۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۵

تداوم جنگ نیابتی سعودی‌ها و اماراتی‌ها در جنوب یمن

تداوم جنگ نیابتی سعودی‌ها و اماراتی‌ها در جنوب یمن
بعد از درگیری‌های اخیر شبه نظامیان یمنی مورد حمایت عربستان و امارات در استان تعز، درگیری ریاض و ابوظبی به رسانه‌های 2 کشور کشیده شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عربستان سعودی و امارات متحده در قالب ائتلاف موسوم به ائتلاف عربی از ابتدای سال ۹۴ به بهانه‌ واهی حمایت از آنچه آن‌ها آن را «دولت قانونی» می‌خوانند،‌ علیه این کشور اعلان جنگ کردند.

با این حال این ۲ کشور متجاوز بر سر مناطق و منابع یمن به ویژه در جنوب این کشور با یکدیگر رقابت داشته‌اند که در برخی موارد به وقوع جنگ نیابتی منجر شده است.

درگیری عربستان و امارات متحده عربی در استان‌های جنوبی یمن به استان تعز که از مهمترین مقرهای حزب «الإصلاح» یمن به شمار می‌شود، کشیده شده است؛ به گونه ای که شبه نظامیان وابسته به هر ۲ طرف عملیات‌های نظامی علیه یکدیگر را تشدید کرده و همزمان با این درگیری‌ها، ده‌ها نفر از عناصر مسلح گروه‌های تروریستی القاعده و داعش خود را به این استان رسانده‌اند.

وبگاه خبری «شهاره‌نت» با اشاره به این رویداد می‌نویسد، به رغم اینکه اختلاف‌ها بین مزدوران اماراتی و متحدان آن‌ها که وابسته به سعودی هستند، از چند ماه پیش ادامه داشته، ولی اخیرا این اختلاف‌ها علنی شده است. کما اینکه این اختلافات عربستان و امارات با گسترش، به حوزه رسانه نیز وارد شده است.

این وبگاه به گزارش اخیر روزنامه «القدس العربی» که مورد حمایت عربستان سعودی بوده و در لندن چاپ می‌شود، اشاره کرده است که طی آن، در پی حوادث اخیر تعز به امارات متحده عربی تاخته است.

روزنامه مذکور به نقل از منابعی که آن‌ها را «رسمی» خوانده، می‌نویسد که نیروهای «منصور هادی»، رئیس جمهور مستعفی یمن که مورد حمایت عربستان سعودی هستند، ۲۱ تن از شبه نظامیان گردان‌های «ابوالعباس» را که مورد حمایت امارات هستند، بازداشت کرده و تعدادی از افراد متهم به همکاری با گروهک‌های تروریستی را بعد از درگیری‌های شدید در شهر تعز کشته‌اند.

این درگیری‌ها بر سر تأسیسات دولتی‌ بوده است که شبه نظامیان مورد حمایت امارات بر آن‌ها سیطره داشته و نیروهای منصور هادی بعد از چندین روز درگیری مسلحانه توانسته‌اند، بر آن‌ها مسلط شوند.

منابع مورد نظر القدس العربی همچنین گفته‌اند شبه نظامیان گردان‌های ابوالعباس در شهر تعز که تحت رهبری شیخی سلفی به نام «عبده فارغ» هستند و از سوی امارات حمایت مالی می‌شوند، بعد از این درگیری‌ها تأسیسات و ادارات دولتی، نظامی و غیر نظامی از جمله  مقرهای فرماندهی پلیس، فرماندهی شاخه نظامی و بانک مرکزی و سایر ادارات در منطقه «العرضی» شهر تعز را به نیروهای منصور هادی واگذار کرده‌اند.

سرگرد «عبدالباسط البحر»، سخنگوی نیروهای هادی با اشاره به درگیری‌های اخیر، هدف از عملیات این نیروها را «پاکسازی شهر تعز از عناصر تروریستی» (مزدوران امارات) دانسته است.

گزارش‌های خبری در ارتباط با این درگیری ها حکایت از آن دارد که ۲۱ نفر نیروهای وابسته به امارات در تعز کشته شده و تعدادی به اسارت درآمده‌اند.

کلیدواژه ها :نظامی چند رسانه ای
منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking