۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۶

سرانه ورزشی دانش آموزان مازندران پایین تر از میانگین کشوری است

سرانه ورزشی دانش آموزان مازندران پایین تر از میانگین کشوری است
سایر - ایرنا- رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی اداره کل آموزش و پرورش مازندران ازعقب ماندگی شش سانتی متر مربعی دانش آموزان استان از سرانه فضای ورزشی به نسبت دانش آموزان کشور خبرداد .

قربانعلی سهرابی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرناافزود : سرانه ورزشی هر دانش آموز کشور 15 سانتی مترمربع است که این سرانه برای دانش آموزان مازندرانی 9 سانتی مترمربع است.
وی تعداد فضاهای ورزشی ملکی آموزش و پرورش مازندران را 46 سالن اعلام کرد و ادامه داد : از این تعداد 20 سالن در درون مدارس استان وجود دارد که علاوه بر استفاده دانش آموزان همان مدرسه در نوبت های بعدی دانش آموزان دیگر مدارس نیز استفاده می کنند .
رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی اداره کل آموزش و پرورش مازندران گفت: از 32 شهرستان ومنطقه آموزش و پرورش استان مازندران ، منطقه بلده ، بهنمیر و شهرستان میاندورود سالن ورزشی ملکی در اختیار ندارند .
وی به در حال ساخت بودن تعدادی سالن و فضای ورزشی آموزش و پرورش درمازندران اشاره کرد و افزود: امیدواریم با بهره برداری هرچه زودتر این فضاها ، کمبودها دراین بخش جبران شود .
***جبران کم تحرکی دانش آموزان با اجرای طرح های ورزشی
سهرابی که از شیوه زندگی آپارتمان نشینی و جایگزینی بازی های رایانه ای به جای بازی و فعالیت بدنی به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر چاقی و اضافه وزن کودکان مازندران نام برد و ادامه داد: براساس آمارهای طرح سنجش سلامت ، بیش از هشت درصد نوآموزان استان اضافه وزن دارند .
وی به اجرای طرح های ورزشی برای افزایش تحرک بدنی در دانش آموزان اشاره کرد و افزود : حیاط پویا از جمله این طرح ها است که با ترکیبی از اشکال مختلف بازی های بومی محلی و یا ترسیم اشکال زمین های بازی های مختلف و تجهیز مدارس به وسایل ورزشی این طرح اجرا شد .
رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی اداره کل آموزش و پرورش مازندران تعداد مدارسی که این طرح در آنها اجرا شد را حدود 500 مدرسه اعلام کرد .
وی گفت : طرح حیاط پویا برای پر تحرک کردن دانش آموزان در اوقات فراغت و زنگ های تفریح ، ایجاد نشاط و سلامت ، افزایش قدرت بدنی و آمادگی جسمانی دانش آموزان در مدارس اجرا شد .
وی اظهارداشت : گزارش ها نشان می دهد که دانش آموزان دختر مازندران بیشتر از پسران به سمت انجام این بازی های بومی رفته اند .
به گفته سهرابی طرح های ملی رشته های دو و میدانی ، طناب زنی ، تنیس روی میز ، ژیمناستیک ، هندبال ،بسکتبال و والیبال با هدف شناسایی استعدادهای ورزشی دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی در حال انجام است .
وی ادامه داد : برگزاری المپیاد های ورزشی دانش آموزان در سطوح مختلف شهرستانی ، استانی و کشوری از دیگر اقداماتی است که برای افزایش تحرک بدنی آنان انجام می شود .
رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی اداره کل آموزش و پرورش مازندران گفت : در سال تحصیلی جاری 150 هزار دانش آموز یکهزار مدرسه استان در این المپیادهای ورزشی شرکت کردند .
***راه اندازی 380 کانون ورزشی مدارس مازندران
سهرابی از دیگر کارکردها برای ارتقای شاخص های سلامت دانش آموزان مازندران را راه اندازی کانون های ورزشی عنوان کرد و گفت که تاکنون 380 کانون در مدارس استان راه اندازی شده است .
وی ادامه داد : شناسایی و غربالگری استعدادهای دانش آموزان دررشته های مختلف ورزشی و هدایت آنها برای تداوم فعالیت در رشته مورد نظر در ساعات غیر رسمی مدارس از جمله اهداف و برنامه هایی است که از طریق کانون ورزشی مدارس پیگیری می شود .
رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی آموزش وپرورش مازندران ، نوع برخورد و نحوه زندگی افراد را در مقابله با چاقی و اضافه وزن تاثیر گذار دانست.
وی گفت که به همین منظور اجرای فعالیت و طرح های متنوع ورزشی در صورتیکه خود دانش آموز تمایل به فعالیت نداشته باشد ، نمی تواند به نتیجه مورد نظر برسد .
مازندران حدود 500هزار دانش آموز دارد که به تحصیل در بیش از سه هزار و 700 مدرسه فعالیت دارند .
براساس آمارهای رسمی بیش از نیمی از مردم مازندران در سنین 15 تا 64 سالگی با چاقی و اضافه وزن مواجه هستند که علت بسیاری از بیماری های غیر واگیر همچون دیابت در استان به چاقی مربوط می شود .
تلاش برای مقابله با چاقی و جلوگیری از اضافه وزن با اجرای طرح هایی که منجر به افزایش تحرک بدنی کودکان می شود ، در حال انجام است .
2096/1899

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking