۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰

روز سیزدهم؛

معرفی دولتی های برتر و دومین حضور وزیر در نمایشگاه قرآن

معرفی دولتی های برتر و دومین حضور وزیر در نمایشگاه قرآن
تهران - ایرنا - حضور دوباره وزیر ارشاد در نمایشگاه قرآن و معرفی برترین های بخش دولتی را می توان از مهمترین رویدادهای سیزدهمین روز از برپایی این رویداد مهم قرآنی دانست.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا،سید عباس صالحی که هفته گذشته ضمن بازدید از بخش های مختلف بیست و ششمین نمایشگاه قرآن به خبرنگاران گفته بود دوباره به نمایشگاه آمده و به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد، جمعه شب به وعده خود وفا کرد و برای دومین بار از بخش های مختلف نمایشگاه بازدید کرد.
صالحی ضمن رونمایی از یک نرم افزار قرآنی به نام 'طنین وحی' در پاسخ به این سوال که نمایشگاه قرآن تا چه اندازه توانسته به کیفی ‌تر شدن مفاهیم قرآنی نزدیک شود، گفت: زمان‌بر است تا بتوان نمایشگاه قرآن را از فضای فروشگاهی به سمت نمایشگاهی جامع سوق داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: امسال اتفاقات قابل توجهی در نمایشگاه قرآن رخ داده و در دو بازدیدی که داشتم، شاهد رخدادهای خوبی بودم و ما باید بدانیم با یک طبقه‌بندی مناسب این فرصت را برای مخاطبان ایجاد می‌کنیم که در یک زمان کوتاه به شکل حداکثری به خواسته‌های خود برسند.
وی با اشاره به طبقه بندی موضوعی انجام شده در بخش دیجیتال و فضای مجازی نمایشگاه،گفت: بیش از هزار اثر در این بخش معرفی شده و عملا این فرصت را ایجاد می‌کند تا مخاطب و بازدیدکننده متناسب با نیاز و تقاضای خود با سرعت بیشتری به محصول مورد علاقه خود دسترسی پیدا کند.
صالحی همچنین نزدیک شدن به نگاه نمایشگاهی را از نقاط قوت نمایشگاه امسال دانست و به عنوان نمونه از بخش ترجمه های قرآن یاد کرد که بیش از 100 اثر ترجمه را به نمایش می گذارد که پس از انقلاب در کشور انجام شده است.
افزوده شدن بخش 'عترت' در نمایشگاه امسال یکی دیگر از ویژگی های بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم است که صالحی به آن اشاره کرد و گفت: براساس حدیث ثقلین که قرآن و عترت در کنار هم حرکت می‌کنند افزودگی بخش عترت کمک می‌کند که نمایشگاه جامع‌تری را شاهد باشیم.

** نشست های نمایشگاه رکورد زد
علاوه بر رونمایی از نرم افزار طنین وحی توسط وزیر ارشاد، در سیزدهمین روز نمایشگاه قرآن چند برنامه رونمایی دیگر نیز برگزار شد که ترجمه منظوم قرآن عباس دوزدوزانی یکی از آنها بود.
عبدالهادی فقهی زاده در مراسم رونمایی، از این ترجمه به عنوان یک اثر بی نظیر و کامل یاد کرد و ضمن ارائه گزارشی از دغدغه های خود به ویژه در زمینه برگزاری نشست های تخصصی و نیمه تخصصی نمایشگاه سخن گفت.
رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: برنامه نشست های دهگانه تخصصی دانشگاهی نمایشگاه خیلی زودتر از برنامه دیگر بخش های نمایشگاه امسال تدوین و تصویب شد و برنامه های دیگر این بخش شامل 14 نشست در حوزه عترت و همچنین50 نشست نیمه تخصصی تدوین و تصویب شد.
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری بیش از 70 نشست را از شاخص های این دوره از نمایشگاه دانست و گفت: در برخی از شب ها ما شاهد برگزاری همزمان سه نشست تخصصی و نیمه تخصصی در نمایشگاه بودیم و برگزاری این تعداد نشست در طول دوران برگزاری نمایشگاه قرآن خود یک رکورد بی نظیر است که در سال آینده شاهد رشد کیفی و کمی بیشتری در این بخش خواهیم بود.
نشست نظریه پردازی علمی قرآن کریم با حضور حجت الاسلام محمدعلی رضایی اصفهانی از دیگر نشست های سیزدهمین روز نمایشگاه قرآن بود که به همت دانشگاه پیام نور و مشارکت بخش محتوایی نمایشگاه قرآن برگزار شد و در بخش بین الملل نیز شاهد برپایی نشست تخصصی – وبیناری(اینترنتی) «کریم علی مخلبی» رئیس مرکز پژوهش های قرآنی الزیتونه تونس بودیم که به موضوع روند مطالعات قرآنی در تونس اختصاص داشت.
حجت الاسلام عبدالهادی مسعودی استاد دانشگاه و کارشناس علوم حدیث در نشستی تخصصی با «سفر به ژرفای نهج البلاغه» به ریتم آهنگین و موسیقایی نهج البلاغه اشاره کرد و گفت: امیرمومنان علی علیه السلام توانست کلام خود را برای هزار و ۴۰۰ سال زیبا نگاه دارد و تنها علتش ذهن زیبای حضرت بوده و این امر نهج البلاغه را برای قرن ها ماندگار کرده است.

** برترین های بخش نهادهای دولتی در نمایشگاه قرآن
آیین تجلیل از برترین های بخش دستگاه ها و نهادهای دولتی نمایشگاه قرآن با حضور حجت الاسلام سیدحمید حسینی معاون اجرایی نمایشگاه، محمدرضا پورمعین مدیر بخش دستگاه ها و نهادها و همچنین برخی اساتید و فعالان قرآن و عترت برگزار شد.
در این انتخاب،رتبه نخست در بخش کمیته حوزوی به مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان رضوی رسید و رتبه دوم به جامعة الزهرا و در بخش کمیته نهادهای مردمی نیز رتبه نخست از آن موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان شد و رتبه دوم به صورت مشترک به موسسه بنیاد امامت و موسسه جامعة القرآن کریم رسید و رتبه سوم هم نصیب موسسه نورالمجتبی(ع) شد.
در بخش کمیته دستگاه ها و نهادها به ترتیب ستاد امر به معروف و نهی از منکر، وزارت بهداشت با بخش قرآن و سلامت رتبه های اول و دوم را به دست آوردند و رتبه سوم به صورت مشترک به وزارت آموزش و پرورش و جهاد دانشگاهی رسید.
در بخش کمیته دانشگاهی نیز رتبه نخست به دانشگاه علامه طباطبایی و رتبه دوم به صورت مشترک به دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه فرهنگیان رسید.
در بخش طرح ها نیز طرح 'آیه محبوب من' در رتبه نخست معرفی شد و رتبه دوم به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای برگزاری مسابقات تیمی رسید و رتبه سوم هم نصیب طرح مشاوره های مذهبی حوزه شد. البته در این بخش از طرح های چلچراغ نمایشگاه، فرهنگ معلولان و یادمان امام و یاران نیز تجلیل شد.
شاید وزش تندباد و طوفان عصر جمعه بسیاری از شهروندان تهرانی را خانه نشین کرد ولی مشتاقان به قرآن کریم با وجود آذرخش و بارش باران خود را به مصلای امام خمینی(ره) رساندند تا در این روزهای واپسین نمایشگاه بیشترین بهره را به همراه خانواده و فرزندان خود از این جشنواره بزرگ قرآنی کسب کنند.
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن با شعار «قرآن، چلچراغ هدایت» از 30 اردیبهشت به مدت 17 روز تا 14 خرداد ماه برابر با سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران (شب بیستم ماه مبارک رمضان) از ساعت 17 تا 24 در محل مصلای امام خمینی (ره) میزبان علاقه مندان است.
فراهنگ**1003** 1701

کلیدواژه ها :نخست وزیر
منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking