۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۵

پرونده ویژه «فاجعه منا نباید فراموش شود» ـ ۶/ عضو مجلس خبرگان در گفت‌‌وگو با تسنیم:

رژیم آل سعود باید منتظر عذاب الهی باشد

رژیم آل سعود باید منتظر عذاب الهی باشد
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به عملکرد مسئولان عربستان سعودی در فاجعه منا، عذرخواهی نکردن از خانواده شهدا و ممانعت از ورود زائران ایرانی برای حج تمتع 95 گفت: رژیم آل سعود باید منتظر عذاب الهی و جهنم سوزان باشد.

آیت‌الله محمد‌هادی عبد‌خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم  درباره لزوم پیگیری ابعاد و دلایل «فاجعه منا» توسط وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مسئول که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، اظهار کرد: کشورهای اسلامی و مسئولان کشورمان باید به‌صورت جدی این حادثه را تا احقاق حق کامل دنبال کنند و آن را به فراموشی نسپارند.

وی ادامه داد: مسئولان ما تا به امروز پیگیریهای لازم را درباره فاجعه منا داشته‌اند اما چیزی که مانع پیشبرد بیشتر در احقاق حق فاجعه‌دیدگان و شهدای منا شده، بی‌منطقی و استبداد مسئولان سعودی است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فاجعه منا یادآور شد: این فاجعه تلخ که قلب جهان اسلام را به درد آورد، بسیار تاسف‌بار بود و متاسفانه در محلی که باید همه احساس امنیت این حادثه بدون هرگونه امداد‌رسانی مناسب به وقوع پیوست.

عبد‌خدایی تصریح کرد: این فاجعه تلخ در تاریخ ثبت شده و لکه ننگینی برای بی‌لیاقتی دولت عربستان سعودی است؛ این فاجعه نشانگر بی‌کفایتی و پذیرایی نادرست سعودیها است.

وی افزود: رژیم آل سعود به جای شرمساری و عذرخواهی از کشورهای آسیب دیده در فاجعه منا، به اعمال ننگین خود ادامه داده و مانع ورود زائران ایرانی در حج تمتع امسال شده است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیاتی از قرآن کریم درباره حج گفت: آیا طبق وعده الهی، رژیم عربستان سعودی گرفتار عذاب الهی و جهنم دردناک نخواهد شد؟ متاسفانه عربستان نتوانست حرمت مهمانان خدا را حفظ کند و باید جوابگو باشد.

عبد خدایی خاطرنشان کرد: دولت عربستان سعودی برای جنگ در یمن میلیونها دلار هزینه می‌کند اما توان و هزینه لازم برای تامین امنیت زائران خانه خدا را ندارد و بدترین اعمال را در حج تمتع سال گذشته انجام داد.

وی عربستان را دست نشانده اجانب استعماری دانست و افزود: رژیم آل سعود دست‌نشانده غربیها است و عملا برده اجرای دستورات امریکا و اسراییل محسوب می‌شود.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: امید داریم که خداوند دنیای اسلام را از شر آل سعود نجات دهد و جایگاه خانه امن به موقعیت واقعی خود بازگردد.

عبدخدایی دولت عربستان را لایق خادم‌الحرمینی ندانست و تصریح کرد: افراد خادم باید به تمام مسلمانان خدمات‌رسانی کنند و اعمال قدرت یا نفوذ به هیچ عنوان معنایی ندارد و کشورهای مسلمان باید در این زمینه واکنش نشان دهند.

وی تاکید کرد: ممانعت عربستان سعودی از ورود زائران ایرانی برای حج تمتع 95 بسیار دردناک و عذاب‌آور است و رژیم آل سعود باید منتظر عذاب الهی و جهنم سوزان باشد.

به گزارش تسنیم، مقام معظم رهبری پس از فاجعه منا در تاریخ هفتم مهر سال گذشته در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری حج، فاجعه بسیار تلخ و حیرت‌انگیز منا را از جمله امتحانات الهی خواندند و با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولتهای غربی و سازمانهای مدعی حقوق بشر در قبال این مصیبت بزرگ تأکید کردند: «این حادثه به‌هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به‌صورت قاطع دنبال کنند؛ این مسئله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سالها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه آماج این حرکت نیز باید دولتهای غربی و سازمانهای مدعی حقوق بشر باشند».

منبع : تسنیم

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking