۲۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰

تحلیل رای‌ الیوم از تصمیم امارات برای توقف شرکت در جنگ یمن؛

امارات نمی‌خواهد در کنار عربستان در فهرست سیاه قرار بگیرد

امارات نمی‌خواهد در کنار عربستان در فهرست سیاه قرار بگیرد
تصمیم امارات متحده عربی مبنی بر توقف عملیات نظامی در یمن معانی متعددی را در بر دارد از جمله اینکه کاسه صبر آن از جنگ فرسایشی و بیهوده در یمن لبریز شده و نمی خواهد در کنار عربستان در فهرست سیاه قرار بگیرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم، تصمیم دولت  امارات متحده عربی مبنی بر توقف عملیات نظامی نیروهای خود در یمن معانی و مفاهیم متعددی را در دل خود جا داده است از جمله اینکه کاسه صبر آن از جنگ فرسایشی و بیهوده در یمن لبریز شده و نمی خواهد در کنار عربستان در فهرست سیاه قرار بگیرد.

تصمیم غیر منتظره امارات

این تصمیم از لحاظ مضمون و زمان غیرمنتظره است زیرا چه بسا ائتلاف عربی علیه یمن را که به منظور مشروعیت بخشیدن به عبدربه منصور هادی تشکیل شده و هدف خود را مبارزه با «شورش حوثی- صالحی» اعلام کرد، تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین این تصمیم می تواند گفت وگوهای صلح یمن در کویت بین هیئت منصور هادی و جنبش انصار الله و حزب کنگره به ریاست علی عبدالله صالح را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

نکته قابل توجه اینکه این تصمیم از سوی انور قرقاش وزیر مشاور دولت در امور خارجی  و در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی و صبح پنج شنبه اعلام شد.

در این کنفرانس قرقاش یک کلام گفت: «موضع ما روشن است، جنگ برای سربازان ما تمام شده،تحرکات و اقدامات سیاسی را رصد می کنیم و نقش اصلی ما اکنون کمک به یمنی ها در مناطق «آزاد شده» است».

مهر تایید ولیعهد ابوظبی بر اظهارات قرقاش

نکته دیگر اینکه شیخ «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی و مرد قوی امارات در اقدامی بی سابقه همین سخنان را در توییتر خود تکرار کرد، به این ترتیب این اظهارات به معنی تایید سخنان قرقاش است و به عبارت بهتر  وی پشت این سخنان  قرار داشته و مسئول آنهاست.

سخنان قرقاش «مختصر و مفید» بود و مانند بیشتر اظهارات مسئولان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس که به هدف ارسال بی سروصدا پیام های خود بر زبان آورده می شود از قبل کاملا بررسی شده بود به ویژه اینکه این اظهارات از سوی طرف های حاشیه خلیج فارس و در سطح عربی و بین المللی مورد تحلیل و تفسیر قرار می گیرد تا معانی  و مفاهیمی را که در دل خود جا داده است، روشن شود.

اما نتیجه اولیه که می توان از این تصمیم امارات گرفت اینکه کاسه صبر این کشور از این جنگ «بیهوده» لبریز شده است؛ جنگی که وارد دومین سال خود شده است بدون اینکه اهداف جزیی یا کلی مورد نظر را محقق سازد و به عبارت بهتر به جنگی فرسایشی تبدیل شده است.

مشارکت قوی امارات در جنگ علیه یمن

تصمیم توقف عملیات نظامی امارات در یمن درحالی اتخاذ شده است که این کشور پس از عربستان از نظر «عملیاتی» بیشترین مشارکت را در جنگ علیه یمن داشت و همچنین بیشترین تلفات انسانی و مادی را نیز بعد از عربستان متحمل شد.

در همین ارتباط بر اساس آمار غیر رسمی بیش از 100 نظامی اماراتی در جنگ ها و رویارویی های میدانی یمن کشته شدند که بارزترین نمونه آن کشته شدن 52 نظامی اماراتی در اثر اصابت یک موشک انصار الله به پایگاه آنها در ماه سپتامبر سال 2015 بود.

همچنین سه بالگرد این کشور سرنگون شده و سرنشینان آن نیز کشته شدند که از مجموع این سه بالگرد فقط دو بالگرد در همین هفته جاری سرنگون شدند.

در این میان دولت امارات در بیانیه رسمی اعلام کرد که این بالگردها به دلیل«نقص فنی» در جریان رزمایش آموزشی سقوط کردند اما چه بسا سرنگونی این دو بالگرد نقطه تحولی بود که در نهایت این تصمیم ناگهانی امارات را رقم زد.

به هر حال افراد نزدیک به مراجع تصمیم گیر در دولت امارات در نشست های خصوصی شان تاکید کردند که هدف اصلی از ورود به جنگ یمن، باز پس گیری جنوب یمن و عقب راندن نیروهای انصار الله از آن بود و مدعی شدند که این هدف به شکل های مختلف محقق شد و نیروهای حوثی از این منطقه به مواضع خود در شمال عقب نشینی کرده یا مجبور به عقب نشینی شدند و نیروهای اماراتی همچنان از فرودگاه عدن و کاخ ریاست جمهوری در«المعاشیق» حمایت می کنند.

اما یک مشکل اساسی در جنوب یمن باقی مانده است و آن حضور گسترده گروههای تروریستی داعش و القاعده  و عملیات های انتحاری آنان و نیز عملیات ترور با استفاده از خودروهای بمب گذاری شده است که اعضای داعش و القاعده و البته بیشتر داعش در عدن و شهر«المکلا»انجام می دهند.

همین وضعیت موجب شد امارات دو ماه پیش نیروهای ویژه خود را به المکلا اعزام کند تا اعضای القاعده را از این شهر و بیشتر مناطق  استان «حضرت موت» بیرون کنند.
با این تفاسیر هنوز معلوم نیست آیا دولت امارات برای این تصمیم از قبل با همپیمان سعودی خود هماهنگ کرده است یا خیر؟

شوکه شدن عربستان از تصمیم امارات

همچنین نمی دانیم همپیمان سعودی به این اقدام امارات چه واکنشی نشان خواهد داد  اما ناگفته پیداست که مانند سایرین از این تصمیم امارات جا خورده است و تفاوتی ندارد که در این خصوص با ریاض هماهنگی بعمل آمده بود یا خیر، زیرا این تصمیم یک اقدام «یکجانبه» است و در شرایطی  اعلام شده است که مذاکرات صلح یمن در کویت به اوج رسیده است و آتش بس نقض شده و حملات انصار الله به مرزهای عربستان با یمن در جریان است.

علت نارضایتی امارات چیست؟

نکته قابل توجه اینکه روشن بود تحولات جنگ در یمن و فرایند سیاسی کنونی از جمله پایان دادن به جنگ از راه مسالمت آمیز و از طریق مذاکرات موجب بروز اختلاف بین عربستان و امارات شده بود و در این خصوص باید در نظر داشت که امارات حمایتش را از «خالد بحاح» نخست وزیر و معاون سابق رئیس جمهوری فراری یمن (که اکنون در ابوظبی اقامت دارد) کاهش نداد و از دو مساله هرگز راضی نبود:

نخست: حمایت نظامی و سیاسی عربستان از حزب «الاصلاح» سلفی در یمن که نماینده جنبش «اخوان المسلمین» در این کشور بوده و یا اکنون شاخه نظامی آن به شمار می رود.
دوم: برکناری بحاح همپیمان امارات از سوی عربستان که به وسیله هادی صورت گرفت و تعیین  ژنرال «محسن الاحمر» نزدیک به جنبش اخوان المسلمین به عنوان معاون رئیس جمهوری فراری که به جای خالد بحاح به اداره جنگ با ائتلاف انصار الله و صالحی مکلف شد.

نگرانی امارات از افزایش موج انتقادها به جنگ علیه یمن

در این میان می توان دلیل سومی را نیز به دلایل نارضایتی امارات اضافه کرد و آن افزایش انتقادهای بین المللی از جنگ علیه یمن و کشته شدن بیش از 6هزار و 500 غیرنظامی و زخمی شدن بیش از 20 هزار غیرنظامی دیگر است به اضافه تصمیم دو هفته پیش «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل برای قرار دادن نام عربستان در فهرست سیاه کشورهایی که کودکان را می کشند، کار خود را در این زمینه کرد.

آیا حذف نام عربستان از فهرست سیاه موقتی است؟

البته درست است که فشارها و تهدیدهای عربستان سعودی مبنی بر توقف حمایت از سازمان های وابسته به سازمان ملل از جمله«آنروا»که از پناهندگان فلسطینی حمایت می کند و نیز تهدید به صدور فتواهایی توسط علمای مسلمان علیه سازمان ملل به عنوان دشمن اسلام و مسلمین، موجب شد نام آن به طور «موقت» از فهرست سیاه حذف شود  اما تایید این تصمیم سازمان ملل توسط آمریکا و درز کردن اخبار مبنی بر فشار عربستان به سازمان ملل  در خبرگزاری رویترز نشان می دهد که تصمیم حذف در حال بازنگری است و احتمال لغو آن در آینده نزدیک وجود دارد.

پیشدستی امارات برای قرار نگرفتن در فهرست سیاه

بر این اساس امارات به عنوان بارزترین کشور عضو ائتلاف علیه یمن به رهبری عربستان، نمی خواهد نامش در این فهرست سیاه و چه بسا در آینده در فهرست های مشابه قرار بگیرد به همین دلیل در صدد برآمد ضرور و زیانی را که از جنگ یمن متحمل شده است کاسته و به شکل تدریجی از آن خارج شود.

نکته قابل توجه ا ینکه خودداری رسانه های عربستان از اشاره به این اقدام امارات تا این لحظه حاکی از نارضایتی عربستان از این اقدام امارات راست و چه بسا از آن جا خورده است و البته سکوت ریاض به معنای رضایت نیست.

با این حال هنوز زود است حکمی درباره تصمیم امارات صادر شود زیرا اطلاعات اندکی در این خصوص در دست است اما می توان گفت این تصمیم نشان داد که کاسه صبر امارات لبریز شد از همین رو رهبران این کشور تصمیم گرفتند به منظور کاهش تلفات از این جنگ خارج شوند آن هم پس از آنکه این جنگ «بیهوده» بوده و در جا می زند و نتایج معکوس داشته است.

از نظر ما  این تصمیم امارات اوج عملگرایی است و چه بسا آغاز پایان جنگ و بازگشت ثبات و امنیت به یمن باشد.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

website tracking