۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۷

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۲ خرداد ماه

طرح نمایندگان برای اصلاح ماده ۴۸ آیین دادرسی، ارائه ۲۴۳۶ تذکر کتبی به مسئولان و ۲۶۰۸ شکایت به کمیسیون اصل۹۰، موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از استقلال و پرسپولیس، انتقاد از تبعیض بین باشگاه‌ها، ارجاع طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس به کمیسیون آموزش، ارجاع لایحه الحاق ایران به پیمان مودت در جنوب شرقی آسیا به مجمع تشخیص و ...از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) بیست و دوم خرداد ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و در این جلسه طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش، لایحه الحاق ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا، طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز و آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌های ارتباط جمعی داخلی و بین‌المللی و فضای مجازی  به عنوان دستور کار نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت.

در جریان این جلسه با تصویب مجلس، ایرادات شورای نگهبان در طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس رفع شد و گزارش معاون نظارت مجلس از ارائه ۲۴۳۶ تذکر کتبی به مسئولان و ۲۶۰۸ شکایت به کمیسیون اصل۹۰ در یک‌سال گذشته مجلس خبر داد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از طرح نمایندگان برای اصلاح ماده ۴۸ آیین دادرسی و رفع محدودیت انتخاب وکیل در پرونده‌های سیاسی خبر داد. حسن نوروزی افزود: وقتی وکیلی گزینش می‌شود محترم و معتبر است و نباید از بین این افراد مجددا دست به گزینش زد.

ناطقین امروز مجلس

نوروزی: رییس‌جمهور به قیمت افسارگسیخته ارز و وسایل نقلیه رسیدگی کند

انتقاد ذوالنوری از سران سه قوه

خدری : مردم بوشهر فکر می‌کنند هیزم توسعه سایر نقاط کشور شده‌اند

سعیدی: دولتمردان به جای انتظار بازگشت شرکت‌های خارجی، به توان داخلی تکیه کنند

یوسفی: کانون‌هایی که برنامه‌ریزی شده دنبال ایجاد بحران در خوزستان هستند را شناسایی کنید

***

گزارش کمیسیون فرهنگی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از منابع و مصارف نظام مدیریت شرکت‌های فرهنگی ورزشی وابسته به وزارت ورزش و جوانان در ۱۰ سال گذشته در دستور کار جلسه  امروز قرار گرفت و نمایندگان مجلس با تقاضای جمعی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از استقلال و پرسپولیس موافقت کردند.

همچنین برخی از نمایندگان در تذکراتی از تبعیض بین باشگاه‌های ورزشی کشور انتقاد کردند.

نمایندگان مجلس با بررسی با اولویت اعمال تبصره یک ماده ۱۰۴ لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موافقت کردند. محمدرضا پورابراهیمی در توضیح دلیل درخواست کمیسیون اقتصادی برای بررسی با اولویت این لایحه گفت: بعد از تصویب مجلس در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دولت در مرحله اجرا ایراداتی را متوجه شد که تصمیم به اصلاح این قانون گرفت.

در ادامه مجلس با یک فوریت طرح افزایش اختیارات اتحادیه‌های تاکسیرانی موافقت کرد که هدف از آن، افزایش اختیارات اتحادیه‌های تاکسیرانی و تفکیک وظایف سازمان تاکسیرانی شهرداری‌ها و شرکت‌های تعاونی تاکسیرانی کشور است.

فراکسیون یاوران امداد امام (ره) در بیانیه‌ای با محکوم کردن تبلیغات منفی و مشکوک بر علیه کمیته امداد امام خمینی (ره)، ریشه آن را در بنگاه‌های خبرپراکنی ضد انقلاب در خارج از کشور دانسته و بر حمایت و پشتیبانی از طرح‌ها و برنامه‌های این نهاد در جهت ریشه‌کنی فقر و محرومیت از کشور تاکید کرد.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

لاریجانی در پاسخ به تذکر سلیمی:تصمیم هیات رییسه برای بررسی ۵ سوال نمایندگان در جلسات علنی هر هفته

کوهکن: برخی اظهارات نمایندگان موجب سوء‌استفاده می‌شود

لاریجانی در پاسخ به تذکر ادیانی راد: موضوع ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان را در هیات رئیسه بررسی می‌کنیم

قاضی‌پور: هیچ پولی از کمیته امداد به سوریه و لبنان نمی‌رود

پزشکیان در پاسخ به تذکر کوچکی‌نژاد: اگر نامه‌ای را امضا می‌کنید چرا بعدا امضای خود را پس می‌گیرید؟

***

با ۱۶۶ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر و جهت تامین نظر شورای نگهبان، نمایندگان مجلس طرح اصلاح قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴  و نحوه پرداخت مزایای کارکنان و بازنشستگان بنگاه‌های واگذار شده را تعیین کردند.

نمایندگان همچنین  با ارجاع طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به کمیسیون آموزش موافقت کردند. در ادامه با توجه به مخالفت نمایندگان با جزییات این طرح، پیشنهاد جایگزین آن به رای مجلس گذاشته شد که با آن مخالفت شد. همچنین علی لاریجانی رییس مجلس، اخطار علیرضا سلیمی نماینده محلات در مورد بار مالی این طرح را به رای مجلس گذاشت که نمایندگان به آن رای دادند.

طرح بازنشسته کردن روستاییان نیز با رای مجلس و جهت تامین نظر شورای نگهبان از دستور کار خارج شد. این طرح که پیش از این در مجلس تصویب شده و به شورای نگهبان ارجاع شده بود، با ایرادات بار مالی و مشخص نبودن سن بازنشستگی  برای روستاییان و عشایر مواجه شد لذا مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان، ماده واحده و تبصره‌های این طرح را حذف و آن را از دستور کار خارج کرد.

سوال جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد از وزیر اطلاعات درباره نفوذی ندانستن دری اصفهانی اعلام وصول شد.

همچنین با توجه به اصرار مجلس بر نظر قبلی‌اش در لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا و به دلیل ایراد شورای نگهبان بر مصوبه مجلس، این لایحه برای اعلام نظر به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شد.

در جلسه علنی امروز، نمایندگان مجلس طرح ممنوعیت تبلیغات آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌های جمعی را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا
website tracking