۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰

«پاراگلایدر» وسیله جدید قاچاقچیان مواد مخدر

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کشف ۲۱۲ تن ماده مخدر در سه ماه نخست امسال از افزایش ۱۳درصدی کشف قرص‌های روانگران نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
صراط: پرویز افشار در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه مجموعه کشفیات مواد مخدر تا روز گذشته ۲۱۲ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۲۰۱ تن بوده، افزایش ۶ درصدی را نشان می‌دهد، افزود: مجموع کشفیات پلیس مبارزه با مواد مخدر ۱۹۷ تن از مجموع ۲۱۲ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴.۵ درصد رشد داشته است، اما به دلیل کاهش کشفیات سایر دستگاه‌ها مجموع کشف مواد مخدر به ۶ درصد رسیده است.

افزایش ۱۳ درصدی کشف قرص‌های روان گردان

به گزارش ایسنا وی با اشاره به استان‌های برتر در زمینه کشف مواد مخدر اظهار کرد: استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس، تهران، اصفهان، یزد، گلستان، خراسان رضوی و خوزستان بیشترین میزان کشفیات مواد مخدر را به خود اختصاص داده‌اند. سهم سه استان اولویت‌دار شامل سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان به ۵۶ درصد از مجموع کل کشفیات می‌رسد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه از افزایش ۱۳ درصدی کشف قرص‌های روان گردان نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: این افزایش نشان دهنده این است که باید حساسیت بیشتری در زمینه قرص‌های روانگردان داشته باشیم.

کاهش ۷۰ درصدی ورود مواد پیش‌ساز به کشور / رشد ۸۰ درصدی سلاح‌های مکشوفه از قاچاقچیان

افشار در ادامه با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی ورود مواد پیش‌ساز به داخل کشور تصریح کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر سرسختی خاصی در قبال ورود این مواد به کشور دارد و مرز‌های کشور در این زمینه تجهیز شده‌اند. به همین دلیل فضا برای ورود این نوع مواد به کشور ناامن شده و ریسک قاچاقچیان در این زمینه افزایش یافته. همچنین تغییر الگوی مصرف از شیشه به گل و مواد سنتی نیز مزید بر علت شده است.

وی در ادامه با اشاره به رشد سه درصدی توقیف خودرو‌های حمل مواد مخدر در سه ماه امسال افزود: همچنین سلاح‌های مکشوفه از قاچاقچیان نیز با رشد ۸۰ درصدی روبرو بوده است. این به معنای همراهی عرصه‌های مبارزه با حمل مواد مخدر، جرایم سازمان یافته، جرایم خشن و حمل سلاح است و نشان می‌دهد که بیشتر عملیات‌های انجام شده مبتنی براطلاعات بوده‌اند تا ازاین طریق میزان تلفات افراد مسلح و قاچاقچیان افزایش یابد.

میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال گذشته /کاهش ۵.۶ درصدی مرگ و میر‌ها

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه ضمن تشریح میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال گذشته اظهار کرد: مجموعا در طول ۱۲ماه سال ۹۶ سه هزار و ۱۲ نفر بر اساس گزارش پزشکی قانونی در ۳۱ استان در اثر عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر فوت کرده‌اند.

افشار در ادامه با اشاره به کاهش ۵.۶ درصدی میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ تصریح کرد: ۲۶۴۰ مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر، ۳۷۲ مرگ ناشی از مواد محرک بوده است. همچنین نزدیک به ۳۵۳ (بین ۱۰ تا ۱۱ درصد) از این تعداد مرگ و میر سهم زنان و ۲۶۵۹ مورد مرگ و میر سهم مردان بوده است.

وی با اشاره به مشارکت مردم و حضور سازمان‌های مردم نهاد بر توانمندسازی افراد بهبود یافته افزود: ۲۴۱۱ ان جی او در زمینه مواد مخدر فعال هستند که ۹۳۹ مورد از آن‌ها در زمینه پیشگیری، ۱۳۸۰ مورد در زمینه درمان و کاهش آسیب و ۹۲ سازمان مردم نهاد نیز در زمینه صیانت، ایجاد اشتغال و توانمندسازی فعالند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر از برگزاری ۴۰ جلسه استانی در سه ماه گذشته با حضور سازمان‌های مردم نهاد خبر داد و گفت: ۲۰ تفاهم نامه نیز در زمینه توسعه مشارکت با سایر دستگاه‌ها، ۱۰۰ همایش در حوزه صیانت و ۵ مورد حمایت از طرح‌های عمده اشتغالزایی نیز انجام شده است. همچنین ۸۰ جلسه آموزشی به همراه ۱۲۱ نشست تخصصی توانمندسازی به حرکت به سمت اشتغال مولد و دانش بنیان برگزار شده است.

افشار با اشاره به فعالیت ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه فرهنگی و پیشگیری از مصرف موادمخدر تصریح کرد: برای ۳۰۰هزار دانش آموز برنامه‌های آموزشی برگزار شده است. همچنین ۴۰۰ هزار نفر از والدین دانش آموزان نیز تحت پوشش برنامه‌های آموزشی قرار گرفتند. همچنین ۱۵۸ هزار مدیر، معلم، مربی و سایر دست اندرکاران مدارس نیز در طرح‌های توانمندسازی و آموزشی شرکت کرده‌اند.

وی در ادامه اظهار کرد: یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افراد نیز از طریق سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش تحت آموزش‌هایی نظیر نحوه تعامل با فرزندان و سایر مهارت‌های آموزشی قرار گرفتند. همچنین در سطح دانشگاهی ۲۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها از برنامه‌های آموزشی بهره‌مند شدند. ۳۵۰۰ نفر از اساتید نیز از طریق اداره کل مشاوره دانشگاه‌ها از آموزش‌های لازم بهره‌مند شدند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به فعالیت‌های ستاد مبارزه با موادمخدر برای آموزش محیط‌های کارگری و صنعتی نیز گفت: در طرح کاج ۱۲۰۰ کارگاه که دارای ۵۰ تا ۱۰۰پرسنل بودند، برگزار شده است همچنین ۷۶۰هزارنفر از کارمندان دولت نیز تا پایان سه ماه نخست امسال تحت پوشش کارگاه‌های مهارت آموزی قرار گرفتند. همچنین ۸۵۰۰نفر از افراد در محیط‌های نظامی مانند سربازان، ۱۴۵۰ مسجد در محلات و ۸۰۰۰ نفر از مداحان و روحانیون از محتوا‌های آموزشی بهره‌مند شدند.

همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت ورزش و جوانان در زمینه توسعه خانه‌های ورزش روستایی

افشار در ادامه از همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت ورزش و جوانان در زمینه توسعه خانه‌های ورزش روستایی خبر داد و گفت: ۱۲۱۰ خانه ورزش روستایی برای ایجاد تحرک و نشاط اجتماعی با حداقل هزینه‌ها ایجاد شده است. بهیاری‌ها، مکان‌های بلااستفاده این روستا‌ها را معرفی کرده‌اند تا این اماکن با حداقل هزینه تجهیز و بازسازی شوند.

وی با اشاره به برقراری ۷۹ هزار تماس با خط ملی اعتیاد در سه ماهه نخست امسال تصریح کرد: ظرفیت خط ملی اعتیاد پاسخگویی به ۴۰۰ هزار تماس در سال است که بنا داریم در همکاری با سازمان بهزیستی و با جانمایی جدید این ظرفیت را افزایش دهیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه اظهار کرد: کانون همیاران سلامت روان در ۲۹۰ دانشگاه، شامل ۱۲۰ دانشگاه دولتی و ۱۵۰دانشگاه فنی- حرفه‌ای، ۵۵ دانشگاه فرهنگیان و ۱۰ دانشگاه پیام نور تحت پوشش قرار داده است.

پیش نویس قانون جدید مبارزه با مواد مخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای رفع ابهامات

رفع ابهامات جرایم مخدر‌های جدید با بررسی قانون مبارزه با مواد مخدر / تعیین تکلیف اموال قاچاقچیان

افشار در ادامه ضمن تشریح جزییات بازنگری در قانون مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: تغییرات قانون باید به گونه‌ای باشد که در صورت تغییر در یک جز ء. تمام بدنه قانون نیز متناسب با آن تغییر کند. در یک سال گذشته کارگروه‌های جامعی با حضور دستگاه‌های مختلف مقابله‌ای و دستگاه قضایی در مورد بازنگری قانون مبارزه با موادمخدر برگزار شده. پیش نویس قانون جدید و اصلاحات آن آماده شده و تقدیم مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است. این قانون ممکن است مانند گذشته از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام بازنگری شود و یا اختیارات آن به مجلس شورای اسلامی سپرده شود.

به گزارش ایسنا، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در قانون جدید تکالیف دستگاه‌های مختلف پیش بینی شده و ضمانت اجرایی مصوبات ستاد و انسجام یکپارچگی در قانون مورد توجه قرار گرفته است، افزود: در اصلاح قانون بر کاهش آسیب و مراقبت‌های بعد از درمان تاکید شده است همچنین تلاش شده است تا در مورد برخی از مصوبات آن رفع ابهام شود. به طوری که بتوانیم در صورت ورود مواد جدید به لیست مواد مخدر در سریعترین زمان نسبت به آن واکنش نشان دهیم و همچنین محکومانی که ملزم به پرداخت جرایم نقدی هستند و این مبلغ را پرداخت نمی‌کنند، نیز تعیین تکلیف شود.

وی در ادامه اظهار کرد: در قانون مبارزه با مواد مخدر بر پیشگیری و صیانت تاکید جدی شده است همچنین در زمینه شناسایی و مصادره اموال قاچاقچیان نیز بررسی‌هایی برای تعیین تکلیف آن انجام شده است چرا که اگر می‌خواهیم کمر قاچاقچیان را بشکنیم باید ضبط و مصادره اموال و دارایی‌های آنان را مورد توجه قراردهیم. این حق معتادان است که دارایی‌های نابجا و کلان قاچاقچیان از آن‌ها ضبط شود و در مسیرمبارزه با مواد مخدر قرار بگیرد.

اقدامات ایران برای مبارزه با مواد مخدر در حوزه بین‌الملل

افشار در ادامه با اشاره به اقدامات ایران در حوزه بین الملل تصریح کرد: اخیرا نشست میثاق نامه پاریس در وین برگزار شده که زمینه مساعدی برای تبادل اطلاعات بین کشور‌های در معرض ترانزیت و کنترل باند‌های قاچاق مواد مخدر فراهم کرده‌اند. همکاری دو جانبه و چند جانبه‌ای نیز بین ایران، افغانستان، کشور‌های همسایه و آسیای میانه به وجود آمده است. در این نشست مطرح شد که ایران یکی از موفق‌ترین کشور‌ها در زمینه کنترل اچ آی وی بین معتادان بوده به طوری که پیشنهاد داده شد تا نشست آتی با محوریت کاهش تقاضا و تجارب ایران در کنترل اچ آی وی در بین معتادان در کشور ما برگزارشود و ایران میزبان این نشست باشد.

تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش می‌یابد

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌های بین‌المللی میزان تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش خواهد یافت و در نتیجه ورود این مواد به اروپا نیز بیشتر می‌شود، تصریح کرد: به همین میزان سهم ما نیز در مبارزه با مواد مخدر به دلیل قرار گرفتن در مسیر انتقال این مواد افزایش خواهد یافت. به گفته مسئول آمار سازمان ملل در بازدید اخیر خود از ایران، ایران تنها کشوری است که در زمینه پیشگیری و درمان سرآمد و به روز است.

کشف حدود ۲ تن مواد مخدر از اطراف مدارس

افشار در ادامه با اشاره به کشف نزدیک به دو تن مواد مخدر در اطراف مدارس نیز توضیح داد: این برنامه به شکل مشترک بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی برگزار شده است. از آنجا که کشور ما در مجاورت بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر قرار دارد باید تلاش کنیم تا کمترین تأثیر را بر روی گروه‌های حساسی نظیر دانش‌آموزان داشته باشد.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه براساس قوانین بین‌المللی حداقل در شعاع ۵۰۰ متری محل‌های حساس نظیر پارک‌ها، سینما‌ها و مدارس باید به دقت رصد شوند، اظهار کرد: در ایران نیز براساس تفاهم‌نامه سال ۹۶ این مسئله در دستور کار قرار گرفت و نیروی انتظامی بر مدارسی که در نزدیکی بافت‌های حاشیه‌ای هستند تمرکز کرد. این آمار نشان دهنده مصرف مواد مخدر در مدارس نیست بلکه اقدامی پیشگیرانه است و این دو تن مواد گرم به گرم توسط خرده‌فروشان توزیع می‌شده و از سوی مأموران نیروی انتظامی جمع‌آوری و ضبط شده است.

وی در ادامه افزود: ممکن است هدف این فروشندگان دانش‌آموزان نبوده باشد، اما مطلقا نباید نزدیک مدارس شاهد چنین مسائلی باشیم. این طرح در آینده نیز در دستور کار قرار خواهد داشت.

هزینه درمان اعتیاد

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه هزینه درمان در کشور ما بالا نیست، اما تمکن و استطاعت مالی خانواده‌های آسیب‌دیده در کشور پایین است، تصریح کرد: هزینه درمان سرپایی به شکل ماهیانه در ایران بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان و در مراکز اقامتی میان مدت بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

افشار با بیان اینکه ۸۹ درصد از خدمات درمانی از سوی بخش غیر دولتی و خصوصی ارائه می‌شود تصریح کرد: سهم دولت در این عرصه پایین است و بیشتر معطوف بر کاهش آسیب در حوزه معتادان پرخطر، شلترها، مراکز نگهداری معتادان مبتلا به HIV و... است. برای جبران این نقیصه بحث بیمه درمان معتادان و خدمات پایه و بستری در دستور کار قرار گرفته است. الزام قانونی برای وزارت رفاه وجو داشت که تا سال ۹۲ این قانون مغفول بود، اما از سال ۹۲ تا ۹۶ اعتباری در قانون در نظر گرفته شد. با این وجود از این بودجه برای بیمه درمان معتادان استفاده مطلوب نشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پیش زمینه بهره‌مندی معتادان از بیمه درمانی نیازمند احراز هویت آنان است، تصریح کرد: برای حل این مشکل طرح «یاری‌برگ» برای سال ۹۷ پیش‌بینی شده است تا از این طریق بخشی از مجموع اعتبارات بیمه سلامت که بین ۷۸ تا ۷۹ میلیارد تومان است تبدیل به اعتبار حمایتی و در اختیار وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی قرار بگیرد. در قالب این طرح قانون‌های حمایتی و درمانگران اعتیاد مبادرت به درمان اعتیاد افراد بی‌بضاعت می‌کنند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به فعالیت ۲۴۱۱، NGO و افزایش صددرصدی این تعداد در چهار سال گذشته افزود: فعالیت این تعداد NGO بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از جامعه هدف را تحت پوشش قرار می‌دهد و باید تعداد این مراکز را به افزایش پوشش ۴۰ تا ۵۰ درصدی توسعه دهیم؛ بنابراین این تعداد سازمان‌های مردم نهاد باید ۲.۵ برابر شوند و به حدود ۵۰۰۰، NGO برسند.

افشار با بیان اینکه میزان مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در حوزه درمان نسبت به سایر حوزه‌ها کمتر است، تصریح کرد: از آنجا که این تکلیف قانونی وجود دارد که ۵۰ درصد از منابع باید به سمت پیشگیری از اعتیاد معطوف شود بنابراین فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد نیز باید به سمت پیشگیری از طریق آموزش عمل کند همچنین در مرحله بعد نیز حوزه صیانت مد نظر قرار بگیرد تا به این ترتیب توفیق در درمان و رسیدگی به اشتغال معتادان پس از درمان آن‌ها افزایش یابد.

وجود ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر در کشور / اعتیاد در کشور افزایش نیافته است

او با اشاره به اینکه در حال حاضر دو میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف‌کننده مستمر در کشور وجود دارد، گفت: اعلام این آمار به معنی تعداد معتادان نیست. این مصرف باید منجر به ایجاد وابستگی شود به طوری که فرد در صورت عدم مصرف دچار علایم جسمی و روانی شود؛ بنابراین اگر با این دید بررسی کنیم تعداد معتادان دو میلیون و ۸۰۸ هزار نفر نیست. مطمئنا تعداد معتادان کمتر از مصرف‌کنندگان مستمر است.

افشار با تأکید بر اینکه اعتیاد در کشور ما افزایش نیافته است، اظهار کرد: در سال ۹۰ اعلام شده بود که سه میلیون و ۳۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارد، اما براساس طرح مشابهی که در سال ۹۴ و ۹۵ اجرا شد این تعداد به دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است؛ بنابراین تعداد معتادان افزایش نیافته، اما ممکن است به دلیل بیشتر دیده شدن معتادان متجاهر در سطح شهر این تفکر برای مردم ایجاد شده باشد که تعداد معتادان افزایش یافته است.

دلایل افزایش معتادان متجاهر در کلانشهر‌ها

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به دلایل افزایش تعداد معتادان متجاهر در سطح کلان‌شهر‌ها تصریح کرد: یکی از دلایل این مسئله تغییر الگوی مصرف بوده است چرا که با توجه به گران شدن شیشه، معتادان به سمت الگوی کم مصرفی مثل مصرف همزمان گل، تریاک و قرص‌های روان‌گران حرکت کردند.

وی با بیان اینکه ظرفیت ساماندهی و نگهداری معتادان در سال‌های اخیر ۲۰ برابر شده است، تصریح کرد: برای مثال پیش از این ظرفیت مرکز اخوان ۴۰۰ نفر بود، اما این تعداد به ۸۰۰۰ نفر افزایش یافته است. از آنجایی که مراجعه‌کنندگان به مراکز ماده ۱۶ ممکن است با عود کردن درمان مواجه شوند بنابراین باید در مسئله بازسازی و ترمیم درمان آن‌ها توجه شود. برای مثال باید حمایت‌های خانوادگی، ایجاد شغل و حرفه مد نظر قرار گیرد.

افشار با اشاره به اینکه هر ۱۰ سال یکبار مطالعات وسیع و گران‌قیمتی در مورد آمار معتادان در کشور انجام می‌شود، توضیح داد: در آخرین مطالعه ۶۵ هزار نمونه مورد پرسشگری قرار گرفتند، اما به دلیل تغییر الگوی مصرف قرار است مطالعات هر پنج سال یکبار انجام شود. همچنین مطالعه دیگری در حال انجام است که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با انتقاد از آمار‌هایی که به مدت زمان دسترسی به مواد مخدر اشاره می‌کند نیز گفت: در همه جای دنیا میزان دسترسی به مواد مخدر در بافت‌های حاشیه‌ای بیشتر است. مانند این است که شما مقابل یک داروخانه بایستید و مدت زمان دسترسی به دارو را اندازه‌گیری کنید. مسلما دسترسی به مواد مخدر در برخی از مناطق شهر بیشتر است، اما نمی‌شود گفت که این مدت زمان به طور دقیق و میانگین به چه میزان است. این مدت زمان به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد. هر جا تراکم معتادان بیشتر است خرده‌فروشان نیز بیشتر هستند. چه بسا خود معتادان به اجبار اقدام به خرده‌فروشی کنند. در کشور نیز در برخی از شهر‌ها مواد مخدر به سختی پیدا می‌شود.

گل؛ دومین مخدر مصرفی

وی با اشاره به تنوع مواد مخدر در کشور اظهار کرد: این مواد در دو گروه مواد مخدر نظیر تریاک و مشتقات آن مثل هروئین، کراک و مورفین و دسته محرک‌ها مثل آمفتامین، شیشه، مت‌آمفتامین، روانگردان‌ها و مواد توهم‌زا قرار دارند. از سال ۹۴ و ۹۵ تریاک و مشتقات آن بالاترین میزان مصرف را به خود اختصاص داده‌اند به طوری که ۶۵ درصد معتادان مصرف‌کننده هروئین بودند.

افشار با بیان اینکه در سال ۹۰، شیشه با ۲۶ درصد در رتبه دوم مصرف مواد مخدر قرار داشت، بیان کرد: این میزان با کاهش به ۸.۲ درصد باعث شد تا ماده مخدر گل به دومین ماده مخدر مصرفی در کشور تبدیل شود و بین ۱۰ تا ۱۱ درصد مصرف مواد مخدر را به خود اختصاص دهد.

افزایش قیمت شیشه / برخلاف انتظارات تریاک و هروئین ارزان نشد

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن تشریح آخرین تغییرات قیمت مواد مخدر نیز توضیح داد: پیش‌بینی می‌شد تا میزان قیمت تریاک و هروئین به دلیل افزایش تولید افغانستان با کاهش روبرو شود، اما این اتفاق نیفتاد. ممکن است دلیل این مسئله مدیریت بازار باشد و یا اینکه این مسئله را نشان دهد که همه مواد وارد شده به کشور از جانب افغانستان نیست. با این حال قیمت شیشه افزایش قابل توجهی یافته است.

روش‌های جدید قاچاق مواد مخدر

وی با اشاره به روش‌های جدید قاچاق مواد مخدر به کشور نیز گفت: معادله قاچاق مواد مخدر بسیار پیچیده است و، چون سود بالایی دارد با روش‌های جدید و حتی عجیبی انجام می‌شود. استفاده از منجنیق و پرتاب مواد مخدر به داخل مرز‌های کشور، استفاده از هواپیمای پاراگلایدر و قطع سیم‌های خاردار و استفاده از آن‌ها برای آوردن مواد مخدر بخشی از این روش‌ها است. با این وجود جدیدترین راه ورود مواد مخدر به کشور تغییر مسیر مرز‌های زمینی به مرز‌های دریایی است.

افشار در ادامه توضیح داد: مسیر جدید ورود مواد مخدر از خاک پاکستان و استفاده از بندر گواتر و بندر کراچی و انتقال آن از طریق دریای عمان و خلیج فارس است، به همین دلیل در حال افزایش منابع و تجهیزات مرزبانی و استفاده از قایق‌های تندرو ارتش و سپاه هستیم. با این وجود به دلیل تغییر مسیر میزان کشف مواد مخدر در بوشهر در سال ۹۶ نسبت به سال‌های قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است. اخیرا محموله بزرگی نیز در خوزستان کشف شده است.

لزوم رصد تراکنش مالی قاچاقچیان و بستگان آن‌ها

به گزارش ایسنا، افشار با اشاره به سه اقدام اساسی که باید در زمینه مبارزه با مواد مخدر انجام شود، گفت: نخستین اقدام تمرکز بر ضربه زنی به سرشاخه‌های قاچاق مواد مخدر از طریق کار‌های اطلاعاتی است، چرا که حتی در صورت دستگیری خرده فروشان این قاچاقچیان دانه درشت همچنان حضور دارند و از طریق افراد جدید این مواد را عرضه می‌کنند. حدود ۷۵ درصد از کشفیات اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر مبتنی بر اطلاعات بوده است.

وی با اشاره به دومین اقدام اساسی در این زمینه توضیح داد: مجازات جایگزین متناسب با اعدام از دیگر نکاتی است که باید مدنظر قرار گیرد. باید مکانیسم دقیقی برای رصد تراکنش‌های مالی قاچاقچیان و بستگان آن‌ها وجود داشته باشد و قانون در زمینه ضعف و مصادره اموال آن‌ها اصلاح شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلان مقام معظم رهبری در کاهش ۲۵ درصدی این آسیب‌ها تاکید شده است یا با پرداختن به این سیاست‌های کلان و یا مدیریت مصرف و قطع رابطه بین معتادان و قاچاقچیان باید اقداماتی صورت گیرد.

افشار در پایان ضمن تشریح برنامه‌های ستاد به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: امسال حضور مردم و سمن‌ها در برنامه‌ها پررنگ‌تر خواهد بود و برنامه امحای مواد مخدر در پنج استان کشور برگزار می‌شود. یکی از این برنامه‌ها امحای همزمان با برنامه تهران برگزار می‌شود. همچنین از خانواده شهدا و جانبازانی که در سال گذشته جانشان را در این راه به خطر انداخته‌اند، تجلیل می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: برخی از سازمان‌های مردم نهاد و مراکز پیشگیری نیز خدمات تخفیف‌دار و خدمات رایگانی را در مراکز سرپایی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. همچنین صدا و سیما، مساجد و مدارس نیز برنامه‌هایی نظیر برگزاری جشنواره‌ها، کمپین‌ها، زنجیره‌های انسانی، تئاتر خیابانی و پیاده‌روی‌های خانوادگی را برگزار می‌کند.
منبع : صراط

پربازدیدترین امروز

website tracking