۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۰

برگزاری کرسی تلاوت و تدبر با محوریت «سوره حدید» در کردستان

برگزاری کرسی تلاوت و تدبر با محوریت «سوره حدید» در کردستان
گروه فعالیت‌های قرآنی - کرسی تدبر و تلاوت با محوریت «سوره حدید» همزمان با دهمین روز از ماه نزول قرآن به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کردستان شامگاه گذشته، پنجم خردادماه در دانشگاه پیام نور سنندج برگزار شد.

برگزاری کرسی تلاوت و تدبر با محوریت «سوره حدید» در کردستان

به گزارش ایکنا از کردستان، کرسی تدبر و تلاوت با محوریت «سوره حدید» همزمان با دهمین روز از ماه نزول قرآن با حمایت سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور و به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کردستان در دانشگاه پیام نور سنندج برگزار شد.
در این کرسی تلاوت و تدبر استاد حیدر الماسی از مفسران قرآنی استان کردستان به عنوان مفسر قرآن و دانشجویان دانشگاه پیام نور حضور داشتند.
استادحیدر الماسی در این کرسی تلاوت و تدبر با اشاره به اهمیت برگزاری تدبر در آیات قرآن اظهار کرد: زمانی که بحث تفسیر قرآن مورد توجه قرار می‌گیرد سه مبحث ترجمه، تفسیر و تاویل مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی افزود: ترجمه به مفهوم روشن کردن و توضیح دادن و برگرداندن کلامی از زبانی به زبان دیگر است اما تفسیر در لغت به معناى روشنى و روشنگرى، پرده برداشتن، کشف کردن، توضیح دادن و آشکار کردن است.
استاد الماسی بیان کرد: تفسیر قرآن به مجموعه آگاهی‌هایى اطلاق می‌شود که مربوط به مفهوم و معناى آیات قرآن کریم، و توضیح و تشریح و کشف معانى مفردات و جمله‌هاى قرآنى است.
وی با اشاره به آیه اول سوره حدید که می فرماید:«سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ؛ آنچه در آسمانها و زمين است ‏خدا را به پاكى مى‏ ستايند و اوست ارجمند حكيم» افزود: این به معنای آن است که آنچه بروی کائنات است در حال تسبیح خداوند است.
الماسی عنوان کرد: زمین و مداری که به دور آن می‌چرخد در حال ذکر خدا و تسبیح قدرت لایزال الهی است و این آیه یک گزارشی از کل هستی است.
وی ادامه داد: پیامبران مردم را دعوت به هم مسیر شدن با کل هستی فرا می‌خوانندو به مردم اعلام یکنند که نباید با کل هستی ناسازگار شوید که این امر شمار را زشت می کند و پرونده تان سیاه می‌شود.
یادآور می‌شود؛ استاد الماسی در ادامه به تفسیر آیاتی از سوره حدید پرداخت و دانشجویان نیز سوالات خود را در این زمینه مطرح کردند.
انتهای پیام

منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking