۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۲

ایندیپندنت: گزینه‌های سیاسی ترامپ در برابر ایران محدود است

ایندیپندنت: گزینه‌های سیاسی ترامپ در برابر ایران محدود است
ترامپ هرچند به دفعات علیه ایران اظهار نظر کرده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که واشنگتن در عرصه سیاسی گزینه‌های چندانی در مقابل تهران ندارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی با اشاره به سخنان رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام و تهدید به خروج آن نوشت: ترامپ هیچ جایگزینی برای این توافق که در دوران اوباما با موفقیت مورد مذاکره قرار گرفته ارائه نکرده است، جز یک سری از خواسته‌ها که بعید است ایران با آن‌ها موافقت کند.

در گزارش ایندیپندنت آمده است که کاخ سفید در موضعی است که می‌تواند با اعمال دوباره تحریم‌ها از نظر اقتصادی به این آسیب بزند، اما گزینه‌های سیاسی این کشور در خصوص ایران محدودیت بیشتری دارد. آمریکا ممکن است که درباره «تغییر رژیم» در تهران سخن بگوید، اما در موضعی نیست که بتواند چندان کاری در این باره انجام دهد.

این نشریه انگلیسی در بخش دیگری از یادداشت خود اینگونه نوشت که آمریکا یک ضعف دیگر نیز دارد، کشوری که اغلب از سوی اسرائیل و عربستان [برای مقابله با ایران] تشویق می‌شود، و سابقه‌ای از دستکم‌شمردن گستره نفوذ ایران در منطقه دارد، دولتی که نقشی مهم در ائتلاف کشورهای عراق، سوریه و لبنان دارد. در این شرایط بسیار دشوار بتوان ایران را در نوار شمالی خاورمیانه شکست داد و به عقب راند، همان منطقه‌ای که ایالات متحده از سال‌ها پیش آنجا را برای کاهش نفوذ ایران انتخاب کرده است.

ایندیپندنت نوشت که در این شرایط، فارغ از تصمیم ترامپ درباره سرانجام توافق هسته‌ای، به سختی بتوان توازن قوا [شکل گرفته] بین ایران و دشمنانش را تغییر داد.

کلیدواژه ها :تهران ایندیپندنت
منبع : تسنیم

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking