۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۸

پشتگرمی نتانیاهو و کلینتون به پول‌های سعودی

پشتگرمی نتانیاهو و کلینتون به پول‌های سعودی
حمایت مالی عربستان از تبلیغات انتخاباتی «هیلاری کلینتون» موضوع تازه‌ای نیست زیرا پیش از این نیز منابع خبری از حمایت ملک سلمان پادشاه عربستان از تبلیغات انتخاباتی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی خبر داده بودند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری المنار، حمایت مالی عربستان از تبلیغات انتخاباتی هیلاری کلینتون نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موضوع تازه ای نیست زیرا پیش از این نیز منابع خبری از حمایت ملک سلمان پادشاه عربستان از تبلیغات انتخاباتی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی خبر داده بودند.

«اسحاق هرتسوگ» رئیس حزب کار رژیم صهیونیستی در کنیست اسرائیل چندی پیش فاش کرد که ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی هزینه تبلیغات نتانیاهو را تامین کرد.

در همین ارتباط اسناد پاناما فاش کرد که ملک سلمان در مارس 2015 ، از طریق یک سوری- اسپانیایی به نام محمد ایاد کیالی»  80 میلیون دلار برای حمایت از تبلیغات انتخاباتی نتانیاهو اختصاص داد.

بنابر اسناد مزبور پول های عرسبتان در حساب یک شرکت انگلیسی که «تیدی ساغی» میلیاردر یهودی مالکیت آن را در اختیار دارد، واریز شده و به حمایت از تبلیغات انتخاباتی نتانیاهو اختصاص داده شد.

اکنون در اقدامی مشابه نیز پایگاه «میدل ایست آی» به نقل از یک گزارش از خبرگزاری «پترا» اردن اعلام کرد که عربستان بخشی از هزینه های انتخاباتی هیلاری کلینتون آمریکا را تامین می کند

خبرگزاری پترا اردن روز یکشنبه اظهاراتی را به نقل از «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد سعودی منتشر کرد مبنی بر اینکه عربستان 20 درصد از هزینه های انتخاباتی هیلاری کلینتون را تامین کرد.

قدرنشناسی کلینتون از حامی سعودی

نکته قابل ملاحظه اینکه با وجود حمایت عربستان از تبلیغات انتخاباتی کلینتون، وی از عربستان را به حمایت مالی از افراط گرایی متهم کرد.

به این ترتیب هیلاری کلینتون نیز به صف کسانی پیوست که عربستان را به حمایت مالی از افراط گرایی در جهان متهم کرده اند به ویژه اینکه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ماه مارس گذشته در جریان مصاحبه با مجله آتلانتیک عربستان را به حمایت مالی از افراط گرایی در جهان متهم کرد.

در این میان کلینتون چند روز پیش گفت: «زمان آن رسیده است که سعودی‌ها و قطری ها و کویتی ها از حمایت شهروندان خود از حمایت سازمان های افراط گرا جلوگیری بعمل آورند.

در این میان باید توجه داشت که تامین مالی هزینه های انتخاباتی از سوی خارجی ها در آمریکا اقدامی غیرقانونی است و هیچ کدام از نامزدها حق ندارند از حمایت خارجی استفاده کنند.

منبع : تسنیم

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking