۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۱

افزایش 100 درصدی زائران ایرانی عتبات عالیات در عراق در نتیجه توقف حج

افزایش 100 درصدی زائران ایرانی عتبات عالیات در عراق در نتیجه توقف حج
بغداد -ایرنا - 'سعید اوحدی' رئیس سازمان حج و زیارت ایران با تاکید بر توقف مناسک حج امسال برای حجاج ایرانی در نتیجه کارشکنی های عربستان سعودی و بن بست مذاکرات با ریاض پیش بینی کرد که اعزام زایران ایرانی به عتبات عالیات در عراق با افزایش 100 درصدی مواجه شود.

اوحدی امروز پنجشنبه، در کنفرانس خبری در ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد، در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که آیا امسال با توجه به توقف حج، تعداد زایران ایرانی به عراق افزایش می یابد، تاکید کرد که پیش بینی می شود اعزام زایران ایرانی به عتبات عالیات در کشور عراق در سال 95 افزایش 100 درصدی داشته باشد.
وی با اشاره به دیدار و مذاکراتش در روز جاری با 'خالد عطیه' رییس هیات عالی حج و زیارت عراق گفت که بعد از پیروزی های بزرگ اخیر ارتش و تشکیلات مردمی الحشد الشعبی علیه گروه های تکفیری داعش ، امنیت شهرهای مقدسه عراق به طور کامل فراهم شده و بر همین اساس سازمان حج و زیارت در سال 95 برنامه افزایش 100 درصدی برای اعزام زایران ایرانی به عتبات عالیات در عراق دارد.
وی یکی از اهداف سفر خود به عراق را مذاکرات با مسوولان عراقی به منظور فراهم کردن امکانات و تسهیلات مناسب برای پذیرش زایران ایرانی و بررسی ظرفیت های کشور عراق در شهرهای مقدس ذکر کرد.
وی به مسئله زیارت اربعین حسینی در سال 95 اشاره کرد و گفت که پیش بینی می شود تعداد زایران ایرانی اربعین حسینی امسال با افزایشی چشمگیر، به 2 میلیون نفر برسد.

***عربستان از حج برای تسویه حساب سیاسی با ایران بهره برد
سعید اوحدی از کارشکنی ها ریاض برای ممانعت از ورود حجاج ایرانی به مکه مکرمه و مدینه منوره انتقاد کرد و افزود: به رغم پنج ماه تلاش ایران و دو دور مذاکرات با وزارت حج عربستان، اما در نهایت ریاض با نگاه تنگ سیاسی مانع انجام فریضه شرعی حج برای زایران ایرانی شد.
وی برگزاری مراسم حج را در گرو لغو بیانیه سیاسی اخیر وزارت حج عربستان دانست و گفت : جمهوری اسلامی ایران مخالف گره زدن مسایل سیاسی به موضوع حج است ولی عربستان سعودی با کارشکنی های مستمر در طول دو دوره مذاکرات اخیر، درصدد تسویه حساب سیاسی با حجاج ایرانی بود.

***خدمات کنسولی مهمترین مانع توافق بود
اوحدی مهمترین مشکل در بن بست مذاکرات با سعودی ها را مسئله خدمات کنسولی برای زایران ایرانی خواند و گفت که سعودی ها مخالف این امر بودند و به جای فعال کردن توافقنامه های گذشته، یک توافقنامه کاملا سیاسی امنیتی را پیش کشیده و از ما خواستند آن را بپذیریم.
وی اضافه کرد که به وزیر حج عربستان گفتیم که اگر خدمات کنسولی ایران نباشد در صورت بروز هرگونه مشکل برای حجاج ایرانی مانند گم شدن گذرنامه یا حوادث رانندگی که هرسال در حج اتفاق می افتد چه کسی پاسخگو خواهد بود.
به گفته وی، وزیر حج عربستان را در جریان آخرین فتاوای 'آل الشیخ' مفتی اعظم عربستان قرار دادیم که شیعیان ایران، عراق، لبنان و یمن را 'نجس' توصیف کرده بود و به آنها گفتیم اگر به حجاج ایرانی به استناد به این فتوا تعرض شد، چه کسی می خواهد از آنها دفاع کند که وزیر حج عربستان در کمال ناباوری فتاوای آل الشیخ را نظر شخصی خواند!
رئیس سازمان حج و زیارت ابراز امیدواری کرد که سعودی ها با تغییر رفتار خود زمینه حضور حجاج ایرانی را در مراسم حج سال آینده فراهم کنند.
وی ادامه داد که ایران در طول ماه های گذشته تمام توان خود را به کار بست و حتی بداخلاقی ها، کچ خلقی ها، کارشکنی ها و مانع تراشی های عمدی سعودی ها را نادیده گرفت به امید آن که بتواند به نتیجه برسد اما سعودی ها با عینک تنگ سیاسی، همه تلاش ها را به بن بست کشاندند.

*** وساطت ترکیه، عراق و سازمان همکاری اسلامی هم با سعودی ها نتیجه نداد
به گفته اوحدی، جمهوری اسلامی ایران در راستای جدیت خود برای رسیدن به راه حل مطلوب همه ظرفیت ها را به کار گرفت و حتی ترکیه، عراق و دبیر کل سازمان همکاری های کشورهای اسلامی را واسطه قرار داد اما سعودی ها همه این تلاش ها را ناکام گذاشتند.
وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران معتقد است که عربستان سعودی باید در برابر این کارشکنی و ممنوعیت حجاج ایرانی از انجام فریضه حج، پاسخگو باشد و بر همین اساس ایران این موضوع را رها نکرده و در مجامع بین المللی و اسلامی دنبال می کند.

***عربستان تاکنون حتی یک ریال دیه پرداخت نکرده است
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوالی درباره ادعای سعودی ها به پرداخت دیه کامل قربانیان حوادث حج پارسال، تاکید کرد که عربستان تاکنون به خانواده های هیچ قربانی از کشورهای مختلف اسلامی از جمله ایران که در نیتجه حوادث پارسال جان باختند، دیه ای پرداخت نکرده است.
سعید اوحدی افزود که 474 حاجی ایرانی در حادثه منا کشته شدند و هزاران حاجی از کشورهای مختلف جهان اسلام در نتیجه همین حادثه و سانحه سقوط جرثقیل، جان باختند اما سعودی ها تاکنون حتی یک ریال دیه به کسی پرداخت نکرده اند.
وی ادامه داد: این موضوع یکی از محورهای مذاکرات با وزیر حج عربستان بود و از وی درباره نتیجه تحقیقات کمیته حقیقت یاب سعودی ها درخصوص حادثه منا سوال کردیم که ایشان گفتند که هنوز تحقیقات جریان دارد.
وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران همچنان پرونده حادثه منا را از طریق مجامع بین المللی تا رسیدن به حقوق حقه خود و خانواده های قربانیان دنبال می کند.
خاورم *4*353*1770*1479

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking