۳۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۹

مرکزی| تردد خودروهای سنگین روی اعصاب مردم ساوه+فیلم

مرکزی| تردد خودروهای سنگین روی اعصاب مردم ساوه+فیلم
این روزها تردد خودروهای سنگین به معضلی برای مردم شهرستان ساوه تبدیل شده به طوری که این حضور تردد روی آسایش و اعصاب مردم ساوه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساوه، تردد کامیون‌ها و وسائل نقلیه سنگین در خیابان‌های شهر ساوه سال هاست که سلب آسایش و امنیت مردم این شهر را سبب شده است.

در فضای آرام خانه نشسته‌ای، ناگهان صدایی رعب‌آور و گوش خراش چنان آرامشت را بر هم می‌زند که در و دیوارهای خانه نیز به لرزه می‌افتد.

این داستانی است که به لطف رانندگان کامیون و خودروهای سنگین که حاشیه معابر و کوچه‌ها را به پارکینگ عمومی خود تبدیل کرده‌اند شبانه روز در حال تکرار بوده و مردم ساوه  را کلافه کرده است.

با وجود تدابیر چند ساله مسئولان شهری در نصب تابلوهای تردد کامیون ممنوع در نقاط مختلف شهر و تصمیماتی برای جلوگیری از ورود این غول‌های آهنین به کوچه‌ها و خیابان‌ها توسط شورای فنی ترافیک شهرستان اما عدم رعایت و پایبندی به این قانون توسط کامیون‌داران و نبود سیاست‌های تشویقی و تنبیهی از سوی متولیان سبب شده تا مردم ساوه هر روز شاهد تکرار دوباره این داستان باشند، اتفاقی که علاوه بر سلب آسایش مردم و ایجاد ترافیک، تصادفات سهمگین و خطرات جانی و مالی بسیار را رقم زده است.

خودروهای سلب آسایش‌کن

یک شهروند ساوجی با اشاره به تزاحم حضور این وسایل نقلیه به خبرنگار تسنیم گفت: در همسایگی ما 2کامیون‌دار ساکن هستند که هر روز در ساعات ابتدایی صبح به ویژه در زمستان و روزهای سرد خودرو خود را برای مدت طولانی روشن کرده تا موتور آن به اصطلاح گرم شود.

وی ادامه داد: آلودگی صوتی این خودروها که شب و روز نمی‌شناسند آسایش همسایگان را بر هم زده و برای آنها چاره‌ای جز تغییر مکان منزل و انتقال به نقطه دیگر شهر نمانده است.

ساوه‌ای‌ها گلایه‌مند از وضعیت ترافیکی شهر

خانمی میانسال که دست فرزندش را در دست گرفته و در حال عبور از خیابان است به خبرنگار تسنیم گفت: با وجودی که مدرسه فرزندم فاصله چندانی با منزل ما ندارد ولی بخاطر تررد ماشین‌های سنگین در خیابان هرروز خودم فرزندم را به مدرسه می‌رسانم زیرا باید نگران باشم که اتفاقی برای فرزندم نیفتد.

وی ادامه داد: حالا من خانه‌دار هستم و این رفت‌وآمد برایم دردسر زیادی ندارد ولی از همسایگان ما بعضی ازخانم‌ها شاغل هستند و من دیدم که همیشه نگرانی رفت‌وآمد فرزندان خود را دارند که برای رد شدن از خیابان دچار حادثه نشوند.

در حین این گفت‌و‌گو مردم دیگری که که از موضوع مصاحبه مطلع شدند به این گفت‌و‌گو اضافه شدند، آقایی جوان با ظاهری امروزی که بوتیک‌دار است به خبرنگار تسنیم گفت: مثلا ما در شهر ساکن هستیم و باید ضوابط و قوانین شهری شامل حال ما هم بشود، این ماشین‌های سنگین با آلودگی صوتی و سروصدایی که دارند آسایش و امنیت را از خیابان‌های مثلا شهری گرفتند.

لباس‌فروش جوان ادامه داد: ترافیکی که تردد این کامیون‌ها و پارک وسایل نقلیه سنگین در محوطه کار و منزل ما ایجاد می‌کنند یک معضل برای بنده و خانواده‌ام است.

کاسب فروشنده مواد غذایی به خبرنگار تسنیم گفت: رفت‌وآمد کامیون‌ها و تریلرها یک معضل است که همه جور آسایش را از ما گرفته ولی پارک کردن آن‌ها در کنار خیابان‌های اصلی شهر هم معضل دیگری است که بعضی وقت‌ها جلوی دید مغازه‌ها را می‌گیرند و مشتر‌ی‌ها برای پارک وسایل نقلیه خودشان  و خرید از مغازه‌ها به مشکل می‌خورند.

احداث کمربندی شهر ساوه را دنبال می‌کنیم

شهردار ساوه با اشاره به ضرورت عزم جدی مسئولان برای برخورد با پارک کامیون در معابر ساوه به خبرنگار تسنیم گفت: شهرستان ساوه یکی از معدود شهرها در کل کشور است که کامیون‌ها بدون توجه به امنیت مردم از داخل شهر و بعضا درداخل کوچه‌ها تردد می‌کنند که این یک فاجعه است.

مهدی حسینی افزود: هرچند یکی از معضلات شهر ساوه نداشتن جاده کمربندی است که باید احداث شود و در پروژه‌های شهری احداث کمربندی شرق جزو الویت‌های شورا دوره پنجم است که باید احداث شود زیرا با این اقدام ترافیک ورودی شهر به‌صورت چشم‌گیر کاهش پیدا خواهد کرد.

وی عنوان کرد: متاسفانه شاهد تردد و پارک کامیون با بار چند تنی از داخل کوچه هستیم که علاوه بر سدمعبر سبب خسارت به آسفالت شده و حتی بعضا خدایی نکرده بر اثر برخورد با خودروهای دیگر یا عابران پیاده تلفات به همراه دارد که علت آن تعطلل مسولان درگذشته بوده و این یک فاجعه است.

حسینی عنوان کرد: سئوال از راهنمایی و رانندگی این است که چرا باید سواری که یک وسیله جزیی است جریمه شود ولی یک کامیون با 20 تن بار با کلی خسارت ولی برخوردی صورت نگیرد، بنابراین باید شورای ترافیک به ریاست فرماندار برای این فاجعه تشکیل شود و راهنمای و رانندگی شهر با عزمی جدی این موضوع را پیگیری کند و قطعا شهرداری هم حمایت خواهد کرد که شاهد پارک و تردد کامیون در معابر و محدوده شهری نباشیم هرچند تا زمان احداث کمربندی عبور محدود این وسایل نقلیه شاید اشکال نداشته باشد ولی پارک کامیون در محدوده و معابر شهری به هیچ وجه قابل قبول نیست.

شهردار ساوه تصریح کرد: احداث کمربندی از میدان سرداران تا بلوار سیدجمال‌الدین با اعتبار 50 میلیارد ریال را پیش‌بینی کردیم تلاش می‌کنیم که امیدواریم بخش اعظمی از کمربندی تا پایان سال 97 به بهره برداری برسد.

احداث کمربندی از خواسته‌های دیرین مردم ساوه است

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت احداث کنارگذر ساوه به خبرنگار تسنیم گفت: تمام تلاش خود را برای تحقق آرزوی دیرینه مردم ساوه که احداث کمربندی این شهراست  به کارخواهیم گرفت با توجه به بازدیدهای مکرری که به‌صورت هفتگی صورت می گیرد طی سال اخیر شاهد کاهش بارترافیکی خواهیم بود.

محمدرضا منصوری افزود: این کمربند به طول 29 کیلومتر با اعتبار 170 میلیارد ریال که به آن اختصاص یافته است عملیاتی می‌شود و در نخستین فرصت با توجه به تکمیل شدن جاده نورعلی بیگ از سمت راه‌آهن این جاده می‌تواند بارترافیکی به سمت راه‌آهن را تحمل کند و این جاده کمربندی جاده ورودی به راه‌آهن نیز خواهدبود.

وی تصریح کرد: فاز دوم کمربندی نیز شروع شده که امیدواریم تا پایان سال این مهم محقق شود که شاهد کاهش بار ترافیکی در شهر ساوه باشیم.

گزارش از لیلا گراوند

کلیدواژه ها :پارک فاجعه کامیون
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking