۱۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۱

شورای شهر شیراز به چاپ آثار صاحبان اندیشه فارس کمک می کند

شورای شهر شیراز به چاپ آثار صاحبان اندیشه فارس کمک می کند
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در گزارش روز پنجشنبه خود اعلام کرد، لیلا دودمان این سخنان را به مناسبت چهاردهم تیرماه که به عنوان روز قلم نامگذاری شده در آرامستان دارالرحمه شیراز و در جمع اصحاب فرهنگ، رسانه و قلم فارس که به زیارت قبور اهالی قلم رفته بودند، بیان کرد.
وی افزود: همچنین این شورا آماده است با همکاری انجمن اهل قلم استان فارس برای چاپ سه کتاب زنده یاد استاد دکتر جمشید صداقت کیش از فارس پژوهان و فرهیختگان جامعه بزرگ فرهنگی این استان کمک کند.
شادروان استاد جمشید صداقت کیش دارای دکترای باستان شناسی بود و در حوزه فارس شناسی تالیفات بسیاری از خود بر جاگذاشته است. این فارس پژوه که در سال 1315خورشیدی در شیراز تولد یافت و در دوازدهم بهمن ماه سال 91 دار فانی را وداع گفت، افزون بر 70 کتاب و 300 مقاله نگاشته است.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز همچنین بیان کرد: امیدواریم با همکاری خانواده مرحوم استاد غلامحسین اولاد، شاعر و نویسنده معاصر، آثار این هنرمند نیز منتشر شود تا این اندیشه‌ها در جامعه ماندگار بمانند.
از زنده یاد اولاد که ولادت او در سال 1329در شیراز به ثبت رسید، کتاب های شعری با نام باغ آتش، بهار و تکه مهتاب، تریشه های غزل، کنار خوشه گندنم، تو سرو هم که نباشی بلندبالایی، در باغ خسته بعدازظهر، عاشقانه هایم را هیچ کس نمی خواند و از خودت ای حوصله سر رفته ای، به چاپ رسیده است.
آخرین اثر این شاعر شیرازی 'صحرای بایزیدی' نام داشت، که در سال 95 رونمایی شد.
مرحوم اولاد در پنجم فروردین سال 97 به دیار باقی شتافت.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: بزرگان فرهنگ و ادب، ریشه در خاک پُر تمدن شیراز دارند و حفظ و حراست از این گنجینه وظیفه ماست.
دودمان افزود: پاسداشت و حفظ اندیشه ادیبان و اهل قلم بر عهده تک‌تک افراد جامعه است و وظیفه ما نیز در شورای شهر، شهرداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی و سایر نهادهای فرهنگی این است که آنان را پاس بداریم و به رواج اندیشه‌های آنان و تثبیت و تقویت این اندیشه‌ها کمک کنیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس هم در این آیین گفت: در سال 96 نشست‌های گوناگونی با نام و یاد درگذشتگان اهل قلم فارس برگزار شد.
روح الله منوچهری افزود: بسیاری از کتابخانه‌های عمومی شیراز به نام استادان و نویسندگان مزین شده است و تلاش کرده‌ایم نام و خاطره اهالی قلم جاوید بماند.
داریوش نویدگویی، ناشر برتر استان فارس نیز در این مراسم به معرفی قطعه هنرمندان پرداخت و بر لزوم در نظر گرفتن قطعه‌ای برای هنرمندان و فرهنگوران تاکید کرد.
در این آیین اعلام شد، در قالب برگزاری سلسله برنامه‌های هفته قلم، آیین جشن قلم با گردهمایی انجمن‌های ادبی فارس، روز بیست و یکم تیرماه جاری به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس برپا می‌شود.
اهالی فرهنگ فارس در ادامه این مراسم به دیدار درگذشتگان اهل قلم رفتند و مزار آنان را با شاخه‌های گل مزین کردند.
روز چهاردهم تیرماه به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز قلم در تقویم رسمی کشورمان به ثبت رسیده است.
7375 /6118
انتهای پیام
منبع : جماران

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking