۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۲۲

2 میلیارد یارانه به احزاب اختصاص یافت؛

خبر خوش برای تشکل‌های سیاسی

 خبر خوش برای تشکل‌های سیاسی
مدت‌ها بود که بحث تخصیص یارانه به احزاب و تشکل‌های سیاسی از سوی مسئولان و سیاستمداران مطرح می‌شد که در نهایت معاون سیاسی وزیر کشور، هفته گذشته خبر از اختصاص 2 میلیارد یارانه به احزاب داد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ «دو میلیارد دلار یارانه به احزاب تعلق گرفت.» این خبر خوشی بود که «بهرام سرمست»، مدیرکل سیاسی وزیر کشور، در نشست خبری هفته گذشته خود اعلام کرد. دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب درباره نحوه تخصیص این اعتبار به احزاب گفت: این رقم با مشورت «خانه احزاب ایران» و دستورالعمل‌های مربوطه قانونی در راستای سیاست‌های دولت که در راستای حمایت از احزاب است، هزینه خواهد شد.»

البته این موضوع همواره در کشور موافق و مخالفان زیادی داشته است. برخی مخالفان معتقدند اختصاص بودجه موجب خواهد شد احزاب استقلال خود را از دست دهند و این با ماهیت فعالیت احزاب در تضاد است. از سوی دیگر موافقان به دلیل نقش احزاب در سپهر سیاسی کشور، خواستار حمایت مالی هستند.

احزاب سیاسی یکی از ارکان مهم توسعه سیاسی در دنیای امروز محسوب می‌شوند و در حقیقت یکی از عوامل مهم برای حرکت به سوی دموکراسی هستند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی آن طور که انتظار می‌رفت احزاب و تشکل‌های سیاسی در دنیای سیاست تاثیرگذاری زیادی نداشتند. در این ایام هم همواره بسیاری از دولتمردان و سیاسیون کشور به دنبال راهکاری برای حل مشکلات احزاب بودند که یکی از این راهکارها کمک مالی به احزاب است. سابق بر این شورای نگهبان به تخصیص بودجه برای پرداخت یارانه به احزاب در برنامه ششم توسعه ایراد گرفت، در نتیجه این بخش حذف شد. با این وجود کار به جایی رسید که این امکان برای دولت فراهم شد در صورت داشتن توان مالی بتواند به احزاب کمک کند تا اینکه در تاریخ 20 فروردین مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت: «برای یارانه احزاب پیشنهاد وزارت کشور ۴ میلیارد تومان بود که با شرایط مالی و بودجه دولت، ۲ میلیارد تومان تخصیص داده شد.»

اختصاص یارانه به احزاب، یکی از ابتکارهای دولت اصلاحات بود که در دولت احمدی‌نژاد به دست فراموشی سپرده شد. حمایت دولت دوازدهم از احزاب در حالی صورت می‌گیرد که واپسین یارانه مصوب دولت اصلاحات، در سال ابتدایی دولت محمود احمدی‌نژاد به نحو پر انتقادی توزیع شد. رئیس دولت نهم بارها اعلام کرده بود، اعتقادی به احزاب و تحزب ندارد و در نخستین قدم ردیف یارانه احزاب را از بودجه حذف و در دولت بعدی خود فعالیت «خانه احزاب» را متوقف کرد.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی نخست احیایی «خانه احزاب ایران» در دستور کار قرار گرفت و پس از گشایش مجدد این نهاد با اصلاحات اساسنامه و مساعدت‌های دولتی، وزارت کشور خواستار تخصیص مجدد یارانه به احزاب شد و این تلاش به نتیجه رسید.

«قدرت‌علی حشمتیان»، رئیس اسبق خانه احزاب، در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا درباره این اقدام و نحوه اختصاص یارانه به احزاب گفت: در برنامه ششم توسعه حدود 4 میلیارد و 800 میلیون تومان برای اختصاص یارانه به احزاب پیش‌بینی شده بود. پس از مکاتبات عدیده در دوره ریاست اینجانب و مکاتبات بعدی در دوره ریاست فعلی آقای کمالی، یارانه احزاب از 4 میلیارد و 800 میلیارد تومان به حدود دو میلیارد رسید. این مبلغ توسط سازمان برنامه و بودجه در اختیار وزارت کشور گذاشته شد که وزارت کشور هم با نظر خانه احزاب، بین احزاب تقسیم خواهد کرد. این پول در حال حاضر در حساب وزارت کشور است، کمیسیون ماده 10 احزاب مصوب کرده تخصیص با نظر خانه احزاب انجام شود.

او در ادامه بیان کرد: تیمی 9نفره از سوی خانه احزاب تعیین شدند که این تیم به عنوان کارگروه بر روی این مبحث کار می‌کنند و در آینده نزدیک تصمیم می‌گیرند چگونه این مبلغ در اختیار احزاب فعال کشور و یا کل احزاب کشور، قرار گیرد.

حشمتیان در پاسخ به این سوال که این مبلغ برچه اساس و چه میزانی تعلق خواهد گرفت؟ بیان کرد: هنوز مشخص نشده، اما کارگروهی تشکیل شده و این کارگروه تصمیم‌گیری می‌کند که باید برمبنای فعالیت احزاب باشد یا به صورت مساوی بین کل احزاب تقسیم شود.

حشمتیان در ادامه تاکید کرد: «یارانه احزاب با موافقت وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 احزاب به صورت عادلانه تقسیم خواهد شد.»

«احمد شیرزاد»، فعال سیاسی اصلاح طلب، نیز در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، گفت: کمک وزارت کشور می‌تواند حداقل‌های کار سیاسی در کشور را تسریع کند. این مبلغ در صورت پرداخت به شکوفایی سیاسی کمک می‌کند. باید آیین‌نامه‌ای تنظیم شود تا حق به حق‌دار برسد و گروه‌هایی که به طور جدی فعالیت می‌کنند و هزینه کار سیاسی داده‌اند، بهره بیشتری ببرند.

شیرزاد معتقد است: «پس از اختصاص یارانه باید از احزاب خواسته شود تا به صورت شفاف مبالغ دریافت شده و نحوه مصرف این مبالغ را اعلام کنند تا در بین اعضا و فضای عمومی کشور، چیزی پنهان نماند. این موضوع به نفع خود احزاب و دولت خواهد بود.»

قطعا این اقدام راهی است برای اینکه بتوان به شکوفایی احزاب کمک کرد. فارغ از میزان هزینه‌ای که برای کمک به احزاب در نظر گرفته شده، می‌تواند به فعالیت احزاب فعال کمک کند.

منبع : برنا

پربازدیدترین امروز

website tracking