۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۴

جابه‌جایی روستاها و پرداخت بدهی‌های سدنرماب 124 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

جابه‌جایی روستاها و پرداخت بدهی‌های سدنرماب 124 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان گفت: 124 میلیارد تومان برای جابه‌جایی روستاها و پرداخت بدهی‌های سد نرماب نیاز است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، حسین پیشقدم عصر امروز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی و کارگروه اشتغال استان که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، اظهارداشت: در سال 95 تقریبا 579 مصوبه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی داشتیم که 550 مصوبه معادل 95 درصد آنها اجرایی شده بود.سال گذشته هم از 427 مصوبه توانستیم 406 مورد آنها را اجرایی کنیم. از ابتدای امسال نیز 163 مصوبه در کارگروه داشتیم که بخش زیادی از آنها اجرایی شده است.

وی افزود: طبق گزارش در هر جلسه ستاد فرماندهی تقریبا 9 مصوبه داشتیم و کارگروه های ذیل ستاد 10 مصوبه داشتند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان اینکه سه محور اصلی برای برنامه های ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی پیش بینی شده است، ادامه داد: تهیه و تدوین پروژه‌ها و برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی، احصاء مشکلات و تنگناهای پروژه‌ها و تصمیم گیری برای رفع مشکلات و همچنین موضوعات راهبردی و تعامل بین دستگاهی و اظهارنظر درخصوص راهبرد ستاد از برنامه های اصلی ما است.

وی درخصوص پروژه های اقتصاد مقاومتی گفت: سال گذشته برش استانی143 پروژه به استان‌ها ابلاغ شد که پیشرفت 121 درصدی آن را اعلام کردیم.

پیشقدم با اشاره به برخی از مهم ترین مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان افزود: عملیاتی شدن پروژه زهکشی 22 هزارهکتاری از شرایط خوبی برخوردار است اما استان به دنبال اجرای 52 هزار هکتار است.

وی ادامه داد: در زمینه گردشگری بنا به ضرورتی که دارد، طرح‌های مختلفی از جمله طبیعت گردی آشوراده و طرح گردشگری آرمان طبیعت در ساحل بندرگز را مورد بررسی قرار دادیم. تله‌کابین علی آبادکتول، پروژه هتل پارتیا و آسمانه خزر از دیگر پروژه‌های مهم در بخش گردشگری است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بیان داشت: سال 95 و 96 از اعتبارات اسناد خزانه برای پروژه‌های محوری استان استفاده کردیم و اعتبارات آن هزینه شده و پیشرفت فیزیکی خوبی دارد.

وی افزود: افزایش ضریب خوداتکایی محصولات استراتژیک از جمله گندم، جو، گوشت مرغ، شیر و غیره برنامه‌هایی داشتیم که درصد تحقق برخی از آنها بالای 100 درصد بوده است. احداث و گسترش واحدهای تولیدی، استفاده از ابزار سنجش مصرف آب، مسلوب‌المنفعه کردن چاه‌های غیرمجاز، تولیدپنبه و راه‌اندازی موزه روستایی استان گلستان از دیگر پروژه‌ها در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان است.

پیشقدم اظهار داشت: در مورد برخی از پروژه‌های مهم و محوری استان به شکل مداوم و رصد پیمایش هفتگی، ماهانه و فصلی و سالانه داریم و مسئولان هر یک از پروژه‌ها نیز تعیین شده است.

وی گفت: در حال حاضر 62 عنوان پروژه به عنوان پروژه‌های مهم و محوری در دستور کار قرار گرفته و 28 پروژه دیگر هم به این تعداد اضافه شده است که امیدواریم با پیگیری‌هایی که می‌کنیم این پروژه ها به سرانجام مطلوب برسد.

پیشقدم خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها در سطوح مختلف از استاندار، معاونین استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی و در سطح شهرستانی با حضور فرمانداران بررسی می‌شود. پروژه‌های مهم شرایط خاصی دارند و باید محرک توسعه باشند، دارای سرمایه گذاری و اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم بالا، دارای اثرات ملموس بر شرایط اقتصادی، طبق ضوابط آمایش استان ، قابلیت اجرایی از نظر فنی و مالی داشته باشند.

وی درخصوص مشکلات برخی از پروژه‌های مهم و محوری استان ادامه داد: در حوزه تسریع در مصوبه هیئت وزیران پرداخت بدهی راه آهن جمهوری اسلامی به ترکمنستان امیدواریم اقدامات انجام شود. با توجه به ظرفیت استان یکی از موضوعاتی بوده که سد راه ما شده، همین مسئله است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اظهارداشت: راه آهن گرگان مشهد با اینکه دستور رئیس جمهور بوده، امیدواریم شرکت چینی بتواند فاینانس آن را تأمین کند.

وی ادامه داد: ساختمان سد نرماب که تنها پروژه فاینانس داخلی است، متناسب با تزریق اعتبار پیشرفت فیزیکی دارد اما در پرداخت بدهی ها به پیمانکار شرایط خوبی ندارد. 124  میلیارد تومان حداقل اعتباری است که برای جابه جایی روستاها و پرداخت بدهی ها به پیمانکار نیاز داریم.

پیشقدم خاطرنشان کرد: زهکشی 280 هزار هکتاری متناسب با اعتبارات پیشرفت فیزیکی خوبی دارد اما قول داده بودیم اگر این اتفاق رخ دهد به اندازه 4 استان کشور تولید گندم داشته باشیم. امیدواریم تزریق اعتبار مناسب انجام شود تا زهکشی 52 هزار هکتار را بتوانیم انجام دهیم. همچنین 140میلیارد تومان در حوزه جهادکشاورزی می‌تواند گره‌گشای این طرح باشد.

کلیدواژه ها :اقتصاد مقاومتی فیزیک 95
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking