۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۶

بوریس جانسون، وزیر خارجه مستعفی انگلیس، کیست؟

بوریس جانسون، بدترین عضو حزب محافظه‌کار انگلیس از نظر رسوایی‌های فراوان و گاف‌های سیاسی، روز گذشته به دلیل اختلافات با ترزا مِی بر سر برکسیت، از سمت خود استعفا کرد.

بوریس جانسون، وزیر خارجه مستعفی انگلیس، کیست؟///////////به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، دیلی میرور با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت بوریس جانسون، وزیر امور خارجه (مستعفی) انگلیس و بدترین عضو حزب محافظه‌کار انگلیس –که ریشه در حزب توری دارد و هنوز هم به همین نام خوانده می شود– از نظر رسوایی‌های زیاد در پرونده‌اش، گاف‌های سیاسی، اشتباهات لپی و اقدامات نمایشی، روز گذشته به دلیل اختلافات با ترزا مِی، نخست وزیر این کشور، بر سر نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برکسیت)، در اقدامی احساسی از سمت خود استعفا کرد.

جانسون که از سال 2008 تا 2016 میلادی به عنوان شهردار لندن، پایتخت انگلیس، فعالیت می کرد در جریان همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یکی از چهره های تأثیرگذار در کارزار حامی برکسیت بود. پس از رأی مثبت انگلیسی ها به برکسیت، جانسون برای نخست وزیری انگلیس امید زیادی داشت؛ اما پس از اقدام مایکل گوو در ترک وی و اعلام نامزدی‌اش برای این پست، جاه‌طلبی او نیز در این زمینه پایان یافت.

اقدام ترزا مِی در انتخاب او به عنوان وزیر مشاور در امور خارجه و مشترک‌المنافع کابینه اش، فرصتی شگفت انگیز برای جانسون محسوب می‌شد. اما او در چند سال گذشته به سبب لغزش‌های سیاسی و رسوایی های زیاد در پرونده‌اش، همواره برای کناره گیری از این سمت تحت فشار قرار داشت.

اما بوریس جانسون، فردی که استعفایش ترزا مِی را در موقعیت بغرنجی قرار داده، کیست؟

« آلکساندر بوریس دو ففل جانسون» موسوم به بوریس جانسون سال 1968 میلادی در شهر نیویورک آمریکا به دنیا آمد، به همین دلیل به او تابعیت آمریکایی و انگلیسی داده شد. والدین او –شارلوت جانسون وال و استنلی جانسون– هر دو انگلیسی بودند. جانسون نیز همانند دیوید کامرون، نخست وزیر سابق انگلیس، توانست در کالج معتبر ایتون تحصیل کند. وی پس از فارغ التحصیلی از این کالج، موفق به دریافت بورس تحصیلی در بیلیل، کالج وابسته به دانشگاه آکسفورد شد و در رشته مطالعه متون کلاسیک تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه داد. او به همراه کامرون، هم‌دوره‌ای‌ خود، عضو باشگاه بدنام بولینگدون آکسفورد بود. این باشگاه به دلیل آنکه در آن مشروبات الکی سنگین سرو می‌شد و اعضای آن رفتارهای خشن داشتند و به اقداماتی از قبیل آسیب زدن به اموال عمومی دست می زدند، شهرت بدی داشت.

جانسون چگونه وارد دنیای سیاست شد؟

جانسون به مدت بیش از یک دهه در صحنه سیاسی انگلیس فعالیت کرده است. او فعالیت خود را به عنوان روزنامه نگار تایمز آغاز کرد، اما پس از جعل یک نقل قول از پدربزرگش (عثمان کمال ملقب به جانی)، از این روزنامه اخراج شد.  او بین سالهای 1989 تا 1994 میلادی در بروکسل، پایتخت بلژیک، برای روزنامه دیلی تلگراف کار می کرد. جانسون از سال 1994 میلادی به عنوان ستون نویس سیاسی و معاون سردبیر تلگراف فعالیت می کرد. 

جانسون پس از ناکامی در سال 1997 میلادی در راهیابی به مجلس عوام انگلیس (به عنوان نامزد حزب توری)، سال 2001 میلادی موفق شد به عنوان نماینده هنلی-آن-تیمز وارد مجلس شود. سال 2008 میلادی، بوریس جانسون در رقابت بر سر تصاحب صندلی شهرداری لندن بر رقیب کهنه‌کار خود «کن لوینگستون» (شهردار آن زمان لندن) پیروز شد. 

بدترین گاف‌های سیاسی جانسون:

بوریس جانسون در زمینه گاف‌های سیاسی سابقه طولانی دارد. اینگونه اشتباهات باعث شده وی به نژادپرستی و بیگانه هراسی متهم شود. او در مطلبی که سال 2002 میلادی در ستون سیاسی تلگراف منتشر کرد، سیاهپوستان اهل کشورهای همسود را «بچه های کوچک سیاهپوست» خواند که صف می کشند و پرچم تکان می دهند.

در جریان همه پرسی برکسیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) نیز او با انتشار یک مقاله اتهامات نژادپرستانه ای را علیه باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، مطرح کرد. جانسون به دلیل آنکه اوباما گفته بود خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باعث عقب ماندگی این کشور خواهد شد، او را فردی «نیمه کنیایی» خواند و رئیس جمهور پیشین آمریکا را متهم کرد که به دلیل نفرت قدیمی و آبا و اجدادی‌اش از انگلیس، سیاست های خصمانه ای در قبال این کشور دارد. 

همچنین اظهارات نسنجیده جانسون در اکتبر سال 2017 میلادی درباره لیبی باعث شد بسیاری خواستار استعفایش شوند. او در جمع محافظه‌کارانی که در کنفرانس سالانه حزب محافظه کار انگلیس در منچستر حاضر بودند، با اشاره به سفر ماه اوت خود در همان سال به لیبی گفت که تاجران انگلیسی خواستار سرمایه‌گذاری در شهر «سرت» لیبی هستند. او افزود: آنها (جوانان لیبی) چشم‌انداز درخشانی برای تبدیل کردن سرت به یک دُبی دیگر با کمک شهرداری سرت دارند، تنها کاری که باید انجام بدهند این است که اجساد را جمع آوری کنند. پس از آن انگلیسی ها برای سرمایه‌گذاری به آنجا خواهند رفت.

رسوایی‌های سیاسی بوریس جانسون:

وزیر امور خارجه مستعفی انگلیس در دوران تصدی این وزارتخانه گاف ها و رسوایی های زیادی داشت. اما جدی ترین آنها اظهارات او درباره نازنین زاغری-راتکلیف بود که در سال 2016 به جرم جاسوسی در ایران بازداشت شد. در حالی که زاغری روزنامه نگار بودن خودش را تکذیب می کرد و مدعی بود تنها برای دیدن اعضای خانواده اش به ایران سفر کرده است، جانسون در اظهاراتی، روزنامه نگار بودن این فرد را تأیید کرد.

برکسیت چگونه به کناره‌گیری جانسون از سمت وزیر امور خارجه انگلیس منجر شد؟

سال 2016 میلادی، زمانی که جانسون از پیوستن به کارزار باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا ممانعت کرد، خشم دیوید کامرون، نخست وزیر اسبق این کشور را برانگیخت. جانسون به همین بسنده نکرد و بر خلاف انتظار کامرون حتی به کارزار خروج انگلیس از این اتحادیه پیوست و در مسیر تحقق برکسیت نقشی مؤثر ایفا کرد. پس از استعفای غیرمترقبه کامرون، بوریس جانسون یکی از گزینه های جانشینی او به شمار می رفت و برای رسیدن به این پست اقداماتی نیز انجام داد. اما دوست و متحدش، مایکل گوو، با اعلام نامزدی خود برای جانشینی کامرون وست‌مینستر را در شوک فرو برد. گوو معتقد بود جانسون برای رهبری و ایجاد اتحاد شایستگی ندارد. این موضوع باعث شد جانسون که هوادارانی را نیز برای خودش استخدام کرده بود پیش از اعلام نامزدیش، چاره ای به جز کنار کشیدن از این رقابت نداشته باشد.

پس از آنکه گوو از طرف نمایندگان پارلمان انگلیس برای تصدی پست نخست وزیری این کشور رأی نیاورد و آندریا لیدسم نیز از نامزدی خود انصراف داد و ترزا مِی به این سمت انتخاب شد، او به طور غیرمنتظره ای جانسون را به سمت وزیر خارجه انگلیس منصوب کرد. اما این اقدام مِی به منزله سر کشیدن جام زهر بود، زیرا جانسون پس از روی کار آمدن روز به روز از رویکرد نخست وزیر انگلیس برای خروج نرم از اتحادیه اروپا فاصله می گرفت تا جایی که سخنرانی «بزرگ» ترزا مِی را درباره برکسیت با رونمایی از چشم انداز خود برای خروج از این اتحادیه در یک سخنرانی 4 هزار کلمه ای، رسماً خراب کرد.

انتشار یک نوار ضبط شده از اظهارات وی در یک محفل خصوصی درباره اینکه مذاکرات برکسیت به شکست خواهد انجامید و دونالد ترامپ باید رهبری این گفتگوها را بر عهده بگیرد تا این گفتگوها راه به جایی ببرد، او را یک گام دیگر به پایان تصدی گری وزارت خارجه انگلیس نزدیک کرد.  

او همچنین طی یک مراسم خصوصی در اظهاراتی توهین آمیز از نقشه ترسیم شده ترزا مِی برای خروج از اتحادیه اروپا در نشست بلندپایه برکسیت در اقامتگاه رسمی نخست وزیر انگلیس، به شدت انتقاد کرده بود.

اختلافات مِی و جانسون بر سر نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا سرانجام به کناره گیری جانسون از سمتش منجر شد و این کشور را در بحرانی بیش از پیش عمیق تر فرو برد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking