۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۹

آتش در کمین طبیعت

آتش در کمین طبیعت
به گزارش ایرنا، همه چیز از یک جرقه شروع می شود یا بهتر بگویم از یک سهل انگاری ساده؛ غافل از اینکه این سهل انگاری و بی تفاوتی فاجعه ای بزرگ را در پی دارد.
بارش رحمت الهی در اواسط بهار امسال بسیاری را در همدان شگفت زده و خوشحال کرد، چراکه موجب رونق گرفتن رگه های حیاتی زمین، احیای تالاب ها، جان گرفتن روخانه ها و رویش گونه های مختلف در عرصه های منابع طبیعی شد.
اما در پس این خوشحالی وصف ناپذیر دغدغه ای در کُنج ذهن دلسوزان طبیعت لانه کرده است، چرا که آنها می دانند که غنی شدن طبیعت از پوشش گیاهی آنها را برای آتش سوزی مستعد می کند.
طبیعت رنگین کمانی همدان که جلوه ای از زیبایی خدا را به تصویر کشیده است با گرم شدن هوا باید آماده رویارویی با زبانه های آتش در یک جنگ نابرابر باشد.
چه بسیار افرادی که به جای نگهداری از این سرمایه ملی و موهبت الهی، با ورود به دشت، دمن و جنگل شاخه های درختان را به هیزم تبدیل کرده و در نهایت آتش را بدون اینکه از خاموش شدن آن اطمینان داشته باشند رها می کنند.
همین سهل انگاری های هر چند کوچک و معدود افراد بی مسوولیت، هکتارها از سرمایه های بزرگ این کشور را به خاکستر تبدیل کرده است.
طبیعت بکر و زیبای استان همدان با 905 هزار هکتار اراضی ملی و جنگل های دست کاشت و طبیعی از گزند آتش در امان نبوده به گونه ای که به گفته اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان، 387 هکتار از مراتع این استان سال 95 طعمه آتش شد.
وی اظهار داشت: البته با اقدامات پیشگیرانه انجام شده در سال گذشته آمار آتش سوزی در اراضی ملی همدان به طور شگفت انگیزی کاهش یافت و به 71 هکتار رسید که این آتش سوزی ها هم در مراتع درجه سه این استان رخ داد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزود: همدان از نظر بارندگی و 'تر سالی' جزو هشت استان نخست کشور در سال جاری قرار گرفته و این بارش ها موجب عبور از پدیده خشکسالی شده است.
خزائی اضافه کرد: بارش های اردیبهشت 97، وضعیت مراتع این استان را از متوسط به خوب و از خوب به عالی ارتقا داد و در کنار آن کنترل ورود دام به مرتع نیز موجب شد بوته های مرتعی به بذر بنشینند.
وی اظهار داشت: بارش های بهاری افزایش رویش گیاهان را برای طبیعت به ارمغان می آورد و موجب نجات طبیعت و جلوگیری از کاهش و مرگ تدریجی گونه های در حال انقراض می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزود: در این بین گونه هایی نظیر 'گراس' رشد و نمو می کنند که خاصیتی به مثابه بنزین دارند و با اندک جرقه ای با سرعت مشتعل می شوند.
خزائی بیان کرد: به منظور جلوگیری از آتش گرفتن عرصه های طبیعی ابتدا کارهای فرهنگی شامل آموزش، استفاده از توان سازمان های مختلف و توجیه دهیاران و کشاورزان درباره مضرات آتش سوزی در اولویت قرار گرفته است.
وی ادامه داد: علاوه بر این مجهز شدن جنگل بانان به تجهیزات روز نیز در شورای معاونان منابع طبیعی و آبخیزداری مورد بررسی قرار گرفت که ماحصل این نشست افزایش 2 برابری دستگاه دمنده و تحویل آن به شهرستان ها بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اظهار داشت: دستگاه دمنده با شدت بسیار زیاد هوا را به سمت آتش هدایت کرده و مانع از پیشروی آتش به سمت جلو می شود.
خزایی اضافه کرد: این دستگاه علاوه بر پیشگیری از پیشروی آتش به سمت مراتع، موجب خاموش شدن حریق نیز می شود.
وی اظهار داشت: این دستگاه با سوخت بنزین کار می کند و با وزن حدود پنج کیلوگرم بسیار سبک و قابل حمل توسط نیروهای منابع طبیعی است.

**عرصه های جنگلی تحت حفاظت کامل
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اظهار داشت: این استان بیشتر مرتعی است با این وجود دارای عرصه های جنگلی، پارک جنگلی و جنگل کاری حاشیه جاده در مجموع به وسعت 43 هزار هکتار است که تحت حفاظت کامل قرار دارند.
خزائی اضافه کرد: برای رویارویی با آتش سوزی در فصل تابستان امسال علاوه بر استفاده از امکانات به روز، بکارگیری نگهبانان، استفاده از آتش بُرها، برای هر یک از شهرستان ها یک شهرستان معین تعریف شده تا در صورت نیاز به کمک آنها بیایند.
وی ادامه داد: دفتر مطالعات مهندسی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به صورت ویژه با استفاده از تجهیزات ماهواره ای آتش سوزی در مراتع را رصد می کند و با روئیت اولین شعله آتش موضوع را به اداره کل استان مربوطه گزارش می دهد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان یادآوری کرد: پیشتر نقشه ای حاوی مناطق بحرانی و مستعد آتش سوزی در اختیار کارشناسان این دفتر قرار گرفته تا با حساسیت بیشتری این مناطق را رصد کنند.

** سوزاندن بقایای گیاهی ممنوع
خزائی گفت: طبق ماده 20 قانون هوای پاک، مردم تعهداتی در قبال طبیعت دارند که یک نمونه از آنها خودداری از سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زارعی پس از برداشت محصول است.
وی افزود: همچنین در یکی دیگر از مواد این قانون به صراحت از برخورد با متخلفان و از تعیین مجازات های سنگین شامل حبس سخن به میان آمده که بیانگر اهمیت حفظ منابع طبیعی از منظر مسئولان را نشان می دهد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان از شهروندان خواست با توجه به سخت گذر بودن تردد در عرصه های طبیعی و خسارت های جبران ناپذیر آتش سوزی، برای تحقق شعار 'حفاظت با مردم- منابع طبیعی برای مردم' همکاری لازم را داشته باشند.
خزائی افزود: مردم نزدیکترین افراد به عرصه های طبیعی هستند بنابراین انتظار می رود در صورت بروز آتش نه تنها موضوع را به جنگلبانان اطلاع رسانی کنند بلکه نسبت به مهار آتش نیز تلاش کنند.
وی بیان کرد: وقتی عکس هوایی یک منطقه را پس از بروز حریق توجه کنیم مشاهده می شود که سطح این منطقه گودتر از مناطق پیرامونی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اضافه کرد: آتش نه تنها بوته ها بلکه بخشی از خاک زنده که حاوی خاک برگ، هموس و خاک مرطوب مهیای تجدید حیات گونه های مرتعی و جنگلی نیز از بین می رود.
خزائی اضافه کرد: برای بازگشت این منطقه به حالت اولیه البته در صورت وجود گونه های طبیعی در مجاورت مکانی که دچار حریق شده، 50 سال زمان نیاز است.

**آتش حیات گونه های جانوری را تهدید می کند
مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان نیز در این باره به ایرنا گفت: آتش گرفتن مراتع و تخریب پوشش گیاهی، موجب از بین رفتن زیستگاه جانوران می شود.
عادل عربی افزود: وجود گونه های مختلف جانوری برای تنظیم جمعیت جانداران و از بین بردن آفات طبیعت ضروری است که با آتش سوزی و بر هم خوردن چرخه طبیعت، سِن غلات و آفت محصول نیز افزوده می شود.
وی آتش سوزی را از عوامل بروز گرد و غبار دانست و توضیح داد: بروز حریق در عرصه های طبیعی و حفاظت شده موجب سبک شدن خاک شده و با بروز اندک وزش بادی ، آسمان آلوده می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان اظهار داشت: آتش سوزی چرخه طبیعی محیط زیست را بر هم می زند و موجب کمبود طعمه در طبیعت و ورود گونه های جانوری به مناطق مسکونی می شود.

**آتش زدن بقایای محصولات اشتباه است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان نیز گفت: آتش زدن بقایای محصولات گیاهی پس از برداشت محصول، فرهنگ نادرستی است که نه تنها منجر به از بین رفتن آفات نمی شود بلکه حاصلخیزی زمین را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.
منصور رضوانی جلال افزود: با آتش گرفتن یک مزرعه تمامی عناصر زنده موجود در آن که برای خاک مفید است از بین می رود.
وی اضافه کرد: مواد عالی خاک بسیار ارزشمند هستند بنابراین برای رشد و نمو محصول باید آن را به خوبی حفظ کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان اظهار داشت: میزان آتش زدن بقایای محصولات با توجه به کارهای فرهنگی صورت گرفته به شدت کاهش داشته است با این وجود در صورت اقدام به این کار و آسیب زدن به عرصه های طبیعی، فرد متخلف مجازات می شود.
رضوانی جلال افزود: برای از بین بردن آفات گیاهی راه های موثر و علمی وجود دارد بنابراین نباید با آتش زدن به بهانه از بین بردن آفات، به زمین های کشاورزی خسارت وارد کرد.
وی ادامه داد: کشاورزان باید از شیوه های مختلف برای بالا بردن مواد عالی خاک بهره بگیرند و در این راستا جهاد کشاورزی هم با انجام کشاورزی حفاظتی و توزیع کودهای حیوانی دارای موادعالی درصدد افزایش مواد عالی موجود در خاک است.
امسال تاکنون حتی یک مورد آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان همدان رخ نداده است اما این بدین معنی نیست که مردم نباید حفاظت از این عرصه ها را نادیده بگیرند یا نسبت به آن بی تفاوت و سهل انگار باشند.
7526/2090
انتهای پیام
منبع : جماران

پربازدیدترین امروز

website tracking