۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۷

الکل شانس ابتلا به «آلزایمر» را افزایش می‌دهد

الکل شانس ابتلا به «آلزایمر» را افزایش می‌دهد
تحقیقات جدید نشان داده است، مصرف الکل می‌تواند به میزان قابل توجهی شانس ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تحقیقات جدید نشان داده است، مصرف الکل می‌تواند به میزان قابل توجهی شانس ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد. 

پژوهش‌های جدید ثابت کرده است: الکل مانع فعالیت مغز برای پاک کردن توده‌های سمی می‌شود و همین موضوع منجر به بروز آلزایمر می‌شود. 

«آلزایمر» علت اصلی زوال عقل است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است. 

براساس این پژوهش، افرادی که به صورت دائم از الکل استفاده می‌کنند، خطر بروز زوال عقل در خود را تا 3 برابر افزایش می‌دهند. 

بررسی گسترده پژوهشگران روی پرونده 1 میلیون و 100 هزار بیمار مبتلا به آلزایمر نیز نشان می‌د‌هد، بین مصرف الکل و بروز این بیماری ارتباط کاملا مستقیم وجود دارد.

محققان سازمان جهانی آلزایمر (ADI)، در گزارش سال 2015 خود در لندن پیش‌بینی کردند که شمار بیماران مبتلا به زوال عقل در جهان تا سال 2050 به 131 میلیون و 500 هزار نفر برسد؛ در انگلستان حدود 637 هزار نفر علائم دمانس دارند و هزینه سالیانه مراقبت از آن‌ها 17 میلیارد پوند است.

در سال 2006 میلادی 26 میلیون و 600 هزار نفر در جهان به این بیماری مبتلا بودند و پیش‌بینی می‌شود که در سال 2050 میلادی از هر 85 نفر یک مبتلا به آلزایمر وجود داشته باشد.

همه ساله روز 21 سپتامبر یا 30 شهریور به مناسبت «روز جهانی آلزایمر» در دنیا مراسم و همایش‌های مختلف برگزار می‌شود. 

پنج درصد از جمعیت 665 ساله و بالاتر به بیماری آلزایمر متوسط تا شدید مبتلا هستند و این در حالیست که 10 تا 15 درصد سالمندان در همین گروه سنی از بیماری آلزایمر خفیف رنج می‌برند.

آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال عقل است؛ علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات به خصوص حافظه موقت در دوران پیری آغاز شده و به‌تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking