۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۴

زندگی خاکستری 7000 بیمار روانی در قطب اقتصاد کشور/ اعتبارات جوابگوی نیازها نیست

زندگی خاکستری 7000 بیمار روانی در قطب اقتصاد کشور/ اعتبارات جوابگوی نیازها نیست
فراموشی نیازهای بیماران مزمن روانی و کاستی های این حوزه درمانی را می توان زنگ خطر برای شهری دانست که کانون فعالیت های اقتصادی منطقه می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از هرمز؛به تازگی  مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان  گزارشی از وضعیت اجتماعی استان در برخی از شاخص ها ارائه کردند که تاکنون بسیاری از این آمار مسکوت مانده بود.

منصور اخلاقی پور در جمع اعضای شورای شهربندرعباس در بیان آسیب های اجتماعی و فرهنگی پایتخت اقتصادی کشور اعلام کرد که بیش از هفت هزار شهروند با اختلال روانی در بندرعباس زندگی می کنند.

آنطور که  مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی  می گوید:بین هفت هزار تا هفت هزار و 500 شهروند با اختلال روانی در بندرعباس زندگی می کنند که بسیاری از آنها خود را سالم می دانند.

براین اساس شهرستان بندرعباس به عنوان پایتخت اقتصادی کشور و قطب فعالیت های تجاری منطقه جامعه بزرگی از بیماران روانی در خود جای داده است که طبق نظرکارشناسان و جامعه شناسان رشد سریع جمعیت، شهرنشینی مهاجرت و  فشارهای ناشی از مسایل اجتماعی مهم ترین عامل بروز مشکلات روحی و روانی در جوامع کنونی می باشند.

افزایش افسار گسیخته مهاجران جویای کار به بندرعباس که اغلب جوانان تحصیل کرده و سرخورده ای را شامل می شود که در زادگاهشان بیکار بودند و مجبورند به دم دستی کار تن دهند همچنین خانواده هایی که فشار مالی و بحران های اقتصادی آن ها را به این سمت از کشور کشانده تا روزگار را در غربت و محیط های محصور خانه سرکنند را می توان آژیر قرمز بروز اختلالات روانی دانست.

بیماری هایی از قبیل افسردگی، اسکیزوفرنیا، اختلالات شخصیتی، اختلالات اضطرابی، صرع، سوء مصرف دارو واستعمال مواد مخدر از مهم ترین شاخصه های اختلالات روحی و روانی هستند که در جوامع کنونی به وفور یافت می شود و آسیب های جبران ناپذیری را رقم می زنند.

اگرچه آمار بیماران روحی و روانی بندرعباس در ازدحام آمارها بالا نباشد اما آنچه که مسلم است خدمات ارائه شده در هرمزگان از حد متوسط و استانداردهای بین المللی بسیار ناچیز و اندک است.

افراد دچار اختلال روانی نیازمد بستری و مراقبت هستند که به دلیل هزینه های قابل توجه درمان و مشکلات اقتصادی بیماران همچنین محدودیت خدمات پزشکی ارائه شده از سوی مراکز استان موجب می شود تا روند درمان بیمار دچار اختلال شود.

در ماده 80قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده تا براساس قوانین مربوطه و مصوبات شورای اجتماعی به‌منظور پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، نسبت به تهیه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی اقدام کند؛ به‌گونه‌ای که آسیب‌های اجتماعی در انتهای برنامه به بیست و پنج درصد (25درصد) میزان کنونی کاهش یابد.

در بند «ج» این ماده به حمایت از بیماران روانی مزمن و سالمندان اشاره شده و تأکید شده که اجرای طرح ساماندهی و توانبخشی بیماران روانی مزمن در پایان اجرای قانون برنامه باید پوشش 75درصدی داشته باشد.

با توجه به تاکید برنامه ششم توسعه بر مقوله سلامت روان این اصل نیازمند هماهنگی و همکاری بین بخشی است اما در استان هرمزگان مراکز تخصصی درمان بیماران مزمن روانی  پاسخ گوی حجم مراجعات و نیازهای درمانی نمی باشد همچنین نگهداری بیماران روانی مزمن در مراکز شبانه‌روزی نیازمندهزینه بالایی است و اعتبارات کشوری جوابگوی نیازها نیست .

کمبودهای حوزه درمان هرمزگان از سوی مقامات و مسولان خرد و کلان کشور مکررا عنوان شده اما فراموشی نیازهای بیماران مزمن روانی و کاستی های این حوزه درمانی را می توان زنگ خطر برای شهری دانست که کانون فعالیت های اقتصادی منطقه می باشد و بروز هر مشکلی از این دست تبعات منفی از خود نشان می دهد.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking