۲۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۱

جایگاه ممتاز قم در تولید نرم افزارهای دیجیتال

جایگاه ممتاز قم در تولید نرم افزارهای دیجیتال
به گزارش ایرنا، توسعه فرهنگی در جهان امروز بیش از هر زمان دیگری به دنیای دیجیتال وابسته شده است و در این میان نرم افزارها موثرترین نقش را برعهده دارند.
در همین رابطه چندسالی است که مسئولان حوزه فرهنگ و ارتباطات در قم بر روی توسعه توانمندیهای استان در حوزه تولید نرم افزارهای دیجیتالی تمرکز کرده اند و ظرفیت های مطلوبی در این بخش ایجاد شده است.
امروز قم در تولید برنامه و نرم افزارهای دیجیتال به خصوص در حوزه تبلیغ و معرفی معارف دینی جایگاه ویژه ای دارد و توانسته است در کنار فعالیت های فرهنگی در این بخش، فرصت های اقتصادی مناسبی را ایجاد کند.

** قم شرایط خوبی برای تولید نرم افزارهای رایانه ای مبتنی بر فرهنگ اسلامی ایرانی دارد
یکی از پژوهشگران قمی نمونه کشور به ایرنا، گفت: قم ظرفیت بسیار خوبی را برای تولید محصولات فرهنگی از جمله انواع پویانمایی، نرم افزار و بازی های رایانه ای با محتواهای مبتنی بر فرهنگ اسلامی ایرانی را دارد و شرکت های متعددی برای تولید آثار دیجیتال اسلامی در این استان فعالیت می کنند.
علیرضا باباخان، افزود: قم در حوزه های مختلف صنعتی و تولیدی فعال است اما اصلی ترین ظرفیت این استان دربخش فرهنگ و حوزه های مرتبط با آن نهفته است و به همین دلیل شرکت های دانش بنیان و فناور با توانمندی بالا درقم به تولید نرم افزار و بازی های رایانه ای با مضامین اسلامی می پردازند.
وی بیان کرد: فعالیت درزمینه تولید محصول های فرهنگی در بخش پویانمایی، نرم افزار و بازی های رایانه ای، به دلیل استقبال نوجوانان و جوانان که جمعیت زیادی از کشور را تشکیل می دهند، فرصت های شغلی و بازار تجاری بسیاری مطلوبی را پدید می آورد.
وی ادامه داد: دراستان قم شرکت های دانش بنیانی وجود دارد که به صورت تخصصی به تولید نرم افزارهای اسلامی و بازی های رایانه ای با مضامین دینی فعال هستند و مدیران آن با قابلیت های این حوزه فناوری به خوبی آشنایی دارند.
باباخان گفت: بخش قابل توجهی از مدیران و کارکنان این شرکت ها را حوزویان و کارشناسان علوم دینی تشکیل می دهند که علاوه بر تحصیل در حوزه های علمیه در زمینه تولید نرم افزار و ساخت بازی های رایانه ای هم صاحب ایده و نظر هستند.
وی بیان کرد: برخی از این شرکت ها توانسته اند محصول های خود را به بازارهای بین المللی عرضه کنند و این نشان می دهد سطح کیفیت آثار تولید شده توسط آنان تا چه اندازه بالا و مورد قبول است.
وی ادامه داد: تقویت رابطه میان شرکت های دانش بنیان و حوزه های علمیه منجر به تولید آثار فاخر دینی در عرصه دیجیتال خواهد شد و جایگاه استان قم را در تولید نرم افزارهای اسلامی ارتقا می دهد.
این پژوهشگر برتر استان قم، گفت: برای نمونه حوزه های علمیه می توانند خدمات مشاوره ای خود را در عرصه های مختلف از طریق شرکت های دانش بنیان و تولید آثار دیجیتال به مردم ارائه دهند.
وی بیان کرد: حوزویان می توانند به عنوان مشاور در کنار برنامه نویسان شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه تولید آثار دیجیتال، قرار گیرند و به آن ها محتوای فکری ارائه دهند تا محصول تولید شده مطابق با ارزش های اسلامی باشد.
وی ادامه داد: برای مثال،یکی از نیازهای مورد توجه جامعه امروز، تولید آثار پویانمایی با محتوای پاک، به ویژه در بخش کودک و نوجوان مبتنی بر فرهنگ اسلامی ایرانی است که در این زمینه هم، حوزویان می توانند با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان، مفاهیم موجود در تاریخ اسلام را به زبان امروزی برپایه فیلم‏ها و پویانمایی‏هابه خانواده ها ارائه دهند.
باباخان با اشاره به اهمیت حمایت از نرم افزارهای تولید شده توسط متخصصان داخلی و شرکت های دانش بنیان، گفت: علاوه بر دستگاه های دولتی که باید برای انجام فعالیت های خود از نرم افزارهای داخلی استفاده کنند، مردم نیز باید با خرید نرم افزارها و بازی های ایرانی و استفاده نکردن از نمونه های خارجی، از این محصول ها حمایت کنند تا بازار تولید آثار دیجیتال و اشتغال ایجاد شده در این عرصه، روز به روز در کشور رونق بیشتری پیدا کند.
وی بیان کرد: همچنین مجلس شورای اسلامی و دولت نیز باید برای رعایت حقوق تولید کنندگان آثار دیجیتال و جلوگیری از تکثیر غیرمجاز آن ها در فضای مجازی تلاش نمایند و اجازه ندهند عده ای سودجو به امنیت سرمایه گذاری در این حوزه، آسیب وارد کنند.

** قم در تولید برنامه های موبایلی رتبه پنجم را داراست
همچنین مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات قم پیرامون توانمندی های استان در عرصه تولید برنامه های دیجیتال به ایرنا، گفت: بر اساس گزارشی که از فعالیت استان ها در برنامه نویسی موبایلی در طول سال 96 منتشر شده است، قم رتبه پنجم کشوری را در این خصوص به خود اختصاص داده است.
سید حسن هانی طبائی، افزود: اگر رتبه بندی انجام شده نسبت به جمعیت استان بررسی شود، قم دارای رتبه نخست در این زمینه می باشد که نشان می دهد جوانان قمی در این حوزه پیشرو هستند.
وی اضافه کرد: هم افزایی بین ظرفیت زیرساختی ارتباطات اینترنت و بستر محتوایی که وجود مراکز حوزوی و طیف فرهیخته در استان ایجاد کرده ، باعث فعالیت گسترده در زمینه نرم افزارهای موبایلی در قم شده است.
وی بیان کرد: استان قم در زمینه علوم انسانی ظرفیت بسیار خوبی برای تولید محتوا دارد و تعداد زیادی از شرکت های بخش خصوصی و مراکز حوزوی در گسترش و نشر آثار این حوزه فعالیت دارند.
هانی طبائی ادامه داد: آماری از فعالیت بسیاری از شرکت های بخش خصوصی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا صنعت، معدن و تجارت مجوز می گیرند، نداریم.
وی گفت: بر اساس آمار، 45 هزار تن در صنعت نرم افزارهای موبایل در کشور مشغول به کار هستند که حدود 700 تن معادل 1.5 درصد متعلق به استان قم می باشد.
به گفته وی، این نرم افزارها در زمینه های متفاوت از جمله فرهنگی، عمومی، کتابخوان، حوزه فروشگاهی، خدمات عمومی، سوال و پرسش های مذهبی ارائه شده است.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات قم گفت: با توجه به آمار اشتغالی که در کشور اعلام شده، حدود یک هزار و 700 تا یک هزار و 800 تن سال گذشته در حوزه آی تی در استان قم مشغول به کار شده اند.
وی خاطرنشان کرد: مراکز رسمی، آمار مستقلی در زمینه اشتغال در اختیار ما نگذاشته اند که به صورت دقیق اعلام کنیم.

** قم می تواند در تولید نرم افزارهای مفید اجتماعی پیشگام باشد
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز در این زمینه گفت:عرصه دیجیتال و فضای مجازی یکی از ابزارهای مفید در کنترل آسیب های اجتماعی است و این استان می تواند در این زمینه پیشگام باشد
سید موسی حسینی کاشانی افزود: رسانه های دیجیتال با تولید محتواهای دینی و فرهنگی می توانند فعالیت و کارکرد مناسبی در راستای جلوگیری از افزایش آسیب های اجتماعی داشته باشند.
وی بیان کرد: در عرصه دیجیتال و فضای مجازی می توان با قالب های مختلف از جمله انیمیشن، کلیپ، بازی و عکس، به فرهنگ سازی پرداخت که این اقدام نیازمند اختصاص بودجه و برنامه ریزی مناسب است.
وی اضافه کرد: توقع از قم به عنوان ام القرای جهان اسلام و پایتخت مذهبی ایران این است که در زمینه تولید محتوای فضای مجازی پیشگام باشد، بر همین اساس ظرفیت حوزه علمیه، مراجع تقلید و جامعه المصطفی ظرفیت های خوبی برای رسانه های دیجیتال این استان است تا به تولید محتوا بپردازند.
حسینی کاشانی ادامه داد: از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقع داریم استان قم را با توجه به ویژگی ها و ظرفیت هایش ویژه تر ببینند و بیش از گذشته باور کنند.
وی تصریح کرد: موسسه و مجموعه های فرهنگی و دیجیتالی فعال در استان قم به طور حتم خروجی و کارکرد خوبی برای کشور دارند تا بتوان با استفاده از محصولات این مجموعه ها جلوی این گستردگی نفوذ فرهنگی را بگیریم.

** فضای بازی های رایانه ای برای انتقال مفاهیم دینی به نسل امروز نوآورترین رسانه است
همچنین یکی از استادان حوزه علمیه قم که در عرصه تولید بازی های رایانه ای نیز فعالیت می کند، به ایرنا گفت: نوآورترین رسانه ای که در شرایط کنونی می توان از آن برای تبلیغ دین و انتقال ارزشهای اسلامی استفاده کرد، عرصه بازی های رایانه ای است که در میان نوجوانان و جوانان محبوبیت بالایی دارد و خوشبختانه استان قم در این زمینه جایگاه مطلوبی دارد.
حجت الاسلام و المسلمین حبیب داستانی بنیسی ، افزود: بنده دارای مدرک دکتری فقه و اصول ازحوزه علمیه قم هستم و علاوه بر تدریس درحوزه در زمینه تولید بازی های رایانه ای نیز فعالیت می کنم و به همین منظور شرکت رسانه گستر بنیسی را تاسیس کردم که از جمله شرکت های دانش بنیان قم است و در زیر مجموعه پارک علم و فناوری این استان فعالیت می کند.
وی بیان کرد: امروزجدیدترین محصول بشر برای انتقال ارزشهای فرهنگی مورد نظر خود، بازی های رایانه ای است و فضای دیجیتال باعث شده عمق تاثیر گذاری این رسانه بر جوامع بشری روز به روز افزایش یابد.
وی افزود: هم اکنون بازی های رایانه ای تولید شده در قم در بازارهای داخلی و بین المللی عرضه می شود و این مساله علاوه بر ارزآوری که برای کشور دارد، جایگاه خوبی در عرصه تولید نرم افزارهای دیجیتال برای استان به وجود آورده است.
داستانی بنیسی درخصوص اهمیت داشتن نگاه دینی در تولید بازی های رایانه ای، گفت: هر کدام از تصاویر و نمادهایی که در بازی های رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرند دارای آثار هستند که می توان آن را بر اساس احکام و ارزش های اسلامی مورد توجه قرار داد؛ بنابراین ساخت این بازی ها توسط کسانی که به معارف دینی آشنایی دارند و در موسسه های فرهنگی شهر قم، می تواند باعث ترویج ارزش های الهی در جامعه شود.

**40 هزار جلد کتاب در قم دیجیتالی شد
رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نیز در این رابطه گفت: در این مرکز تاکنون 40هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف علوم اسلامی و انسانی به صورت دیجیتالی و در قالب نرم افزارها تولید شده است.
حجت الاسلام حمید شهریاری افزود : این تعداد جلد کتاب به همراه هشت میلیون مقاله در مدت 21 سال به صورت دیجیتالی و نرم افزاری تولید شده است.
وی با اشاره به این که ابزارهای دیجیتالی تحول عظیمی درحوزه های علمیه ایجاد کرده است گفت: با تولید این ابزارها طلاب توانسته اند در حوزه های علمی و پژوهی فعالیت داشته باشند.
رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ادامه داد: این مجموعه، نرم افزار جامع فقه را به مدت 15 سال تولید و در اختیار حوزه های علمیه قرار داده است که نقش مهمی در ارتقای علمی و پژوهشی حوزه های علمیه داشته است.
وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات علوم اسلامی قم ازبزرگترین مراکز تولیدی دیجیتالی در سراسر کشور است، گفت: این مرکز با هدف اشاعه فرهنگ غنی اسلام و تسهیل دستیابی به منابع و متون اصیل دینی در راستای ترویج معارف اهل بیت(ع) با بهره گیری از فناوری اطلاعات اقدام به تولید نرم افزارها کرده است.
شهریاری بیان کرد: تولید برنامه‏ های نرم‏ افزاری در زمینه‏ های مختلف علوم اسلامی و فرهنگ دینی، تحقیق و به کار‏ گیری بهترین شیوه‏ های به کارگیری ارتباطات شبکه‏ های‏ اینترنتی، استفاده از فن‏ آوری اطلاعات و ارتباطات، انتشار کتب به ویژه نسخه‏ های قدیمی و خطی و مجلات به صورت الکترونیکی و شناسائی، تقویت و ترویج عوامل رشد و توسعه فرهنگ ناب اسلام از جمله اهداف این مرکز است.
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از سال 68 در قم تاسیس شده است، تاکنون بیش از 20 هزار جلد کتاب دیجیتال در قالب 12 هزار عنوان، یک میلیون مقاله در قالب یک هزار و 250 عنوان نشریه و 250 عنوان نرم افزار با موضوع همایش ها و سایر موارد توسط این مرکز تولید شده است.
7405/ 6133/
انتهای پیام
منبع : جماران

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking