۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸

اصفهان| پیوستن به برخی کنوانسیون‌ها نوعی خودتحریمی است

اصفهان| پیوستن به برخی کنوانسیون‌ها نوعی خودتحریمی است
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب پیوستن ایران به FATF در مجلس گفت: برخی کنوانسیون‌ها به دنبال بستن دست و پای ما بوده و حالت استعماری دارند، به خصوص کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، مجلس شورای اسلامی روزهای پرخبری را پشت سر می‌گذارد، از انتخاب هیئت رئیسه جدید مجلس تا بازپس‌گیری امضا سئوال از رئیس جمهور از سوی تعدادی از نمایندگان، طرح پیوستن ایران به برخی کنوانسیون‌های بین‌المللی، بررسی پرونده دو تابعیتی‌ها و موضوع همیشگی برجام.

در همین راستا دفتر نمایندگی خبرگزاری تسنیم در استان اصفهان اقدام به برگزاری نشستی با حضور اکبر ترکی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس کرد تا به مهمترین سئوالات پیرامون مسائل روز کشور و مجلس پاسخ دهد.

ترکی نماینده فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بوئین میاندشت و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همچنین به سئوالاتی پیرامون مباحث استان و حوزه انتخابیه و همچنین به سئوالاتی مرتبط با بخش بهداشت و درمان نیز پاسخ داد.

بخش نخست این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: از مهمترین اخبار مجلس در هفته گذشته انتخاب رئیس و هیئت رئیسه مجلس در دوره جدید بود. پیرامون روند ائتلاف صورت گرفته و رأی دوباره به آقای لاریجانی توضیح بفرمایید.

ترکی:در سال نخست مجلس دهم، فراکسیون‌های سیاسی شامل فراکسیون نمایندگان ولایی، مستقلین ولایی و امید تشکیل شدند. البته این موضوعی بد بود چراکه پیش از این فقط دو فراکسیون نمایندگان ولایی و امید را داشتیم. به هر حال نظر نمایندگان این بود که آقای لاریجانی را به عنوان کاندیدای ریاست مجلس در سال نخست معرفی کردند، در آن سال رقابت شدیدی بین کاندیداها برقرار بود و اعضای فراکسیون امید نیز آقای عارف را به عنوان کاندیدا معرفی کرده بودند که رأی کمتری را به دست آوردند.

آنچه که آقای لاریجانی طی دو سال گذشته به عنوان مشی خود در مجلس پیش گرفت سبب شد که برخی نمایندگان از آن رضایت کامل نداشته باشند. احساس نمایندگان این بود که مجلس پویایی لازم و روحیه انقلابی که در جهت منویات و انتظارات مقام معظم رهبری است را ندارد، به همین دلیل در سال دوم نیز چالش‌هایی شکل گرفت.

در این دو سال موضع‌گیری‌ها، آراء و نظرات مطرح شده در مجلس چندان خوب نبود، همانند بحث استیضاح وزرا، سئوال از رئیس جمهور، تصویب بسیاری از لوایح، طرح پیوستن به برخی کنوانسیون‌ها. بر همین اساس بسیاری از دوستان به خصوص اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی تصمیم گرفتند که برای ریاست مجلس کاندیدای مجزا معرفی کنند. بعد از مرحله نخست رأی گیری، احساس شد اگر در دور دوم نیز به همین منوال کاندیداها باقی بمانند احتمال اینکه لیست امید رأی بیاورد وجود دارد، دوستان به مشی آقای لاریجانی معترض بودند اما سرانجام طی تصمیمی از حاجی بابایی خواستیم که انصراف دهد و در نهایت آقای لاریجانی انتخاب شد، اما در مجموع احساس و البته توصیه ما بر این است که مواضع رئیس مجلس در این دوره بهتر شود.

تسنیم:عملکرد نمایندگان اصفهان در مجلس طی ادوار گذشته و دوره کنونی، بسیار مورد توجه مردم قرار داشته و پیگیری‌ها، نطق‌ها، مطالبات و آراء آنها همواره از سوی اهالی این استان مدنظر قرار داشته است، اکنون این سئوال از سوی مردم مطرح می‌شود که چرا چند دوره‌ای است نماینده‌ای از استان اصفهان در میان اعضای هیئت رئیسه مجلس حضور ندارد و اینکه آیا این پیگیری از سوی خود نمایندگان انجام نمی‌شود؟

ترکی:در مجالس قبلی، طی دو دوره آقای کوهکن عضو هیئت رئیسه مجلس بودند. در دوره دهم، در سال نخست یکی از نمایندگان استان برای نایب رئیسی کاندیدا شد اما رأی لازم را حتی در فراکسیون ولایی نیاورد، بنابراین به انتخابات وارد نشد، البته حجت الاسلام موسوی لارگانی به عنوان دبیر در نخستین سال کاندیدا و به عنوان عضو هیئت رئیسه موقت انتخاب شد، اما متأسفانه در هیئت رئیسه دائم رأی نیاورد، امسال نیز وی در فراکسیون ولایی رأی آورد اما در صحن علنی مجلس با توجه به اینکه 6 نفر از فراکسیون ولایی کاندیدا شده بودند رأی لازم را به دست نیاورد.

سئوال از رئیس جمهور چگونه از حد نصب افتاد؟

تسنیم: مبحث مهم این روزهای مجلس که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت از حدنصاب افتادن سئوال از رئیس جمهور بود. در حالی که پس گرفتن امضا از سوی تعداد زیادی از نمایندگان شائبه‌های مختلفی را بر سر زبان‌ها انداخت. روند طرح سئوال از رئیس جمهور و سرانجام آن را در مجلس چگونه می‌بینید؟

ترکی:در سال‌های اخیر مشکلاتی در کشور بروز کرده مانند بحث موسسات مالی و اعتباری که یکی از مسائلی بود که سبب نارضایتی در سراسر کشور شد، بسیاری از سرمایه گذاران این موسسات معترض بودند و حتی این اعتراضات کم کم در سال گذشته به بحث اغتشاشات کشیده شد، اما مباحث و مشکلات دیگری نیز وجود دارد که بر همین اساس نمایندگان تصمیم گرفتند بر اساس حق خود در قانون اساسی و قانون داخلی مجلس از رئیس جمهور سئوال کنند.

رئیس جمهور نیز در تبلیغات دو دوره اخیر ریاست جمهوری بر شفاف سازی تأکید می‌کردند و علاوه بر این باید گفت سئوال از رئیس جمهور حق مسلم نمایندگان است، ضمن اینکه مشکلاتی در جامعه بروز کرده که رئیس جمهور به راحتی می‌تواند به مجلس آمده و درباره این سئوالات پاسخ دهد.

در مجلس، یک بار طرح سئوال از رئیس جمهور به خاطر مشکلات موسسات مالی و اعتباری مطرح شد که امضای آن بالای 120،130 نفر بود، اما تا زمان رسیدن به صحن علنی مجلس به طول انجامید و فرسایشی شد، زمانی که نزدیک بود این طرح سئوال به صحن مجلس برسد با فشارهایی که از سوی دولتی‌ها مطرح بود امضاها از حد نصاب افتاد.

بار دیگر سئوال از رئیس جمهور در بحث موسسات مالی و اعتباری صورت گرفت که حجت‌الاسلام ذوالنور بحث جمع آوری امضاها را مدیریت کرد، امضاها بالای 100 مورد بود و طرح سئوال مراحل خود را در طی کرد و نمایندگان رئیس جمهور در کمیسیون پاسخ دادند اما نمایندگان مجلس قانع نشدند و عنوان شد که سئوال باید به صحن علنی مجلس برسد.

روز سه شنبه هفته قبل قرار بود سئوال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس مطرح شود، همان شب رایزنی‌هایی شد و با کمال تعجب 104 امضا به زیر 73 امضا رسید و این سئوال به صحن علنی مجلس نرسید.

تلاش و چانه زنی شبانه‌روزی دولتی‌ها برای بازپس‌گیری امضاء سئوال از رئیس جمهور

تسنیم: فشار استانداران به نمایندگان مجلس برای بازپس‌گیری امضا سئوال از رئیس جمهور تا چه میزان صحت دارد؟

ترکی:ما با دوستان خود در مجلس صحبت کردیم، بسیاری از آنها اذعان کردند که فرمانداران، استانداران، نمایندگان ادوار، معاونان پارلمانی وزارتخانه‌‌ها شب و روز به دنبال چانه زنی بودند تا نمایندگان امضای خود را پس بگیرند.

اما به یک نکته مسلم باید اشاره کرد. در مورد سئوال از رئیس جمهور، هم پیرامون موسسات مالی و اعتباری و هم 5 سئوال دیگر که مطرح است، بسیاری از نمایندگان 3 فراکسیون معتقدند که چنین مشکلاتی در جامعه وجود دارد و این سئوالات باید مطرح شود و اشکالی نیز ندارد، وقتی رئیس جمهور خود می‌گوید به دنبال شفاف سازی هستیم بهتر است به این سئوالات پاسخ دهد.

اما مضاف بر این، افرادی که سئوال از رئیس جمهور را امضا کردند متعهد و هم قسم شدند که سئوال خود را پس نگیرند.

تسنیم: این تعهد قبل از سئوال اخیر که از حد نصاب افتاد مطرح بود یا بعد از اتفاقات روز سه‌شنبه مجلس صورت گرفت؟

ترکی:خیر، قبل از مورد اخیر نیز این تعهد مطرح بود، به نمایندگانی که امضاء خود را پس گرفتند قبلاً گفته شده بود که اگر قرار است امضاء خود را پس بگیرید، اصلاً امضاء نکنید. اما اگر به یقین رسیدید که رئیس جمهور باید به این سئوالات در مجلس پاسخ دهد امضاء کنید.

یکی از عمده‌ترین مسائل مربوط به نمایندگان تصویب قانون و نظارت بر اجرا است، و اقدامات اجرایی مربوط به دولت. اما متأسفانه در حوزه‌های انتخابیه، مردم مشکلات بسیاری دارند و مسائل اقتصادی، اجتماعی و ناتمام ماندن طرح‌های عمرانی مطرح است، اما با فشارهایی که از سوی دولتی‌ها وجود دارد در انجام این اقدامات کوتاهی صورت می‌گیرد.

اما نکته مسلم برای خود نمایندگانی که امضا را پس گرفته‌اند این است که سئوال از رئیس جمهور وارد بوده و پاسخ واضحی نیز تا الان نداشته است، بهتر بود رئیس جمهور، با شعار شفاف سازی، در صحن علنی حاضر شود و پاسخ نمایندگان را دهد در این صورت مردم نیز قانع می‌شدند.

ما معتقدیم اگر رئیس جمهور به صحن علنی آمده و پاسخ سئوالات را دهد، مقداری روحیات مردم تلطیف می‌شود و مقداری نیز فشار و بار از روی دوش دولت برداشته می‌شود. نمایندگان مردم نیز تحت فشار هستند چرا که مردم از آنها پیگیری مطالبات را انتظار دارند.

تسنیم: به 5 سئوال دیگر از رئیس جمهور اشاره کردید که هنوز محقق نشده است، این سئوالات پیرامون چه مسائلی است؟

ترکی:مهمترین این سئوالات مربوط به بیکاری و اشتغال به عنوان مشکل فراگیر جامعه است، همچنین قاچاق کالا که دولت در مبارزه با آن ناتوان است و بحث برجام و تحریم‌هایی که قرار بود بر این اساس برداشته شود اما اینگونه نشد.

روایتی از منتقدان عملکرد دولت، قبل و بعد از استیضاح وزرا

تسنیم: در بحث بررسی عملکرد دولت یک رویکرد کاریکاتوری شکل پیرامون این پیکره مطرح می‌شود. آنگونه که سهم برجام در این پیکره بسیار زیاد و در مقابل سهم مشکلات عمده کشور مانند مسائل اقتصادی، معیشت، بیکاری و... اندک است. شما عملکرد دولت در یک سال اخیر را چطور ارزیابی می‌کنید؟

ترکی:در بحث برجام، ما از ابتدا نیز معترض بودیم، با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که به آمریکا و غرب نمی‌توان اعتماد کرد و آنها به تعهدات خود پایبند نیستند، عاقبت برجام مشخص بود و اکنون آن را می‌بینیم و این موضوع بسیار روشن است.

اما نظر دولت این است که برجام را به شکلی با اروپاییان ادامه دهند. نظرات رهبر معظم انقلاب را نیز به صورت واضح شنیدیم که به اروپایی‌ها اعتمادی نیست اما باید تضمین بگیرید، 5 تضمین نیز خود ایشان به صراحت مطرح کردند و ما نمایندگان نیز در بحث تضمین‌ها، 5 خواسته را امضاء کرده و از دولت درخواست کردیم که در تضمین‌ها این موارد را بگنجاند.

دولت و نمایندگان فراکسیون امید مجلس خود نیز می‌داند شرایط به چه گونه‌ای است. شما نطق‌های 7 دقیقه‌ای و 5 دقیقه‌ای اعضای فراکسیون امید را شنیده و به مردم نیز بگویید که گوش دهند، ابتدای آن نطق‌ها تعارف است اما در ادامه تمام مشکلات حوزه‌های انتخابیه و کشور، بیکاری، اشتغال، اقتصاد و معیشت را مطرح می‌کنند. خود ما نیز بسیاری اوقات به آنها می‌گوییم که اکنون این نطق شماست، اما واکنش‌تان نسبت به عملکرد دولت به گونه‌ای دیگر است! وقتی وزیر به مجلس می‌آید و قرار است به سئوالی پاسخ دهد به شکلی دیگر برخورد می‌کنید و یا زمانی که قرار است استیضاح شود به روش دیگری نظر می‌دهید! هنوز وزیر استیضاح نشده منتقد او هستید، در جلسه استیضاح اما به او رأی می‌دهید و فردای روز استیضاح دوباره منتقد می‌شوید و می‌گویید مشکلات وجود دارد!

ترکیب مجلس نیز به گونه‌ای است که دولت هم می‌داند توانسته این بدنه را با خود همراه کند اما متأسفانه حقیقتاً توفیقی در مسائل بیکاری، اشتغال، قاچاق کالا و.. نداشته است.

اخیراً در جلسه با سران سه قوه، مقام معظم رهبری بار دیگر تأکید کردند که متحد و منسجم باشید، مسائل اقتصادی را با دقت دنبال کنید و برای معیشت مردم فکر کنید. ایشان اصرار کردند که دبیرخانه‌ای با حضور نمایندگان سه قوه و کارشناسان اقتصادی و اجتماعی تشکیل شود تا کارها را دنبال کنند، ایشان 4 سرفصل نیز بیان کردند که یکی از آنها اصلاح سیستم بانکی، موارد دیگر رفع بیکاری و اشتغال، مبارزه با قاچاق و نکته چهارم انجام اقدام انقلابی برای محرومین و مستضعفین جامعه است.

صحبت از برجام راه دولت برای فرار از مشکلات اصلی کشور است

همه این برآیند‌ها نشان می‌دهد که در کشور مشکلات اقتصادی وجود دارد و خود دولت نیز اذعان دارد که موفقیت آنچنانی در این زمینه نداشتند. اما برای فرار از این مسائل، مباحثی مانند ادامه برجام با اروپایی‌ها را طرح می‌کنند که مشخص است سرانجامی ندارد.

در بحث قراردادهای خارجی نمی‌توانیم سر خود را شیره بمالیم

تسنیم: در حقیقت می‌توان اینگونه گفت که بحث ادامه مذاکرات با اروپایی‌ها بر سر برجام، موضوعی سرگرم کننده است. پیش بینی می‌کنید تضمین‌های ما چه سرنوشتی را پیدا کند؟

ترکی:گذشته نشان داده که اروپایی‌ها قابل اعتماد نیستند ضمن اینکه آمریکا را نیز رها نمی‌کنند، باید به بحث قرارداد توتال اشاره کنیم. طی همه ادوار مجلس موضوعی نادر بود که طرحی 3 فوریتی به مجلس بیاید. ما 18 نفر بودیم که طرح 3 فوریتی توقف قرارداد توتال را امضا کردیم، خیلی‌ها گفتند این چه کاری است اما می‌دانستیم فرانسه قابل اعتماد نیست، هرجا مشکلی ایجاد شود، تحریم جدیدی شکل بگیرد و آمریکا به دنبال اعمال فشار باشد فرانسه نیز ما را رها کرده و می‌رود اما وزیر نفت می‌گفت نه اینگونه نیست. اما این موضوع در تاریخ ماند. ما بحث طرح 3 فوریتی را آوردیم، الان توتال در ایران کار را شروع نکرده رها کرد، باید بدانیم سر خود را نمی‌توانیم شیره بمالیم.

مسئله دوم این است که آمریکا و اروپا با هم تبانی کرده‌اند، به این صورت که آمریکا می‌گوید من از توافق خارج می‌شوم و شما ایران را سرگرم کرده و معطل نگه دارید، بگویید ما خارج نمی‌شویم اما 7 شرط گذاشته و به دنبال مذاکره با ایران بر سر این شروط هستند.

2 مورد نخست همان بحث حضور ایران در منطقه و بحث موشکی است، موارد دیگر بحث حقوق بشر است، همچنین می‌گویند بندهایی در برجام که 7 سال و 8 سال و برخی از آنها 25 سال بود، باید بی نهایت شود. آنها به دنبال جلو آمدن در این موارد هستند.

بخش‌های خصوصی در اروپا گوش به فرمان دولت‌های خود نیستند

نکته سوم مربوط به مبادلات مالی است، باید بدانیم 80 درصد کارهای تجاری در جهان با حضور شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود و دولت‌های اروپایی اصلاً نمی‌توانند به شرکت‌های خصوصی خود بگویند که این کار را انجام دهید یا ندهید. نمونه آن نیز موجود است، وزیر خارجه ما به آلمان رفت اما بنزین به او ندادند، آنها عنوان کردند که ما شرکت خصوصی هستیم و آمریکا ما را تحریم می‌کند، پس در نتیجه اگر دولت‌های اروپایی نیز ایستاده و بگویند ما برجام را ادامه می‌دهیم ثمر چندانی برای ما ندارد چراکه بیشتر مبادلات مربوط به بخش خصوصی است و بخش خصوصی نیز در اروپا چندان گوش به فرمان دولت‌های خود نیستند.

این اقدام در جهت مشغول کردن ما است اما در دو، سه ماه اخیر شاید نکته خوبی نیز داشته است و آن اینکه مقداری افکار عمومی جهان را تلطیف کرده که ما کار آخر را نیز انجام داده، مذاکرات را ادامه دادیم، اما می‌دانیم که این روش راه به جایی نمی‌برد و بهتر است که دولت روحیه انقلابی خود را بازیابد.

پیوستن به برخی کنوانسیون‌ها نوعی خودتحریمی است

تسنیم: در این میان طرح پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم نیز تصویب شده است. تصمیم مجلس برای تصویب این طرح را چگونه می‌بینید؟

ترکی:چنین کنوانسیون‌هایی به دنبال بستن دست و پای ما بوده و حالت استعماری دارند، به خصوص کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم. آنها تعریفی از تروریست دارند که براساس آن سپاه پاسداران، سپاه قدس، حزب الله لبنان را تروریست می‌دانند، آنها به دنبال ایجاد موانع برای نظام جمهوری اسلامی ایران هستند، ولی ما با دست خودمان به دنبال تصویب طرح پیوستن به این کنوانسیون هستیم که نوعی خودتحریمی برای ما ایجاد می‌کند و از طرفی جلوی اقدامات بانکی و اقتصادی بسیاری از مسئولان و نهادهای خود را بسته و همچنین خیلی از این مسئولان را باید تحویل آمریکا و سازمان‌های مربوط بدهیم!

تسنیم: شروطی که عنوان می‌شود قرار است ما در این معاهدات مطرح کنیم راهکاری مناسب است و آیا می‌تواند تضمین کننده باشد؟

ترکی:در قانون معاهدات سال 1969 عنوان شده که به عنوان مثال شما می‌توانید معاهده‌ای را امضا کنید، شرط بگذارید اما این شرط باید خود 2 شرط داشته باشد. مثلاً شما معاهده را با 30 کشور امضا می‌کنید اما می‌گویید من 2 شرط دارم، یا مثلاً بندی از معاهده را قبول ندارم. اینجا اگر گفتید بندی را قبول ندارید باید 2 شرط داشته باشید، نخست اینکه شرط شما با روح، جسم و هدف معاهده مخالفت نداشته باشد، دوم کشورهای دیگر که معاهده را همراه شما امضا می‌کنند با نظر شما مخالفت نداشته باشند. اگر شما شرطی را در نظر گرفتید اما یکی از این چندین کشور شرط شما را قبول نداشت فایده‌ای ندارد و حرف ما همین است.

تعریف تروریسم را آنها انجام می‌دهند، اما ما می‌خواهیم این شرط را بگذاریم که تعریف تروریسم را شورای امنیت ملی کشور ما انجام خواهد داد. اما یکی از این کشورها می‌گوید ما این شرط را قبول نداریم و همه چیز تمام می‌شود.

موضوع دیگر اینکه ما می‌گوییم تامین مالی برای سپاه قدس، حزب الله و سایر نهضت‌های آزادی بخش جهان مشکلی ندارد و ما از آنها حمایت می‌کنیم اما این شرط با روح و هدف معاهده در تناقض است و آنها این حرف را قبول نمی‌کنند.

همه کارشناسان اذعان دارند که این کنوانسیون‌ها برای ما اشکالاتی را ایجاد می‌کند اما دولتی‌ها می‌گویند ما شرط می‌گذاریم و با این شرط‌ها معاهده را امضا می‌کنیم که این شرط‌ها مورد قبول نیست.

تسنیم: پرونده دو تابعیتی‌ها از جمله مباحثی است که اخیراً راجع به آن صحبت‌های بسیاری مطرح و عنوان شد که تعداد بسیاری از مسئولان بخش‌های مختلف کشور در این لیست قرار دارند. این پرونده اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

ترکی:تعدادی اسامی در این زمینه مطرح بوده و هست، اکنون نیز قوه قضائیه ورود کرده و اخیراً به دنبال غربال هستند تا اسامی را استخراج کنند. برخی مطرح می‌کنند که تعدادی از اصولگرایان نیز در این بین حضور دارند، ما می‌گوییم باشند! مگر ما قسم خورده‌ایم که نیستند! ما می‌گوییم هرکس دو تابعیتی‌ است نباید مسئولیت داشته باشد حالا از هر جناحی می‌خواهد باشد.

اما متأسفانه با نمایندگان طرف مقابل که موضوع را مطرح می‌کنیم می‌گویند همین است! یا به عنوان مثال در بحث حقوق‌های نجومی می‌گویند آیا 50 میلیون تومان و 70 میلیون تومان حقوقی است که رئیس بانک بگیرد! در حقیقت اینگونه می‌گویند که این رقم‌ها اصلاً پولی نیست.

گفت‌وگو از مریم قمریان، فائزه صفری

منبع : تسنیم
website tracking