۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰

وزارت امور خارجه قزاقستان:

ایجاد پایگاه یا دسترسی ارتش آمریکا به سواحل قزاقی دریای خزر صحت ندارد

ایجاد پایگاه یا دسترسی ارتش آمریکا به سواحل قزاقی دریای خزر صحت ندارد
وزارت امور خارجه قزاقستان در واکنش به انتشار مطالب مختلف در رسانه‌های منطقه مربوط به ارائه دسترسی به نظامیان کشورهای دیگر به دریای خزر واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، وزارت امور خارجه قزاقستان در واکنش به اظهارات خبرنگاران و کارشناسان رسانه‌های منطقه در ارتباط با حضور نظامیان آمریکا در سواحل قزاق دریای «خزر» در بیانیه‌ای رسمی از عدم دسترسی «واشنگتن» به دریای خزر توسط این کشور خبر داد.

در پیام آمده است: دلائل پوشش اخبار مربوط به اقدامات قزاقستان در چارچوب دریای خزر عدم دسترسی به منابع اطلاعاتی برخی رسانه‌های منطقه است و با هدف سیاه‌نمایی دولت قزاق انجام نمی‌شود.

در واقع اصل مطلب دسترسی به راه‌آهن برای نظامیان آمریکا است که از طریق این مسیر ترانزیتی محصولات مورد نیاز دولت افغانستان حمل‌ونقل می‌شود ضمن اینکه قبلا این مسیر توسط دولت روسیه حمایت می‌شد.

در سال‌های 2010- 2015 ترانزیت محصولات از روسیه به قزاقستان و ازبکستان منتقل می‌شد.

سندی که در سال 2010 توسط مقامات قزاقستان و آمریکا به امضا رسید همین شرایط را دارد.

همچنین در متن توافقنامه شهرهای واقع در سواحل دریای خزر موسوم به «اکتائو» و «کروک» ذکر شده و مسائل مربوط به ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در سواحل دریای مذکور وجود ندارد.

وزارت امور خارجه قزاقستان بار دیگر تأکید می‌کند که طبق توافقنامه همکاری در قالب دوره چهارم نشست سران کشورهای همسایه دریای خزر، رؤسای جمهور آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان حضور نظامیان کشورهای دیگر در سواحل دریا را ممنوع کردند.

با توجه به این بند توافقنامه، قزاقستان از هرگونه تلاش‌ برای حضور نظامیان کشورهای دیگر از جمله تأسیس پایگاه‌های نظامی در سواحل خزر جلوگیری خواهد کرد.   

این در حالی است که 2 ماه قبل در رسانه‌های منطقه اطلاعاتی درباره دسترسی ارتش آمریکا به سواحل دریای خزر توسط دولت قزاقستان منتشر شد.

انتها پیام/ح

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking