۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۱

تیغ تیز تحریم‌های مالی آمریکا علیه ایرانی های مقیم اروپا

برخی از ایرانیان ساکن اسپانیا، به‌ویژه دانشجویان، با مشکل مسدود شدن حساب بانکی‌شان مواجه ‌شده‌اند. بانک ها حتی از باز کردن حساب برای آنها سر باز می‌زنند. مواردی مشابه از فرانسه و آلمان هم گزارش شده است.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، تیغ تیز تحریم‌های مالی آمریکا علیه ایران که قرار بود شرکت‌هایی را هدف قرار دهد که با ایران فعالیت تجاری می‌کنند، گریبان ایرانیان مقیم اروپا را هم گرفته است.

 

بسیاری از ایرانیان ساکن اسپانیا که تعداد زیادی از آنها دانشجو هستند و هزینه‌های خود را از ایران تامین می‌کنند، ‌با مشکل افتتاح حساب نزد بانک های اسپانیایی و حتی بانک های خارجی در اسپانیا روبرو هستند.

 

حساب برخی از ایرانیان نیز در شعبه‌های مختلف بانک‌ها در اسپانیا مسدود شده است. از برخی از آنها خواسته شده یا در مهلت تعیین شده سپرده خود را بردارند و حساب را ببندند یا بانک حساب آنها را مسدود می‌کند. 

 

وحید رحمانی، دانشجوی دکترا که از سال ۲۰۱۵ در بارسلون زندگی می‌کند و از یک دانشگاه اسپانیایی بورسیه  دارد، در گفت‌وگو با دویچه وله می‌گوید: «از همان دو سال پیش هر بانکی که می‌رفتم با مشاهده پاسپورت ایرانی، برای من حساب باز نمی‌کردند.»

 

رحمانی بعد از سه ماه که کارت اقامتش را دریافت کرد موفق شد حساب بانکی باز کند. او می‌گوید با تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در ارتباط  است و همه آنها این مشکلات بانکی را دارند.

 

رحمانی می‌گوید اخیرا شعبه‌ای از بانک "سانتاندر" که به دانشجویان خدمات می‌دهد، بدون اینکه به او اطلاع دهد حساب او را مسدود کرده است.

 

 

او در پاسخ به اینکه تا حالا برای اینکه مشکل بانکی خود را حل کند چه مسیرهایی را طی کرده است می‌گوید: « الان بعد از گذشت دو سال که دیگر زبان اسپانیایی را می‌دانم، از بانکهایی که مانع‌تراشی می‌کنند دلیلش را سوال می‌کنم. از طریق دانشگاه پیگیری کرده‌ام  و حتی استاد مستقیم خودم از بانک پیگیری کرده است ولی جوابی که از بانک‌ها گرفته‌ایم این بوده که برای شهروندان پنج کشور نمی‌توانیم حساب باز کنیم و ایران جزو این کشورهاست.»

 

در پاسخ به پرسش رحمانی که آیا می‌تواند قانون مربوطه را بر روی برگه کاغذ ببیند یا نسخه‌ای از آن را داشته باشد، کارمند بانک می‌گوید: «این‌ها اطلاعاتی است که شما حتی نباید آنها را بدانید.»

 

سخت‌گیری در مورد خدمات بانکی به این موارد هم محدود نمی‌شود. مواردی پیش آمده که بستگان شهروندان ایرانی ساکن اسپانیا برای آنها پولی که از ایران به شکل دستی آمده است را از طریق بانکی مثلا در آلمان به بانک اسپانیایی حواله کرده‌اند. بانک اسپانیایی بلافاصله حساب این مشتریان را بسته و از آنها خواسته توضیح دهند پول از کجا آمده است و فرد واریزکننده چه نسبتی با آنها  دارد.

 

در موردی دیگر در سال ۲۰۱۸، بانک "سانتاندر" شعبه دانشگاه بارسلون برای یکی از دانشجویان ایرانی، سقف موجودی تعیین کرده و به او گفته است که بیشتر از چهارهزار یورو در ماه نمی‌تواند سپرده در حساب داشته باشد.

 

عده‌ای زیادی از ایرانیان مقیم اسپانیا که بیشتر آنها دانشجو هستند می‌گویند به علت بسته ‌شدن حسابشان، نمی‌توانند اقامتشان را تمدید کنند. از پیش‌شرطهای تمدید اقامت این است که فرد ثابت کند به اندازه مدت اقامت، توانایی مالی برای تامین هزینه‌هایش را دارد.

 

 

به گزارش شماره روز پنج‌شنبه ( ۳۱ خرداد/ ۲۱ژوئن) روزنامه فرانسوی "فیگارو" دانشجویان ایرانی ساکن فرانسه نیز برای باز کردن حساب بانکی با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.

 

این روزنامه فرانسوی نوشته است که این بانک‌ها به‌دلیل تحریم‌های آمریکا از باز کردن حساب برای دانشجویان ایرانی سر باز می‌زنند.

 

آن‌طور که فیگارو نوشته، ۱۸۰۰ دانشجوی ایرانی که در فرانسه مشغول تحصیل هستند، به اندازه‌ای در این زمینه دچار مشکل شده‌اند که وزیر علوم فرانسه خواستار اتخاذ تدابیری در این زمینه از سوی رئیس‌جمهور این کشور شده‌است.

 

یک دیپلمات ایرانی به این روزنامه گفته شماری از دانشجویان ایرانی برای خلاص شدن از این مشکل، «مجبور شده‌اند به آمریکا بروند.»

 

به گفته وی که به هویت او اشاره‌ای نشده، نکته مورد توجه این است که در آمریکا که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آن است «از مشکلی که دانشجویان ایرانی در فرانسه با آن روبرو هستند، خبری نیست.»

 

به گزارش رادیو فردا، نگرانی موسسات خصوصی از مجازت‌های آمریکا به دلیل فعالیت تجاری با ایران، پس از اعلام خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه ایران، شدت یافته‌است.

 

حتی بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز اعلام کرده که به‌رغم توصیه کمیسیون اروپا برای همکاری با ایران، نمی‌تواند تحریم‌های آمریکا را نادیده بگیرد.

 

تعدادی از دانشجویان ایرانی ساکن آلمان هم اخیرا با سخت‌گیری در حواله کردن پول یا بستن حساب مواجه شده‌اند.

 

106

کلیدواژه ها :ایرانیان
منبع : جام نیوز

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking