۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۲

مشهد|احیاء و بازپیرایی توس در اولویت میراث فرهنگی خراسان رضوی است

مشهد|احیاء و بازپیرایی توس در اولویت میراث فرهنگی خراسان رضوی است
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: احیاء و بازپیرایی توس در اولویت میراث فرهنگی خراسان رضوی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، ابوالفضل مکرمی‌فر عصر امروز در مراسم بزرگداشت مقام فردوسی و پاسداشت زبان فارسی با اشاره به یکی از کتب تاریخی در مورد توس و فردوسی اظهار داشت: فردوسی از دهقانان توس و از روستایی است که آن را تابران می‌خوانند.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به ضرورت آبادانی توس و رسیدگی به آرامگاه توس گفت: در سفری که مقام معظم رهبری در سال 75 به توس داشتند دست‌نوشته‌ای را برای توس مرقوم و توصیه فرمودند که دولت ضمن این که زحماتی کشیده، اهتمام بیشتری را داشته باشد.

مکرمی‌فر با اشاره به برنامه‌های دولت برای احیای توس گفت: در سال جاری 4 میلیارد تومان امسال اختصاص یافته و 9 میلیارد تومان نیز در سفر دولت به مشهد برای احیای توس تصویب شده است.

وی با اشاره به تفاهم این اداره کل با شورای شهر و شهرداری مشهد برای احیای توس گفت: با شهردار نیک اندیش و شورای اسلامی شهر مشهد نیز تفاهم نامه‌ای را برای بازپیرایی جلوخان آرامگاه منعقد کردیم تا 6 هکتار از جلوخان آرامگاه را با مساعدت شهرداری و شورای شهر بازپیرایی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که احیا و بازگشت شکوه توس از برنامه‌های میراث فرهنگی است، تاکید کرد: برنامه‌های فرهنگی آرامگاه فردوسی در طول سال نیز استمرار خواهد یافت و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک بار و دروازه‌های توس را بازسازی کنیم.

منبع : تسنیم
website tracking