» در اردوگاه سید الشهدای سازمان بسیج برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محمدمهدی دادمان مسئول معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج دانشجویی در رابطه با این دوره گفت: امسال چهارمین سال برگزاری دوره اسلام ناب هست که به فضل خدا با تلاش های مسئولان این دوره شاهد افزایش تعداد شرکت کنندگان نسبت به دوره قبل بودیم.

دادمان ادامه داد: این دوره از سال 93 و با عنوان « دوره تمدن اسلامی » و با تعداد محدودی از دانشجویان 2 یا 3 دانشگاه تهران آغاز به کار کرد، اما به استثنای سال 94 که اردویی برگزار نشد، در سال های بعد چه از نظر کمیت و تعداد دانشجویان و چه از کیفیت و لحاظ سطح برگزاری دوره، همواره روند رو به رشدی داشتیم.

وی افزود: در واقع امسال علاوه بر دانشجویان آقا و خانمی که از دانشگاه های سراسر کشور در دوره شرکت کرده اند، مواردی همچون دوره تکمیلی برای شرکت کنندگان سال های گذشته اردو، گروه دانشجویان بین الملل مخصوص دانشجویان عراقی مقیم ایران و دوره آموزش طلاب را نیز به این مجموعه اضافه کردیم.

دادمان با بیان اینکه مسئله ای که ما را بر آن داشت که مسئولیت چنین کاری را بپذیریم، ضرورت بازگشت به مکتب امام است؛ افزود : تلقی ما این است که همه هویت این دوره حضرت روح الله است.
همه ما در اینجا جمع شده ایم تا این نکته را بفهمیم که امام چه برایمان آورد که در اوج ظلمت تاریخ، امروز همه مستکبرین عالم معترفند که این راه نو یک چالش بسیار جدی برای عصر جدید و دنیای امروز است.

وی گفت: در واقع مکتب امام تجدید سنت حضرت رسول الله (ص) است. مکتبی که مفاهیم آن بر اساس نظام اندیشه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بنا شده است و این مفاهیم از زیرساختی ترین مبانی جهان شناسانه تا طرح های کلان اجتماعی برای اداره جوامع است.

مسئول معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج دانشجویی در رابطه با دو وصف «معرفتی» و «تشکیلاتی» اردو گفت : همه تلاش ما این بوده است که تمام دانشجویان به صورت تشکیلاتی در این اردو شرکت کنند. یعنی همه افسران جنگ نرم باید با همسنگران خود در این دوره فکری شرکت کنند و وقتی به موضع و سنگر خود بازگشتند، همراه به همسنگران خود این افکار را عملیاتی کنند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم این فضا را با فضای جنگ تطبیق بدهیم، در واقع این اردوگاه در نقش پایگاه دوکوهه است که افسران جنگ نرم باید از لحاظ فکری و معرفتی و تشکیلاتی در اینجا آماده سازی شوند.

* اگر در میان حوادث سیاسی و اقتصادی از اصل ماجرا غافل شویم فریب می خوریم

در ادامه این برنامه حجت الاسلام والمسلمین فلاح استاد حوزه به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: اگر بخواهیم به طول حیات بشر و حضورش در این کره خاکی نگاه کنیم، به دلیل استعداد ها و ظرفیت هایی که خداوند در وجودش قرار داد، شروع به تعامل کرد و سعی کرد مطلوبیت های خودش را تشخیص بدهد.

وی ادامه داد: سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا این روند که بشری طی می کند رو به سعادت و موفقیت است؟ بعد از این همه تلاشی که در اعصار مختلف صوت گرفته است، حتی به لحاظ تعاریف ساده فطری آیا بشر کسب احترام و امنیت و رفاه کرده است؟ اکنون توزیع امنیت و رفاه در سطح جهان به چه صورت است؟

وی در ادامه افزود: هوشمندان و تئوریسین ها در عرصه های اجتماعی و اقتصادی در جهان اکنون بر این حقیقت معترفند که بشر در اداره جوامع شکست خورده است. اقتصاد جهانی هم اکنون در بدترین وضعیت خود قرار دارد. اقتصادی که در آن یک عده گرگ دائما همه چیز را برای خود می خواهند که کاملا مشخص است که این نوع اقتصاد رو به اضمحلال می رود. اما طبع گرگ به صورتی است که نمیتوان به او فهماند که این راهی که طی می کند به شکست منجر خواهد شد.

حجت الاسلام فلاح با بیان اینکه امروز تنها تئوری موجود بشر برای اداره جامعه تئوری لیبرال دموکراسی است، افزود : پس از نابودی کمونیسم اکنون اگر دقت کنیم می بینیم که تئوری لیبرال دموکراسی هم شکست خورده است. این در واقع همان دلیلی است که باعث شد مقام معظم رهبری به بحث « پیچ تاریخی» اشاره کنند. تعبیری که حضرت آقا درباره جهان غرب داشتند این بود که خطای بنیادینی که جهان غرب خودش و تمام جهان را درگیر آن کرد، پس از حدود 500 سال به طور واضح ظهور و بروز پیدا کرده و اکنون جهان غرب با بن بست مواجه شده است.

وی در ادامه گفت: اگر در حال حاضر توصیف خوبی از وضعیت کنونی بشر و جهان داشته باشیم، باید ببینیم برای نجات بشر از این وضعیت چه راهکاری پیش رو داریم؟ انقلاب اسلامی یک پاسخ برای این سوال است. به همین دلیل است که نظام سلطه ای که از نظریه لیبرال دموکراسی تغذیه می کند، از این وضعیت به شدت مضطرب است. چون مشاهده می کند که یک مکتب جدید با افقی عظیم ظهور کرده است که برای تمام سرفصل های امروز حیات بشر نظریه دارد.

حجت الاسلام فلاح افزود: این حرف ها و نظریه ها را امام خمینی (ره) در قالب یک طرح اقدام مطرح کرد و در راستای همان هم اقدام کرد و این اقدام باعث طوفانی در وضعیت کنونی جهان شد که اکنون شاهد آن هستیم.  امام خمینی (ره) پس پیروز جمهوری اسلامی در انتخابات 12 فروردین سال 58 از تعبیر عجیبی استفاده کردند و فرموند : « من نخستین روز حکومت الله بر روی زمین را به شما تبریک می گویم». 

وی در پایان گفت: ما در کشورمان حوادث سیاسی و اقتصادی زیادی داریم و اگر بنا باشد که از اصل ماجرا غافل شویم قطعا فریب می خوریم. امثال این دوره ها نیز برای همین است که افق دید خوبی در  رابطه با این مسائل در شما ایجاد کند و این مسئله را جا بیندازد که مکتب امام تنها نظریه ای است که می شود برای سعادت بشر مطرح کرد.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking