۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۱

صدور حکم اعدام برای ۸ داعشی در پرونده حمله تروریستی به مجلس و حرم امام(ره)

رئیس ‌دادگاه انقلاب از صدور حکم اعدام برای ۸ نفر از متهمان حادثه تروریستی مجلس و حرم امام راحل خبر داد.به گزارش خبرگزاری صداوسیما، حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی با اعلام اینکه حکم این متهمان کمتر از یک هفته از پایان جلسات دادگاه صادر شده است،​ افزود: دادگاه‌های علنی این متهمان در هفت جلسه برگزار و حکم اعدام برای ۸ نفر از عوامل موثر گروهک تروریستی داعش که در این حادثه نقش داشتند از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شد.
غضنفرآبادی گفت: این متهمان به اتهام بغی و معاونت در افساد فی‌الارض مستوجب اعدام، محکوم به حکم اعدام شده‌اند.
وی ادامه داد: علاوه‌بر حکم اعدام، اموالی که متهمان در جهت اِعمال اَعمال تروریستی در اختیار داشتند به نفع مقابله با اقدامات تروریستی ضبط شده که شامل مقداری وجه نقد، ارز، تجهیزات نظامی و یک دستگاه پراید است.
رئیس ‌دادگاه انقلاب اظهارداشت: شکات این پرونده و خانواده‌های معظم شهدا، شکایتی علیه آمریکا و عربستان داشتند که در جای خودش رسیدگی خواهد شد و نسبت به سایر متهمان و ضرر و زیان شکات و خانواده معظم شهدا نیز پرونده همچنان مفتوح است.
غضنفرآبادی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه حکم صادر شده برای این افراد چه زمانی اجرا می‌شود، گفت: حکم صادره تا 20 روز قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است و پس از اعلام نظر و تایید دیوان عالی کشور، حکم صادره با شرایطی که بعد از ابلاغ باید صورت بگیرد، اجرا می‌شود.
به گفته وی، این پرونده 26 متهم دارد که رسیدگی به اتهامات 18 نفر دیگر از متهمان باقی مانده‌ و اقدامات مقدماتی در حال انجام است و پس از اینکه پرونده از دیوان عالی کشور برگردد به اتهامات سایر متهمان نیز رسیدگی
 می‌شود.
تلگرام محل امنی برای تبادل اطلاعات تروریست‌ها
رئیس ‌دادگاه انقلاب غضنفرآبادی در ادامه از تلگرام به‌عنوان محل تبادل اطلاعات و ارتباطات این گروهک تروریستی یاد کرد و افزود: متاسفانه موضوعی که امروزه در جامعه ما برخی از افراد هنوز باور نمی‌کنند، بحث تلگرام است.
غضنفرآبادی افزود: هماهنگی‌های صورت گرفته قبل و بعد از ورود به خاک ایران و برگزاری جلسات، انتقال سلاح و مهمات و حتی تهیه فیلم از محل جنایت و ارسال آن، از طریق تلگرام صورت گرفته است؛ یعنی متهمان به راحتی در این فضا احساس امنیت کرده، مکالمه و نظراتشان را اعلام می‌کردند.
وی تاکید کرد:​ خطر تلگرام را باید برخی از افراد و به خصوص برخی مسئولان که هنوز احساس نکرده‌اند،​ درک کنند.رسیدگی به پرونده متهمان حادثه خیابان پاسداران
رئیس ‌دادگاه انقلاب درباره پرونده متهمان حادثه خیابان پاسداران هم گفت: در این پرونده یکی از متهمان در دادگاه کیفری محاکمه و به قصاص محکوم شد.
غضنفرآبادی ادامه داد:​ پرونده سایر متهمان این پرونده‌ها با توجه به جرائم امنیتی در دادگاه انقلاب رسیدگی می‌شود که از هفته گذشته کارهای مقدماتی انجام شده و کیفرخواست‌ها به متهمان ابلاغ شده است.وی با بیان اینکه دو شعبه برای رسیدگی این پرونده‌ها در دادگاه انقلاب تعیین شده است،​ افزود: بخشی از پرونده‌ها رسیدگی و رای متهمان صادر شده است و سایر پرونده‌ها نیز به مرور در مهلت قانونی رسیدگی خواهد شد.رئیس ‌دادگاه انقلاب در پاسخ به این سؤال که آیا جلسات دادگاه این متهمان علنی خواهد بود؟ گفت:​ تشخیص این مسئله به عهده قاضی پرونده است و فعلا جلسات غیرعلنی است، هر زمان قرار به برگزاری دادگاه علنی باشد، اعلام خواهد شد.به گفته وی، این پرونده بیش از 300 متهم دارد و اتهامات برخی متهمان سنگین است.
کلیدواژه ها :داعشی تلگرام
منبع : کیهان

پربازدیدترین امروز

website tracking