۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۸

لاریجانی: قوه قضائیه پشتیبان سرمایه‌گذاران باشد

لاریجانی: قوه قضائیه پشتیبان سرمایه‌گذاران باشد
رئیس مجلس با بیان اینکه نماد قوه قضائیه شهید آیت‌الله بهشتی است، گفت: اینکه ایشان برای قوه قضائیه یک نماد است، برای ملت ایران امیدوار کننده خواهد بود.
صراط:

علی لاریجانی رئیس مجلس در همایش قوه قضائیه با بیان اینکه نماد قوه قضائیه شهید آیت‌الله بهشتی است همانطور که مرحوم مدرس نماد مجلس شورای اسلامی است، گفت: وقتی شهید بهشتی نماد قوه قضائیه است، برای ملت امیدوارکننده است.

به گزارش مهر وی افزود: من با شهید دکتر بهشتی چند سالی از نزدیک مراوده داشتم. ایشان شخصیتی ذوابعاد بود و این خصوصیت در ایشان بسیار برجسته بود. فکر می‌کنم ایشان برای همیشه تاریخ، برای قوه قضائیه یک نماد و پایه است. حضور شهید بهشتی برای دیگران تکیه گاه بود.

رئیس مجلس گفت: ما در ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی، شخصیت‌های مختلفی را در کشور دیدیم. بعضی از شخصیت‌ها حتی در جایگاه‌های مهم که قرار می‌گرفتند به جای اینکه آرامش و اطمینان به جامعه داده و روال اداره کشور را در مسیر آرام قرار بدهند، آشفته‌سازی می‌کردند. یکی از نمونه‌ها بنی صدر بود که در زمان شهید بهشتی مسئله اصلی‌اش مبارزه با رهبران حزب جمهوری به خصوص شهید بهشتی بود. او بجای اینکه سکینه و آرامش در جامعه ایجاد کند از هر ابزاری برای آشفته کردن جامعه استفاده می‌کرد.

لاریجانی با بیان اینکه برخی فول پرفسور ایجاد آشفتگی در کشور بودند، اما شهید بهشتی در سخت‌ترین شرایط آرامش ایجاد می‌کرد.

رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه روی هم رفته قوه قضاییه در سال‌های گذشته تلاش بسیار خوبی داشته است، گفت: در بین قوای مختلف قوه قضاییه یک وظیفه ذاتی دارد که تحقق عدالت است. البته رویکرد تمام دستگاه‌ها در جمهوری اسلامی باید تحقق عدالت باشد، اما این وظیفه ذاتی قوه قضاییه است که مسئولیت بسیار مهمی است. باید نتیجه کار خود را با این میزان بسنجید که در تحقق عدالت چقدر موفق بوده اید.

وی ایجاد امنیت را یکی دیگر از وظایف قوه قضاییه دانست و افزود: امنیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی یکی از وظایف قوه قضاییه است و قوای دیگر در کنار قوه قضاییه هستند. شما جلودار تامین امنیت اقتصادی هستید و من فکر می‌کنم در شرایط فعلی بیشتر باید روی آن تمرکز کنید.

لاریجانی تصریح کرد: وجه دیگر قوه قضاییه پیشگیری از جرم است و این تنها مربوط به قوه قضاییه نیست بلکه همه دستگاه‌ها در این حوزه مسئولیت دارند، اما قوه قضاییه محور آن است. شرایط کشور اقتضا می‌کند که ما برای پیشگیری از جرم بیش از گذشته کار کنیم. همه دستگاه‌ها باید به کمک قوه قضاییه بیایند. البته رئیس قوه قضاییه شورایی را تشکیل دادند که باید پرکارتر باشد. باید شرایط را به شکلی پیش ببرید که از لحاظ فرهنگی و اجتماعی از وقوع برخی پرونده‌ها جلوگیری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مسائلی که من فکر می‌کنم در قوه قضاییه علیرغم تلاش‌های بسیار با کمبود رو به رو است مسائل رسانه‌ای است. تصور می‌کنم برخی از مقامات قوه قضاییه اعتقادی به کار رسانه‌ای ندارند و کار رسانه‌ای در قوه قضاییه محدود شده به سخنرانی آیت الله آملی و آقای اژه‌ای که گاهی صحبت می‌کنند. بار عظیمی که بر دوش قوه قضاییه است نیازمند کار رسانه‌ای عظیم است. باید روی آن کار روانی شود و از متخصصین امر استفاده شود تا مردم از کار شما اطلاع یابند تا جنبه بازدارندگی تقویت شود.

وی افزود: باید با کسانی که امنیت اقتصادی را تهدید می‌کنند برخورد جدی شود و وجه مشترک این اقدام در دنیا این است که طوری انعکاس یابد که بازدارنده شود. به نظرم رادیو و تلویزیون باید در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند و قوه قضاییه نیز از آن‌ها بخواهد تا خدماتی که انجام می‌شود منعکس و وجه بازدارندگی آن تقویت شود تا تعداد پرونده‌ها کاهش یابد. من احساس می‌کنم در این وجه کاستی داریم. به دلیل این خلا ما شاهد سیل پرونده‌ها به سمت قوه قضاییه هستیم البته من نمی‌گویم که تنها عامل کاهش تعداد پرونده‌ها کار رسانه‌ای است بلکه ممکن است مسائل اقتصادی هم موثر باشد، اما عمده آن به دلیل عدم کار درست رسانه‌ای است.

لاریجانی ادامه داد: در دنیا از کار رسانه‌ای بسیار بهره می‌گیرند و کاری می‌کنند که کار یک قاضی تاثیری بر روی وجدان عمومی بگذارد تا دیگران جرات نکنند به سمت خلاف بروند. من توصیه می‌کنم روی بعد رسانه‌ای قوه قضاییه تلاش بیشتری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان رئیس جمهور گفت: مساله دیگری که وجود دارد بحث امنیت اقتصادی است که در شرایط فعلی بسیار اهمیت دارد. کسانی که می‌خواهند در کشور سرمایه گذاری کنند باید احساس کنند قوه قضاییه پشتیبان آنهاست. در شرایط فعلی که عملیات روانی روی افراد سرمایه گذار انجام می‌شود، حمایت قوه قضاییه از سرمایه گذاران باید ظهور و بروز بیشتری داشته باشد. البته ما نمونه‌هایی داشتیم که وقتی از سرمایه گذاران در استان‌ها حمایت شده شرایط اقتصادی تغییر کرد و اگر دادستان درک درستی از موضوع نداشت اثر عکس گذاشته است. امروز تلاش می‌شود افرادی که می‌خواهند در کشور سرمایه‌گذاری کنند را فراری دهند و دلالی‌ها موجب می‌شود اقتصاد کشور از ثروت زایی فاصله بگیرد.

وی افزود: کسانی که می‌خواهند سرمایه گذاری کنند دغدغه‌های بسیاری دارند. متاسفانه بخش‌های اداری ما بر سر آن‌ها مانع تراشی می‌کنند و بر اساس آماری که در دنیا وجود دارد ما در میان ۱۸۰ کشور دنیا برای مدت زمانی که طول می‌کشد یک سرمایه گذار از زمانی که درخواست می‌دهد تا به نتیجه برسد رتبه ۱۴۰ را داریم. یعنی نتوانسته ایم مقررات کشور را طوری تنظیم کنیم که وقتی کسی می‌خواهد سرمایه گذاری کند با سرعت کارش انجام شود.

لاریجانی گفت: قوانینی برای تسهیل سرمایه گذاری وضع شد و مقام معظم رهبری بار‌ها در سخنان خود بر تسهیل شرایط سرمایه گذاری تاکید کرد. برخی کشور‌های کوچک در منطقه هستند که به این موضوع توجه کردند و مقدار زیادی سرمایه‌های خارجی را جذب کردند. با وجود دشمنی‌هایی که با انقلاب اسلامی وجود دارد باید قبول کنیم در داخل کشور شرایطی داریم که نتوانسته ایم شرایط جذب سرمایه گذاری در داخل را بهبود ببخشیم. اینکه بخش‌های مختلف هرکدام به نحوی به سرمایه گذار فشار می‌آورند مانع سرمایه گذاری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قوه قضاییه اگر تکیه گاه سرمایه گذار در کشور باشد بزرگترین خدمت را به انقلاب کرده است. من نمونه‌های مثبت و منفی اقدام دادستان‌ها را در استان‌های مختلف دیده ام. کسانی با سرکشی به سرمایه گذاران به دنبال حل مشکلات آن‌ها هستند و افرادی هم با احضار آن‌ها بر سر راه‌شان مانع ایجاد می‌کند. این تحلیل درست نیست که در همه زمینه‌ها از قدرتی که داریم استفاده کنیم. امروز کشور ما نیازمند امنیت اقتصادی است. بزرگترین خدمت قوه قضاییه این است که کمک کند تا سرمایه گذاران احساس امنیت کنند.

وی مبارزه با اخلال گران اقتصادی را یکی دیگر از اقدامات قوه قضاییه در جهت افزایش سرمایه گذاری در کشور دانست و گفت: یکسری جریان‌های سازمان یافته هستند که در نظام اقتصادی کشور اخلال ایجاد می‌کنند که بخش‌های امنیتی بار‌ها بر وجود آن اذعان کرده اند. تعداد اخلال گران زیاد نیست، اما بخش‌های امنیتی کشور باید اشراف اطلاعاتی خود را بالا ببرند تا آن‌ها را معرفی کنند. البته آن‌ها می‌گویند ما آن‌ها را پیدا و به قوه قضاییه معرفی کرده ایم، اما با آن برخورد مناسب نشده است. خواهش می‌کنم مدیران کل دادگستری با افرادی که در نظام اقتصادی اخلال ایجاد می‌کنند بر اساس قانون و با مجازات‌های سنگین برخورد کنند. نباید به سادگی از کنار آن‌ها گذشت.

لاریجانی گفت: در کمیسیون اقتصادی طرحی در حال انجام است تا یک سازمان زیر نظر قوه قضاییه به پرونده کسانی که در نظام اقتصادی اخلال ایجاد می‌کنند رسیدگی و با مجازات‌های سنگین با آن‌ها برخورد کنند که به زودی طرح آن در مجلس مطرح می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد امنیت اجتماعی گفت: آن چیزی که مردم بیشتر با آن مراوده دارند امنیت اجتماعی است. ذات این امر این است که قوه قضاییه با موارد اخلال در امنیت اجتماعی با سرعت و قاطعیت برخورد کند و انعکاس آن هم به شکلی باشد که بازدارنده باشد. در برخی از موارد افراد کار‌های بسیار سهمگینی در حوزه امنیت اجتماعی انجام داده بودند که قوه قضاییه با سرعت بررسی کرد و اثر مطلوبی در جامعه داشت. حضور و حساسیت رئیس و مسئولین قوه قضاییه در برخی پرونده‌ها تاثیر بسیار مثبتی در جامعه دارد و من چند وقت پیش دیدم مقام معظم رهبری در حادثه‌ای که در یک مدرسه اتفاق افتاده بود خودشان شبانه دستور دادند و این نشان می‌دهد که امنیت اجتماعی برای ما بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی مردم اعتماد می‌کنند که ببینند قوه قضاییه از آن‌ها پشتیبانی می‌کند و رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به مسائل با سرعت دستور می‌دهد. رسانه نیز باید به این مسائل بپردازد تا بازدارندگی ایجاد کند.

لاریجانی گفت: برای پیشگیری از جرم علاوه بر اقدامات قوه قضاییه نیاز به اقدامات زیربنایی داریم یعنی وزارت علوم، آموزش و پرورش و رسانه‌ها همه باید کمک کنند که قوه قضاییه بتواند این مسائل را حل کند. یک تغییر رفتار باید در کشور صورت بگیرد که محور آن قوه قضاییه است.

وی با اشاره به برخورد‌های رئیس قوه قضاییه با قضات و افراد متخطی در دستگاه قضایی گفت: سازمانی که می‌خواهد در جامعه امنیت اقتصادی و اجتماعی ایجاد کند خودش باید از دیگر جا‌ها پاک‌تر باشد. البته دستگاه‌هایی که مراودات اجتماعی زیادی دارند همیشه تحت تاثیر فساد قرار می‌گیرند. اما باید با هوشیاری و ساز و کار‌هایی که در قوه قضاییه است با افراد متخطی برخورد شود تا در جامعه ایجاد اعتماد شود. مساله دیگر اعلام برخورد‌ها با افراد متخطی به جامعه است، من شنیدم عده‌ای از قضات گفتند که انعکاس رسانه‌ای این اخبار به قوه قضاییه لطمه می‌زند، اما من معتقدم عکس این قضیه است. مردم برخورد مستقیم با قوه قضاییه دارند و اگر برخورد یا اشکالات را نبینند دچار یاس و ناامیدی می‌شوند.

وی افزود: اگر با افراد فاسد و رشوه گیر برخورد قاطع کردید مردم باید بدانند که موجب امیدواری در مردم می‌شود و احساس می‌کنند جایی برای رسیدگی به تخلفات وجود دارد. از سوی دیگر نیز باعث بازدارندگی می‌شود. مردم باید بدانند اگر در قوه قضاییه کسی تخلف کرد با شدت بیشتری با آن برخورد می‌شود. من نقص را در مطلع نبودن مردم می‌دانم. مساله دیگری که باید به آن توجه شود این است که جایی باشد تا مردم بدانند اگر تخلفات را به آنجا اعلام کردند به آن رسیدگی می‌شود؛ این نیاز دولت و مجلس هم است. این‌ها جامعه را امیدوار و به قوه قضاییه صلابت می‌دهد.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات اخیر آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: ما باید تحلیل مشترکی از استراتژی جدید آمریکا علیه ایران داشته باشیم. به نظرم دو هدف را دنبال می‌کنند اول اینکه مردم را از نظر اقتصادی در تنگنا قرار دهند که در بیانات آن‌ها کاملا روشن است. اقدام دیگر آن‌ها مساله سازی کردن در داخل کشور و تبلیغات وسیع بر روی آن است. در همین حوادثی که دیروز در تهران رخ داد دیدیم که آن‌ها چه غوغایی در رسانه‌های خود راه انداختند و نشان می‌دهد چه سناریویی چیدند. البته یک بستر‌هایی وجود دارد و قوه قضاییه، مجریه و مقننه باید به آن توجه کنند. آن‌ها می‌خواهند با استفاده از این شرایط آشفتگی ایجاد کنند.

وی افزود: در شرایط فعلی ما باید بدانیم با استراتژی دشمن چگونه برخورد کنیم و تفسیر مقاومت برای ما چیست؟ اینکه همه ما سخنرانی کنیم و بگوییم مقاومت کنیم مشکل را حل نمی‌کند بلکه باید ساز و کار‌هایی پیش بینی شود که عملکرد دشمن عقیم بماند. اقداماتی در دولت صورت گرفته که کافی نبود. رهبر معظم انقلاب هوشمندانه عمل کردند و دستور تشکیل شورایی متشکل از اعضای سه قوه دادند که در آنجا تصمیمات جدی گرفته شد.

لاریجانی گفت: سه قوه باید رفتار صمیمی با هم داشته باشند. هر تصمیمی این شورا بگیرد مورد حمایت رهبری است و قوا باید آن را اجرا کنند. این تصمیم رهبری بسیار هوشمندانه و راهگشا برای کشور است. بخش‌های مختلف کشور هم باید برای رفع مشکلات مردم تلاش کنند. بعد از دیدار نمایندگان با رهبری اقدامات خوبی در مجلس صورت گرفت که البته کافی نیست ما قبول داریم که دشمنان کشور به دنبال مساله سازی هستند، اما باید نقایص و کاستی‌های خود را ببینیم و به دنبال رفع آن‌ها باشیم.

رئیس مجلس با اشاره به مشکلات به وجود آمده در حوزه ارز گفت: وجود نقدینگی زیاد در جامعه باعث بروز برخی مشکلات در حوزه ارز، سکه و بازار خودرو شد. ما باید این مشکل را به صورت ریشه‌ای حل کنیم. آقای سیف و مسئولین اقتصادی باید در این زمینه راهکار ارائه دهند تا بفهمند مشکل چیست. اگر ما نقدینگی را به سمت تولید ببریم مشکلی نیست، اما اگر آن را رها کنیم موجب ایجاد مشکلات این چنینی می‌شود. اینکه برخی مسئولین می‌گویند مشکلات اقتصادی جنبه روانی دارد را قبول ندارم؛ عامل این مشکلات فقط روانی نیست.

وی راه مقابله با توطئه دشمنان برای آشفتگی در داخل کشور را ایجاد همگرایی و همدلی دانست و گفت: بخش‌های مختلف قوا باید همگرا باشند و رفتار صمیمی با هم داشته باشند. البته نیاز به هوشمندی بخش‌های امنیتی نیز وجود دارد. باید روی مسائلی که دشمن به دنبال آشفته کردن در آن حوزه هاست تمرکز بیشتری شود. اگر همگرایی بین قوا وجود داشته باشد و هوشیاری امنیتی هم در پی باشد می‌توان بر این مشکلات فائق آمد. امروز باید به سمتی برویم که اختلافات را کاهش و زمینه برای کار مردم فراهم شود.

لاریجانی در واکنش به نامه برخی اصلاح‌طلبان برای مذاکره با آمریکا گفت: برخی اوقات شنیده می‌شود و نامه نگاری‌هایی در این زمینه صورت می‌گیرد که در شرایط فعلی مثلا باید با آمریکا مذاکره کرد که این اقدامات از تحلیل ناپخته‌ای برخوردار است. مگر ما در مساله هسته‌ای با آمریکایی‌ها مذاکره نکردیم؟ این حرف جدیدی است که شما می‌زنید؟ مگر مقام معظم رهبری نفرمودند: ما در بحث برجام نرمش قهرمانه داریم؟ همه رفتند و مذاکره کردند که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها حضور داشتند و به توافق رسیدیم. البته اختلاف نظر‌هایی در داخل ایران وجود دارد که این توافق مثبت بوده یا خیر. ولی به هر حال توافقی به دست آمده است، اما چه کسی آن را بر هم زد و از آن خارج شد.

رئیس مجلس ادامه داد: شما می‌گویید با همان عنصر مخربی که از برجام و توافق آب و هوای پاریس خارج شد مذاکره کنید. وقتی کسی به راحتی زیر یک توافق بین المللی می‌زند مذاکره چه خاصیتی دارد. در این فرد هیچ اهلیت سیاسی دیده نمی‌شود. یا می‌گویند ما در سوریه و عراق هزینه‌های زیادی دادیم چرا باید این اقدامات صورت بگیرد. آیا امنیت برای ما مهم است یا خیر. اگر امنیت نباشد آیا اقتصاد و آسایشی وجود دارد.

وی ادامه داد: باید بفهمیم هدف گروه‌های تروریستی که آمریکایی‌ها و دیگر کشور‌ها به وجود آوردند، ایران بود. مگر به ایرانی‌ها نمی‌گویند رافضی؟ مگر در خطابات اخیرشان نگفتند حتی کودکان ایرانی را می‌کشیم؟ پس مساله آن‌ها امنیت ایران است که می‌خواهند برهم بزنند. موضوع را درست بفهمید. ایران با هوشیاری و تجربه خوب وارد صحنه شد و قبل از اینکه تروریست‌ها وارد کشور شوند و امنیت را بر هم بزنند در کشور خودشان با آن‌ها برخورد شد.

لاریجانی با بیان اینکه عده‌ای تحلیل اشتباه در کشور رایج نکنند گفت: درست است که ما به مسلمانان سوریه و عراق کمک کردیم، اما از آن مهمتر تامین امنیت کشور خودمان است. مگر نیامدند در مجلس و مرقد امام مساله ایجاد کردند و چند نفر را به شهادت رساندند؟ چه میزان پول به اشرار برای ایجاد ناامنی در مرز‌های شرق کشور داده می‌شود. مساله همکاری ایران با سوریه و عراق برای تامین امنیت ملی کشورمان بود که گاهی در این زمینه اشتباهاتی وجود داشت.

رئیس مجلس در پایان تصریح کرد: مسئولین کشور با تجربه و درایت وارد عمل شدند و تامین امنیت مردم را اولویت اول خود می‌دانند. اگر ما امنیت داشته باشیم بقیه امور سامان می‌یابد؛ لذا اقداماتی در کشور‌های دیگر داریم که درواقع می‌خواهیم افراد شرور را از سر راه برداریم تا به امنیت مردم لطمه نزنند. فکر می‌کنم در این زمینه‌ها باید روشنگری بیشتری شود تا برخی از آن سوءاستفاده نکنند.

منبع : صراط

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking